Προς το περιεχόμενο

(άλλο ένα) πρόβλημα σύνδεσης...


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόλις έβαλα την pci που είχα, και όλα μια χαρά! Προφανώς είχε καεί η κάρτα δικτύου της μητρικής. Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να απενεργοποιήθηκε από το bios, εγώ δεν πείραξα τίποτα. Θα δοκιμάσω μήπως βγάλω άκρη με αυτό, αν και δεν είμαι και πολύ σχετικός με το άθλημα :)

 

Το λαπτοπ δεν ξέρω γιατί δεν συνδέεται, αν βρω χρόνο θα ασχοληθώ. Παλιά θυμάμαι ότι το συνέδεα και ενσύρματα, αλλά πάει πολύς καιρός που το συνδέω μόνο ασύρματα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έβαλα την pci που είχα, και όλα μια χαρά! Προφανώς είχε καεί η κάρτα δικτύου της μητρικής. Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να απενεργοποιήθηκε από το bios, εγώ δεν πείραξα τίποτα. Θα δοκιμάσω μήπως βγάλω άκρη με αυτό, αν και δεν είμαι και πολύ σχετικός με το άθλημα :)

 

Το λαπτοπ δεν ξέρω γιατί δεν συνδέεται, αν βρω χρόνο θα ασχοληθώ. Παλιά θυμάμαι ότι το συνέδεα και ενσύρματα, αλλά πάει πολύς καιρός που το συνδέω μόνο ασύρματα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

 

mpes bios με del Οταν ξεκιναει το Pc και μετα καπου θα βρεις να λεει για την καρτα δικτυου.δες αν ειναι enable.επισης αν εχει δυο το Mobo χρησιμοποιησε την δευτερη..

τωρα για το laptop δες οτι οι Ip ειναι στο αυτοματο για αρχη και κανε Ipconfig και πες μας τι γραφει.θα εχεις κλεισει το wireless βεβαια.εκτος αν σε κοβει κανα firewall καταλαθως στην ενσυρματη συνδεση και δεν σε κοβει στην wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok και το λάπτοπ. Μιά χαρά.

 

Πρέπει να βρω ένα παλιό πληκτρολόγιο για να μπω στο bios. Το usb που έχω δεν λειτουργεί πριν αρχίσουν να μπουτάρουν τα windows. Θα δοκιμάσω μόλις μπορέσω, μάλλον αύριο βράδυ, και θα ποστάρω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok και το λάπτοπ. Μιά χαρά.

 

Πρέπει να βρω ένα παλιό πληκτρολόγιο για να μπω στο bios. Το usb που έχω δεν λειτουργεί πριν αρχίσουν να μπουτάρουν τα windows. Θα δοκιμάσω μόλις μπορέσω, μάλλον αύριο βράδυ, και θα ποστάρω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

 

τα Usb λειτουργουν κανονικα εκτος αν εχεις κλεισει το legacy usb support απο το bios>ακομα και να το κλεισεις βεβεαια πολλα pc την ωρα που κανουν Post σε αφηνουν να πατησεις del για να μπεις bios και μετα απενεργοποιουν τα usb.αυτο κανει πχ to asus to revolution.το εχω δωσει στον bro εκλεισε το legacy usb για να μην βλεπει ενα Usb δισκο αλλα το Keyboard παιζει για να μπει στο bios για ενα second στο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, ίσως επειδή η μητρική μου είναι αρχαία; Μου γράφει "no keyboard detected" στην αρχή. Θα ξαναδοκιμάσω.

 

ξαναδοκίμασα. Πάπαλα, δεν μπαίνει. Έχω ένα παλιοπληκτρολόγιο κάπου στο γραφείο, θα το κάνω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, ίσως επειδή η μητρική μου είναι αρχαία; Μου γράφει "no keyboard detected" στην αρχή. Θα ξαναδοκιμάσω.

 

ξαναδοκίμασα. Πάπαλα, δεν μπαίνει. Έχω ένα παλιοπληκτρολόγιο κάπου στο γραφείο, θα το κάνω αύριο.

 

α ενταξει αμα ειναι τοσο παλια τοτε οκ.εμενα δεν ειχε καν Ps2 πανω.δεν ξερω τι επιλογες σου δινει στο bios Παντως οταν μπεις με το Keyboard περα απο την καρτα δικτυου κοιτα και για legacy usb να ειναι auto Η να ειναι enable.η αμα δεν εχει αυτο η μπορει να εχει και αυτο κοιτα και για επιλογη Usb keyboard support>και ριξε enable μπας και γλυτωσεις αυτην την σπαστικη αλλαγη του keyboard οταν θες να μπεις bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουγκλάρωντας πριν λίγο διάβασα ότι σε παλιάς μητρικές ίσως με bios update να γίνει δουλειά. Αλλά δεν είμαι εγώ για τέτοια, δεν δοκιμάζω καν. Θα τσεκάρω όμως όλα αυτά που είπες και θα ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα το ξεχασα και αυτο.δεν ειναι κατι δυσκολο.αμα μπεις στο site της εταιρειας και βρεις το μοντελο θα βρεις και bios>πολλες φορες γινεται και απο τα windows.4 λεπτα δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουγκλάρωντας πριν λίγο διάβασα ότι σε παλιάς μητρικές ίσως με bios update να γίνει δουλειά. Αλλά δεν είμαι εγώ για τέτοια, δεν δοκιμάζω καν. Θα τσεκάρω όμως όλα αυτά που είπες και θα ποστάρω.

