Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κανω μια ερωτηση κρισεως ; ενας φιλος θα παρει laptop με Windows 8 . Δεν θα βαλει τα 8ρια πανω θα βαλει Linux . Την αδεια χρησης των 8 θα την παρω εγω στο σταθερο . Που θα βρω cd εγκαταστασης ομως για 8 ; Τα laptop δεν εχουν ετοιμο και αν φτιαξω θα φτιαξει το iso του laptop με τα προγραμματα του . Θα υπαρχει πχ στην Microsoft καπου να κανουμε download τα 8 με δικο μας κλειδι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν έβαλα όμως τα windows δούλευαν μια χαρά.. :unsure:

Δεν εχει σημασια.Και σε μενα μερικα apps τη μια μερα δουλευουν κανονικα και την αλλη καθολου!

Κανε ενα restart κ ξαναδοκιμασε!

 

να κανω μια ερωτηση κρισεως ; ενας φιλος θα παρει laptop με Windows 8 . Δεν θα βαλει τα 8ρια πανω θα βαλει Linux . Την αδεια χρησης των 8 θα την παρω εγω στο σταθερο . Που θα βρω cd εγκαταστασης ομως για 8 ; Τα laptop δεν εχουν ετοιμο και αν φτιαξω θα φτιαξει το iso του laptop με τα προγραμματα του . Θα υπαρχει πχ στην Microsoft καπου να κανουμε download τα 8 με δικο μας κλειδι ;

Στα λαπτοπ και στα all in one,οι κωδικοι των windows ειναι μονο για το συγκεκριμενο συστημα(ΟΕΜ) και δε μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτους τους κωδικους σε αλλο μηχανιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια.Και σε μενα μερικα apps τη μια μερα δουλευουν κανονικα και την αλλη καθολου!

Κανε ενα restart κ ξαναδοκιμασε!

 

 

Στα λαπτοπ και στα all in one,οι κωδικοι των windows ειναι μονο για το συγκεκριμενο συστημα(ΟΕΜ) και δε μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτους τους κωδικους σε αλλο μηχανιμα!

Θεωρητικα ... γιατι πρακτικα το cd-key των Windows 7 του laptop μου όταν τα τίναξε το έβαλα κανονικά στο σταθερό μου και απλά έκανα ενεργοποίηση τηλεφωνική αφου μέσω internet δεν μου την έκανε . Τηλεφωνικά την έκανε κανονικά . Και μάλιστα έχω κάνει και 4-5 format και πάντα τηλεφωνικά είναι όλα ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα ... γιατι πρακτικα το cd-key των Windows 7 του laptop μου όταν τα τίναξε το έβαλα κανονικά στο σταθερό μου και απλά έκανα ενεργοποίηση τηλεφωνική αφου μέσω internet δεν μου την έκανε . Τηλεφωνικά την έκανε κανονικά . Και μάλιστα έχω κάνει και 4-5 format και πάντα τηλεφωνικά είναι όλα ΟΚ

Τηλεφωνικα η ms ειναι πολυ εξυπηρετικη και κανει σχεδων παντα,τετοιου ειδους χατιρια! ;)

Οσο για το που θα βρεις λογισμικο.Οταν βγει κανονικα στη κυκλοφορια το λογισμικο,θα ειναι γεματο το ιντερνετ,απο iso των windows8!Εσυ απλα θα κατεβασει το αντιστοιχο iso του λογισμικου που εχεις το κλειδι, απο μια αξιοπιστη πηγη και απλα θα κανει την διαδικασια που πρεπει για να το ενεργοποιησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια η τηλεφωνικη ενεργοποιηση ειναι αυτοματοποιημενο συστημα . Δινεις εναν κωδικο απο νουμερα και σου κανει μια αντιστοιχεια . Απλα πραγματα χωρις να μπεις σε διαδικασια να μιλας με κοσμο και να σε ρωταει τι και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια η τηλεφωνικη ενεργοποιηση ειναι αυτοματοποιημενο συστημα . Δινεις εναν κωδικο απο νουμερα και σου κανει μια αντιστοιχεια . Απλα πραγματα χωρις να μπεις σε διαδικασια να μιλας με κοσμο και να σε ρωταει τι και πως

Ακομη καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια,μέχρι και τα Windows 7 εάν κάνω λάθος έβγαζε η M$ μια εφαρμογή που την τρέχεις και βλέπεις συμβατότητα των εφαρμογών σου με τα νέα windows.

Στα Windows 8 δεν υπάρχει αυτή;

Με ένα google search για Win 8 upgrade assistant βρήκα κάτι links αλλά κανένα δεν με έβγαλε για download...Μόνο στην Release Preview με έβγαζαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κ γω μια ερώτηση. Γτ μερικές φορές ο υπολογιστής απενεργοποιείται σε 2 δευτερόλεπτα, άλλες φορές 5, άλλες 7....??? Και όλες οι εφαρμογές κλειστές πάντα..... Δεν γίνετε να κλείνει πάντα σε 2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαλει κανεις hd sentinel? Ενω η εγτατασταση μου ειναι οκ, δεν μπορω να ανοιξω το προγραμμα. Παταω διπλο κλικ, τιποτα. Το τρεχω σαν admin παλι τιποτα.

