Προς το περιεχόμενο

Και η Microsoft στη μάχη κατά του Flash!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το (για παράδειγμα) 1% της σπατάλης του flash, όσο και να το μεγαλώσεις, αναλογικά θα είναι πάλι 1%. Δε μπορεί να λες ότι "θαβοντας" το flash θα κερδίσεις κάτι ενεργειακά, από τη στιγμή που μέχρι να το γράψεις αυτό έχεις ήδη καταναλώσει πολλαπλάσια ενέργεια έχοντας τον υπολογιστή σου ανοιχτό. Σε μια άλλη κουβέντα περί ενέργειας και περιβάλλοντος φυσικά και θα το δεχόμουνα σαν ένα από τα χιλιάδες μέτρα που θα μπορούσαν να ληφθούν, στη παρούσα όμως συζήτηση (και ενώ έχει χρησιμοποιηθεί σαν λόγος για να "πεθάνει" το flash) είναι απλώς η πιο άστοχη παρατήρηση!

 

Ναι αλλά το χρησιμοποιώ για κάτι που κάνω και έχω κέρδος απο αυτό (υλικό/πνευματικό/ψυχαγωγικό κτλ). Με το spam mail τι κέρδος έχεις?

 

Αυτό που λέω δεν είναι να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε κάθε τι που χρειάζεται ενέργεια. Και δε νομίζω οτι ο λόγος για να 'πεθάνει' το flash είναι (μόνο) αυτός. Απλώς είναι και αυτό κάτι.. Ούτε να λυθεί το θέμα της ενέργειας περιμένω (με την μη ύπαρξη του flash) ούτε τίποτα.. Το φέρνω σαν ένα ακόμη παράδειγμα άσκοπης χρήσης το οποίο έχει επίπτωση (μικρή ή μεγάλη) σε μια άλλη κατάσταση. Και αυτή τη στιγμή παγκοσμίως γίνονται πολλές τέτοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Αμα η εφαρμογη δεν εχει γραφτει native για μια συγκεκριμενη αρχιτεκτονικη -- ολα τα υπολοιπα ειναι αλχημειες.

 

According to Apple, applications with heavy user interaction but low computational needs (such as word processors) are well suited to translation via Rosetta, while applications with high computational needs (such as raytracers or Adobe Photoshop) are not

 

(σε λαθος thread ειμαστε :P )

Κοίτα, προφανώς δεν θα πας να τρέξεις Photoshop ή WoW μέσω Rosetta (ή όπως αλλιώς ονομάσεις τον binary translator στα Windows 8). Αλλά lightweight εφαρμογές μπορείς να τρέξεις χωρίς να χάσεις ούτε σε απόδοση ούτε σε θερμοκρασία.

 

Έτσι κι αλλιώς οι κατασκευαστές των "βαριών" εφαρμογών θεωρώ ότι θα βγάλουν έκδοση για επεξεργαστές ARM. Είτε άμεσα είτε με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανεις που πιστευε οτι εφαρμογη γραμμενη για x86 ή x64 θα ετρεχε σε arm χωρις να γινει re-compile?

 

Είτε γινόταν η μετατροπή του κώδικα on the fly από διερμηνέα είτε recompilation του εκτελέσιμου και όχι του πηγαίου (για όσες εταιρίες δεν έκαναν port την εφαρμογή τους) ανεξάρτητα του πόσο μή συμπαγής έβγαινε ο κώδικας (ειδικά στην μετατροπή από cisc σε risc), είτε σαν μεσοβέζικη λύση μπορεί να χαρακτηριστεί ως αλχημεία, το θέμα είναι αν η ms μπορούσε και μπορεί να δώσει είτε μεταφραστή είτε διερμηνέα και όχι όπως υποστηρίζει και ο farcry ότι είναι @@ δικαιολογίες οι ιοί και γενικότερα ο malware x86 κώδικας.

