Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, marios02 είπε

Δηλαδή αν εσύ αγοράσεις οτιδήποτε και το μεταπουλήσεις και ο τύπος που στο πούλησε διαφωνεί γιατί πχ έχει συναισθηματική αξία για αυτόν, μπορεί να ρθει να σου κλέψει τα λεφτά σου; Το τι θέλει το καθε kinguin και το κάθε humble bundle είναι κάτι που δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Και γω θέλω να γίνω αστροναύτης.

Στην Ευρωπαική Ένωση είναι νόμιμη η μεταπώληση των ψηφιακών παιχνιδιών, υπάρχει νομοθεσία για αυτό και δε μπορούν να κάνουν τίποτα, όσο και αν δεν τους αρέσει.

εγώ όπως είπα είμαι πελάτης και ψωνίζω τακτικά από όλα αυτά τα διαδικτυακά μαγαζιά χωρίς κανένα πρόβλημα

αγοράζω ψηφιακά προιόντα

δεν πουλάω ψηφιακά προιόντα

άρα δεν έχω άποψη ως πωλητής

από ότι φαίνεται μια χαρά μπορούν να κάνουν το ζήτημα εσύ μπορείς να κάνεις γιατί προσωπικά αμφιβάλλω φίλε μου να ξέρεις

αυτοί για κάθε κίνηση που κάνουν να ξέρεις είναι καλυμμένοι και έχουν στρατιές δικηγόρων αυτά τα διαδικτυακά μαγαζιά δεν είναι τόσο εύκολο να τους ξεγελάσεις ή να απαιτήσεις χρήματα για κάτι που δεν είναι δικό σου γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτό έγινε.

από εκεί και πέρα η λύση σου δόθηκε

βρες δικηγόρο ζήτα τις συμβουλές του ή τις υπηρεσίες τους και προχώρα σε εξώδικο/έγκληση/μήνυση/αγωγή βάση της νομοθεσίας που ισχυρίζεται ότι καταπάτησαν και πάρε τα χρήματα σου πίσω

καλή τύχη...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, marios02 είπε

Δηλαδή αν εσύ αγοράσεις οτιδήποτε και το μεταπουλήσεις και ο τύπος που στο πούλησε διαφωνεί γιατί πχ έχει συναισθηματική αξία για αυτόν, μπορεί να ρθει να σου κλέψει τα λεφτά σου; Το τι θέλει το καθε kinguin και το κάθε humble bundle είναι κάτι που δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Και γω θέλω να γίνω αστροναύτης.

Στην Ευρωπαική Ένωση είναι νόμιμη η μεταπώληση των ψηφιακών παιχνιδιών, υπάρχει νομοθεσία για αυτό και δε μπορούν να κάνουν τίποτα, όσο και αν δεν τους αρέσει.

Φίλε μου διάβασε τους όρους χρήσης του Humble Bundle και του kinguin και βρες το λάθος σου. Αν μπορούσες έτσι εύκολα να αγοράσεις ένα bundle 5€ με παιχνίδια αξίας 200€ και να τα μεταπουλησεις θα είμασταν όλοι πλούσιοι. 

2 λεπτά πριν, marios02 είπε

Δικό μου κλειδί πούλησα, όχι του γείτονα. Μου φάγανε το κλειδί και επιπλέον δώδεκα ευρώ, σύνολο 24. Είμαι μείον τώρα.

Προφανώς σε χρέωσαν τιμή λιανικής για το κλειδί που πούλησες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, marios02 είπε

Δικό μου κλειδί πούλησα, όχι του γείτονα. Μου φάγανε το κλειδί και επιπλέον δώδεκα ευρώ, σύνολο 24. Είμαι μείον τώρα.

το οποίο αγόρασες από αλλού (άλλο διαδικτυακό κατάστημα)

και το πούλησες αλλού (σε άλλο διαδικτυακό κατάστημα)

είσαι σίγουρος ότι ήταν δικό σου ή έχεις παραβιάσει πολιτική και δεν το γνωρίζεις και για αυτό σου πήραν τα χρήματα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το οποίο αγόρασες από αλλού (άλλο διαδικτυακό κατάστημα)

και το πούλησες αλλού (σε άλλο διαδικτυακό κατάστημα)

είσαι σίγουρος ότι ήταν δικό σου ή έχεις παραβιάσει πολιτική και δεν το γνωρίζεις και για αυτό σου πήραν τα χρήματα.?

Πάντως αν ήμουν kinguin και μου εσκαγε email και απειλούσε με εξώδικο για 24€, θα του έδινα κουπόνι για 100€ έτσι για το γέλιο που μου χαρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Πάντως αν ήμουν kinguin και μου εσκαγε email και απειλούσε με εξώδικο για 24€, θα του έδινα κουπόνι για 100€ έτσι για το γέλιο που μου χαρισε.

