Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

@alex_000, η επαγγελματική σου ζωή είναι όπως τα περίμενες εκεί που είσαι τώρα; Η προσωπική σου ζωή πως είναι; Είπες ότι εκεί είναι πιο εφήμερα, αυτό σημαίνει πως οι παρέες σου εκεί είναι απομακρυσμένες; Δηλαδή, δύσκολα βρίσκεστε; Υπάρχουν πολλές μοναχικές στιγμές;

Όσο για οικογένεια, ξέρω ότι πολλοί το παίζουν ενάντια και μετά παντρεύονται αλλά εγώ δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω οικογένεια. Το βλέπω ως κάτι που αν γίνει θα γίνει μετά από χρόνια. Νιώθω απίστευτη πίεση ακόμα και σε σχέση. Είπες:"Προτείνω δικιά σου οικογένεια για να την παλέψεις καλύτερα έξω και άσε τις παρέες. " - Έχεις απογοητευτεί απ τις παρέες που βρήκες εκεί, δηλαδή δεν ταιριάζετε;

 

 

 

Η επαγγελματική ζωη είναι πολύ καλύτερη από οτι την περίμενα. Ζω σε φάση "από τα αλώνια στα σαλόνια" καθώς μόνη σύγκριση που είχα ήταν η χώρα του τίποτα - αν και Ελλάδα είχα οκ δουλειά για Ελληνικά δεδομένα. Η προσωπική μου ζωή είναι οκ καθώς έφερα την κοπέλα μου (γυναίκα μου πλέον λολ) εδώ και ζουμε μαζί. Έζησα ένα χρόνο εντελώς μόνος πρίν ερθει αλλά σαν καμμένος κομπιουτεράς δεν με ενόχλησε καθόλου. Αλλή ζωη εδώ λεφτά , άνεση , πήγενε έλα απο την δουλειά 5 λεπτά κτλ.

 

Εχουν έρθει αλλοι 3 επαγγελματικοί φίλοι απο ελλάδα και ζουν πλεον επίσης κύπρο ε βλεπόμαστε μια φορά την ευδομάδα τίποτα σπουδαίο, δεν γίνεται να αντικατασταθούν οι παιδικοί σου φίλοι αλλά τι να κανεις. Φιλε η οικογένεια και ο γάμος είναι προσωπικά θέματα ο καθένας όποτε νομίζει. Απλά λέω οτι η κύπρος είναι μέρος για σχέση κτλ, δεν ειναι το super μέρος που θα κάνεις την ξέφρενη εργένικη ζωη εντελώς το αντίθετο. Είναι μικρό μέρος μια βόλτα θα πάς και θα δείς όποιον γνωρίζεις.

 

good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

θα μείνω, θα περιμένω να φύγετε εσείς...

με τα μυαλά που έχουν οι έλληνες σήμερα (μιλάω για την μετανάστευση) σε 5-6 χρόνια θα υπάρχουν αρκετές θέσεις για μας που μένουμε πίσω...

 

υπομονή, το πολύ σε 10 χρόνια θα έχουν φύγει αρκετοί..αρα? καλύτερα για μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μείνω, θα περιμένω να φύγετε εσείς...

με τα μυαλά που έχουν οι έλληνες σήμερα (μιλάω για την μετανάστευση) σε 5-6 χρόνια θα υπάρχουν αρκετές θέσεις για μας που μένουμε πίσω...

 

υπομονή, το πολύ σε 10 χρόνια θα έχουν φύγει αρκετοί..αρα? καλύτερα για μας...

εεεεεεεεεε;;;;

Because FUCK YΟU Adam Smith!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vazelaki, δεν θεωρώ ότι έχεις εργαστεί ΠΟΤΕ σου. όχι ότι είναι κακό. να ναι καλά η μαμά και ο μπαμπάς, άναψε τους και κεράκι πριν πας σχολείο αύριο. Δεν τρολάρω. και γω στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μείνω, θα περιμένω να φύγετε εσείς...

με τα μυαλά που έχουν οι έλληνες σήμερα (μιλάω για την μετανάστευση) σε 5-6 χρόνια θα υπάρχουν αρκετές θέσεις για μας που μένουμε πίσω...

 

υπομονή, το πολύ σε 10 χρόνια θα έχουν φύγει αρκετοί..αρα? καλύτερα για μας...