 

Αυτή είναι η διαφορά με το open source όπου βλέπουμε ότι πολλές και μεγάλες διανομές υποστηρίζουν πολλές διαφορετικές αρχιτεκτονικές και στέκομαι στο open source και όχι στο FOSS αφού κέρδος μπορεί να υπάρξει μέσω του open source, αφήνοντάς ελεύθερη την χρήση του για όποιον το χρησιμοποιεί για καθαρά προσωπική χρήση και χρεώνοντας το σε όποιον το χρησιμοποιεί επαγγελματικά, επιτρέποντας την περαιτέρω ανάπτυξη του και από άλλες εταιρίες αλλά και από κοινότητες ανεξάρτητων προγραμματιστών.

 

Τώρα όπως έχει εξελιχθεί η κατάσταση με την ανάπτυξη του δικτύου και του reverse engineering, κερδίζουν κάτι με το να κρατάνε κλειστό τον κώδικά τους;;; Απλά έτσι ξεκίνησαν, έτσι έμαθαν, έτσι συνεχίζουν χωρίς να γνωρίζουν ή να αντιλαμβάνονται το γιατί, αφού πατέντες θα μπορούσαν κάλλιστα να υπάρχουν και στον open source κώδικα και να μην χρεώνουν την απόκτηση του κώδικα αλλά την χρήση του, κάτι που θα δούμε να γίνεται στο cloud.

 

Τέλος πάντων, αυτό που εξαρχής υποστήριξα ήταν ότι από την στιγμή που ο flash player είναι δωρεάν, θα μπορούσε να περάσει σε FOSS και να διορθωθούν τα όποια κακώς κείμενα, από την στιγμή που η ίδια η αντόμπι στο linux που είναι ορθάνοικτο δεν βελτιώνει την απόδοσή του, οπότε και την δουλειά που δεν θέλει να κάνει εκείνη, να την κάνει η ίδια η κοινότητα.

 

Γενικά σε αυτό το θέμα που αφορά την αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού και την ελευθερία κινήσεων και επιλογών του συνόλου μας στο να προσφέρουμε πέρα από τα όποια στεγανά υπάρχουν, όποιας φύσεως και αν είναι αυτά, και πως από αυτή την αλλαγή αντίληψης θα κάνουμε ως είδος πλέον το επόμενο βήμα είναι ένα θέμα το οποίο εντάσσεται στην ίδια ακριβώς αυτή λογική και αντίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μικρόκοσμός μου διαβάζει καθημερινά σε αυτή τη σελίδα για συνθέσεις με οχταπύρηνους επεξεργαστές, διπλές κάρτες γραφικών και τροφοδοτικά 800W και πραγματικά λύθηκε στα γέλια όταν διάβασε ότι, για να μειωθεί η ΔΕΗ και να σωθεί ο κόσμος, θα πρέπει απλά να απαξιώσουμε το flash. Είπαμε να υποστηρίζουμε την άποψή μας, αλλά όταν διαβάζω "θάνατος στο flash για εξοικονόμηση εθνικών ενεργειακών πόρων" μου γυρίζει το μάτι! Αλλάξτε browser, βάλτε ένα plugin που μπλοκάρει το flash και άμα πάλι δε κατεβαίνει ο λογαριασμός κλείστε τον υπολογιστή!

 

 

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω? Η αντίληψη σου είναι πολύ μπερδεμένη... θα κάνω μια προσπάθεια...

 

 

Καταρχήν άλλο πρόοδος άλλο σπαταλη!

Εγώ στο post μου δεν ήμουν εναντίον της προόδου (πιο γρήγοροι επεξεργαστές πιο γρήγορα αυτοκίνητα περισσότερες επιλογές κτλ κτλ κτλ) αλλα εναντίον της σπατάλης

 

Για να στο δώσω να καταλάβεις με άλλο τρόπο

Ένα αυτοκίνητο 1800 κυβικών 120 ίππων είναι σπαταλη

 

Ένα αυτοκίνητο 1200 κυβικών "τουρμπατο" 120 ίππων είναι πρόοδος

 

Ένα αυτοκίνητο 900 κυβικών υβριδικό 120 ίππων είναι επίτευγμα....

