Προς το περιεχόμενο

ΤΟ Linux ή ΤΑ Linux; ΤΟ Windows ή ΤΑ Windows;


orotoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα ελληνικά το καθιερωμένο είναι να λες τα Windows, το MacOs, το Linux.

Στα αγγλικά γράφουν "Microsoft Windows is a series of operating systems produced by Microsoft".

 

συνεχεια ανημερωτο σε πιανω,"παλιε" :rolleyes:

Το σωστό είναι ανενημέρωτος.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το "τα windows" υπαρχει μια μικρη δικαιολογια, το οτι ειναι windowS, δηλαδη πληθυντικος.

 

Πιστευω πως καθεστε και ασχολειστε με ασημαντες λεπτομεριες. Το αν θα πει ο αλλος το ή τα λινουξ/windows/bios ειναι πιο σημαντικο απο το να κανει αντιληπτο αυτο που λεει ή απο το να ξερει τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αγγλικά γράφουν "Microsoft Windows is a series of operating systems produced by Microsoft".

 

ενικο χρησιμοποιουν και οταν αναφερονται σε μια συγεκρκιμενη εκδοση Windows,οπως πχ εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7

 

Στα ελληνικά το καθιερωμένο είναι να λες τα Windows, το MacOs, το Linux.

 

το οτι ειναι καθιερωμενο δεν ειναι επιχειρημα.διοτι και το 'ανημερωτος' ειναι καθιερωμενο στα ελληνικα,αλλα το σωστο ειναι 'ανενημέρωτος'

επομενως ειναι τελειως λαθος να λες τα Windows,ανεξαρτητως του πως εχει καθιερωθει.ετσι δεν παει;

 

Για το "τα windows" υπαρχει μια μικρη δικαιολογια, το οτι ειναι windowS, δηλαδη πληθυντικος.

 

τσου.δεν βαζεις Παραθυρα στο πισι σου.βαζεις το λειτουργικο συστημα Παραθυρα.επομενως πρεπει να χρησιμοποιεις ενικο.

εκτος και αν ειναι μ..ες οι αμερικανοι που χρησιμομοποιουν τον ενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι λειτουργικό σύστημα(σωστό)

Το windows είναι λειτουργικό σύστημα(λάθος)

Το λειτουργικό σύστημα windows(σωστό)

Tα λειτουργικό σύστημα windows(λαθος)

 

Για παράδειγμα η θεατρική παράσταση Ορνιθες του αριστοφάνη.

Δε νομίζω να έχετε δει πουθενά πχ το:

Η όρνιθες του Αριστοφάνη παίζεται στο Ηρώδειο τον Αύγουστο

αλλά σίγουρα θα έχετε δει:

Οι όρνιθες του Αριστοφάνη παίζονται στο Ηρώδειο τον Αύγουστο

 

Έτσι λειτουργεί η ελλήνική γλώσσα, η οποία είναι πλουσιότερη και περισσότερο "ψαγμένη" από την αγγλική.

Δεν είμαι γλωσσολόγος, οπότε δεν έχω τις γνώσεις για να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά η γλώσσα μας έχει περισσότερα "εργαλεία" για να είναι πιο ακριβής από ότι η αγγλική.

Στα αγγλικά το the χρησιμοποιείται και για ενικό και για πληθυντικό αριθμό, οπότε πως προκύπτει ότι είναι στον ενικό?

Απο την πρόταση στην οποία εμφανίζεται η λέξη φυσικά.

Το "The windows" σκέτο όμως τι είναι ενικός ή πληθυντικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι λειτουργικό σύστημα(σωστό)

 

γιατι ειναι σωστο;

 

 

Έτσι λειτουργεί η ελλήνική γλώσσα, η οποία είναι πλουσιότερη και περισσότερο "ψαγμένη" από την αγγλική.

 

αρα οι αμερικανοι ειναι οντως μ..ς. αυτο περιμενα να ακουσω. μπραβο.

 

οπότε πως προκύπτει ότι είναι στον ενικό?

