Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία image για εγκατάσταση windows σε 5 υπολογιστές


css03027

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω 5 ίδιους υπολογιστές και θέλω να κάνω σε όλους εγκατάσταση windows και διαφόρων προγραμμάτων (office, antivirus κτλ), σκέφτομαι να κάνω σε έναν απο αυτούς εγκατάσταση και μετά να δημιουργήσω ενα image και να κάνω εγκατάσταση σε όλους απο αυτο το image. Με ποιο πρόγραμμα θα το κάνω αυτό? Το image που θα γραψω σε DVD θέλω να είναι bootable, να ξεκινάει απο αυτό και να γίνετε η εγκατάσταση.

Να πώ πώς έχω windows XP.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν περάσει στο αρχηκό μηχάνιμα χωρις serial και μετα στο καθενα διαφορετικο ( εμενα ειχε περάσει κανενας χρόνος απο το ιmage έπρεπε να ξαναπατήσω τον κωδικο στα χπ )

 

προτίνω to acronis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κάνει sysprep αλλιώς εκτός απο το ίδιο s/n θα έχουν και το ίδιο sid και αν ποτέ γίνει δίκτυο θα είναι ένα χάλι και μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κάνει sysprep αλλιώς εκτός απο το ίδιο s/n θα έχουν και το ίδιο sid και αν ποτέ γίνει δίκτυο θα είναι ένα χάλι και μισό.

 

Το έχω κάνει σε δίκτυο με 10 pc με xp και καθαρή εγκατάσταση (το ghost) και το μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω ήταν το computer name του καθενός και να κάνω επανεκκίνηση.

Φυσικά τα pc ήταν όλα πανομοιότυπα σε επίπεδο hardware. Αν δεν ήταν δεν θα το έκανα γιατί θα υπήρχαν προβλήματα με τις συσκευές του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να αλλάξει το Sid (Security Identifier) και αυτό γίνεται μόνο μέσω depersonalization, δηλαδή sysprep. Βασικά χρειάζεται unattendend installation για αυτό που θέλει, και μετά τρέχει σε οποιοδήποτε hardware configuration έχεις.

 

Πάντως το sid είναι απαραίτητο να ΜΗΝ είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...