 

 

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που το γυρίσαμε στην multicore εποχή και σταματήσαμε να κυνηγάμε επιδόσεις μονο βάση των Hz... μέσα σε όλα τα καλά που έδινε αυτή η τεχνοτροπία είναικαι η εξοικονόμηση ενέργειας!

 

 

Δεν λέω όχι σε 8 πύρινο και ας καίει πολύ ρεύμα.. γιατί δεν με νοιάζει το ρεύμα που καίγεται... με νοιάζει η αναλογια πόροι/απόδοση..

 

Ένα άλλο παράδειγμα: θα προτιμούσα μια κάρτα γραφικών που να βγάζει πχ στο crysis 60 FPS και να καίει 60 watt παρα μια κάρτα που να βγάζει 20 FPS αλλα να καίει 50 watt... γιατί ναι μεν σε απόλυτη τιμή είναι πιο φιλική προς το περιβάλλον η δεύτερη.. αλλα με βάση την αναλογια κατανάλωση/απόδοση είναι υποδεέστερη που σημαίνει επιπλέον ότι δεν θα κάνω την "Δουλειά μου".

 

Τέλος σπαταλη θα ήταν να έπαιρνα μια κάρτα που να έβγαζε 64FPS αλλα να κατανάλωνε 120 watt

 

 

Δεν είμαι οπισθοδρομικός το ρεύμα είναι για να "καίγεται".. αλίμονο για πιο λόγο να γυρίσουμε πίσω στα ταχυδρομικά περιστέρια ? αλλα να "καίγεται" έξυπνα και υπεύθυνα!

 

γιατί για να έχουμε ρεύμα συμβαίνουν πολλά δεινα... και επίσης εμείς ναι μεν μια ζωή την έχουμε.. αλλα όταν πεθάνουμε δεν θα σταματήσει ο κόσμος να υπάρχει.. θα ζήσουν με αυτά που αφήσαμε οι επόμενες γενιές!

 

 

πιστεύω να καλύψαμε το σκέλος "άλλο πρόοδος άλλο σπαταλη"

 

 

Τώρα να πάμε στα χρήματα.. καταρχήν ποτε δεν δήλωσα ότι το flash είναι ο σατανάς και αν το ξεφορτωθούμε θα σωθούμε είναι πραγματικά χαζό μονο που πιστεύεις ότι εννοούσα κάτι τέτοιο..

 

Το flash είναι απλά ένα από τα χιλιάδες πράματα/συνήθειες που πρέπει να αλλάξουμε.

 

Δεν είμαι εναντια στο να προβάλλονται video στο internet, animation κτλ... αλλα από την στιγμή που υπάρχουν πρότυπα που μπορούνε -η υπόσχονται στο άμεσο μέλλον- με την ίδια ποιότητα (και καλύτερη) να κάνουν την ίδια δουλειά και μάλιστα με μεγαλύτερη συμβατότητα και σταθερότητα θεωρώ ότι είναι ηλίθιο να συνεχίσει η υποστήριξη του flash μονο και μονο επειδή πίσω κρύβονται εμπορικές συμφωνίες με την adobe.... και ακόμη πιο άστοχο κάποιοι να το υποστηρίζουν χωρίς να έχουν κανένα εμπορικό συμφέρον....

 

 

 

Τέλος όταν μίλησα περιπαιχτικά για "ΔΕΗ" δεν σκεφτόμουνα την δικη μου η την δικη σου τσεπούλα.. βεβαια λογικό είναι μέσα σε ένα κόσμο γεμάτο idiotες ο καθένας την τσεπούλα του να σκέφτεται...

