Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

είναι μήπως νωρις για τα 8; θα έχω προβλήματα;

Εαν δεν μας πεις για ποιο λογο τα θελεις και τη χρηση που κανεις στον υπολογιστη σου, κανεις δεν μπορει να σου απαντησει.

Κατα τ'αλλα, κανε μια βολτα στο internet για να βεβαιωθεις πως το hardware σου δεν αντιμετωπιζει προβληματα στα 8, δες εαν καποιο software που χρησιμοποιεις και χρειαζεσαι, εμφανιζει προβληματα στα 8 και go for it.

Σχετικα με τα 7, εαν ο ενδοιασμος σου οφειλεται στο support τους, εχουμε πολλα χρονια ακομα για να σκεφτουμε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια τυπική χρήση κάνω στον υπολογιστή μου.

Internet και office κυριως.

δε χρησιμοποιώ κανένα εξειδικευμένο πρόγραμμα .

δεν έχω πρόβλημα με τα 7 απλά επειδή έτσι κι αλλιώς θα κάνω format για να βάλω τα 64bit λέω μήπως να πάω στα win8 μιας και δεν έχω σκοπό να κάνω format συχνά.

 

βασικά αυτό που θέλω να πω είναι μήπως είναι νωρίς ακόμα για τα 8.

μήπως έχουν κάποια προβλήματα ακόμα ή ασυμβατότητες..

αν και απ ότι κατάλαβα, εννοείς πως αν κάποιος μπορεί να πάει στα 8 (δεν έχει πρόβλημα με το hardware) να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μια τυπική χρήση κάνω στον υπολογιστή μου.

Internet και office κυριως.

δε χρησιμοποιώ κανένα εξειδικευμένο πρόγραμμα .

δεν έχω πρόβλημα με τα 7 απλά επειδή έτσι κι αλλιώς θα κάνω format για να βάλω τα 64bit λέω μήπως να πάω στα win8 μιας και δεν έχω σκοπό να κάνω format συχνά.

Aρα εισαι καλυμμενος οποια και να βαλεις. Εαν δεν εχεις δει απο κοντα τα 8, θα προτεινα να κανεις τον κοπο να τα βαλεις σ ενα virtual machine, να "παιξεις" λιγο μαζι τους για να βεβαιωθεις πως μπορεις χωρις προβλημα να προσαρμοστεις στο νεο GUI και τις οποιες σχετικες αλλαγες, και στη συνεχεια να αποφασισεις εαν σου κανουν. Τεραστιες διαφορες δεν θα δεις οσον αφορα τη χρηση που κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ο επεξεργαστής μου (e4300) δεν υποστηρίζει virtualization και έτσι δε μπορώ να τα βάλω σε Virtual machine.

μου φαίνεται θα κάνω την κίνηση να τα βάλω κανονικά.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω πως δεν μιλαμε για νομιμα πραγματα?

Εφόσον δεν έβαλα κάποιο crack παρά μόνο έκανα ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου σαφώς και δεν είμαι παράνομος. :P

ε δεν νομίζω ότι η version του MSDN/Technet ή του MSDNAA να χρειαζόταν ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου... :P

Είναι η rtm έκδοση αυτή που έχω πάντως. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο που ρωτάει για συμβατότητες, θεωρώ ότι τα windows 8 είναι υπερσύνολο στο θέμα αυτό των windows 7, δηλαδή έχουν όλους τους drivers που έχουν τα 7 συν πολλούς ακόμα.Επίσης την αναζήτηση driver την κάνουν πλέον εξ ολοκλήρου τα windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, βρήκα κάτι μνήμες από έναν άλλο υπολογιστή που είχα, σετάκι των 2 γίγα, οπότε είμαι με Core i5 650 και 4 γίγα μνήμη με 64μπιτα windows και την GeForce GTX 260.

Τώρα έβαλα το CoreTemp μαζί με το γκάτζετ του, γιατί στο Witcher πχ. αλλά και σε κάτι άλλα παιχνίδια με ανεβασμένες αναλύσεις, το AeroCool V12XT μου βαράει θερμοκρασίες και αλάρμ (λανθασμένα ίσως). Είπα λοιπόν αφού έχει το μαμίσιο ανεμιστήρι ο επεξεργαστής να βάλω το CoreTemp να το παρακολουθήσω, αλλά βλέπω και το Ram Load και ακόμα και αφού έκλεισα το - θεόβαρο - Steam, πάλι είναι στο 36 %.

Εσείς τί load έχετε;

 

Edit: Κλείνοντας τον Chrome, το load πέφτει στο 21%.

 

Νομίζω έχεις πρόβλημα με τον ανεμιστήστηρα-θερμοκρασίες στον επεξεργαστή. Εμένα σε idle είναι 0-2% εκτός και αν κάνει maintenance processes αλλά αυτές κανονικά δεν γίνονται την ώρα που χρησιμοποιείς το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έβαλα τα 8 και με μια πρώτη ματιά μου φάνηκαν αρκετά διαφορετικά. προβλέπω να τρώω ώρες για να εξοικειωθώ. (τώρα που γράφω το ποστ πατάω <enter> να αλλάξω γραμμή και δε γίνεται τίποτα,). το βασικό πρόβλημα όμως είναι άλλο. αν κανένας καλος insomniac θέλει να βοηθήσει ας στείλει κανένα pm. :X βοηθάτε καλοί μου άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι bug του ie στο insomnia!

Αλλαξε browser ή αλλαξε το mode του πλεσιου που γραφεις στο insomnia,με το να πατησεις το τετραγωνακι στη γωνια πανω αριστερα,εκει στα tools του πινακα απαντησεως του insomnia!

 

post-192952-0-97976800-1348439033_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows 8 - Εγκατάσταση Ελληνικής γλώσσας

 

 

http://www.insomnia....ηνικής-γλώσσας/

 

 

Πως να χρησιμοποιούμε την desktop έκδοση του Google Chrome μέσω του Windows 8 Metro Start

 

http://www.insomnia....-chrome-μέσω-τ/

Επεξ/σία από blackkiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2+ βδομαδες με τα win8 και ενω ημουν μια χαρα εχω 5 μερες που τουλαχιστον 5-6 φορες την ημερα νεκρωνει το pc!νομιζω οτι ολα ξεκινησαν οταν ενεργοποιησα το aero transparency οπως δειχνει εδω http://www.youtube.com/watch?v=CYpXI_llRCY τι να κανω?

 

υ.γσημειωτεον εκανα κ update την καρτα γραφικων αλλα δεν..

 

βοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...