Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

https://store.steampowered.com/bundle/4854/HITMAN__Game_of_The_Year_Edition/

Σε αυτό αναφέρεσαι;

Γιατί βλέπω διάφορες εκδόσεις και έχω μπερδευτεί. Περιλαμβάνει και την έκδοση του 2016 και του 18?

Οχι αναφερομαι εδω

https://store.steampowered.com/app/960831/HITMAN__GOTY_Legacy_Pack/

 

Αυτο περιλαμβανει τα παντα απο το Hitman 1 αλλα μεσω του Hitman 2 σε καλυτερα γραφικα και μηχανισμους. Αν δεν εχεις αγορασει το Hitman 2 απλα κατεβαζεις το πρωτο επεισοδιο και παιζεις κανονικα το Hitman 1 μεσα απο αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ μπέρδεμα με τις εκδόσεις το steam :wacko::wacko:

Οπότε χρειάζομαι το HITMAN 2 - Gold Edition και HITMAN 2 GOTY Legacy Pack?

https://store.steampowered.com/sub/272966/

https://store.steampowered.com/app/960831/HITMAN__GOTY_Legacy_Pack/

Εχει και μια επιπλέον έκπτωση 5 ευρώ (μέχρι άυριο) το steam και βγαίνουν μαζί 27,98.

Πριν από 10 μέρες που είχα δει 60 ευρώ έκανε το hitman 1 goty :wacko:

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Πολύ μπέρδεμα με τις εκδόσεις το steam :wacko::wacko:

Οπότε χρειάζομαι το HITMAN 2 - Gold Edition και HITMAN 2 GOTY Legacy Pack?

https://store.steampowered.com/sub/272966/

https://store.steampowered.com/app/960831/HITMAN__GOTY_Legacy_Pack/

Εχει και μια επιπλέον έκπτωση 5 ευρώ (μέχρι άυριο) το steam και βγαίνουν μαζί 27,98.

Πριν από 10 μέρες που είχα δει 60 ευρώ έκανε το hitman 1 goty :wacko:

Ναι αυτά ακριβώς. Δεν χρειάζεσαι το HITMAN 1 μόνο το goty legacy και θα το παίξεις μέσω HITMAN 2. Και η Gold του HITMAN 2 έχει τα πάντα από το HITMAN 2. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγοράσετε ποτέ από HRK! Τουλάχιστον, θυμήθηκα γιατί δεν αγόραζα..
Είπα να πάρω κάτι, και έκανα topup το wallet, κόλλησαν κάποιες συναλλαγές και δεν πέρασαν. Μιλάω με το support πέρα βρέχει πραγματικά.
Ήθελα να βάλω 45€, οπότε έβαλα από 2χ20+5 από διαφορετικές κάρτες, η μια απορρίφθηκε, δοκίμασε κ ένας άλλος φίλος τίποτα, απορρίφθηκε και η δική του. Πήγα στο support chat και μου είπαν ότι προσμετρούνται ακόμα και οι συναλλαγές που δεν πέρασαν στο συνολικό ποσό των 100$ που είναι το όριο της ημέρας. Ζήτησα να το αυξήσουν και μου είπαν ότι πρέπει να χω 30+ αγορές, για να το κάνουν, τα πήρα κρανίο οπότε ζήτησα refund με ticket. Στο οποίο απάντησαν ότι δεν έχει περάσει καμία συναλλαγή, ενώ μια χαρά έχουν χρεωθεί 25€ και στην κάρτα και στο site τους.
Με τα πολλά πέρασε το refund..

Δεν ξέρω αν φταίνε οι γνώσεις των αγγλικών τους ή είναι τόσο μάπες!

Δυστυχώς το topup γίνεται μόνο με απευθείας την κάρτα και όχι paypal, αλλιώς θα είχα πάει για dispute ήδη.

blacklist από μένα τουλάχιστον το HRK

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σε πρόσφατη αγορά game από ΗRΚ Games μου ζητήθηκε ταυτοποίηση στοιχείων. Selfie με ταυτοτητα και ημερομηνία με τον τίτλο που αγορασα σε μία φωτό όλα αυτα. Ενώ τα έστειλα και φαινόντουσαν τα στοιχεία της ταυτότητας....μου ζήτησαν ποιο ευκρινές φωτογραφία....Ξαναστέλνω και φαινόταν όνομα καθαρότατα κτλ....

Εν συνεχεία μου λένε στείλε και δίπλωμα αυτοκινήτου ή διαβατήριο. Ντάξει συμφωνώ με ταυτοποίηση αλλά μην το παρακάνουμε....

Εννοειται έπεσε λίγο κράξιμο μετά από 1 ώρα που διήρκεσε η διαδικασια με το Support καθώς εντάξει σε unofficial κλειδαδικό να ζητάνε τόσα έγγραφα και να με έχουν φακελωμένο δεν αξίζει.

Τελικα έδωσα 2,5€ παραπάνω και το πήρα απο Steam.

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2020 στις 2:46 ΜΜ, Tantalord είπε

Παιδιά σε πρόσφατη αγορά game από ΗRΚ Games μου ζητήθηκε ταυτοποίηση στοιχείων. Selfie με ταυτοτητα και ημερομηνία με τον τίτλο που αγορασα σε μία φωτό όλα αυτα. Ενώ τα έστειλα και φαινόντουσαν τα στοιχεία της ταυτότητας....μου ζήτησαν ποιο ευκρινές φωτογραφία....Ξαναστέλνω και φαινόταν όνομα καθαρότατα κτλ....