 

μιλούσα για την μείωση ρύπων και αποβλητων για μια καθαρότερη ατμόσφαιρα και μετά σε ένα άλλο στάδιο οι μειωμένες ανάγκες για ενέργεια (που δεν θα μειωθούνε μονο από την κατάργηση του flash φυσικά! αλλα πάραυτα και η κατάργηση αυτή θα συνεισφέρει με σεβαστό τρόπο... ) θα μειώσουν τις ανάγκες μας για ενοικίαση ενέργειας από κάποιες σλαβικές χώρες.

 

 

 

Το (για παράδειγμα) 1% της σπατάλης του flash, όσο και να το μεγαλώσεις, αναλογικά θα είναι πάλι 1%. Δε μπορεί να λες ότι "θαβοντας" το flash θα κερδίσεις κάτι ενεργειακά, από τη στιγμή που μέχρι να το γράψεις αυτό έχεις ήδη καταναλώσει πολλαπλάσια ενέργεια έχοντας τον υπολογιστή σου ανοιχτό. Σε μια άλλη κουβέντα περί ενέργειας και περιβάλλοντος φυσικά και θα το δεχόμουνα σαν ένα από τα χιλιάδες μέτρα που θα μπορούσαν να ληφθούν, στη παρούσα όμως συζήτηση (και ενώ έχει χρησιμοποιηθεί σαν λόγος για να "πεθάνει" το flash) είναι απλώς η πιο άστοχη παρατήρηση!

 

Μάλλον έχεις κάποιες ελλείψεις στην αριθμητική (Εκτος αν δεν κατάλαβα καλά τι λες)

 

 

τα ποσοστά επί τοις εκατό εκφράζουν ποσοτικές αναλογίες... δηλαδή ο συντελεστής της αναλογιας δεν είναι κατ ανάγκη καθοριστικός παράγοντας για την σύγκριση 2 ποσοστών.

 

Παράδειγμα το 1% (1/100 ) γάλα της συσκευασίας που έχω στο ψυγείο μου δεν είναι ίδια/ίση ποσότητα σε σύσγκριση με το 1% (1/100) γάλακτος που έχει στο απόθεμα της πχ η εταιρία ΔΕΛΤΑ...

 

 

ναι μεν και τα δυο "είναι" 1% αλλα είναι 1% ως προς "κάτι εντελώς διαφορετικό"

 

 

Εγώ (1%= 1/100) 1/100 * 1,5 λίτρο = 15 ml

 

Δέλτα (1% = 1/100) 1/100 * 1.000.000 λίτρα = 10.000 λίτρα!

 

Άρα το "δικό μου" 1% είναι ~666667 φορες μικρότερο από το 1% "που ανήκει" στην Δέλτα..

 

Η καλύτερα το 1% "της" Δέλτα είναι ~666667 μεγαλύτερο από το "δικό μου" 1%

 

Έτσι και το 1% επιπλέον ενέργειας στην συνολική κατανάλωση του κόσμου είναι ένα τεράστιο ποσο ενέργειας (μπορεί ίσως να είναι αρκετό για να τροφοδοτήσει την ελλάδα... και μάλλον λέω λίγα.. αλλα βαριέμαι να υπολογίσω τώρα.. δεν έχω και τα δεδομένα μπροστά μου :P ) σε σύγκριση με το 1% της ενέργειας που γλιτώνει μονο η δικη σου μπαταρία...

 

Για το υπόλοιπο post σου δες αυτά που έγραψα πιο πάνω στον φίλο dewn735.

 

Αυτά που λέει ο papajo δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητας. Οταν σταματήσουμε να βλέπουμε μεμονωμένα κάποιες ενέργειες και τα δούμε σε μεγαλύτερη κλίμακα μόνο τότε καταλαβαίνουμε πόσο επηρεάζουν μια άλλη κατάσταση. Μπορεί όπως λες να ακούγεται 'χαζό' το οτι το flash μπορεί να έχει ενα μερίδιο στην ενεργειακή σπατάλη, αλλά είναι αληθινό γεγονός. Το ίδιο και πολλά άλλα..Πχ. τα spam mails, θα έλεγε κάποιος "εντάξει μωρέ σιγά.. προώθησα αυτό το <enter_junk>, so what?" Προφανώς αν το δούμε ατομικά δεν έγινε και τίποτα. Δες το όμως αυτό σε παγκόσμια κλίμακα..Απο μια έρευνα της McAfee..Το οτι κάποιοι χρησιμοποιούν 8πύρηνους επεξεργαστές και ενεργοβόρες κάρτες (ενώ μπορεί να μην τα χρειάζονται) δεν αποτελεί δικαιολογία για τη σπατάλη ενέργειας (σε παγκόσμια πάντα κλίμακα).

