Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παιχνίδι ή άθλημα το μπιλιάρδο;
933718B5A26AE35DDACE2AA58893AE86.jpg 
 
Το μεγάλο δίλημμα

Το ερώτημα για τη φύση του μπιλιάρδου (παιχνίδι ή άθλημα) δεν μπορεί να πάρει μια ξεκάθαρη απάντηση και αυτό διότι όταν μια παρέα πίνει ποτό σε ένα μπαρ παίζοντας μπιλιάρδο, τότε αυτό είναι παιχνίδι. Ωστόσο, το μπιλιάρδο είναι άθλημα που διοργανώνεται από την Ένωση World Pool-Billiard και παίζεται σε όλο τον κόσμο με διάφορες παραλλαγές.

 

Το μπιλιάρδο σήμερα μπορεί να έχει κατοχυρωθεί ως σπορ αλλά η ιστορία του δείχνει ότι μοιάζει περισσότερο με παιχνίδι. Στην Αγγλία τα πρώτα δωμάτια με μπιλιάρδα γέμιζαν από αυτούς που τζόγαραν στον ιππόδρομο, όποτε με βάση αυτούς τους συμμετέχοντες δεν μπορεί να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη, σήμερα το μπιλιάρδο ανήκει στα αθλήματα που παίζονται με τη στέκα, όπως το σνούκερ και αναγνωρίζεται ως ένα ανταγωνιστικό άθλημα. Το μπιλιάρδο έχει και τους δικούς του παγκοσμίου φήμης αθλητές όπως τον Earl Strickland και τον Φιλιππινέζο Efren Reyes. Ο δεύτερος μάλιστα έχει κατακτήσει δύο φορές το παγκόσμιο πρωτάθλημα του μπιλιάρδου και το 2005 ανακηρύχθηκε πρέσβης της χώρας του στα αθλήματα της Νοτιοανατολικής Ασίας.

 

Στις σύγχρονες κοινωνίες το μπιλιάρδο δεν είναι απλά ένα παιχνίδι, λοιπόν, είναι ένα άθλημα, όχι μόνο επειδή διαθέτει παίκτες παγκόσμιας κλάσης αλλά και επειδή περιέχει και το στοιχείο του ανταγωνισμού. Επιπλέον η ποικιλία του, δεν περιορίζεται στις χώρες και στους παίκτες που συμμετέχουν αλλά και στα αγωνίσματα.

 

Υπάρχουν τα παιχνίδια Carom και τα παιχνίδια Pocket. Τα παιχνίδια καραμπόλας (ή γαλλικό μπιλιάρδο) παίζονται σε τραπέζια χωρίς τρύπες και οι μπάλες δεν είναι περισσότερες από τρεις. Ο σκοπός ενός παιχνιδιού καραμπόλας είναι η επίτευξη της υψηλότερης βαθμολογίας σε καραμπόλες, όταν η λευκή μπάλα χτυπά τις δύο άλλες.

 

Τα παιχνίδια τσέπης, γνωστά και ως «αμερικάνικο μπιλιάρδο», παίζονται σε ένα τραπέζι με τρύπες, με τρεις τσέπες (pocket) σε κάθε πλευρά του τραπεζιού - τέσσερις γωνιακές τσέπες και δύο πλευρικές.

 

Ο σκοπός των περισσότερων παιχνιδιών του αμερικάνικου μπιλιάρδου είναι να μπουν οι μπάλες στις τρύπες χτυπώντας ο παίκτης με τη στέκα την άσπρη μπάλα. Ανάμεσα στα παιχνίδια του αμερικάνικου μπιλιάρδου είναι το ελεύθερο, το σνούκερ και το οκτάμπαλο τα οποία είναι ιδιαίτερα δημοφιλή στην Αμερική και στην Αγγλία.

 

 

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/265805/paihnidi-i-athlima-to-biliardo/

 

Is Billiards considered a sport?

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=1006021813882

 

 
Μπιλιάρδο, σκουός, τεχνική κολύμβηση και καράτε, υποψήφιοι διεκδικητές του χρίσματος από την ΕΟΑ
Οι τέσσερις επίδοξοι μνηστήρες για το ολυμπιακό στέμμα
Την Τρίτη αποφασίζει η Επιτροπή Ολυμπιακών Αγώνων αν θα προτείνει στη ΔΟΕ, εκτός από το θαλάσσιο σκι, και ένα ακόμη άθλημα για να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα της Ολυμπιάδας του 2004
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:  13/12/1998 00:00

 

http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=105950

 

το 1996, όταν το μπιλιάρδο αναγνωρίστηκε ως άθλημα από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=362063

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και η Παγκόσμια Ολυμπιακή Επιτροπή πάντως, λογικά ξέρουν τον ορισμό της λέξης Άθλημα.

