Προς το περιεχόμενο

netgear σε connx


leriban

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. εχω μια συνδεση connx και θελω να αλλαξω το μοντεμ και να βαλω το δικο μου.ενα netgear. το θεμα ομως ειναι οτι οταν βαζω το netgear το μοντεμ δεν μπορει να συγχρονισει με συνεπεια να μην εχω καθολου ιντερνετ.ξερει κανενασ τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι adsl2+ ;

είναι annex a (για pstn γραμμές)

Όταν λές δεν μπορεί να συγχρονίσει ποια φωτάκια δεν ανάβουν; Έχεις περάσει τα στοιχεία της otenet ;;

είναι adsl2+ το netgear dgn1000 εχω.μπαινει στο ιντερνετ αλλα συνεχεια εχω αποσυνδεσεισ.το εκανα reset και μετα δεν εμπαινε καθολου ιντερνετ.και εβαλα παλι το μοντεμ του connx

 

τα στοιχεια τα εχω περασει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Δοκιμασε να δεις αν υπαρχει καποιο firmware update για το netgear

καλημερα!μπηκα στη διεθυνση του μοδεμ και μου εγραφε οτι δεν εχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το username+pass του παροχου σου που πρεπει να σεταρεις σε vpi=8 vci=35, παιξε και με encapsulation.

 

Κυριως ειμαστε σε PPPOE/LLC. Αν δεν εισαι σε αυτο, βαλτο ετσι. (Κυριως αυτο παιζει ναναι)

 

Αν εισαι ομως, δοκιμασε και PPPOA/VC-mux.

 

To QoS type=UBR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το username+pass του παροχου σου που πρεπει να σεταρεις σε vpi=8 vci=35, παιξε και με encapsulation.

 

Κυριως ειμαστε σε PPPOE/LLC. Αν δεν εισαι σε αυτο, βαλτο ετσι. (Κυριως αυτο παιζει ναναι)

 

Αν εισαι ομως, δοκιμασε και PPPOA/VC-mux.

 

To QoS type=UBR

τι ειναι το encapsulation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια μεθοδος συμπυκνωσης LNP (Layers Network Protocols) που ανακαλυφθηκε απο τη Cisco.

 

Οταν κανεις σεταπ το ρουτερ σου, δηλωνεις τη μεθοδολογια. Το κοιταξες? Ψαξε μεσα στο interface.

 

Για δες εδω για firmwares.

 

Δοκιμασε το .41 (worldwide) αν εχεις παλιοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια μεθοδος συμπυκνωσης LNP (Layers Network Protocols) που ανακαλυφθηκε απο τη Linksys.

 

Οταν κανεις σεταπ το ρουτερ σου, δηλωνεις τη μεθοδολογια. Το κοιταξες? Ψαξε μεσα στο interface.

 

Για δες εδω για firmwares.

 

Δοκιμασε το .41 (worldwide) αν εχεις παλιοτερο.

μαλιστα....θα το κοιταξω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. εχω μια συνδεση connx και θελω να αλλαξω το μοντεμ και να βαλω το δικο μου.ενα netgear. το θεμα ομως ειναι οτι οταν βαζω το netgear το μοντεμ δεν μπορει να συγχρονισει με συνεπεια να μην εχω καθολου ιντερνετ.ξερει κανενασ τι μπορει να φταιει?

δεν συγχρονιζει ?δηλαδη δνε σταθεροποιειται το λαμπακι?σταθεροποιειται και μετα σβηνει?δεν αναβει το internet/αναβει αλλα μετα πεφτει?το καθε προβλημα ειναι διαφορετικο.αν ειναι αλλο annex δεν θα σταθεροποιειται η δεν θα αναβει καν.εξαρτατε το ρουτερ πως αντιδρα οταν δεν βρισκει γραμμη.

 

 

είναι adsl2+ ;

είναι annex a (για pstn γραμμές)

Όταν λές δεν μπορεί να συγχρονίσει ποια φωτάκια δεν ανάβουν; Έχεις περάσει τα στοιχεία της otenet ;;

και ναμην περασει στοιεια το λαμπακι θα πρεπε να αναψει.επισης το ρουτερ ειναι adsl2+ το βασικο ειναι να το εχει και εκει.τωρα annexa η β φαινεται.και πανω στο κουτι θα το γραφει.αν δεν συγχρονιζει καθολου ειναι λαθος annex Οπως και το η Netgear συνηθως στα annex b βαζει το γραμμα b διπλα.πχ netgearn dgn2000b

 

είναι adsl2+ το netgear dgn1000 εχω.μπαινει στο ιντερνετ αλλα συνεχεια εχω αποσυνδεσεισ.το εκανα reset και μετα δεν εμπαινε καθολου ιντερνετ.και εβαλα παλι το μοντεμ του connx

 

τα στοιχεια τα εχω περασει κανονικα

Ποιο λαμπακι σβηνει και εχεις αποσυνδεση?το adsl η το ιντερνετ?αν το κανεις Reset χανει ολα τα στοιχεια οποτε λογικο ειναι να μην μπει.πρεπει να ξαναπερασεις τα στοιχεια.

 

Καλημερα

 

Δοκιμασε να δεις αν υπαρχει καποιο firmware update για το netgear

 

συνηθως τα νεα netgear ψαχνουν μονα τουςοταν μπεις μεσα στο ρουτερ .δεν ξερω αν ψαχνουν καιγια beta αν και δεν θυμαμαι η netgear να εχει beta.

Εκτος απο το username+pass του παροχου σου που πρεπει να σεταρεις σε vpi=8 vci=35, παιξε και με encapsulation.

 

Κυριως ειμαστε σε PPPOE/LLC. Αν δεν εισαι σε αυτο, βαλτο ετσι. (Κυριως αυτο παιζει ναναι)

 

Αν εισαι ομως, δοκιμασε και PPPOA/VC-mux.

 

To QoS type=UBR

 

αν δεν βαλει vpi 8 Κτλ δεν θα παρει ποτε Ip.πλεον καλα ειπες ολα ειναι Pppoe/llc.απορω αν εχει ξεμεινει κανα dslam του οτε που να παιζει απο default pppoa/vcmux.αν και ολα τα νεα dslam μπορουν να παιξουν και σαν compatibility pppoa/vcmux.βεβαια πολλες φορες μπορει να υπαρχει ασυμβατοτητητα και να δεις ενα ρουτερ να μην παιζει Pppoe/llc η να μην παιζει pppoa/vcmux.

 

τι ειναι το encapsulation?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Encapsulation_(networking)

Ειναι μια μεθοδος συμπυκνωσης LNP (Layers Network Protocols) που ανακαλυφθηκε απο τη Cisco.

 

Οταν κανεις σεταπ το ρουτερ σου, δηλωνεις τη μεθοδολογια. Το κοιταξες? Ψαξε μεσα στο interface.

 

Για δες εδω για firmwares.

 

Δοκιμασε το .41 (worldwide) αν εχεις παλιοτερο.

για να του βγαζει οτι δεν υπαρχει λογικα δεν βρισκει καθολου πιο νεο απο αυτο που εχει.τα παλια Netgear δεν ειχαν auto search.τα καινουρια εχουν πλεον.τα παλια αποκτουσαν αυτο το feauture με firmware update απο καποιο firmware και μετα.ωραιο και πρακτικο.ουτε ψαχνεις ουτε μπερδευεσαι με μοντελα και firmware

 

καιτο βασικο.ΚΑΝΕ ΕΝΑ HARD RESET ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...