α εσύ είσαι "Large" τύπος

εγώ θα του απαντούσα "καλή τύχη" την ατάκα δηλαδή από την γνωστή ταινία του Liam Nelson "Η απαγωγή"

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marios02 είπε

φίλε δεν καταλαβαίνω τι λες. Δικό μου ήταν το steam key, είπα ξεκάθαρα στο πρώτο ποστ ότι το αγόρασα από το Humble Bundle. Εγώ το πλήρωσα, όχι ο γείτονας. Επίσης ζω στην Ευρωπαϊκή Ένωση και όσες εταιρείες πήγαν να απαγορέψουν την μεταπώληση παιχνιδιών φάγανε τα μούτρα τους νομικά. Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις πραγματικά.

Η μήνυση για απάτη δεν κοστίζει, απλά δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα για κάποιους που ναι στο χονγκ κονγκ.

Και σου ξαναλέω, διάβασε τους όρους χρήσης και μετά έλα να συζητήσουμε. Δεν γίνεται ολόκληρο kinguin να έχει προσωπικά μαζί σου....κάτι λάθος έχεις κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios02 είπε

φίλε δεν καταλαβαίνω τι λες. Δικό μου ήταν το steam key, είπα ξεκάθαρα στο πρώτο ποστ ότι το αγόρασα από το Humble Bundle. Εγώ το πλήρωσα, όχι ο γείτονας. Επίσης ζω στην Ευρωπαϊκή Ένωση και όσες εταιρείες πήγαν να απαγορέψουν την μεταπώληση παιχνιδιών φάγανε τα μούτρα τους νομικά. Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις πραγματικά.

Η μήνυση για απάτη δεν κοστίζει, απλά δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα για κάποιους που ναι στο χονγκ κονγκ.

24€ ούτε να πάρεις τηλέφωνο στο ΧΚ δεν φτάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, marios02 είπε

Καλά, γκουγκλαρε το τι θέματα έχουν οι πωλητές με το kinguin και τι αγωγές έχει φάει και μετά έλα να συζητήσουμε. Περιέργως εκεί δεν γέλαγε όπως έγραφε κάποιος παραπάνω, αλλά τους τα σκασε κανονικά. Βέβαια αυτοί είχαν χιλιάρικα χρωστούμενα και συνέφερε να πάνε δικαστικά, εγώ είμαι το εύκολο θύμα.

Ναι άλλη δουλειά δεν είχα κυριακάτικο να ψάχνω το google για το αν είναι legit το kinguin. Που από τα 2000 παιχνίδια μου, τα 1800 είναι αγορασμενα από εκεί. Έχω πάντως ένα φίλο δικηγόρο αν θέλεις να σε βοηθήσει. Θα μιλήσω εγώ να μην σου πάρει χρήματα αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να πληρώσεις το κόστος για το εξώδικο. Ένα παράβολο πληρώνεις που υπολογίζεται με βάση το απαιτούμενο ποσό. Δηλαδή στα 24€ θα πληρώσεις ξέρω γω 3€. Κάτι τέτοιο. Σε συμφέρει έτσι?

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου έπαθες κι έμαθες με πωλήσεις σ' αυτά τα sites. Από Kinguin δεν έχω εμπειρία ως πωλητής, έχω όμως από G2A οπότε παρόμοια φαντάζομαι θα είναι. Ακόμη κι αν ήταν όλα ok δεν συμφέρει να πουλήσεις 1-2 κλειδιά, για να βγάλεις κέρδος θέλεις δεκάδες και συστηματικά. Είναι τόσο στημένο με τις κρυφές χρεώσεις που σου παρουσιάζουν στην πορεία όταν προσπαθείς να πάρεις τα χρήματα, που είχα υπολογίσει ότι αν πουλήσεις κάτω από 0,70€ μπαίνεις και μέσα. Από τότε δεν ξανασχολήθηκα, έκανα delete το account ενώ είχε και ένα μικρό ποσό μέσα και προτιμώ να τα χαρίζω τα κλειδιά στο SG να τα παίρνει κάνας άλλος (ή ανταλλαγή), απ' το να δίνω λεφτά στους απατεώνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, marios02 είπε

Καλά, γκουγκλαρε το τι θέματα έχουν οι πωλητές με το kinguin και τι αγωγές έχει φάει και μετά έλα να συζητήσουμε. Περιέργως εκεί δεν γέλαγε όπως έγραφες παραπάνω, αλλά τους τα σκασε κανονικά. Βέβαια αυτοί είχαν χιλιάρικα χρωστούμενα και συνέφερε να πάνε δικαστικά, εγώ είμαι το εύκολο θύμα.

