Προς το περιεχόμενο

Και η Microsoft στη μάχη κατά του Flash!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο χτύπημα κατά του Flash είχε έρθει από την Apple, με την απαγόρευσή του από τον Safari του iOS. Τώρα έρχεται αντιμέτωπο και με τις διαθέσεις της Microsoft, καθώς η εταιρεία αποφάσισε να μην επιτρέψει τη χρήση του Flash (όπως και κανενός άλλου plugin) στη "Metro" έκδοση του Internet Explorer 10. Παρ' όλα αυτά, θα κυκλοφορήσει και μία "legacy" έκδοση του δημοφιλούς browser, η οποία κρατώντας την κλασσική εμφάνιση των Windows 7 θα επιτρέπει και τη χρήση plugins.

 

Σύμφωνα με δήλωση του Dean Hachamovitch, team leader για την ανάπτυξη του Internet Explorer, «με το Metro και την plugin-free έκδοση του IE, οι χρήστες θα απολαμβάνουν μεγαλύτερη αυτονομία στη μπαταρία τους, περισσότερη ασφάλεια των προσωπικών τους δεδομένων και σταθερότητα. Plugins όπως το Flash, ήταν σημαντικά και ηγήθηκαν των εξελίξεων στο web για αρκετά χρόνια -- πλέον όμως που έχουμε στα χέρια μας εργαλεία όπως η HTML5, το μόνο που καταφέρνουμε με το να κρατάμε συμβατότητα με αυτά [τα plugins] είναι να υποβαθμίζουμε την εμπειρία πλοήγησης».

 

Η Adobe δεν έχει ακόμα σχολιάσει τη δήλωση του Dean, βρίσκεται όμως σε έναν συνεχή αγώνα εξέλιξης και βελτίωσης του Flash, με προσθήκες όπως accelerated 3D graphics και εγγενή υποστήριξη 64-bit.

 

Source.png Πηγή: CNET News

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και γενικά δεν συμφωνώ με τις ιδέες και την γενικότερη φιλοσοφία των M$ και Apple σε ότι αφορά το flash θα συμφωνήσω. Είναι μια κλειστή τεχνολογία που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν δούλευε σωστά. Το flash πρέπει απλά να πεθάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς την είδατε ρε παίδες τη "μάχη κατά του flash"; Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θα υπάρχουν δύο εκδόσεις του ie: μία "κανονική" και μία metro έκδοση που δε θα δέχεται κανένα plugin (και όχι μονο αυτό του flash)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για Φορητές συσκευές έτσι?

 

Καλά θα κάνουν να το καταργήσουν. Πέρα από το δεν δουλεύει καλά, αφού είναι βαρύ και κρασάρει συχνά, πλέον τα περισσότερα είναι HTML 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι ολοι αυτοι που κραζανε την apple για το flash που δεν υποστηριζουν τα ipad/iphone. Που ειναι, περιμενω να τους ακουσω τι εχουν να πουν!!!!

Στο δια ταυτα, καλα εκανε η MS και το εστειλε το flash γτ μας τα εχει κανει κουδουνια. Απαρχαιωμενη πλατφορμα παντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα αναρωτιέμαι.Σε ποιόν έχει κρασάρει ο flash player;Στα 9 χρόνια,μου έχει κρασάρει 2 φορές.

Jesus Christ δηλαδή...αλλάξτε τις καραμέλες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι ολοι αυτοι που κραζανε την apple για το flash που δεν υποστηριζουν τα ipad/iphone. Που ειναι, περιμενω να τους ακουσω τι εχουν να πουν!!!!

Στο δια ταυτα, καλα εκανε η MS και το εστειλε το flash γτ μας τα εχει κανει κουδουνια. Απαρχαιωμενη πλατφορμα παντελως.

 

Διαβασε λιγο το 3ο post του παληκαριού

 

>Που ακριβώς την είδατε ρε παίδες τη "μάχη κατά του flash"; Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θα υπάρχουν δύο εκδόσεις του ie: μία "κανονική" και μία metro έκδοση που δε θα δέχεται κανένα plugin (και όχι μονο αυτό του flash)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Android/WebOS συσκευές μου μια χαρά τρέχει το Flash περιεχόμενο.

Κάτι κάνεις μάλλον που δεν κάνουν οι άλλοι. :-)

Ποιο Android έχεις?

 

και ακόμα αναρωτιέμαι.Σε ποιόν έχει κρασάρει ο flash player;Στα 9 χρόνια,μου έχει κρασάρει 2 φορές.

Jesus Christ δηλαδή...αλλάξτε τις καραμέλες σας.

Ούτε εμένα κρασάρει. Για να μην πω ποτέ, θα πω ότι μου έχει κρασάρει λίγες φορές. Δεν το χρησιμοποιώ όμως συχνά. Τα περισσότερα Video στο Youtube και όχι μόνο ( :devil: ), δεν είναι Flash.

Παιχνίδια στο Facebook δεν παίζω.

 

Είναι πολλές οι φορές όμως που βλέπω άτομα γύρω μου να παραπονιούνται ότι τους κρασάρει το παιχνιδάκι που παίζουν στο Facebook ή ότι τους κάνουν κολλήματα κάποια Video (σε τσοντάδικα). Μάλιστα οι τελευταίοι έχουν και παλιά PC.

 

Είναι αρχαία τεχνολογία όπως και να το κάνουμε. Καταναλώνει πολύ ενέργεια, δεν κρατάνε οι μπαταρίες σε φορητές συσκευές και παίρνουν φωτιά τα μηχανάκια για ένα απλό Φλασάκι.

Μόνο και μόνο με τα παραπάνω δεν χρειάζεται να σου κρασάρει για να το αποδοκιμάσεις.

 

στο τελος της παρουσιασης του hal9000 θα το δεις.

Και πάλι φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνω. Βάλε με λίγο στη φάση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...