Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια εχω θεμα με τα 8.1 και το net framework 3.5..δεν μπορω να το περασω πραγματικα με τιποτα και εχω κανει τα παντα πραγματικα!!!ξερω οτι τα windows 8 εχουν απο μονα τους το 4.5 net framework αλλα καποιες εφαρμογες χρειαζονται ακομα το 3.5..το θεμα ειναι οτι καθε φορα που παω να το κανω setup πολυ απλα δεν γινεται..οι τροποι που θα σας πω οτι χρησιμοποιησα τους χρησιμοποιησα και σε κανονικη λειτουργια αλλα και σε ασφαλη!!ετρεξα μια εφαρμογη για να μου περασει το net framework μεσω internet και μου πεταει error 0x800f0906 που υποτιθεται εννοει οτι δεν εχω συνδεση στο internet..δοκιμασα να ενεργοποιησω το net framework απο το control panel και στην συνεχεια μου πεταει παλι το ιδιο error οπως απο πανω..με λιγα λογια εχω κανει οτι λεει Link.png Site: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh506443.aspx">εδω

επισης δοκιμασα να το περασω μεσω cmd οπως λεει και ο οδηγος απο πανω βαζοντας μεσα το cd των windows και μου πεταει error 0x800f081f στο 65,8%(το ιδιο διαβασα συμβαινει σε πολυ κοσμο) και σαν error στο log του dism Link.png Site: https://www.dropbox.com/s/cyoolxrdjf19fzr/dism.rar">λεει με λιγα λογια CDISMProviderStore::Internal_DisconnectProvider  ..

επισης εχω ενεργοποιησει και απενεργοποιησει ολες τι υπηρεσιες απο services.msc και απο την εκκινηση στοιχειων του msconfig αλλα και firewall για να δω αν θα γινοταν κατι,εχω βγαλει και ξαvαβαλει antivirus,εχω κατεβασει το netframework απο Link.png Site: http://forums.mydigitallife.info/threads/42278-NET-Framework-3-5-for-Windows-8-standalone-32-64-Bits-RELEASED/page3?p=711235&viewfull=1#post711235">εδω αλλα και απο αλλα site και παλι τιποτα και τελος εχω δοκιμασει και αυτο Link.png Site: http://www.askvg.com/download-microsoft-net-framework-3-5-offline-installer-for-windows-8/">εδω και παλι τιποτα...τελος να αναφερω οτι εχω κανει sfc /scannow αλλα δεν υπηρχε καποιο θεμα και οτι στα windows 8 αν και εκει παρουσιαζεται το ιδιο θεμα εμενα δεν μου ειχε παρουσιαστει..ξερω οτι το post μου ειναι τεραστιο και λιγοι θα το διαβασουν αλλα πραγματικα πιστευω εχω κανει οτι καλυτερο μπορουσα και αν γνωριζει καποιος κατι τον παρακαλω να με βοηθησει ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες για πείτε καμμιά ιδέα γιατί έχω τρελλαθεί... Ενώ μέχρι χτες βράδι όλα καλά (στον υπολογιστή της υπογραφής μου) και τον έσβησα κιόλας, σήμερα τον είχαν ανοίξει στο σπίτι για να παίξει η μικρή και τον βρήκα με 2-3 chrome ανοιγμένα ως συνήθως και με το που αρχίζω να τα κλείνω βλέπω ότι εκτός από Facebook δεν μου άνοιγε καμμία άλλη σελίδα και μετά βλέπω ότι ο υπολογιστής κολλούσε κάθε λίγα δευτερόλεπτα... Και εννοώ όλα εκτός ποντικιού, ακόμα και ο task manager. Τσέκαρα ό,τι υπήρχε, από antivirus μέχρι τον SSD, έκλεισα processes, μπήκα BIOS για να δω h/w monitoring (όλα καλά, δεν κολλούσε εκεί) και γενικά ό,τι υπήρχε να ελέγξω. Οι θερμοκρασίες είναι όλες μια χαρά (άνοιξα και κουτί και έβαλα και χέρι παντού). Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω (και είμαι και τεχνικός) ο SSD που έχει το λειτουργικό πέρασε τα τεστ κανονικά, στο task manager κάθε φορά που κολλάει βλέπω ένα peak στον επεξεργαστή και αυτό είναι. Το περίεργο είναι ότι ακόμα και όταν δεν κολλάει δεν μου ανοίγει παρά μόνο facebook και από εκεί κανένα link. Ούτε τη σελίδα του router μου! Έλεος! Καμμιά ιδέα; Εννοείται έχω αποσυνδέσει πληκτρολόγια ποντίκια κλπ (δεν έχω άλλες USB συσκευές εξωτερικά) και κάνει τα ίδια. Τώρα θα ξηλώσω τους 2 άλλους δίσκους που έχω μέσα μπας και μου αφήνουν χρόνους και μου κολλάνε το σύστημα (ελπίζω όχι είναι γεμάτοι) και ξαναποστάρω.