 

Και το μπριζ ως αθλημα το έχουν μερικοι. Επίσης και τα βελακια.. Δεν λεει κατι αυτο. Δεν βγαζουμε ακρη οποτε δεν συνεχιζω μια ανοφελη κουβεντα. Καλη συνεχεια με το χομπυ σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το μπριζ ως αθλημα το έχουν μερικοι. Επίσης και τα βελακια.. Δεν λεει κατι αυτο. Δεν βγαζουμε ακρη οποτε δεν συνεχιζω μια ανοφελη κουβεντα. Καλη συνεχεια με το χομπυ σας!

 

Το ότι είναι αναγνωρισμένο ως άθλημα από επίσημους φορείς του αθλητισμού δεν σου λέει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να ξεθάβεται το θέμα μόνο και μόνο για να κάνει χαβαλέ σε ένα thread με το οποίο δεν έχει καμία επαφή ο Linus και ο κάθε Linus.

Θα λύσει κάποιος την αρχική απορία του παιδιού (iliasbrinos)?

Δυστυχώς μόνο για Γαλλικό μπορώ να σε βοηθήσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λύσει κάποιος την αρχική απορία του παιδιού (iliasbrinos)?

 

Μαγαζιά υπάρχουν πολλά που διοργανώνουν και τουρνουά.

Ενδεικτικά

υπάρχει το king8 στα βριλήσσια,η πρεσβεία στην κηφησιά,το champion στη νέα σμύρνη ,το different στον άλιμο και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Γουστάρουμε snooker, αλλά άμα δεν παίζει ο Ρόνης, ψιλοχάνει το ενδιαφέρον του.

 

Αυτές τις μέρες δεν έχω προλάβει να δω κανένα ματς.

 

Και μετά το snooker (ή και πριν), πάνε οι τρίσποντες  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρουμε snooker, αλλά άμα δεν παίζει ο Ρόνης, ψιλοχάνει το ενδιαφέρον του.

 

Αυτές τις μέρες δεν έχω προλάβει να δω κανένα ματς.

 

Και μετά το snooker (ή και πριν), πάνε οι τρίσποντες  B)

Δεν πάιζει δυστυχώς. Δεν παίζουν αρκετοί από τους μεγάλους και όσοι παίζανε δεν φτάσανε ούτε στην τετράδα! Σήμερα είναι ο τελικός.

 

Το γαλλικό δεν μου τραβάει το ενδιαφέρον ούτε να το δω ούτε να το παίξω. Θεωρώ το snooker το κορυφαίο παιχνίδι - σπορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snooker είναι το πιο δύσκολο/απαιτητικό.

Για να αρέσει στον κόσμο όμως, χρειάζεται παίχτες επιθετικούς, όπως ο Ρόνης, ο Trump κ.ά..

Αν κάτσεις να δεις τον Dott και τον Ebdon, καληνύχτα.

 

Όσον αφορά στο γαλλικό, το τρίσποντο είναι σαφώς η πιο δύσκολη εκδοχή του. Πριν δεν αναφερόμουν γενικά στο γαλλικό, αλλά στο τρίσποντο.

Το ελεύθερο είναι πολύ βαρετό και για μένα. Έχει τη δυσκολία του όταν μιλάμε για υψηλό επίπεδο (αμερικέν), αλλά δε συγκρίνεται με το τρίσποντο.

Τα κάδρα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από το ελεύθερο, αλλά και πάλι ωχριούν μπροστά στο τρίσποντο.

Το τρίσποντο απαιτεί πολλή φαντασία, και μπορεί να γίνει ιδιαίτερα εντυπωσιακό (χωρίς να θέλω να πω ότι πρέπει να αρέσει σε όλους).

Πάρε μια ιδέα (αν δεν έχεις παρακολουθήσει τρίσποντο):

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snooker είναι το πιο δύσκολο/απαιτητικό.

Για να αρέσει στον κόσμο όμως, χρειάζεται παίχτες επιθετικούς, όπως ο Ρόνης, ο Trump κ.ά..