 

 

Τα spam mails φιλε μου για να καταλάβεις έχουν ένα μεγάλο ποσοστό στο traffic του παγκοσμιου internet χωρίς αυτά δηλαδή το internet θα ήταν "πιο γρήγορο"!

 

Τέλος δεν τα "λέει ο papajo" δεν είναι άποψη μου.. εγώ απλά μετέφερα το γεγονός, την αντικειμενική αλήθεια δηλαδή και απλά συμβαίνει να την ενστερνίζομαι..

 

Επίσης καταλαβαίνω ότι όταν λες πράματα που δεν τα λέει ο "πολύς κόσμος" κινδυνεύεις να πεσεις θύμα λοιδορίας αυτών που δεν δέχονται να ανοίξουν τα ματια τους και να συγκρίνουν αυτά που ακούνε με αυτά που <<<<"""ξέρουν""">>>> και ας είναι αυτά που ακούνε κατά πασα πιθανότητα λάθος!

 

να το κάνουν δηλαδή απλά χαρη της αληθειας που βγαίνει μέσα από την αντίθεση και τον διάλογο.. προτιμούνε να μείνουν στο δόγμα τους που το απέκτησαν από μικροί στην οικογένεια στο αμφιθέατρο στο καφενείο η σε διαφορες μικροομάδες.

 

 

Φυσικά και δεν είναι "χαζό" μια δήλωση σαν και αυτή που έκανα... και για την ακρίβεια όλοι οι υπεύθυνοι κολοσσοί του κόσμου μας έτσι ακριβώς σκέφτονται γιατί έχουν την δύναμη και θέλουν να επηρεάσουν τον κόσμο θετικά! -πέρα από το κέρδος που (γιατί όχι?) θέλουν να βγάλουν και πέρα από τις εξαιρέσεις-

 

και κυρίως έτσι σκέφτονται και πρέπει να σκέφτονται όλοι οι ευσυνείδητοι μηχανικοί γιατί αυτή είναι η αποστολή τους να κάνουν τον κόσμο καλύτερο!

 

και έτσι σκέφτονται αυτοί που είχαν μεράκι να γίνουν μηχανικοί όχι όπως εδώ στην ψωροκώσταινα κάποιοι που γίνανε από σπόντα... πχ επειδή αυτή ήταν η δουλειά του μπαμπά.. η επειδή εκεί έμπαιναν με τα μόρια που πήραν από τις πανελλαδικές η επειδή είναι νεανταρταλ νομιζουν πως θα γίνουν άνθρωποι μόλις δώσουν εξετάσεις και πάρουν ένα χαρτί...

 

Για πιο λόγο οι μηχανικοί της pirelli να ξοδέψουνε τόσο χρόνο κόπο δουλειά και πολλές εκατοντάδες εκατομμύρια (ίσως και δις δεν είμαι σίγουρος) για την ανάπτυξη των τελευταίων ελαστικών επιβατιγών αυτοκινήτων που έχουν λιγότερο θόρυβο κατά 3dB από τα υπόλοιπα ελαστικά?

 

Είπαν "δεν έχουμε τι να κάνουμε εμείς οι top of the line μηχανικοί του είδους μας.. δεν ξοδεύουμε μερικά εκατομμύρια από την εταιρία να παίξουμε λίγο με τα πλαστικά? "

 

όχι φυσικά!