 

συνηθιζεται στις προτασεις να υπαρχει και ενα ρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..επομενως ειναι τελειως λαθος να λες τα Windows,ανεξαρτητως του πως εχει καθιερωθει.ετσι δεν παει;

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά για να είμαι ειλικρινής αποκλείεται να συνηθίσω ποτέ να λέω "έχω εγκατεστημένο το windows 7" ή "το xp ήταν σαφώς καλύτερο από το vista".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά για να είμαι ειλικρινής αποκλείεται να συνηθίσω ποτέ να λέω "έχω εγκατεστημένο το windows 7" ή "το xp ήταν σαφώς καλύτερο από το vista".

 

επομενως το θεμα δεν ειναι μονο το αν ειναι γλωσσολογικα η οχι σωστο,αλλα και το πως ο εγκεφαλος μας 'διευκολυνεται' στο να χρησιμοποιει μια ξενη λεξη

στην μητρικη γλωσσα που εχει μαθει να χρησιμοποιει ολα αυτα τα χρονια.

Αν ο εγκεφαλος προτιμαει να λεει τα Λινουξ,αντι για το Λινουξ,οπως και τα Windows,αντι το Windows,επειδη ετσι του "βγαινει" καλυτερα,τοτε δεν βλεπω ποιος ο λογος να

κοροιδευουμε καποιον ως ασχετο για το αν χρησιμοποιει η οχι τον πληθυντικο σωστα οταν χρησιμοποιει ξενους,τεχνικους ορους και ονομασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν βλεπω ποιος ο λογος να

κοροιδευουμε καποιον ως ασχετο για το αν χρησιμοποιει η οχι τον πληθυντικο σωστα οταν χρησιμοποιει ξενους,τεχνικους ορους και ονομασιες.

 

Και ομως , απο την εμπειρια μου 5/5 linux users που θα πουν "τα linux" ειναι νεοι στον χωρο ή καιρο στον χωρο αλλα ασχετοι.

 

Δεν θα δεις χρονια χρηστη linux και πανω απόλα σοβαρο χρηστη (οχι βαζω ubuntu και λεω windoze , svista , M$ κλπ) να πει "τα linux".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αυτο που καταλαβα,ειναι οτι αυτη η "σοβαροτητα και εμπειρια" εφαγαν τα Λινουξ.

τεσπα.

 

Περιμενες να βγαλουμε ακρη? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αυτο που καταλαβαινω καθε φορα,ειναι οτι αυτη η "σοβαροτητα και εμπειρια" εφαγαν τα Λινουξ.

τεσπα.

 

Δεν νομίζω ότι θίγει τόσο το θέμα σοβαρότητας και εμπειρίας. Ίσα ίσα που καινούριοι χρήστες είναι ότι καλύτερο από τη στιγμή που έχουν όρεξη.

Η ποζεριά είναι το θέμα

 

on topic again: Να βγει άκρη με τέτοιο θέμα δεν νομίζω ότι πρόκειται αλλά είναι το Linux και τα Windows tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω λεω ΤΑ λινουξ διοτι οσοι ξερουν λατινικά θα ξερουν οτι ειναι πληθυντικός η συγκεκριμενη λεξη!

 

 

υ.γ. ειχα βρει και καπου στο ιντερνετ το τι σημαινει αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι, οποιος ξερει ας μου το θυμίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν σημαίνει κάτι.. Είναι απο το όνομα του Linus με X στο τέλος λόγω uniX.

 

Για το "Το" ή "Τα" δεν έχω να πώ κάτι ας το λέει όπως θέλει ο καθένας, ας πει και τη Linux. Το σωστό παραμένει το "ΤΟ". Και για τα windows ναι το χουμε ξαναπεί λογικά είναι ΤΟ, άλλα λόγω πληθυντικού επικράτησε το "TA".

 

TOTATAA TO TAA TAA TA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέγετε ούτε το, ούτε τα, ούτε η, ούτε ο, ούτε οι Linux

 

Λεγετε το GNU/Linux

 

To σωστο ειναι το GNU/Linux

 

σε προλαβα!

 

(και ειναι λεγεται)

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...