Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάτε έξω παιδιά. Θα δουλεύετε ένα 8ωράκι βαριά την μέρα με την γραφειάρα σας με την προσωπική σας γραμματέα τις μασατσούδες σας τις αστακομακαρονάδες σας, θα τσιμπάτε ένα ταλιράκι το μήνα και η porsche παρκαρισμένη απ’ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάτε έξω παιδιά. Θα δουλεύετε ένα 8ωράκι βαριά την μέρα με την γραφειάρα σας με την προσωπική σας γραμματέα τις μασατσούδες σας, θα τσιμπάτε ένα ταλιράκι το μήνα και η porsche παρκαρισμένη απ’ έξω.

 

Ξεχασες και τον σοφερ να σε περιμενει στη porsche.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε έξω παιδιά. Θα δουλεύετε ένα 8ωράκι βαριά την μέρα με την γραφειάρα σας με την προσωπική σας γραμματέα τις μασατσούδες σας τις αστακομακαρονάδες σας, θα τσιμπάτε ένα ταλιράκι το μήνα και η porsche παρκαρισμένη απ’ έξω.

 

 

 

 

το παράθυρο το εκλεισες ή θα ξυλιασουμε παλι;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 13 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 13 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Ρε δε μας νοιάζει ρε, πείτε τα σε πμ. Μείνετε οντόπικ από δω και κάτω.

 

 

Αργησες Λουσι.... άργησες να κάνεις σωστό μοντ. Νο οφφενς

 

Κατι τέτοιοι τύποι ήτανε οι αιτία να κλειδωθούνε 2 παρόμοια νήματα με πολλές καλές γνώμες και πολλές πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Έφυγα απο την ελλάδα όταν οι αγελάδες ήταν θεόχοντρες, ωστόσο έβλεπα πως θα έπρεπε να ζήσω με λιγότερα από ότι είχα μεγαλώσει αν ήθελα να δουλέψω στον τομέα που μου αρέσει. Δεν εννοώ να τρώω έτοιμα ή να ζω απο περιουσίες, να ζω όπως θέλω με το μηνιαίο μου εισόδημα από τη δουλειά μου, η οποία θα με ευχαριστεί, εννοώ.

Κι έφυγα και καλά για διετείσ σπουδές, αλλά με σφινωμένη την ιδέα να βρω δουλειά. Και βρήκα τους πρώτους 9 μήνες, τέλειωσα και τις σπουδές παράλληλα. Από τότε έχω αλλάξει άλλες δύο χώρες και μία ήπειρο (για μόνιμη εγκατάσταση μιλώ).

 

Δεν είναι τόσο γαματο όσο ακούγεται. Είναι κουραστικό πια. Είναι κουραστικές και οι μετακομίσεις και οι αλλαγές περιβάλλοντος και οι παντοτινά νέες συνθήκες και διάφορα άλλα. Είναι αυτό που λέει το τραγούδι τους ξεμπαρκους τους τρώει το σαράκι μα όσοι ταξίδεψαν τους λείπει η Ιθάκη. 

Η νοσταλγία κάποιες φορές γίνεται δυσβάσταχτη, όχι μόνο για την αρχική χώρα αλλά και για τους ενδιάμεσους σταθμούς. στη δική μου περίπτωση, σκέφτομαι το Αμβούργο πιο συχνά από την Αθήνα, πια.

Στην ερώτηση αν θα πρότεινα να φύγει κάποιος, θα απαντουσα ναι ανεπιφύλακτα αν είναι φρέσκος στην αγορά εργασίας, 23-24-25. Από εκεί και πάνω όλοι έχουμε κατασταλλάξει κάπου, έχουμε "παραξενευσει", έχουμε τις απόψεις μας, τον τρόπο ζωής μας κλπ κλπ. Και τότε τα "μικρά" της καθημερινότητας γίνονται μεγάλα και το ένα μας μυρίζει και το άλλο μας ξυνίζει.

Βέβαια στην περίπτωση της πείνας, που δεν είναι και πολύ μακρυά απο την ελλάδα, εννοείται πως το ηλικιακό όριο δεν έχει νόημα. 

Όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις πρέπει να εξετάζονται μία προς μία. Αλλά αβίαστα να πω σε κάποιον να αφήσει τα πάντα που ξέρει και που έχει συνηθίσει και να πάει σε ένα τόπο, ε δε θα το κάνω.

 

Στη δεύτερη ερώτηση, αν θα γύριζα στην ελλάδα, η απάντηση μου είναι αρνητική. Μόνο για να εγκατασταθώ στην Ιθάκη,κυριολεκτικά, ή σε κάποιο παρόμοιο νησί. Για κανέναν άλλο λόγο. 

Δύο μήνες, αυτο το καλοκαίρι με έπεισαν, πήγαν να με δειρουν και οι μπάτσοι και οι αγανακτισμένοι, έπιασα τον εαυτό μου να κορνάρει, διαπίστωσα πως μπορούσα να κάνω τη ζωή μου διότι πληρωνόμουν στη Γερμανία και ζούσα στην ελλάδα, ο κόσμος δε μιλούσε-ΦΩΝΑΖΕ-, ε και πολλά αλλα παρόμοια, που πια οι εμπειρίες μου με οδηγούν στο να μην τα ανέχομαι.

 

Τη λατρευω την ελλάδα και την Αθήνα κι αν έχω καταφέρει κανά δύο πράγματα στη ζωή μου, αυτο οφείλεται στην παιδεία που πήρα σε αυτήν τη χώρα (και την οποία χοντροσπονσοραρανε οι δικοί μου), για αυτό και τσαντίζομαι με τουσ μηδενιστέσ τησ χώρασ. Αλλά πια απαιτώ υψηλότερη ποιότητα ζωής, όχι τόσο για εμένα, όσο για τους απογόνους. 

 

Όσοι σκέφτεστε να φύγετε, ιεραρχήστε τις απαιτήσεις σας και τις προτεραιότητές σας, αναλογιστείτε ποιες θα είναι οι απαιτήσεις σας απο το νέο σας τόπο και τι υποχωρήσεις είστε διατεθειμένοι να κάνετε και μετά πάρτε την όποια απόφαση, την οποία και οφείλετε να την στηρίξετε, διότι όποια κι αν είναι αυτή, θα είναι δύσκολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγα απο την ελλάδα όταν οι αγελάδες ήταν θεόχοντρες, ωστόσο έβλεπα πως θα έπρεπε να ζήσω με λιγότερα από ότι......................................................................................

νομίζω ότι ο insomniaK τα είπε ΟΛΑ. και δεν θεωρώ καθόλου υπερβολή το "ΟΛΑ". μέσα σε ένα post κάλυψε θετικά, αρνητικά, παραμονή, φυγή και γενικά ότι πρέπει να σκεφτούμε όλοι είτε θέλουμε να φύγουμε είτε όχι. και αν ποτέ χρειαζόταν να κλειδωθεί ένα θέμα (δεν είμαι υπέρ του κελιδώματος γενικά αλλά το λέω για να γίνεται κουβέντα) για θετικούς παρά για αρνητικούς λόγους, νομίζω ότι είναι αυτό. απλά δεν χρειάζεται να ειπωθεί τίποτα παραπάνω. για πρακτικές λεπτομέρειες σχετικά με το που, πότε και γιατί θα πρέπει ο καθένας να κάνει τη δική του έρευνα καθώς δεν υπάρχει ιδανική λύση και όλα εξαρτώνται από το άτομο, τα θέλω, τα μπορώ και τις γνώσεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις πως ο συμβιβασμός της δουλίτσας των 800 € σημαίνει ότι θα προσφέρεις στα παιδιά σου, αν ρισκάρεις και κάνεις, λιγότερα απο αυτά που σου πρόσφεραν οι γονείς σου. Το αποδέχεσαι αυτο;

 

στα ποια ;

υπάρχουν ακόμα έλληνες που κάνουν παιδιά ;

ή , ακόμα χειρότερα, μετά τα τελευταία "ευχάριστα" υπάρχουν ακόμα έλληνες που τους σηκώνεται ; :fear: ^_^

 

2.Γιατι στην Ελλαδα μπορει καποιος να μην βρει καν αυτα τα 800 Ε.Και αν τα βρει ποιος ξερει τι θα του ξημερωσει την επομενη μερα,ασε το καθε επιθετικο (η αγενεια και ο σταρχιδισμος θα ειναι πταισματα πια, μεχρι που μπορει να τα αναπολουμε ) μαλακα .

