Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ TV δορυφορικά στις αρχές Οκτωβρίου


djtheofanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το βρηκα απο το faq του ote tv--> 19.

Έχω ήδη κεραία. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;
Ναι. Εφόσον χρησιμοποιηθεί για τη λήψη αποκλειστικά του OTE TV Μέσω Δορυφόρου, θα πρέπει να έχει  διάμετρο τουλάχιστον 60 εκατοστά και να είναι σε καλή κατάσταση. Εάν επιθυμείτε να λαμβάνετε και άλλη δορυφορική υπηρεσία, από άλλο δορυφόρο (π.χ. Hotbird), στην ίδια κεραία, θα πρέπει να έχει διάμετρο τουλάχιστον 80 εκατοστά και να είναι σε καλή κατάσταση. Σ’ αυτή την περίπτωση χρειάζεται προσαρμογή της υπάρχουσας κεραίας με την προσθήκη 2ου δορυφορικού ματιού (LNB).  O τεχνικός εγκαταστάτης γνωρίζει τη διαδικασία.
 
Να διευκρινησω πως δε θελω να κρατησω τη νοβα, αρα ελπιζω πως μου κανει το ηδη υπαρχον πιατο. Πως θα υπολογισω ομως το κατοπτρο? Υπαρχει καποιο εργαλειο? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tι εννοείς πως θα υπολογίσεις το πιάτο?

Ένας γνωστός μου είχε πιάτο νόβα 65αρι και σε κάθε κακοκαιρία (βροχή,αέρας) είχε διακοπές σήματος.Του έβαλα 80αρι και σώθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.satpointer.com/

βάζεις την διέυθυνσή σου και βλέπεις το αζιμούθιο και την ανύψωση.

 

Καλύτερα να πάρεις τεχνικό γιατί καταλαβαίνω ότι δεν έχεις "ξαναστοχέυσει" δορυφόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στοχεύσεις δορυφόρο,ειδικά,με 60άρι πιάτο και χωρίς γνώσεις είναι σα να ψάχνεις αναβράζον ντεπόν στη θάλασσα(από το γνωστό ανέκδοτο).Δεν παίρνουν 50 ευρώ για στόχευση δορυφόρου.20-25 ευρώ είναι.Βέβαια δεν έχεις να χάσεις κάτι για να προσπαθήσεις.

ΥΓ:Με τον κολλητό μου παλεύαμε ώρες για να στοχεύσουμε τον eurobird με 80άρι για να πιάσουμε ΟΤΕtv.Είχε nova πριν.Με ένα iphone,την εφαρμογή satellite finder(αν θυμάμαι καλά) στα χέρια και να προσπαθούμε.Όταν έφτανε στην ευθεία του lnb είχαν πρόβλημα οι ενδείξεις,γιατί πλησίαζε πολύ σε μέταλλο.Τελικά,πλήρωσε 25 ευρώ και ξεμπέρδεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στοχεύσεις δορυφόρο,ειδικά,με 60άρι πιάτο και χωρίς γνώσεις είναι σα να ψάχνεις αναβράζον ντεπόν στη θάλασσα(από το γνωστό ανέκδοτο).Δεν παίρνουν 50 ευρώ για στόχευση δορυφόρου.20-25 ευρώ είναι.Βέβαια δεν έχεις να χάσεις κάτι για να προσπαθήσεις.

ΥΓ:Με τον κολλητό μου παλεύαμε ώρες για να στοχεύσουμε τον eurobird με 80άρι για να πιάσουμε ΟΤΕtv.Είχε nova πριν.Με ένα iphone,την εφαρμογή satellite finder(αν θυμάμαι καλά) στα χέρια και να προσπαθούμε.Όταν έφτανε στην ευθεία του lnb είχαν πρόβλημα οι ενδείξεις,γιατί πλησίαζε πολύ σε μέταλλο.Τελικά,πλήρωσε 25 ευρώ και ξεμπέρδεψε.

 

αχαχαχαχ

 

Ναι δεν έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις και μόνος σου και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις καλείς τον τεχνικό.Θα πρέπει όμως να διαβάσεις κάποια πράγματα βασικά πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλάκα πλάκα έκανα μόνος μου στόχευση με 60άρι και sat finder.

 

Ήξερα από πριν βέβαια πού στο περίπου να στοχεύσω κι αυτό βοηθάει πολύ απ' το να μην ξέρεις καν προς τα πού πέφτει ο δορυφόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλάκα πλάκα έκανα μόνος μου στόχευση με 60άρι και sat finder.

 

Ήξερα από πριν βέβαια πού στο περίπου να στοχεύσω κι αυτό βοηθάει πολύ απ' το να μην ξέρεις καν προς τα πού πέφτει ο δορυφόρος.

 

Με το 60άρι έχεις προβλήματα διακοπής σήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είναι σε άλλη περιοχή με άλλο (μεγαλύτερο) πιάτο.

 

Όσο το είχα όμως, έπαιζα οριακά. Θέλει μεγαλύτερο πιάτο για να πεις ότι κάνεις σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλάκα πλάκα έκανα μόνος μου στόχευση με 60άρι και sat finder.

 

Ήξερα από πριν βέβαια πού στο περίπου να στοχεύσω κι αυτό βοηθάει πολύ απ' το να μην ξέρεις καν προς τα πού πέφτει ο δορυφόρος.

Κι εγώ όταν πήγα με τον κολλητό μου να το βάλω,για 1-2 εκατοστά αριστερά δεν το πετύχαμε.Πιστεύω είναι και θέμα τύχης(πέρα φυσικά από γνώση και εμπειρία)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αν ψαχνεις eurobird που ειναι σχετικα αδυναμος σε σχεση με τον hotbird πρεπει να εισαι υπερβολικα τυχερος για να το πετυχεις χωρις πεδιομετρο. Εγω παλευα με πιατο 1 μετρου hotbird εθχα πιασει με την μια αλλα eurobird κατεβαζα πολυ λιγα καναλια γενικα επειδη και η μιση μοιρα ειναι σημαντικη χωρις τα καταλληλα οργανα ειναι πολυ δυσκολο να κανεις δουλεια

 

 

Ειχα γραψει πριν μερικες μερες καποιο προβλημα που ειχα με τον αντ1 στο μπουκετο του οτε, λογικα το ειχαν πολυ το προβλημα γιατι ο οτε αλλαξε στχνοτητα μεταδοσης συον αντ1 και τωρα ειναι ολα κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...