Προς το περιεχόμενο

mac mini 2009 και μνημη


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το Mini σου έχει 1 dimm των 2 GB τότε μπορείς να πάρεις άλλο ένα. Αν έχει 2 dimm του 1GB θα πρέπει να τα βγάλεις και να πάρεις 2 των 2GB.

 

Πήγαινε στο μενού, πάτα στο μηλαράκι πάνω αριστερά, επέλεξε το About This Mac και στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα το More Info... Εκεί θα μπορέσεις να δεις αναλυτικά τί μνήμη έχεις.

 

Ένα πολύ καλό μέρος για να δεις ακριβώς τί μνήμη χρειάζεσαι αλλά και να την παραγγείλεις είναι το http://www.crucial.com/eu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

τι μου προτεινετε να βαλω 4 γιγα η 8 γιγα μνημη? το μινι μου ειναι late 2009 και απο τη crusial σε ποσες μερες ερχονται η μνημες μπορω να πληρωσω με αντικαταβολη εχει μεταφορικα

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ εχω το Mini C2D 2.26 late 2009 και το έχω στουμπώσει αρκετά, νομίζω ήρθε η ώρα για lifting. Σκέφτηκα να πάρω 8g RAM αλλά διαβάζω στο ιντερνετ ότι από 4 και πάνω έχουν παρουσιαστεί σοβαρά lag στην λειτουργία του συγκεκριμένου Mini λόγω κακής διαχείρισης από το λειτουργικό, γεγονός που το κάνει να σέρνεται άσχημα. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Μήπως να βάλω μόνο 4;

Και σε οποιαδήποτε περίπτωση, να βάλω 1x4g/1x8g (ανάλογα την απόφαση) ή 2x2g/2x4g; Έχει διαφορά στην απόδοση;

 

Μια λύση είναι να πάρω 1x4 και να το προσθέσω στην υπάρχουσα (δηλαδή σύνολο 5g) έτσι ώστε στο μέλλον να μπορώ να πάρω άλλο ένα 4άρι αν θέλω. Τί λέτε για αυτό;

 

Τέλος, πιθανόν μαζί να μπει κι ένας 500άρης @7200.Αν έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό και αξιόπιστο μοντέλο πείτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα, ριχνετε μια ματια και σε αυτους τους συγκριτικους πινακες εδω:

http://eshop.macsales.com/Reviews/Framework.cfm?page=/Benchmarks/CS5BenchmarkPage-MacMini.html

ελπιζω μονο, να μην τους εχουν τροποποιησει <<υπερ πωλησεων>> τους :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα ότι για να δει 8gb το μίνι πρέπει να αναβαθμιστεί το EFI στην έκδοση 1.2. Αλλιώς Δεν πρόκειται να παίξει. Είναι ασφαλής διαδικασία αυτή; ΟΚ έχω time machine αλλά δεν θα με χαλάσει καθόλου να χάσω μερικές ώρες να ασχολούμαι με κάτι που κανονικά θέλει 5'.

 

Μα δεν υπάρχει κανείς που να έχει αναβαθμίσει την μνήμη στο μινι του να μας διαφωτίσει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...