 

μπορεί 3dB να είναι απειροελάχιστη μείωση του ήχου που πολλοί αν ακούσουν πχ έναν ήχο 60dB και έναν 57dB δεν θα αντιληφθούν καν την διαφορα.. αλλα από την άλλη η pirelli είναι ένας παγκόσμιος κολοσσός = έχει μεγάλη κατανάλωση = πολλά εκατομμύρια πελάτες ανά τον κόσμο θα αγοράσουν αυτά τα ελαστικά = 3dB * "χ εκατομμύρια" = ένας πιο ήσυχος πλανήτης!

 

 

έτσι τρέχει ο κόσμος.. δεν κοιτάνε να μπούνε όλοι στο δημόσιο η να βγάλουν λεφτά χωρίς να προσφέρουν τίποτα το ουσιαστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστικότατος! Έτσι ακριβώς.. Ήθελα να γράψω και για το badnwidth αλλά έμεινα μόνο στα της ενέργειας. Και αυτά φανταστείται είναι 2-3 συμπεριφορές απο τις εκατοντάδες (ή και χιλιάδες) παγκοσμίως που αν αλλάξουν θα δούμε αλλαγές που δε φαντάζεται κάποιος. Αλλά όταν έχουμε μάθει να κοιτάμε μόνο τη πάρτυ μας και το 'μικρόκοσμο΄ μας έτσι είναι..

 

Πετάει κάποιος ενα χαρτάκι στο δρόμο ή ενα αποτσίγαρο.. Σου λέει "ε 'ντάξει μωρέ.. ενα χαρτάκι είναι". Φαντάσου να το κάνουν αυτό όμως 2-3 δις κόσμος μια φορά τη μέρα..

 

 

 

Το idiotες όλα τα λεφτά. :-D

 

 

 

 

 

Προφανώς και δε τα λες εσύ απ το κεφάλι σου.. είναι όντως αντικειμενική αλήθεια.. Αλλά εσύ τα είπες εδώ γι αυτό είπα "Αυτα που λέει ο papajo δεν είναι εκτός πραγματικότητας..".

 

 

Για το υπόλοιπο post σου δες αυτά που έγραψα πιο πάνω στον φίλο dewn735.

 

Αυτό που πήγαινε? Στον dewn απαντούσες..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πήγαινε? Στον dewn απαντούσες..

Κι εγώ την ίδια απορία έχω...:P

 

@papajo: έγραψες ολόκληρο κατεβατό με μαθηματικά και οικολογικές ανησυχίες, αλλά ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό δε δικαιολογεί το "θάνατος στο flash"!! Να μου 'λεγες βελτιστοποίηση να σου έλεγα "οκ", να μου 'λεγες ότι έχουν γίνει όλα τα άλλα βήματα (you know... κλείνουμε τον υπολογιστή και τη τηλεόραση και πάμε να επισκεφτούμε κάνα φίλο αντί να καταναλώνουμε άσκοπη ηλεκτρική ενέργεια για να γράψουμε σε αγνώστους στο Insomnia) και πλέον ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε και με τα λιγότερα σημαντικά να συμφωνούσα επίσης, να μου έλεγες "θάνατος στο flash επειδή ξέρω τον master εκεί μέσα και είναι για τον π..." και πάλι οκ, αλλά αυτό που έγραψες (θάνατος για εξοικονόμηση ενέργειας!!) μου φαίνεται τραβηγμένο από τα μαλλιά. Κι εγώ κάνω ανακύκλωση όσο μπορώ, κι εγώ κατεβάζω γαμωστ*** όταν βλέπω τον μαλάκα μπροστά να αδειάζει το τασάκι του στο δρόμο, αλλά (και για να το φέρω στο δικό σου παράδειγμα) το να πάρεις υβριδικό αυτοκίνητο 120 αλόγων είναι μεν μια οικολογική κίνηση, αλλά όταν το χρησιμοποιείς για να πας στο περίπτερο δέκα μέτρα παρακάτω τι να μου πεις μετά και τι να σου πω;

 