 

ΧΑΑΧΑΧΑ δε θα πονταρα και λεφτα αν ημουν στη θεση σου

ισα ισα το θεωρω πολυ πιο πιθανο σε 10 χρονια ο ελληναρας μπιζνεςμαν να σου πει " κοιτα εγω 300ε δινω αν δε σαρεσει πανε μεταναστης"

οσο αφορα το "μυαλα που εχετε" δε χρειαζεται να σχολιασω ,καθε νοημων ανθρωπος με iq >10 μπορει να δει σε τι κατασταση βρισκομαστε και που μας εφτασε αυτη η γ@ματη ελληνικη συνταγη που ακολουθουμε στα παντα , αν εισαι το θεωρεις παραξενο καποιος να θελει να του δειχνει το κρατος και οι εργοδοτες το στοιχειωδη σεβασμο καθως και να εχει καποιες(εως πολυ ) παραπανω προοπτικες στην καριερα του μαλλον πρεπει να αναθεωρησεις τις αντιληψεις σου .. ή απλα να βγεις στην αγορα εργασιας

οι σημερινοι μεταναστες δεν ειναι οπως στην δεκαετια του 50 που φευγαν να πανε να δουλεψουν στη φαμπρικα

μεγαλο ποσοστο πλεον ειναι ατομα μορφωμενα που φευγουν εξω γιατι στην ελλαδα δεν προκειται να δουν προκοπη

εκτος αν εσυ το θεωρεις νορμαλ να σπουδαζεις μια ολοκληρη ζωη για να σε χρησιμοποιει το αφεντικο να κανεις καφεδες(για να μη μαθεις τη δουλεια και κανεις μονος σου γραφειο) , να πληρωνεις στο κρατος 40 χρονια εισφορες και στο τελος να σου λεει "σορρυ ,ναι μεν εχεις πληρωσει την συνταξη σου,αλλα πρεπει να στην μειωσουμε γιατι τα φαγαμε" κλπ κλπ καλο ειναι πριν μιλησουμε για οτιδιποτε(στη συγκεκριμενη περιπτωση για το εξωτερικο) να εχουμε και μια ιδεα το τι παιζει εκει και πως ειναι τα πραγματα εκει σε συγκριση με εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vazelaki, δεν θεωρώ ότι έχεις εργαστεί ΠΟΤΕ σου. όχι ότι είναι κακό. να ναι καλά η μαμά και ο μπαμπάς, άναψε τους και κεράκι πριν πας σχολείο αύριο. Δεν τρολάρω. και γω στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

α στο καλό, 2ο πράγμα που έμαθα σήμερα είναι ότι δεν έχω δουλέψει στην ζωή μου...

έχω να μάθω τίποτα άλλο....????

 

ένα θα σου πω... τα Πλυντήρια που έχετε στα σπίτια σας μάρκας .....

περνάνε απο εμένα... :D

 

Πως δεν έχω δουλέψει ρε μπάρμπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μπάρμπας δεν ξέρω, αλλά σίγουρα (αφού παρατήρησα τα τελευταία σου ποστς) είσαι ένα μεγάλο τρολλ. και δεν φαντάζομαι την δουλειά με τα πλυντήρια να την δημιούργησες εσύ, γιατί σαν μετανάστης πλέον, σε χώρα με πολλά κιλά @@ σε κοινωνική πολιτική, αλλά και εργασιακό ανταγωνισμό, μπορώ να σου πω ευθέως και ευθρασώς, ότι ίσα ίσα τα ρούχα μας αξίζεις να πλένεις.

 

 

Οι απόψεις σου στα τελευταία ποστς δείχνουν ότι είτε τρολάρεις ευθαρσώς και ευθέως, κάτι που είναι ενάντια στο Policy του παρών φόρουμ, είτε απέχεις από το εργασιακό γίγνεσθαι. Αφελέστατα πίνωντας μια γουλιά μπύρα υπέθεσα το 2ο, ε έκανα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από paredwse, 19 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από paredwse, 19 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

ΧΑΑΧΑΧΑ δε θα πονταρα και λεφτα αν ημουν στη θεση σου

ισα ισα το θεωρω πολυ πιο πιθανο σε 10 χρονια ο ελληναρας μπιζνεςμαν να σου πει " κοιτα εγω 300ε δινω αν δε σαρεσει πανε μεταναστης"

οσο αφορα το "μυαλα που εχετε" δε χρειαζεται να σχολιασω ,καθε νοημων ανθρωπος με iq >10 μπορει να δει σε τι κατασταση βρισκομαστε και που μας εφτασε αυτη η γ@ματη ελληνικη συνταγη που ακολουθουμε στα παντα , αν εισαι το θεωρεις παραξενο καποιος να θελει να του δειχνει το κρατος και οι εργοδοτες το στοιχειωδη σεβασμο καθως και να εχει καποιες(εως πολυ ) παραπανω προοπτικες στην καριερα του μαλλον πρεπει να αναθεωρησεις τις αντιληψεις σου .. ή απλα να βγεις στην αγορα εργασιας

οι σημερινοι μεταναστες δεν ειναι οπως στην δεκαετια του 50 που φευγαν να πανε να δουλεψουν στη φαμπρικα

μεγαλο ποσοστο πλεον ειναι ατομα μορφωμενα που φευγουν εξω γιατι στην ελλαδα δεν προκειται να δουν προκοπη

