Προς το περιεχόμενο

(άλλο ένα) πρόβλημα σύνδεσης...


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στο σωστό subforum, αλλά δεν ξέρω ποιό θα ήταν σωστότερο...

 

Λοιπόν, εδώ και 2 μέρες το pc μου δεν έχει ιντερνετ. Κάτω δεξιά στην taskbar το εικονίδιο που σου δείχνει ότι είσαι συνδεμένος δεν υπάρχει καν, ενώ στο ρούτερ (speedtouch tg585 v7) η ένδειξη "ethernet" αλλά και το λαμπάκι της υποδοχής που συνδέω το pc δεν ανάβει. Άλλαξα υποδοχή, τα ίδια.

 

 

Το λαπτόπι ασύρματα συνδέεται μια χαρά. Με καλώδιο δεν συνδέεται ούτε αυτό. Όμως, όταν συνδέσω το καλώδιο το εικονίδιο κάτω δεξιά δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί, αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα το εικονίδιο σβήνει. Το λαμπάκι στο ρούτερ και η ένδειξη ethernet όμως είναι και παραμένουν αναμένα.

 

Δοκίμασα ένα άλλο ρούτερ, ένα παλιό baudtech. Ακριβώς τα ίδια: το πισι είναι σαν να μην το συνδέω καν, το λαπτοπ δείχνει ότι επικοινωνεί με το ρούτερ αλλά δεν συνδέεται.

 

 

Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να Κάνεις reset το TCP/IP. Δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα την εντολή αλλά άμα ψάξεις στο google θα το βρεις. Μετά άπο επανεκκίνηση του υπολογιστή λογικά θα πρέπει να δουλέψει. (ίσως χρειαστεί κ επανεκκινγση του ρουτερ)

 

update: http://support.microsoft.com/kb/299357

(εάν δεν δουλέψει το αυτοματο "FIX IT" τότε δοκίμασε την manual μέθοδο που περιγράφεται λίγο παρακάτω στο link)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο λογικό είναι να έχεις πειράξει τις ip και γι αυτό να μην συνδέεται.Δοκίμασε να πας στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου και κάτω έχει μια παράμετρο που λέει ipv4(ή σκέτο ip αν έχεις xp) και να δεις αν είναι όλα επιλεγμένα στο automatic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να Κάνεις reset το TCP/IP. Δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα την εντολή αλλά άμα ψάξεις στο google θα το βρεις. Μετά άπο επανεκκίνηση του υπολογιστή λογικά θα πρέπει να δουλέψει. (ίσως χρειαστεί κ επανεκκινγση του ρουτερ)

 

update: http://support.microsoft.com/kb/299357

(εάν δεν δουλέψει το αυτοματο "FIX IT" τότε δοκίμασε την manual μέθοδο που περιγράφεται λίγο παρακάτω στο link)

 

δυστυχώς δεν δούλεψε. Ακολούθησα την manual μέθοδο τόσο στο λαπτοπ όσο και στο pc, τίποτα δεν άλλαξε.

 

Το πιο λογικό είναι να έχεις πειράξει τις ip και γι αυτό να μην συνδέεται.Δοκίμασε να πας στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου και κάτω έχει μια παράμετρο που λέει ipv4(ή σκέτο ip αν έχεις xp) και να δεις αν είναι όλα επιλεγμένα στο automatic.

 

εχμ, πού θα βρω τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου μου; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν δούλεψε. Ακολούθησα την manual μέθοδο τόσο στο λαπτοπ όσο και στο pc, τίποτα δεν άλλαξε.

 

 

 

εχμ, πού θα βρω τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου μου; :rolleyes:

 

Αν υποθέσω οτι τρέχεις Windows Vista/7 τότε θα πάς στο Control Panel--->Network And sharing Center--->Change Adapter Settings (Συγνώμη αλλα εχω τα αγγλικα windows).

Εκει θα δείς τήν κάρτα δικτυου σου (Μπορεί να γράφει Local Area Connection)

Δεξί κλίκ και properties (ιδιότητες), διαλέγεις το TCP/IP v4 και πατάς πάλι ιδιότητες. Ελέγχεις να είναι επιλεγμένα και τα δύο κουτάκια που λένε aytomatic.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xp έχω.

 

στον πίνακα ελέγχου πάω συνδέσεις δικτύου και δεν υπάρχει καμία σύνδεση! Ανοίγω τον οδηγό εγκατάστασης δικτύου και μου λέει "ο οδηγός δεν μπορεί να εντοπίσει το υλικό δικτύου σας, πρέπει να εγκαταστήσετε και να ρυθμίσετε τις παραμέτρους της κάρτας δικτύου κλπ".