Απλά να συμπληρώσω, δε με ενοχλεί η λογική σου (την οποία και βρίσκω σωστή), όσο το απόλυτό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ.. αυτό λέει όμως (και γω). Δεν είναι μόνο η πιθανή κατάργηση του flash, που θα συνεισφέρει. Αλλά είναι κάτι απο τα χιλιάδες. Και πιο πολύ μάλιστα είναι οχι για καθεαυτό το flash αλλά για τις συμπεριφορές (να χρησιμοποιούμε κάτι χωρίς λόγο και σπάταλα, και ενώ υπάρχουν άλλες τεχνολογίες καλύτερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την ίδια απορία έχω...:P

 

@papajo: έγραψες ολόκληρο κατεβατό με μαθηματικά και οικολογικές ανησυχίες, αλλά ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό δε δικαιολογεί το "θάνατος στο flash"!! Να μου 'λεγες βελτιστοποίηση να σου έλεγα "οκ", να μου 'λεγες ότι έχουν γίνει όλα τα άλλα βήματα (you know... κλείνουμε τον υπολογιστή και τη τηλεόραση και πάμε να επισκεφτούμε κάνα φίλο αντί να καταναλώνουμε άσκοπη ηλεκτρική ενέργεια για να γράψουμε σε αγνώστους στο Insomnia) και πλέον ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε και με τα λιγότερα σημαντικά να συμφωνούσα επίσης, να μου έλεγες "θάνατος στο flash επειδή ξέρω τον master εκεί μέσα και είναι για τον π..." και πάλι οκ, αλλά αυτό που έγραψες (θάνατος για εξοικονόμηση ενέργειας!!) μου φαίνεται τραβηγμένο από τα μαλλιά. Κι εγώ κάνω ανακύκλωση όσο μπορώ, κι εγώ κατεβάζω γαμωστ*** όταν βλέπω τον μαλάκα μπροστά να αδειάζει το τασάκι του στο δρόμο, αλλά (και για να το φέρω στο δικό σου παράδειγμα) το να πάρεις υβριδικό αυτοκίνητο 120 αλόγων είναι μεν μια οικολογική κίνηση, αλλά όταν το χρησιμοποιείς για να πας στο περίπτερο δέκα μέτρα παρακάτω τι να μου πεις μετά και τι να σου πω;

 

Απλά να συμπληρώσω, δε με ενοχλεί η λογική σου (την οποία και βρίσκω σωστή), όσο το απόλυτό σου

 

 

Χάχα σωστά...γκάφα δικη μου νόμιζα ότι αυτό με το "1%" το έγραψε άλλος :P

 

 

 

Όσο για το τεχνικό θέμα της υπόθεσης... εν μέρη δεν έχεις άδικο αλλα ξεχνάς μια λεπτομέρεια.. το post στο οποιο αναφέρεσαι δεν ήταν ας το πω "αυτόνομο" δηλαδή δεν έκανα μια δήλωση από μονος μου σχετικά με το κυρίως θέμα.. αλλα ήταν απάντηση στον φίλο digekas.

 

Πιο συγκεκριμένα έθεσε ένα ερώτημα αν πρέπει να συνεχίσει να ζει το flash έτσι όπως είναι η αν πρέπει να αλλάξει πολιτική η adobe και να το κάνει ελεύθερο. Και έτσι η απάντηση μου ήταν πως δεν πρέπει να γίνει τίποτα από τα δυο για τους λόγους που εξιστόρησα λακωνικότατα πιο πάνω :P

 

 

 

Σε δεύτερη φάση τώρα, σου είπα ότι από την στιγμή που υπάρχουν αλλα προτυπα που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά με το flash αλλα ξοδεύοντας λιγότερους πόρους (πχ κάποια tags του html5) δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης του flash ειδικά ως στάνταρ πρότυπο!