 

 

 Οκ έβγαλα εκτός και τους δυο SATA και έμεινα μόνο με τον SSD αλλά τα ίδια... εν τω μεταξύ άρχισε τα ίδια και ο άλλος ο MediaCenter μου... γμτ!!! Έχω το BitDefender Free και στους δύο, θα προσπαθήσω να βάλω και κανένα άλλο μπας και είναι ιός... 

 

 Στο μεταξύ πείτε καμμιά ιδέα... πλιιιιιζ!!!!!

Επεξ/σία από DimAslan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>παιδια εχω θεμα με τα 8.1 και το net framework 3.5..δεν μπορω να το περασω πραγματικα με τιποτα και εχω κανει τα παντα πραγματικα!!!ξερω οτι τα windows 8 εχουν απο μονα τους το 4.5 net framework αλλα καποιες εφαρμογες χρειαζονται ακομα το 3.5..το θεμα ειναι οτι καθε φορα που παω να το κανω setup πολυ απλα δεν γινεται..οι τροποι που θα σας πω οτι χρησιμοποιησα τους χρησιμοποιησα και σε κανονικη λειτουργια αλλα και σε ασφαλη!!ετρεξα μια εφαρμογη για να μου περασει το net framework μεσω internet και μου πεταει error 0x800f0906 που υποτιθεται εννοει οτι δεν εχω συνδεση στο internet..δοκιμασα να ενεργοποιησω το net framework απο το control panel και στην συνεχεια μου πεταει παλι το ιδιο error οπως απο πανω..με λιγα λογια εχω κανει οτι λεει εδω</p>

<p>επισης δοκιμασα να το περασω μεσω cmd οπως λεει και ο οδηγος απο πανω βαζοντας μεσα το cd των windows και μου πεταει error 0x800f081f στο 65,8%(το ιδιο διαβασα συμβαινει σε πολυ κοσμο) και σαν error στο log του dism λεει με λιγα λογια CDISMProviderStore::Internal_DisconnectProvider  ..</p>

<p>επισης εχω ενεργοποιησει και απενεργοποιησει ολες τι υπηρεσιες απο services.msc και απο την εκκινηση στοιχειων του msconfig αλλα και firewall για να δω αν θα γινοταν κατι,εχω βγαλει και ξαvαβαλει antivirus,εχω κατεβασει το netframework απο εδω αλλα και απο αλλα site και παλι τιποτα και τελος εχω δοκιμασει και αυτο εδω και παλι τιποτα...τελος να αναφερω οτι εχω κανει sfc /scannow αλλα δεν υπηρχε καποιο θεμα και οτι στα windows 8 αν και εκει παρουσιαζεται το ιδιο θεμα εμενα δεν μου ειχε παρουσιαστει..ξερω οτι το post μου ειναι τεραστιο και λιγοι θα το διαβασουν αλλα πραγματικα πιστευω εχω κανει οτι καλυτερο μπορουσα και αν γνωριζει καποιος κατι τον παρακαλω να με βοηθησει ;) :D</p>

 

Τελικα παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμες ειδα οτι εφταιγε το language pack οποτε το εβγαλα και μετα με το offline installer δουλεψε!!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμες ειδα οτι εφταιγε το language pack οποτε το εβγαλα και μετα με το offline installer δουλεψε!! :D

 

Κι εγώ δε μπορούσα να το περάσω σε 8.1 (δεν είχα language pack) και το κατάφερα με την παρακάτω εντολή στο CMD ( as administrator)

 

 

Dism.exe /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:E:\sources\sxs /LimitAccess

 

 

όπου Ε:\  το ISO/DVD εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δε μπορούσα να το περάσω σε 8.1 (δεν είχα language pack) και το κατάφερα με την παρακάτω εντολή στο CMD ( as administrator)

 

 

Dism.exe /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:E:\sources\sxs /LimitAccess

 

 

όπου Ε:\  το ISO/DVD εγκατάστασης.