 

Σαν να μην υπάρχει η κάρτα δικτύου. Η οποία είναι ενσωματωμένη στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναπέρασα όλους τους drivers από το cd της μητρικής. Δεν άλλαξε τίποτα. Δεν βλέπει πουθενά κάρτα δικτύου.

 

 

Λέω να δοκιμάσω να βάλω μια pci κάρτα δικτύου... Αν την βρω πουθενά στα ντουλάπια μου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναπέρασα όλους τους drivers από το cd της μητρικής. Δεν άλλαξε τίποτα. Δεν βλέπει πουθενά κάρτα δικτύου.

 

 

Λέω να δοκιμάσω να βάλω μια pci κάρτα δικτύου... Αν την βρω πουθενά στα ντουλάπια μου :-D

 

Εχεις δοκιμάσει να πατήσεις δεξί κλίκ στο Ο Υπολογιστής Μου ----> Διαχείρηση --->Διαχείρηση Συσκευών;

Φαίνεται πουθενά η κάρτα δικτύου; Υπάρχει κάποιο θαυμαστικό στο Network Management(Προσαρμογείς Δικτύου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει πουθενά τίποτα από τα δύο... Για την ακρίβεια δεν βλέπω καν Προσαρμογείς Δικτύου πουθενά...

 

Χμμ...φαίνεται οτι δέν αναγνωρίζουν για κάποιο λόγο τήν κάρτα δικτύου σου τα Windows. Ισως έχει χαλάσει η κάρτα σου; Το περίεργο όμως είναι ότι έχεις πρόβλημα και με το άλλο pc. Το ίδιο ισχύει και στο φορητό (οσο αφορά την διαχείρηση--->κάρτα δικτύου);

 

Υ.Γ. Ισως να γράφω το αυτονόητο, αλλα έχεις δοκμιάσει άλλο καλώδιο ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα άλλο καλώδιο, και άλλο ρούτερ. Το ίδιο.

 

Το πρόβλημα με το λαπτοπ φαίνεται διαφορετικό. Μάλλον συμπτωματικό είναι, το ανακάλυψα τώρα που δοκίμασα να το συνδέσω με καλώδιο, πάντα ασύρματα συνδεόταν. Όταν συνδέω το λαπτοπ, ανάβει η ένδειξη ethernet στο ρουτερ, φαίνεται να κινείται το εικονίδιο, αλλά αποτυγχανει.

 

Με το πισι φαίνεται σαν να είναι νεκρό, βάζω-βγάζω καλώδιο, σαν να μην έγινε τίποτα, και τα λαμπάκια στο ρουτερ σβηστά.

 

στο λαπτοπ φαίνονται κανονικά οι συσκευές δικτύου (α- και εν-σύρματη) και φαίνονται να λειτουργούν κανονικά. Δεν με πολυαπασχολεί όμως το λαπτοπ, συνδέεται ασύρματα, ευτυχώς που είναι και αυτό και έχω ιντερνετ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι δεν έχεις στο device manager κάρτα δικτύου τότε λογικό είναι να μην έχεις και ίντερνετ.Το πιο πιθανό σενάριο είναι να τα έκλασε η κάρτα σου(η on board).

 

Δες μήπως κάνοντας uninstall και install τους τελευταίους drivers της κάρτας δικτύου στην βρει και ήταν απλά θέμα driver, αλλιώς πρέπει να βάλεις άλλη κάρτα δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον στο λαπτοπ βαζεις το καλωδιο και αναβουν τα λαμπακια τοτε το router δεν εχει θεμα.απλα ισως κατι γινεται λαθος με τις ρυθμισεις.ισως να εχει ξεμεινει καμια καρφωτη ip ποιος ξερει.εφοσον στο αλλο pc δεν αναβει καν τιποτα θα μπορουσε να ειναι ρουτερ καλωδιο και καρτα.τα 2 πρωτα εχουν δοκιμαστει δεν ειναι αρα ειναι καρτα.η καρτα θα πρεπε να βγαινει στο device manager εστω και σαν αγνωστη συσκευη η εστω με καποιο θαυματικο η ερωτηματικο.εφοσον δεν βγαινει η καποιος την εχει κλεισει απο το bios οποτε τσεκαρε το η πολυ απλα εχει χαλασει οποτε εκει βαλε μια pci καρτα και εισαι comple>η του βαζεις και αυτου μια ασυρματη και εισαι μια χαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...