 

 

τέλος απλά να σημειώσω σε κάτι που διάβασα σχετικά με το silverlight πιο πάνω... έχω την εντύπωση πως η microsoft σταμάτησε την υποστήριξη του εδώ και κάτι χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν γίνει open source τότε θα το πάρει η Apple και η κάθε Apple και θα το φέρει στα μέτρα της ώστε αν όχι να τραβάει τόσους πόρους από τις συσκευές τουλάχιστον να αποδίδει τόσο καλά όσο στα λειτουργικά της Microsoft.

 

Όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε η html5 δεν ήταν έτοιμη για να αντικαταστήσει πλήρως το flash και ακόμα και τώρα από τα συγκριτικά στο html5test βλέπουμε πως ενώ η γλώσσα προχωράει, οι browser έχουν μείνει πίσω, ιδιαίτερα αυτοί που θα έπρεπε να στηρίζουν έμπρακτα αυτή την προσπάθεια.

 

Μία άλλη αξιόλογη κίνηση είναι αυτή της google και του αλατιού της NaCl (Native Client) όπου θα κατεβαίνει σε sandbox ο πηγαίος κώδικας θα γίνεται compilation και θα τρέχει native στην συσκευή και όχι μέσω διερμηνέα οπότε και από θέμα κατανάλωσης πόρων αλλά και απόδοσης οποιαδήποτε συσκευή θα πετάει συγκριτικά ειδικά κάποια παιχνιδάκια του φατσοβιβλίου που κάνουν ακόμα και πολύ δυνατά μηχανήματα να σέρνονται.

 

Αλλά ακόμα και αυτό θέλει δουλειά, δλδ, δεν λες μία μέρα ωραία σήμερα αποφασίσαμε να βγάλουμε στην άκρη μία τεχνολογία που υπάρχει σχεδόν 15 χρόνια και που έχει καθιερωθεί και που αυτή την χρονική στιγμή δεν υπάρχει κάτι να την αντικαταστήσει στην πράξη επάξια.

 

Είδαμε εξάλλου τι βελτίωση δέχτηκε ο chrome και η javascript και πόσο πιο γρήγορος έγινε, απλά όταν όλοι έχουν κλειστά τα χαρτιά τους και κανείς δεν προτίθεται να τα ανοίξει τελικά φτάνουμε σε ένα τέλμα, χωρίς βεβαίως με αυτό να δικαιολογώ την αντόμπι αφού όπως προείπα στα ανοικτού κώδικα λειτουργικά θα έπρεπε ο διερμηνέας της να πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη αξιόλογη κίνηση είναι αυτή της google και του αλατιού της NaCl (Native Client) όπου θα κατεβαίνει σε sandbox ο πηγαίος κώδικας θα γίνεται compilation και θα τρέχει native στην συσκευή και όχι μέσω διερμηνέα οπότε και από θέμα κατανάλωσης πόρων αλλά και απόδοσης οποιαδήποτε συσκευή θα πετάει συγκριτικά ειδικά κάποια παιχνιδάκια του φατσοβιβλίου που κάνουν ακόμα και πολύ δυνατά μηχανήματα να σέρνονται.

 

[offtopic]

Κορυφαία κίνηση ο Native Client. Είχα καταλάβει όμως οτι ο κώδικας θα έχει ήδη γίνει compile (και δε θα γίνεται στο μηχάνημα του χρήστη) και θα τρέχει στο sandbox το εκτελέσιμο.

Τι παίζει τελικά? Ο κώδικας θα 'φτάνει' στο χρήστη?

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή την εντύπωση είχα από ένα video που είχα δει αλλά μάλλον ήταν προχωρημένη η ώρα... :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=nP8Mo0jGQDk

 

Αν και εξαρχής κάτι θυμίζει activex οπότε και προκαλεί μία σχετική ανατριχίλα, τελικά σε smartphones/tablets δεν είναι δυνατό να περιμένει ο άλλος να γίνει compilation για να δει/δουλέψει στην εκάστοτε σελίδα, πόσο μάλλον όταν βλέπουμε να έχουν κάνει port ολόκληρα παιχνίδια (προς το τέλος του video).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...