ναι οπως ειχα πει πιο πανω το ειχα δοκιμασει και το συγκεκριμενο ομως πριν βγαλω το language pack και μου πετουσε error...οταν εβγαλα το language pack δοκιμασα να περασω το net framework μεσω των δυνατοτητων των windows παλι και μεσα απο τριτη εφαρμογη και τιποτα..μετα δοκιμασα με το offline installer του askvg και δουλεψε..με λιγα λογια ειχα παρει (σχεδον με την ιδια σειρα) ολους τους τροπους που ειχα δοκιμασει οταν ειχα περασμενο το language pack ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως αλλάζουμε την γλώσσα των χαρτών(bing) στην προεγκατεστημένη εφαρμογή των Win7; το έχει στα Αγγλικά, προσπάθησα να το βάλω στα Ελληνικά, αλλά τίποτα! κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παίδες για πείτε καμμιά ιδέα γιατί έχω τρελλαθεί... Ενώ μέχρι χτες βράδι όλα καλά (στον υπολογιστή της υπογραφής μου) και τον έσβησα κιόλας, σήμερα τον είχαν ανοίξει στο σπίτι για να παίξει η μικρή και τον βρήκα με 2-3 chrome ανοιγμένα ως συνήθως και με το που αρχίζω να τα κλείνω βλέπω ότι εκτός από Facebook δεν μου άνοιγε καμμία άλλη σελίδα και μετά βλέπω ότι ο υπολογιστής κολλούσε κάθε λίγα δευτερόλεπτα... Και εννοώ όλα εκτός ποντικιού, ακόμα και ο task manager. Τσέκαρα ό,τι υπήρχε, από antivirus μέχρι τον SSD, έκλεισα processes, μπήκα BIOS για να δω h/w monitoring (όλα καλά, δεν κολλούσε εκεί) και γενικά ό,τι υπήρχε να ελέγξω. Οι θερμοκρασίες είναι όλες μια χαρά (άνοιξα και κουτί και έβαλα και χέρι παντού). Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω (και είμαι και τεχνικός) ο SSD που έχει το λειτουργικό πέρασε τα τεστ κανονικά, στο task manager κάθε φορά που κολλάει βλέπω ένα peak στον επεξεργαστή και αυτό είναι. Το περίεργο είναι ότι ακόμα και όταν δεν κολλάει δεν μου ανοίγει παρά μόνο facebook και από εκεί κανένα link. Ούτε τη σελίδα του router μου! Έλεος! Καμμιά ιδέα; Εννοείται έχω αποσυνδέσει πληκτρολόγια ποντίκια κλπ (δεν έχω άλλες USB συσκευές εξωτερικά) και κάνει τα ίδια. Τώρα θα ξηλώσω τους 2 άλλους δίσκους που έχω μέσα μπας και μου αφήνουν χρόνους και μου κολλάνε το σύστημα (ελπίζω όχι είναι γεμάτοι) και ξαναποστάρω.</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p> Οκ έβγαλα εκτός και τους δυο SATA και έμεινα μόνο με τον SSD αλλά τα ίδια... εν τω μεταξύ άρχισε τα ίδια και ο άλλος ο MediaCenter μου... γμτ!!! Έχω το BitDefender Free και στους δύο, θα προσπαθήσω να βάλω και κανένα άλλο μπας και είναι ιός... </p>

<p> </p>

<p> Στο μεταξύ πείτε καμμιά ιδέα... πλιιιιιζ!!!!!</p>

 

Βάζεις τους δίσκους για σκανάρισμα ιών σε άλλον καθαρό υπολογιστή με kaspersky Internet Security... Αν συνεχίσει το πρόβλημα λογικά format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Τώρα σκανάρω με live cd για αυτό ακριβώς τον λόγο. Προσπαθώ να αποφύγω το format, αν και στον SSD μου δεν έχω παρά μόνο προγράμματα, για να κατέβουν όμως όλα απ' το ιντερνετ θέλει μισή μέρα...

Πιστεύω ότι πρέπει να είναι ιός, γιατί δεν κολλάει εντελώς, μου έχει μπλοκάρει το ιντερνετ και έχει παρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα ακριβώς και ο δίπλα υπολογιστής που παίζει ως media server. Και οι δύο μοιράζονται αρχεία.

 Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα θέμα με τα windows 8..

στα windows 7 που είχα με το που έμπαινε στο desktop ότι και να πατούσα. teamspeak,core temp,aida ανταποκρινόταν πολύ γρήγορα, και δεν είχε θέμα στην ταχύτητα ...

στα windows 8 όμως πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 2 λεπτά για να ανταποκριθούν εάν περιμένω λίγο μετά είναι ok τα πάντα δουλέουν ρολοι.εάν πατήσω προγράμματα πριν τα 2 λεπτά μετά από λίγη ώρα όπως θα δείτε στο video βγάζει blue screen

το google crome ανταποκρίνεται μονο πολύ fast όπως έπρεπε να είναι και τα προγράμματα και γενικά το pc. το ανέβασα και σε video μήπως και καταλάβετε τι εννοώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τόσο καιρό δεν είχα πάρει χαμπάρι τι είναι το ''UEFI'' και έβαζα τα windows απλά, αλλά η διαφορά στο boot είναι σημαντική.

Έκανα request και UEFI bios για την GPU και έστειλαν το bios σε χρόνο dt για να μπορώ να κλείσω το CSM τελείως και τώρα ψιλοβαριέμαι να ξαναπεράσω τα windows αλλά θα το κάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...