Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ πηγαίνω μόνος μου που και που γιατί οι περισσότεροι συνήθως δεν μπορούν...το γαλλικό δεν το συμπάθησα ποτέ όμως. Πάντα αμερικάνικο έπαιζα και τελευταία προτιμώ το 9μπαλο.

 

Για το σνούκερ τα έχω ξαναπεί, το θεωρώ το κορυφαίο είδος αλλά είναι κρίμα που δεν έχουμε τραπέζια. Δύο φορές έχω παίξει μόνο κι αυτές στο εξωτερικό.

 

Έχει και αγώνα τώρα εντωμεταξύ, Allen - White και πάει προς τον Mark Allen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαλλικό είναι ο πατέρας όλων, επίσης επειδή έχω ζήσει Αγγλία και έχω πάει αρκετές φορές σε λέσχες στο Λονδίνο στα 90s( σε αυτές που σύχναζαν και έκαναν προπόνηση τα ονόματα του Snooker) σε όσες πήγα είδα αγωνιστικά 3:10 γαλλικά στα οποία έκαναν προπόνηση αρκετοί επαγγελματίες του Snooker.

Όποιος έχει ασχοληθεί με το μπιλιάρδο πέραν του ενός είδους καταλαβαίνει τι λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαλλικό είναι ο πατέρας όλων, επίσης επειδή έχω ζήσει Αγγλία και έχω πάει αρκετές φορές σε λέσχες στο Λονδίνο στα 90s( σε αυτές που σύχναζαν και έκαναν προπόνηση τα ονόματα του Snooker) σε όσες πήγα είδα αγωνιστικά 3:10 γαλλικά στα οποία έκαναν προπόνηση αρκετοί επαγγελματίες του Snooker.

Όποιος έχει ασχοληθεί με το μπιλιάρδο πέραν του ενός είδους καταλαβαίνει τι λέω.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν αυτή την άποψη για το γαλλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτως ή άλλως, το γαλλικό και δη, το τρίσποντο, είναι τόσο πολύπλοκο και πολύπλευρο, που το συναντάς στις περισσότερες στεκιές (και) στο snooker, π.χ. στα πλασαρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτως ή άλλως, το γαλλικό και δη, το τρίσποντο, είναι τόσο πολύπλοκο και πολύπλευρο, που το συναντάς στις περισσότερες στεκιές (και) στο snooker, π.χ. στα πλασαρίσματα.

Λένε επίσης ότι όποιος είναι καλός στο γαλλικό είναι καλός και στα υπόλοιπα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό από ένα επίπεδο και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός δε μπορεί να είναι π.χ. στο εννιάμπαλο ή στο snooker, αν δεν τα έχει ξανακουμπήσει, απλά επειδή κατέχει το γαλλικό.

 

Ότι είναι πολλές οι πιθανότητες να βελτιωθεί πολύ γρήγορα ή πολύ πιο γρήγορα από κάποιον που δεν κατέχει το γαλλικό, το πιστεύω ότι ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός δε μπορεί να είναι π.χ. στο εννιάμπαλο ή στο snooker, αν δεν τα έχει ξανακουμπήσει, απλά επειδή κατέχει το γαλλικό.

 

Ότι είναι πολλές οι πιθανότητες να βελτιωθεί πολύ γρήγορα ή πολύ πιο γρήγορα από κάποιον που δεν κατέχει το γαλλικό, το πιστεύω ότι ισχύει.

Το βλέπεις το ματς τώρα; Εσύ τι είδος παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπω, γύρισα πριν λίγο απ' τη δουλειά και χαζεύω στον υπολογιστή τώρα, και θα βάλω καμιά ταινία.

 

Εγώ παίζω τρίσποντο σχεδόν αποκλειστικά. Όταν έπαιζα στα Masters έριχνα και καμιά στεκιά στο snooker, και στο εννιάμπαλο.

 

Το snooker είναι τρομερό, αλλά για να παίξεις είναι κάπως δύσκολο. Άντε βγάλε χρώματα, μέτρα πόντους, μάθε όλους τους κανονισμούς, χώρια τη φυσική δυσκολία του τραπεζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπω, γύρισα πριν λίγο απ' τη δουλειά και χαζεύω στον υπολογιστή τώρα, και θα βάλω καμιά ταινία.

 

Εγώ παίζω τρίσποντο σχεδόν αποκλειστικά. Όταν έπαιζα στα Masters έριχνα και καμιά στεκιά στο snooker, και στο εννιάμπαλο.

