Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vairass είπε

αυτο στο instantgaming γιατι γραφει windows 10 edition...τι θελει να πει ο ποιητης ;

Ότι δεν είναι για Steam το κλειδί, αλλά για Microsoft Store

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο,τι λέει ο τίτλος! Για όποιον αγοράζει από τρίτους κλειδιά, ποια σαιτ είναι τα πιο έμπιστα;

Έχω ακούσει για τα Kinguin, G2A πως δεν είναι καθόλου έμπιστα. Στο google λένε πως το cdkeys.com είναι πιο έμπιστο, ισχύει;

Για όσους αγοράζετε φθηνότερα σε σχέση με το steam, από ποια σαιτ αγοράζετε ; Δουλεύουν όλα κομπλε ή παίζει να γίνει "revoke" κανα γκεϊμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SaFiS είπε

Έχω αγοράσει από όλα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

είναι προτιμότερο δηλαδή να αγοράζει κανείς συστηματικά από αυτά; Γιατι το steam είναι (φουλ) τσιμπημένες οι τιμές :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dim_mnia είπε

Ο,τι λέει ο τίτλος! Για όποιον αγοράζει από τρίτους κλειδιά, ποια σαιτ είναι τα πιο έμπιστα;

Ανοιγεις το παρακατω site που βαζει τις προσφορες που τρεχουν καθε 3 και λιγο.Για παραδειγμα στο red dead redemption βλεπεις τους επισημους μεταπωλητες και για πλατφορμα πουλανε

https://gg.deals/game/red-dead-redemption-ii/

Αν πατησεις keyshops,σου βγαζει τα κλειδαδικα και σου λεει ποια εχουν τα περισσοτερα ρισκα και ποια οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ανοιγεις το παρακατω site που βαζει τις προσφορες που τρεχουν καθε 3 και λιγο.Για παραδειγμα στο red dead redemption βλεπεις τους επισημους μεταπωλητες και για πλατφορμα πουλανε

https://gg.deals/game/red-dead-redemption-ii/

Αν πατησεις keyshops,σου βγαζει τα κλειδαδικα και σου λεει ποια εχουν τα περισσοτερα ρισκα και ποια οχι.

ωραίος, θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος αγοράζει απευθείας από το steam/άλλους clients?
(μόνο σε καμία προσφορά και αν)

όλα τα sites που ανέφερες πάνω είναι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.gamerevolution.com/features/13995-indie-dev-asks-you-to-pirate-his-game-rather-than-buy-it-on-g2a

 

Quote

"If you're going to buy from a grey-market reselling site like G2A, then, please, please, please, just pirate the game instead."

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως φαση παιζει με αυτα τα site και πως εχουν τα παιχνιδια σε τοσο χαμηλες τιμες; Παιζει κατι με κλεμενες πιστωτικες καρτες και κωδικους;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

https://www.gamerevolution.com/features/13995-indie-dev-asks-you-to-pirate-his-game-rather-than-buy-it-on-g2a

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως φαση παιζει με αυτα τα site και πως εχουν τα παιχνιδια σε τοσο χαμηλες τιμες; Παιζει κατι με κλεμενες πιστωτικες καρτες και κωδικους;

Όχι απαραίτητα αλλά μπορεί. Μερικοί πουλάνε και με regional pricing με κέρδος, άλλοι αγοράζουν τόνους bundles όταν βγαίνουν σε προσφορές και επίσης κάποιοι λίγοι μπορεί να ναι μούφα youtubers και streamers που εξαπατούν εταιρείες και τους στέλνουν κλειδιά. Σαφέστατα υπάρχουν και τίμιοι resellers αλλά το ρίσκο είναι να μην πέσεις σε απατεώνα και βρεθείς κλεμμένος χωρίς παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Όχι απαραίτητα αλλά μπορεί. Μερικοί πουλάνε και με regional pricing με κέρδος, άλλοι αγοράζουν τόνους bundles όταν βγαίνουν σε προσφορές και επίσης κάποιοι λίγοι μπορεί να ναι μούφα youtubers και streamers που εξαπατούν εταιρείες και τους στέλνουν κλειδιά. Σαφέστατα υπάρχουν και τίμιοι resellers αλλά το ρίσκο είναι να μην πέσεις σε απατεώνα και βρεθείς κλεμμένος χωρίς παιχνίδι.