Για όποιον θέλει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, εδώ

https://www.gamingdragons.com/kinguin_is_a_scam.html

Και υπάρχουν πολλά άλλα ποστς.

εγώ πάντως που έκανα αναζήτηση στο GOOGLE με τους όρους που εσύ έθεσες σε προηγούμενο μήνυμα δεν μου έβγαλε ούτε ένα αποτέλεσμα

σαφώς αν ψάξω στο GOOGLE με τους όρους KINGUIN SCAM / απάτη θα βγάλει αποτελέσματα

όπως αν γράψεις HUMBLE STORES SCAM / απάτη θα βγάλει αποτελέσματα

το ίδιο ισχύει π.χ για το skroutz.gr ή το bestprice.gr ή ακόμα και για το insomnia.gr δεν σημαίνει όμως ότι είναι απατεώνες επειδή κάποιος έγραψε κάτι κάπου...

με καταλαβαίνεις φαντάζομαι

οι φίλοι εδώ σου έδωσαν τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να κινηθείς και να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου σύμφωνα με την ευρωπαική νομοθεσία (αν και το συγκεκριμένο κατάστημα δεν υπάγεται σε αυτή) φαντάζομαι να το γνωρίζεις...

καλή τύχη σου εύχομαι

όπως είπα είμαι πελάτης σε αυτό και σε πάρα πολλά άλλα παρόμοια καταστήματα ως αγοραστής όχι ως πωλητής όποτε δεν ξέρω/δεν έχω δοκιμάσει να βγάλω χρήματα από αυτά

 

1 ώρα πριν, marios02 είπε

φίλε δεν καταλαβαίνω τι λες. Δικό μου ήταν το steam key, είπα ξεκάθαρα στο πρώτο ποστ ότι το αγόρασα από το Humble Bundle. Εγώ το πλήρωσα, όχι ο γείτονας. Επίσης ζω στην Ευρωπαϊκή Ένωση και όσες εταιρείες πήγαν να απαγορέψουν την μεταπώληση παιχνιδιών φάγανε τα μούτρα τους νομικά. Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις πραγματικά.

Η μήνυση για απάτη δεν κοστίζει, απλά δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα για κάποιους που ναι στο χονγκ κονγκ.

απάντησες μόνος σου

το αγόρασες από το Humble Bundle προιόν που σου κόστισε λίγα ευρώ αλλά η πραγματική του αξία είναι πολλά περισσότερα

αυτός είναι και ο λόγος απόρριψης της αγοραπωλησίας φίλε μου

γιατί το πρώτο κατάστημα στο πούλησε για λίγα ευρώ ενώ η αξία του ήταν πολλά περισσότερα από αυτά που έδωσες (είτε λόγω έκπτωσης είτε λόγω προσφοράς κτλ..)

και εσύ θέλησες να το πουλήσεις στο δεύτερο κατάστημα και πήρες άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,ειχε κανεις σας ποτε προβλημα με instant gaming?
αγορασα μια game card την παρασκευη και μολις παω να την ενεργοποιησω μου λεει code claimed ξεκιναω ,ανοιγω ticket στο Instant gaming ,μου απαντανε μου λενε να τους στειλω screenshot να μου λεει καποιος απο την blizzard την ωρα και την ημερομηνια που εγινε claim το κλειδι.Το κανω,μου λεει ο ανθρωπος απο την blizzard οτι δεν εχει γινει στο account μου και οτι εγινε τις 13:04(μετα απο μετατροπη της ωρας γιατι στελνουν σε GMT) και εγω ειχα αγορασει το κλειδι 13:09.Ειναι μεσα στο ΣΚ και μου λεει το support Με τα πολλα αφου εχουμε στειλει 100 μνματα μετα το proof που του στελνω το παρακατω μηνυμα:

Hello

After contacting the supplier of the game, we have received information that the code was used after your purchase. Because of that we can not replace or refund your code.

Regards

Του εξηγω οτι αυτο δεν γινεται γιατι σας εχω στειλω φωτογραφιες με το ποτε αγορασα το κλειδι και το ποτε εγινε claim.Αφου με τα πολλα τους ειπα οτι θελω το κλειδι που εχω πληρωσει και αυτο που κανουν ειναι κανονικα scam με ξεκιναει στα wait for a response sorry for the wait κτλ.
Υπαρχει περιπτωση να βγαλω ακρη η τζαμπα παλευω απο την παρασκευη?(εχω αγορασει αρκετες φορες δεν ειναι η πρωτη μου απο εκει ειναι η πρωτη που εχω θεμα ομως.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...