 

ακριβώς αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα έφευγα απο την Θεσσαλονίκη-Ελλάδα ποτέ.

Για εμένα ευτυχία δεν είναι να βγάζω 5000 € στο Λονδίνο. Ευτυχία είναι να βλέπω τους γονείς-φίλους-γιαγιάδες όποτε θέλω.

Ευτυχία είναι να πηγαίνω για καφέ ( και όχι μόνο ) στην γειτονιά που μεγάλωσα.

Φίλε, δεν υπάρχει σωστή απάντηση.

 

Όπως νιώθει ο καθένας.

 

ΥΓ:Έτσι λέω τώρα που έχω δουλειά και είμαι καλά. Αν ήμουν πολύ δύσκολα δεν ξέρω τι θα σκεφτόμουν αλλα πάλι, η νοοτροπία μου δεν θα άλλαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα έφευγα απο την Θεσσαλονίκη-Ελλάδα ποτέ.

Για εμένα ευτυχία δεν είναι να βγάζω 5000 € στο Λονδίνο. Ευτυχία είναι να βλέπω τους γονείς-φίλους-γιαγιάδες όποτε θέλω.

Ευτυχία είναι να πηγαίνω για καφέ ( και όχι μόνο ) στην γειτονιά που μεγάλωσα.

Φίλε, δεν υπάρχει σωστή απάντηση.

 

Όπως νιώθει ο καθένας.

 

ΥΓ:Έτσι λέω τώρα που έχω δουλειά και είμαι καλά. Αν ήμουν πολύ δύσκολα δεν ξέρω τι θα σκεφτόμουν αλλα πάλι, η νοοτροπία μου δεν θα άλλαζε.

 

 

Θα συμφωνήσω , για πρώτη φορά στα χρονικά , μαζί σου...

 

Αλλα να διαφωνήσω στο εξής...(βιάστηκες να χαρείς)

 

Τωρα που είσαι καλα έχεις και πολλους φιλους , και πολλα γενικότερα...

Εαν αυριο δεν θα είσαι καλά , θα υπάρχουνε ακόμα αυτοί οι φιλοι?

 

Food for thought , we have all been there γιαυτο στο λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν αυριο δεν θα είσαι καλά , θα υπάρχουνε ακόμα αυτοί οι φιλοι?

 

 

Είπες πολύ σωστή κουβέντα ^_^ Εντάξει πάντως εγώ τους δικαιολογώ και αυτούς που δε μένουν μέχρι ενός σημείου , ο καθένας έχει και τα δικά του προβλήματα και σίγουρα δεν είμαι και η καλύτερη παρέα και φίλη τη δεδομένη χρονική στιγμή. Πιο πολύ τους αποφεύγω κιόλας για να μη με βλέπουν έτσι ( αυτό ακούγεται κακό και μισάνθρωπο , το ξέρω :-( )

 

Αλλά ακόμα και να μείνουν κάποιοι καλοί φίλοι στις δύσκολες συνθήκες εσύ θα χαίρεσαι να σε βλέπουν έτσι , να μην μπορείς να τους ακολουθήσεις σε μία έξοδο πέραν του κόστους ενός καφέ ; Αυτό λέγεται κοινωνική ζωή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτοιμος να φύγω ήμουν,Κροατία ή Κύπρο γιατί την δυτική ευρώπη δε τη γουστάρω αλλά έκατσε πάρα πολύ καλή δουλειά εδώ.

Αν δεν υπάρχει στον ήλιο μοίρα το εξωτερικό είναι μονόδρομος πάντως.Η αγγλία όχι.Η γερμανία όχι.Το εξωτερικό! Με λίγα λόγια δες τι προσόντα έχεις,που μπορείς να κολλήσεις καλύτερα και έφυγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...