αααχχ...
πρέπει να χω σπάσει όλα τα ταμεία, αφού εδώ και 9 χρόνια αγοράζω από τέτοια μαγαζιά και δεν έχω πάθει το παραμικρό, ούτε και τα accounts μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα accounts μου δεν έχουν πάθει κάτι.

Όμως, έχουν ανακληθεί ουκ ολίγα κλειδιά, μεταξύ των οποίων ακόμη και από το Steamgifts (πράγμα που μου γεννάει την απορία, τι έγινε το credit που πιστώθηκε ο τύπος που "χάρισε" κλειδί αγορασμένο με λουφέ πιστωτική ή όποια άλλη απατεωνιά οδήγησε στην ανάκληση του κλειδιού;)

Βέβαια, έχω πάψει να αγοράζω από τέτοια καταστήματα εδώ και χρόνια, οπότε αφενός οι φορές που τις πατάω είναι ελάχιστες πλέον, αν τύχει κάτι από χαρισμένο σε Steamgifts ή κάποιο δώρο, αφετέρου δεν έχω να πω κάτι για την τωρινή "αξιοπιστία" αυτών των καταστημάτων.

Όλοι ξέρουμε πως από κάπου βρίσκουν φτηνά κλειδιά και τα πουλάνε τόσο, ώστε να βγάζουην κάτι και να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στους επίσημους μεταπωλητές.

Το πού τα βρίσκουν και πώς τα αγοράζουν, είναι άλλη ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, elpaso1 είπε

https://www.gamerevolution.com/features/13995-indie-dev-asks-you-to-pirate-his-game-rather-than-buy-it-on-g2a

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως φαση παιζει με αυτα τα site και πως εχουν τα παιχνιδια σε τοσο χαμηλες τιμες; Παιζει κατι με κλεμενες πιστωτικες καρτες και κωδικους;

παιρνουν τα κλειδια απο Ινδια, Πακισταν και γενικα απο χωρες που βγαινουν τα παιχνιδια πολυ φθηνα.

Σ αυτες τις χωρες δεν εχουν τα παιχνιδια 60€ day one γτ δεν μπορει να αγορασει κανεις τοσο

Με λιγα λογια οτι κανει και το skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και γιατί ο developer λέει καλύτερα να το κατεβάσεις πειρατικό, παρά να το αγοράσεις από τέτοια sites; 

Το γκριζο site αγοραζει απο Ινδια ενα παιχνιδι στα 20€. Ο dev απο αυτα παιρνει 1€

Το γκριζο site στη συνεχεια πουλαει το game 30€ στον Ευρωπαιο.

Ο ενας εκατσε και εφτιαξε ενα ολοκληρο παιχνιδι και βγαζει 1€ στο καθε sale, ο αλλος δεν κανει τπτ και βγαζει 10€ στο καθε sale

Και εκει θυμωνει ο dev και λεει παρτε το πειρατικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Και γιατί ο developer λέει καλύτερα να το κατεβάσεις πειρατικό, παρά να το αγοράσεις από τέτοια sites; 

Από το άρθρο που παρέθεσες:

Many involved parties allege that G2A allows keys that have been fraudulently purchased to be sold on their website.

Unidentified parties will purchase keys en masse with phony or stolen credit cards and sell those keys on G2A. Despite G2A's assurance that this doesn't happen, there is a mountain of evidence that suggests otherwise, including someone who actually did it to prove G2A wrong. Because these keys were purchased fraudulently, not only do developers lose money on the lost sale, but they also have to pay money for the chargeback fees from accepting a bogus credit card.

Και από δηλώσεις των devs δεν είναι μόνο τα πιθανά chargeback fees (που πλήττουν κυρίως τους indie devs που δεν έχουν πολλά περιθώρια για ζημίες)

Farther up the chain, isolated from both the developer andthe CC holder, are the CC companies themselves. To them, for better or worse, it’s a numbers game. Small number of chargebacks? Here are some punitive fines you need to pay us.

Too many chargebacks for too long? Poof. You can no longer accept credit cards. And the innocent customers who just thought they were getting legitimately cheap keys lose access to games. It’s a crap deal for everyone involved

https://www.pcgamesn.com/scott-hartsman-g2a-fraud

Πιο πρόσφατο άρθρο πάνω στο θέμα (μαζί με την αναφορά στη δήλωση του G2A για 10x αποζημίωση σε devs)
https://www.digitaltrends.com/gaming/g2a-controversy-indie-game-developers-calling-out-illegal-key-resellers/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...