εκτος αν εσυ το θεωρεις νορμαλ να σπουδαζεις μια ολοκληρη ζωη για να σε χρησιμοποιει το αφεντικο να κανεις καφεδες(για να μη μαθεις τη δουλεια και κανεις μονος σου γραφειο) , να πληρωνεις στο κρατος 40 χρονια εισφορες και στο τελος να σου λεει "σορρυ ,ναι μεν εχεις πληρωσει την συνταξη σου,αλλα πρεπει να στην μειωσουμε γιατι τα φαγαμε" κλπ κλπ καλο ειναι πριν μιλησουμε για οτιδιποτε(στη συγκεκριμενη περιπτωση για το εξωτερικο) να εχουμε και μια ιδεα το τι παιζει εκει και πως ειναι τα πραγματα εκει σε συγκριση με εδω

 

αρα μας λες, κάντε την απο την πατρίδα σας... και άστην να γαμ**ει

 

για μπάρμπας δεν ξέρω, αλλά σίγουρα (αφού παρατήρησα τα τελευταία σου ποστς) είσαι ένα μεγάλο τρολλ. και δεν φαντάζομαι την δουλειά με τα πλυντήρια να την δημιούργησες εσύ, γιατί σαν μετανάστης πλέον, σε χώρα με πολλά κιλά @@ σε κοινωνική πολιτική, αλλά και εργασιακό ανταγωνισμό, μπορώ να σου πω ευθέως και ευθρασώς, ότι ίσα ίσα τα ρούχα μας αξίζεις να πλένεις.

 

 

Οι απόψεις σου στα τελευταία ποστς δείχνουν ότι είτε τρολάρεις ευθαρσώς και ευθέως, κάτι που είναι ενάντια στο Policy του παρών φόρουμ, είτε απέχεις από το εργασιακό γίγνεσθαι. Αφελέστατα πίνωντας μια γουλιά μπύρα υπέθεσα το 2ο, ε έκανα λάθος.

 

αχαχα ρε παπαρι , επειδή σας κοροϊδεύω εδώ μέσα, σημαίνει ότι έτσι είμαι... χαχαχ

τι είμαι εγω, κανα πορωμένο που μπαίνει στα φορουμς/φβ/τwiter και προσπαθεί να κάνει μια 2η ζωη...

 

Οι απόψεις σου στα τελευταία ποστς δείχνουν ότι είτε τρολάρεις ευθαρσώς και ευθέως, κάτι που είναι ενάντια στο Policy του παρών φόρουμ, είτε

 

στα παπαρια μου ολοι ρε φίλε, δεν με ενδιαφέρει αν είμαι θρασύς, δεν υπάρχει λογος να είμαι ο εαυτός μου μεσα εδώ , όταν το 99.50% εδω μέσα είναι μαλακες...

 

τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ο καθενας αποφασιζει αναλογα με το τι θεωρει καλυτερο για τον εαυτο του. Καποιος μπορει να προτιμα να περιμενει καλυτερες μερες και να αρκεστει σε μικροτερο μισθο η και συνθηκες εκμεταλευσης για να μεινει στην Ελλαδα.Και καποιος αλλος να επιλεγει να φυγει χωρις αλλη κουβεντα. Αυτο ειναι υποκειμενικο και δεν νομιζω οτι χωραει συζητηση για το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο.

 

Μην τσακωνεστε και οι δυο εχετε δικιο γιατι και οι δυο μιλατε για τον εαυτο σας.Δεν ειναι απαραιτητο ομως να ισχυει για τους αλλους οτι ισχυει για εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μας λες, κάντε την απο την πατρίδα σας... και άστην να γαμ**ει

 

 

 

εαν αυτο καταλαβες....

αυτο που λεω ειναι οτι εχω καθε δικαιωμα να διεκδικησω το καλυτερο για το μελλον μου και το μελλον των παιδιων μου οποτε γιατι να μεινω σε ενα κρατος μπ0υρδελο που το μονο που εχει σημασια ειναι οι ψηφοι και να μη παω καπου(Εαν μπορεσω) οπου η κατασταση ειναι καπως καλυτερη?

αποσο ξερω δεν ειμαι σκλαβος στη χωρα μου και αν γουσταρω φευγω ,δεν καταλαβα το υφος σου οτι την κανουμε ξερω γω? οπως απο μενα ο εργοδοτης/πελατης απαιτει η υπηρεσια που θα παρεχω να εχει ενα καποιο επιπεδο ετσι κ εγω απαιτω απο τα ατομα που εκλεχθηκαν και εχουν θεσεις εξουσιας να φροντιζουν ωστε να απολαμβανω ενα καποιο επιπεδο ως πολιτης της χωρας μου

απτη στιγμη που αυτο δεν συμβαινει και υποκειμενικα κρινω οτι δε με καλυπτει η χωρα πηγαινω οπου θελω , παντα σε νομιμα πλαισια χωρις να διαταρασσω και ενοχλω οσους μεινουν πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρνητικό είναι ότι τον τελευταίο καιρό η απογοήτευση του κόσμου γεννά όλο και περισσότερα παρόμοια θέματα συζήτησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...