 

 

Αυτο κανε καθως κανε και update στους drivers της ασυρματης καρτας για να λυθει το θεμα συνδεσης permanent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τα εξής:

onboard pci cbi lan [enabled]

pci lan option ROM [disabled]

 

 

καθόσον ανίδεος, είπα να μην πειράξω τίποτα πριν ρωτήσω... Με μπέρδεψε το onboard pci. Onboard ή pci;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τα εξής:

onboard pci cbi lan [enabled]

pci lan option ROM [disabled]

 

 

καθόσον ανίδεος, είπα να μην πειράξω τίποτα πριν ρωτήσω... Με μπέρδεψε το onboard pci. Onboard ή pci;

These devices can take either the form of an integrated circuit fitted onto the motherboard itself, called a planar device in the PCI specification, or an expansion card that fits into a slot.

 

Με λίγα λόγια το pci εννοεί τον τρόπο επικοινωνίας με την motherboard.Το ότι είναι onboard σημαίνει ότι την έχει με την μια η motherboard και δε χρειάζεται να αγοράσεις εσύ μια και να την βάλεις στις extra pci που έχει.

 

Το cbi που λες δε ξέρω τι σημαίνει....ίσως να θυμάσαι λάθος και να μην το γράφει καν ή εγώ να μην έχω ιδέα και να μην ξέρω.

Το pci lan option ROM αν δεν κάνω λάθος είναι αν θες να κάνεις boot από network.

 

Σε προηγούμενο ποστ λες ότι και το laptop σου είναι μια χαρά.Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις τώρα γιατί κάπου χάθηκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τσέκαρα μην τυχόν έχει απενεργοποιηθεί η ενσωματωμένη lan από το bios. Αλλά φαίνεται ενεργοποιημένη, οπότε προφανώς τα έχει φτύσει. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, με την pci που έβαλα είμαι μια χαρά.

 

Εκτός από το ότι δεν έχω πλέον fax modem (η μητρικη έχει μόνο 2 pci υποδοχές, η μία έχει μια κάρτα usb, η άλλη είχε ένα φαξ μόντεμ με το οποίο έστελνα κάνα φαξ που και πού). Μακάρι να υπήρχε κανένα πολύμπριζο pci :-D

 

Όλα οκ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τα εξής:

onboard pci cbi lan [enabled]

pci lan option ROM [disabled]

 

 

καθόσον ανίδεος, είπα να μην πειράξω τίποτα πριν ρωτήσω... Με μπέρδεψε το onboard pci. Onboard ή pci;

 

σωστα ειναι.το πρωτο ειναι η Onboard οτι ειναι enabled και το δευτερο οτι απλα δεν bootarei απο την καρτα.και συνηθως ναι ετσι το γραφει Onboard pci και 99 τις 100 ειναι Onboard onboard και εχω σε καποιο pci η pci express.σε Pci express μπορεις να δεις καμια καρτα ηχου που δινουν μερικα board.κουμπωνουν σε Pci express slot alla γινεται enable disable απο το bios.

 

These devices can take either the form of an integrated circuit fitted onto the motherboard itself, called a planar device in the PCI specification, or an expansion card that fits into a slot.

 

Με λίγα λόγια το pci εννοεί τον τρόπο επικοινωνίας με την motherboard.Το ότι είναι onboard σημαίνει ότι την έχει με την μια η motherboard και δε χρειάζεται να αγοράσεις εσύ μια και να την βάλεις στις extra pci που έχει.

 

Το cbi που λες δε ξέρω τι σημαίνει....ίσως να θυμάσαι λάθος και να μην το γράφει καν ή εγώ να μην έχω ιδέα και να μην ξέρω.

Το pci lan option ROM αν δεν κάνω λάθος είναι αν θες να κάνεις boot από network.

 

Σε προηγούμενο ποστ λες ότι και το laptop σου είναι μια χαρά.Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις τώρα γιατί κάπου χάθηκα :P

δεν κανεις λαθος.boot απο network ειναι.

 

απλά τσέκαρα μην τυχόν έχει απενεργοποιηθεί η ενσωματωμένη lan από το bios. Αλλά φαίνεται ενεργοποιημένη, οπότε προφανώς τα έχει φτύσει. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, με την pci που έβαλα είμαι μια χαρά.

 

Εκτός από το ότι δεν έχω πλέον fax modem (η μητρικη έχει μόνο 2 pci υποδοχές, η μία έχει μια κάρτα usb, η άλλη είχε ένα φαξ μόντεμ με το οποίο έστελνα κάνα φαξ που και πού). Μακάρι να υπήρχε κανένα πολύμπριζο pci :-D

 

Όλα οκ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

οποτε ναι μαλον τα παιξε.μπορεις να παρεις fax modem Usb αλλα τζαμπα τα λεφτα.Πολυπριζο Pci δεν υπαρχει.καποτε υπηρχαν riser cards απο ενα νομιζω σε 2 Pci αλλα δεν ξερω κατι παραπανο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Riser_card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...