Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα όπως το RecoverMyFiles


NinjaMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Ενδιαφέρομαι για ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων όπως το RecoverMyFiles, που θα έχει όμως και την επιλογή του τύπου αρχείων w3g -----> http://w3g.deepnode.de/ . Είμαι τόσο απελπισμένος που αν χρειαστεί πληρώνω για να δημιουργηθεί ένα τέτοιο πρόγραμμα. Περιμένω τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Free File Recovery 1.1

Σκανάρει όλο το δίσκο αλλά δεν έχει επιλογή αναζήτησης συγκεκριμένου τύπου αρχείων.

Βρίσκει όμως και τα αρχεία .w3g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή: προσπάθησε να μην δημιουργήσεις νέα ή τροποποιήσεις παλαιά αρχεία στο ίδιο μέσο από το οποίο θες να κάνεις ανάκτηση μέχρι να κάνεις ανάκτηση, γιατί ριψοκινδυνεύεις να επανεγραφεί το σημείο στο οποίο βρίσκονταν τα προς ανάκτηση αρχεία και να καταστούν μη ανακτήσιμα (εγώ έτσι την έπαθα, από ένα απλό rename δυστυχώς)

 

active undelete

recuva

ntfs undelete

 

- δεν θυμάμαι ποια από αυτά είναι και free

- έλεγξε τις βασικές ρυθμίσεις για να δεις αν υπάρχουν επιλογές για quick/deep scan ή αν ταξινομούν τα πιο 'δύσκολα' αρχεία σε άλλο σημείο κτλ και ψάχνεις άδικα

- εν τω μεταξύ έχω και κάποια άλλα σπίτι, αν είναι θα στα γράψω μέχρι αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και το GetDataBack που μαζί με το Active@ είναι από τα καλύτερα που δοκίμασα. Το Recuva είναι δωρεάν τα παραπάνω όχι. Σου δίνουν όμως την δυνατότητα να σκανάρεις τον δίσκο και να δεις αν βρεθούν τα αρχεία που θέλεις και αν βρεθούν να προχωρήσεις σε αγορά προκειμένου να γίνει η ανάκτηση.

 

Βασικά δεν χρειάζεται να είναι ένα πρόγραμμα ανάκτησης ειδικευμένο για κάποιον τύπο αρχείων. Όλα τα προγράμματα recovery ψάχνουν σε όλο τον δίσκο και ότι βρουν από διαγραμμένα αρχεία σου τα εμφανίζουν σε λίστα να διαλέξεις τι θέλεις να ανακτήσεις.

 

Αν τα αρχεία που ψάχνεις βρίσκονται σε εσωτερικό δίσκο πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός, ιδίως αν βρίσκονται στον δίσκο C:

Σε αυτήν την περίπτωση © πρέπει να σταματήσεις να λειτουργείς το pc και αν είναι δυνατόν να αφαιρέσεις τον δίσκο και να τον συνδέσεις εξωτερικά μέσω κάποιου dock station ή εξωτερικής θήκης για δίσκο. Αν δεν το κάνεις, κάθε φορά που ανοίγεις το pc μειώνονται και οι πιθανότητες να ανακτήσεις τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιούργησε ένα νέο αρχείο κειμένου σε νέο φάκελο γράψε μέσα κάποιους τυχαίους χαρακτήρες με το Notepad των Windows για να μην έχει μηδενικό μέγεθος και μετονόμασέ το αλλάζοντας την επέκτασή του σε .w3g.

Στη συνέχεια κάνε διαγραφή του (και από τον κάδο ανακύκλωσης εννοείται).

Χρησιμοποίησε κάποιο από τα προγράμματα ανάκτησης που έχουν προταθεί από τους φίλους παραπάνω για να διαπιστώσεις αν έχουν δυνατότητα ανάκτησης αρχείων τύπυ .w3g

Τη συνέχεια τη γνωρίζεις.

Γράψε μας και τί έγινε τελικά για να γνωρίζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε μας και τί έγινε τελικά για να γνωρίζουμε!

 

Όλα τα προγράμματα που αναφέρατε (Free File Recovery 1.1, active recovery, active undelete, recuva, ntfs undelete, GetDataBack) είναι μερικά από τα πιο ακουστά προγράμματα ανάκτησης διεγραμμένων αρχείων αλλά μια διόρθωση:

Βασικά δεν χρειάζεται να είναι ένα πρόγραμμα ανάκτησης ειδικευμένο για κάποιον τύπο αρχείων. Όλα τα προγράμματα recovery ψάχνουν σε όλο τον δίσκο και ότι βρουν από διαγραμμένα αρχεία σου τα εμφανίζουν σε λίστα να διαλέξεις τι θέλεις να ανακτήσεις.

Εγώ αυτό ουσιαστικά που θέλω είναι το ακριβώς αντίθετο φίλε micos000. Ένα πρόγραμμα το οποίο θα έχει την δυνατότητα να αναζητήσει αποκλειστικά και μόνο τον συγκεκριμένο τύπο αρχείου. Αυτό όχι μόνο θα με γλυτώσει από πάρα μα πάρα πολύ χρόνο αλλά είναι και ο μοναδικός τρόπος για να επιτύχω το αποτέλεσμα που θέλω. Ο τίτλος που έχω βάλει δεν είναι τυχαιός.. Συγκεκριμένα θέλω ένα πρόγραμμα όπως το RecoverMyFiles γιατί έχει και την επιλογή αναζήτησης σε driver που του έχει γίνει format, κάτι το οποίο συμπίπτει και με την περίπτωσή μου.. Κανένα από τα προγράμματα που αναφέρατε δεν μπορεί να βρει w3g αρχεία όταν το βάλω να κάνει deep scan. Μόνο λοιπόν όταν ένα πρόγραμμα έχει αυτή την δυνατότητα και ψάξει τόσο βαθιά ίσως καταφέρει να φέρει κάποια αρχεία στην επιφάνεια, αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο μετά από ένα format. Αυτό που σκέφτομαι αυτή την στιγμή είναι αν κάποια εταιρεία που εξιδεικεύεται σε επαναφορές αρχείων επί πληρωμή θα μπορούσε να μου βρει αυτά τα αρχεία. Έχετε να προτείνετε κάτι; Δεν μπορεί ρε σεις, για κάθε πρόβλημα υπάρχει και μια λύση, έτσι δεν είναι...; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον έως τώρα όλων σας..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά έκανες φορμάτ στον δίσκο τότε η ανάκτηση θα έπρεπε να ήταν πολύ εύκολη. Αν όμως έκανες εγκατάσταση λειτουργικού στον ίδιο δίσκο και εξακολουθείς να τον χρησιμοποιείς, τότε τα πράγματα είναι εξαιρετικά δυσοίωνα.

Το getdataback και το active είναι από τα κορυφαία και αν αυτά δεν βρίσκουν τίποτα τότε δύσκολα θα καταφέρεις να κάνεις ανάκτηση. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια υπηρεσία recovery αλλά να ξέρεις ότι χρεώνουν αρκετά και δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις μόνο συγκεκριμένα αρχεία ή σε χρεώνουν για ότι βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...