Αν κάτσεις να δεις τον Dott και τον Ebdon, καληνύχτα.

 

Όσον αφορά στο γαλλικό, το τρίσποντο είναι σαφώς η πιο δύσκολη εκδοχή του. Πριν δεν αναφερόμουν γενικά στο γαλλικό, αλλά στο τρίσποντο.

Το ελεύθερο είναι πολύ βαρετό και για μένα. Έχει τη δυσκολία του όταν μιλάμε για υψηλό επίπεδο (αμερικέν), αλλά δε συγκρίνεται με το τρίσποντο.

Τα κάδρα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από το ελεύθερο, αλλά και πάλι ωχριούν μπροστά στο τρίσποντο.

Το τρίσποντο απαιτεί πολλή φαντασία, και μπορεί να γίνει ιδιαίτερα εντυπωσιακό (χωρίς να θέλω να πω ότι πρέπει να αρέσει σε όλους).

Πάρε μια ιδέα (αν δεν έχεις παρακολουθήσει τρίσποντο):

 

 

Προσωπικά ακόμα και τα αργά παιχνίδια στο σνούκερ τα βλέπω με ευχαρίστηση. Χθες ας πούμε ο ημιτελικός ήταν πολύ αργός με πολλά λάθη, αλλά και πάλι. Έχω δει τρίσποντες, τι να πω δεν με τραβάει. Θεωρώ τον συνδυασμό που έχει το σνούκερ σε ακρίβεια, τακτική, δυσκολία κλπ ανώτερο όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, δε διαφωνούμε σε αυτό, σου είπα κι εγώ ότι θεωρώ το snooker ανώτερο όλων.

 

Απλά είναι κάποιοι παίχτες που ώρες-ώρες σε κάνουν να το ξανασκέφτεσαι, και το θέμα είναι ότι σε αυτό βοηθά και η δομή του παιχνιδιού με τα safety κ.λπ..

Κι εμένα μπορεί να μου αρέσουν κάποιες παρτίδες με safety, αλλά κάποιες στις οποίες και οι δύο είναι πολύ άστοχοι, είναι κάπως βαρετές.

Κι επειδή είναι έτσι η δομή του snooker με τα πολλά frames, κάποια στιγμή λες άντε τελειώστε το να πάμε στο επόμενο :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, δε διαφωνούμε σε αυτό, σου είπα κι εγώ ότι θεωρώ το snooker ανώτερο όλων.

 

Απλά είναι κάποιοι παίχτες που ώρες-ώρες σε κάνουν να το ξανασκέφτεσαι, και το θέμα είναι ότι σε αυτό βοηθά και η δομή του παιχνιδιού με τα safety κ.λπ..

Κι εμένα μπορεί να μου αρέσουν κάποιες παρτίδες με safety, αλλά κάποιες στις οποίες και οι δύο είναι πολύ άστοχοι, είναι κάπως βαρετές.

Κι επειδή είναι έτσι η δομή του snooker με τα πολλά frames, κάποια στιγμή λες άντε τελειώστε το να πάμε στο επόμενο :Ρ

Έπρεπε να δεις το χθεσινό...κοντά 4 ώρες, διαγωνισμός λαθών και άγχους! :) Αλλά ήταν και λογικό γιατί παίζανε δύο νέοι παίχτες χωρίς εμπειρία. Μόλις τώρα ξεκινάει ο τελικός Brecel - Gould.

 

Τι κρίμα να μην έχουμε τραπέζια στην Ελλάδα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αυτός ο αγώνας ας πούμε μέχρι στιγμής είναι κακός.

 

Στην Ελλάδα όλο και κάτι υπάρχει, αλλά σε λέσχη φάση νομίζω ναι, δεν παίζει κάτι. Μόνο σε γαλλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αυτός ο αγώνας ας πούμε μέχρι στιγμής είναι κακός.

 

Στην Ελλάδα όλο και κάτι υπάρχει, αλλά σε λέσχη φάση νομίζω ναι, δεν παίζει κάτι. Μόνο σε γαλλικό.

Δεν τον περίμενα και πολύ καλύτερο είναι η αλήθεια, αν και πιστεύω ο Βέλγος θα κάνει αξιόλογη καριέρα. Έχει αυτοπεποίθηση και ταλέντο! Εκτός από 2-3 τραπέζια στην Αθήνα νομίζω δεν υπάρχει τίποτα άλλο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...