 

Το snooker είναι τρομερό, αλλά για να παίξεις είναι κάπως δύσκολο. Άντε βγάλε χρώματα, μέτρα πόντους, μάθε όλους τους κανονισμούς, χώρια τη φυσική δυσκολία του τραπεζιού.

Τέλειωσε κιόλας, ήταν γρήγορο 5-0! Πολύ δύσκολο το σνούκερ όντως και το κάνουν να φαίνεται τόσο απλό μερικές φορές! Η κάθε μπάλα θέλει προσοχή και προσπάθεια για να μπει! Εγώ το καλύτερο που κατάφερα ήταν να βάλω 5 χρώματα στη σειρά μέχρι τη μαύρη και να κάνω ένα break 18 πόντων....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snooker είναι ένα απο τα παιχνίδια που θεωρώ εφάμιλλο του γαλλικού σε δυσκολία  (ελεύθερο, κάδρα, σπόντα) στις τρίσποντες η δυσκολία και το επίπεδο ξεφεύγει.

Σκεφθήτε ότι οι παγκόσμιοι στα 3 cushion πιάνουν ( σε σπάνιες περιπτώσεις κιόλας) μουαγιέ 2.0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snooker είναι ένα απο τα παιχνίδια που θεωρώ εφάμιλλο του γαλλικού σε δυσκολία  (ελεύθερο, κάδρα, σπόντα) στις τρίσποντες η δυσκολία και το επίπεδο ξεφεύγει.

Σκεφθήτε ότι οι παγκόσμιοι στα 3 cushion πιάνουν ( σε σπάνιες περιπτώσεις κιόλας) μουαγιέ 2.0 

Οι τρίσποντες θεωρούνται δυσκολότερες από το σνούκερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη το πάμε εκεί, εννοώ να μην αρχίσουμε συζήτηση με το ποιο μπιλιάρδο είναι αντικειμενικά ποιο δύσκολο απο το άλλο και γιατί.

Ο καθένας μιλάει απο τα δικά του βιώματα και παικτικές εμπειρίες.

Εγώ προσωπικά είμαι 43 και παίζω μπιλιάρδο (όλα τα είδη αλλά με συμμετοχή σε πρωταθλητισμό στο ελεύθερο και στο κάδρο) απο τα 18 με κάποια αποχή λόγω σπουδών κα.

Έχοντας παίξει όλα τα είδη (και όχι περαστικά) έχω διαμορφώσει τη δικιά μου άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη το πάμε εκεί, εννοώ να μην αρχίσουμε συζήτηση με το ποιο μπιλιάρδο είναι αντικειμενικά ποιο δύσκολο απο το άλλο και γιατί.

Ο καθένας μιλάει απο τα δικά του βιώματα και παικτικές εμπειρίες.

Εγώ προσωπικά είμαι 43 και παίζω μπιλιάρδο (όλα τα είδη αλλά με συμμετοχή σε πρωταθλητισμό στο ελεύθερο και στο κάδρο) απο τα 18 με κάποια αποχή λόγω σπουδών κα.

Έχοντας παίξει όλα τα είδη (και όχι περαστικά) έχω διαμορφώσει τη δικιά μου άποψη.

Εννοείται κουβέντα κάνουμε, σιγά μη τσακωθούμε για το μπιλιάρδο! :) Απλά ρώτησα και αντικειμενικά πιο θεωρείται πιο δύσκολο, αν έχει κάποιο αυτόν τον τίτλο!

 

Μπορείς να γράψεις το μουαγιέ που ανέφερες πριν με λατινικούς χαρακτήρες για να δω τι είναι; Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσος όρος (σκόρ/αριθμό στεκιών=μουαγιέ)

Edit: στο Ελεύθερο για να σου δώσω να καταλάβεις στην Α' κατηγορία όταν έπαιζα σε πρωτάθλημα ήταν στο 15 αν θυμάμαι καλά, εννοείται το τυπικό μουαγιέ για να ανήκεις στη κατηγορία, μη μπερδεύεσαι με τα σερί καθώς στην Α' κατηγορία καθαρίζανε αγώνες 150 πόντους σε 1 στεκιά.

Γράψε caudron 47/2 cadre για να δεις λίγο κάδρο απο τον master.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα χρόνια που έπαιζα και γαλλικό με τον πατέρα μου και αμερικάνικο η 9μπαλο με φίλους  , το γαλλικό με είχε βοηθήσει αρκετές φορές να κάνω μια σωστή σπόντα για να φέρω την άσπρη κοντά στην μπάλα που ήθελα να βάλω μετά. Και ειδικά στο 9μπαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...