Εν συνεχεία μου λένε στείλε και δίπλωμα αυτοκινήτου ή διαβατήριο. Ντάξει συμφωνώ με ταυτοποίηση αλλά μην το παρακάνουμε....

Εννοειται έπεσε λίγο κράξιμο μετά από 1 ώρα που διήρκεσε η διαδικασια με το Support καθώς εντάξει σε unofficial κλειδαδικό να ζητάνε τόσα έγγραφα και να με έχουν φακελωμένο δεν αξίζει.

Τελικα έδωσα 2,5€ παραπάνω και το πήρα απο Steam.

Ναι το κάνουν αυτοί εκει. Βέβαια είναι random. Σε προηγούμενα χρόνια ενώ είχα πάρει από αυτούς 10 διαφορετικά orders σε βάθος χρόνου θυμήθηκαν να μου ζητήσουν την ταυτοποίηση στο 11ο, ζητούσαν παράλογα πράγματα στην φώτο. Τους έδωσα άκυρο, ζήτησα refund και δεν ξανά ασχολήθηκα. Μέχρι την προηγούμενη εμπειρία που γράφω πιο πάνω, που δε παίζει να ξαναδούν φράγκο από μένα, ούτε log in δε θα ξανακάνω αφού έσβησα τον λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ στο παρελθόν έχω κάνει refund σε παραγγελία στο cdkeys.com επειδή μου ζήτησαν ταυτοποίηση (μόνο φώτο και όχι scan ή print screen, και κάτι τέτοια παράξενα) ενώ είχα ξαναψωνίσει κανά δυο φορές ακόμα.
Γενικά μου τη δίνει λίγο όλο αυτό το σκηνικό, όχι η ταυτοποίηση αλλά ότι ξαφνικά θυμάσαι να κάνεις ταυτοποίηση ενώ έχει ήδη ψωνίσει ο άλλος. Δηλαδή φαίνεται ότι στην αρχή μασάς να ζητήσεις ταυτοποίηση για να μη χάσεις τον πελάτη και μετά λές ας του πρήξω τα τέτοια μιας που τον κέρδισα.
Γενικά αν είναι να δώσεις πάνω από 10-15€ για κάποιο game δεν αξίζει να γλυτώσεις μόνο 2.5€ για να το πάρεις από κλειδάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα άλλαξαν οι νόμοι και επιβάλουν KYC (know your customer) και αναγκάζονται πλέον να ζητάνε τόσα στοιχεία για ταυτοποίηση. Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν όλοι, αν απλά το παραβλέπουν και ρισκάρουν, αν η έδρα τους βρίσκεται σε νομοθετικό πλαίσιο που δεν τους ακουμπάει ή αν αυτοί που υποχρεώνονται να το κάνουν είναι επειδή παρέχουν υπηρεσίες "πορτοφολιού" εντός του site, πάντως δεν έχει να κάνει με απόφαση των ίδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Πρόσφατα άλλαξαν οι νόμοι και επιβάλουν KYC (know your customer) και αναγκάζονται πλέον να ζητάνε τόσα στοιχεία για ταυτοποίηση. Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν όλοι, αν απλά το παραβλέπουν και ρισκάρουν, αν η έδρα τους βρίσκεται σε νομοθετικό πλαίσιο που δεν τους ακουμπάει ή αν αυτοί που υποχρεώνονται να το κάνουν είναι επειδή παρέχουν υπηρεσίες "πορτοφολιού" εντός του site, πάντως δεν έχει να κάνει με απόφαση των ίδιων.

To Steam γιατί δεν ζητάει; Η Το ebay/amazon κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

To Steam γιατί δεν ζητάει; Η Το ebay/amazon κλπ;

Γράφω αναλυτικά "δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν όλοι" και τους λόγους που μπορεί να ισχύουν και παρόλα αυτά έρχεσαι και με ρωτάς. Τι απάντηση περιμένεις τώρα; Αυτοί που το κάνουν πάντως, σχεδόν σίγουρα είναι λόγω KYC, δεν ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν μόνοι τους "ας δυσκολέψουμε λίγο τους πελάτες μας να κόψουμε αντιδράσεις".

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Γράφω αναλυτικά "δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν όλοι" και τους λόγους που μπορεί να ισχύουν και παρόλα αυτά έρχεσαι και με ρωτάς. Τι απάντηση περιμένεις τώρα; Αυτοί που το κάνουν πάντως, σχεδόν σίγουρα είναι λόγω KYC, δεν ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν μόνοι τους "ας δυσκολέψουμε λίγο τους πελάτες μας να κόψουμε αντιδράσεις".

και που το ξέρεις; Σε κάτι στοιχηματζίδικα μόνο βλέπω αυτή την πρακτική εγώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ξαφνικα προβλημα με τον kinguin το σαββατο βραδυ εδωσα μια πρραγελια και απο τοτε ειναι on hold ανοιξα ticket τους εστειλα fb ακομα τιποτα να αρχισω να ανησυχω? και στο cdkeys μου εχει τυχη αλλα σε μια μερα μου εστειλαν τον κωδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...