Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Παιδιά όσοι τα έχετε δουλέψει καιρό, για Gaming είναι καλύτερα τα 32bit ή τα 64bit;

 

Ρωτάω γιατί έχω έναν Core i5 με 2γίγα ram (θα διπλασιαστεί άμεσα) και μου φαίνεται δεν αποδίδει όσο θα περίμενα. Βέβαια έχω δοκιμάσει μόνο Starcraft 2 ακόμα, τώρα θα περάσω Battlefield 3, αλλά νομίζω και σαν απόδοση συστήματος δεν είναι πολύ καλή. Να δοκιμάσω τα 32bit;

 

με τι κάρτα γραφικών? μήπως φταίει το γεγονός ότι έχεις μόνο 2GB RAM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και συγνώμη αν έχει ξαναναφερθεί...έχετε παρατηρήσει πως όταν πας να βάλεις μια εικόνα για background στο desktop (με ανάλυση ίδια με αυτή που έχει και η οθόνη φυσικά) χαλάει εμφανώς η ποιότητα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στα προθυρα να τα ξηλωσω απο το netbook και ο λογος ειναι το remote desktop οπως ειχα αναφερει παλιοτερα.Δοκιμασα remote απο win 7 σε xp,win 7 ακομα και σε ubuntu με vnc αλλα κανενα δεν ειχε το ιδιο lag με τα 8(ακομα και το pc της οικογενειας μου που απεχει μερικες εκατονταδες χιλιομετρα ειχε λιγοτερο lag απο το netbook στο ιδιο lan ffs!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How To Enable Aero Transparency In Windows 8 RTM

 

Simply follow the given below instructions to enable Aero transparency in your Windows 8.

 

Step 1: Switch to desktop, right-click on desktop and then select Personalize.

 

Step 2: Under High Contrast Themes, click on High Contrast White to apply it. Once done, click on the Color to open Color and Appearance window. Minimize Color and Appearance window and don’t close it.

 

Step 3: Move the mouse cursor to the upper-right corner of the screen to the see the Charms bar, click Settings and then click Personalization to open Personalization window.

 

Step 4: Now, click on one of the themes under Windows Default Themes.

 

Step 5: Maximize Color and Appearance window and click Save changes button to enable Aero transparency. You are done!

 

 

NOTE: Though this method works and enables transparency, it’s not perfect. Windows enthusiasts have been working hard to enable this missing feature in Windows 8. It’s only a matter of time before we get a perfect tool to enable Aero transparency. We will update this guide with screenshots once we get our hands on Windows 8 RTM on August 15th.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κυκλοφόρησαν.

Πως μπορω να τα βαλω ομως? (Σε περιπτωση που εχεις κανει λαθος, δεν λεω για ελληνικα στην γραφη, αλλα στο μενου και οπουδηποτε αλλου πχ να μου λεει Επιφανεια Εργασιας και οχι desktop.)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, βρήκα κάτι μνήμες από έναν άλλο υπολογιστή που είχα, σετάκι των 2 γίγα, οπότε είμαι με Core i5 650 και 4 γίγα μνήμη με 64μπιτα windows και την GeForce GTX 260.

Τώρα έβαλα το CoreTemp μαζί με το γκάτζετ του, γιατί στο Witcher πχ. αλλά και σε κάτι άλλα παιχνίδια με ανεβασμένες αναλύσεις, το AeroCool V12XT μου βαράει θερμοκρασίες και αλάρμ (λανθασμένα ίσως). Είπα λοιπόν αφού έχει το μαμίσιο ανεμιστήρι ο επεξεργαστής να βάλω το CoreTemp να το παρακολουθήσω, αλλά βλέπω και το Ram Load και ακόμα και αφού έκλεισα το - θεόβαρο - Steam, πάλι είναι στο 36 %.

Εσείς τί load έχετε;

 

Edit: Κλείνοντας τον Chrome, το load πέφτει στο 21%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σοβαρά προβλήματα:

 

Όταν πάω να εγκαταστήσω ή ν’ αναβαθμίσω μία εφαρμογή από το store λαμβάνω το μήνυμα ότι δεν υπήρξε κάποιο σφάλμα με κωδικό σφάλματος 0x80073d0a.

 

Και όταν πηγαίνω να ενεργοποιήσω τον τοίχο προστασίας λαμβάνω το μήνυμα σφάλματος ότι τα τείχος προστασίας των Windows δεν μπορεί ν’ αλλάξει ορισμένες από τις ρυθμίσεις μου κι έχει κωδικό σφάλματος 0x80070422.

 

Ψάχνοντας στο internet δεν βρήκα κάποια άκρη αλλά είδα ότι πολλοί χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

(Έχω windows 8 PRO build 9200 με Ελληνική γλώσσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στον υπολογιστή μου win7 32bit.

μιας και έβαλα άλλα 2GB RAM και έφτασα τα 4, λέω να βάλω τα 64bit.

το ερώτημα μου είναι, να βάλω τα win7 ή win8 64bit;

δεν έχω σκοπό να κάνω κάθε τρεις και λίγο format.

είναι μήπως νωρις για τα 8; θα έχω προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...