 

Επισης μου εχει κολλησει το εικονιδιο των windows media player στα τραγουδια, ενω το εχω βαλει να ανοιγει με την εφαμρογη των windows και θα επρεπε να εχει σαν εικονιδιο τα ακουστικα. Πως το φτιαχνω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μια ερώτηση. 'Εχω vista αγορασμένα από plaisio .Διάβασα ότι θα υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης σε windows 8 με 40€.Δεν αναφέρομαι στα 15€ σε περίπτωση αγοράς τώρα σε συστήματα με 7.Πήγα στο πλαίσιο αλλά δεν είχαν κάποια σχετική οδηγία.Ξέρει κανείς πως θα μπορούσε να γίνει αυτή η αναβάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μια ερώτηση. 'Εχω vista αγορασμένα από plaisio .Διάβασα ότι θα υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης σε windows 8 με 40€.Δεν αναφέρομαι στα 15€ σε περίπτωση αγοράς τώρα σε συστήματα με 7.Πήγα στο πλαίσιο αλλά δεν είχαν κάποια σχετική οδηγία.Ξέρει κανείς πως θα μπορούσε να γίνει αυτή η αναβάθμιση?

 

Γεια χαρα.

εεε αυτο περιμενουμε ολοι...

μετα την επισημη κυκλοφορια των 8 (26 -10) θα τα βρεις ολα στο σαιτ της μητερουλας μς.

προς το παρον ΔΕΝ εχουν κυκλοφορισει ακομα.γινονται μονο εγγραφες για τα 15$ απο καινουριο

συστημα με 7. υπομονη απλα... ;)

 

Όπως έχουμε παρατηρήσει όσοι έχουμε Windows 8, μέσω της έναρξης των Windows 8 (Metro UI) δεν είναι δυνατόν να κάνουμε χρήση της desktop έκδοσης του Google Chrome παρά μόνο της εφαρμογής του περιβάλλοντος Metro. Επίσης εάν επιχειρήσουμε να δημιουργήσουμε συντόμευση της desktop έκδοσης στο Start Menu, αμέσως μετά την εκκίνηση της εφαρμογής, τα Windows διαγραφούν την συντόμευση που έχουμε δημιουργήσει και επαναφέρουν πάλι την εκδοσή Metro.

 

Σε αυτόν τον αναλυτικό οδηγό, θα δούμε πως να δημιουργήσουμε στο Start Menu των Windows 8 συντόμευση για την desktop έκδοση του Google Chrome για πάντα! Δίχως να την σβήσουν τα Windows.

  1. Μεταφερόμαστε στην τοποθεσία "C:\Users\όνομα χρηστή\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs"
  2. Κανουμε δεξί κλικ - δημιουργία συντόμευσης
  3. Στο σημείο που αναφέρει "Πληκτρολογήστε την θέση του στοιχειού:" βάζουμε την αρχική σελίδα του Google Chrome που επιθυμούμε. πχ γραφουμε "www.insomnia.gr"
  4. Επόμενο βήμα, δίνουμε ενα όνομα στην συντόμευση. Γράφουμε "Google Chrome"
  5. Όταν ολοκληρώσουμε την δημιουργία της συντόμευσης web μεταφερόμαστε στο Start Menu (Metro UI) των Windows 8 και κάνουμε αναζήτηση (μέσω του search)
  6. Αφού βεβαιωθούμε πως βρήκαμε την συντόμευση web που δημιουργήσαμε (προσοχή: ΟΧΙ την συντόμευση της εφαρμογής του Chrome) κάνουμε δεξί κλικ και "καρφίτσωμα στην έναρξη (Pin To Start)

Έτσι έχουμε μια συντόμευση "πατέντα" στο Start Menu των Windows 8, της desktop έκδοσης του Google Chrome, για όσους (όπως εμενα....) δεν τους βολεύει η metro έκδοση.

 

 

 

πολυ περιεργο αυτο.σ εμενα δουλευει μια χαρα και μαλιστα τη συντομευση στο σταρτ μενου την

εφτιαξε μονο του....

 

antivirus.. χρειάζεται να βάλουμε η όχι?

 

μετα απο ενα χρονο με 8, χωρις antivirus, νομιζω πως οχι.περιτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ περιεργο αυτο.σ εμενα δουλευει μια χαρα και μαλιστα τη συντομευση στο σταρτ μενου την

εφτιαξε μονο του....

 

Οχι, εαν εχεις την τελικη έκδοση των Windows 8, και εχεις εγκαταστήσει το Google Chrome, δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιησεις, να ανοιξεις απευθειας απο το περιβαλον του Metro την εκδοση desktop του Chrome, παρα μονο την εκδοση για το περιβαλον Metro. Και στην ουσια αυτη την συντομευση σου εχει δημιουργήσει, Οι νορμαλ συντομεύσεις του Chrome αμέσως μετα σβήνονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...