Προς το περιεχόμενο

Μπορείς να παρακολούθησεις μαθήματα σε ΑΕΙ χωρίς να είσαι φοιτητής;


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες να πας σε ένα μαθημα επιλογής 5ου έτους πχ που έχει 6 φοιτητές, εκεί θα κάνεις μπαμ.

 

Σιγα... Γιατι να κάνεις μπαμ? Απλά δεν θα σε ξέρει κανείς, ε και?

 

Όπυ θες πάνε και παρακολούθα. Σιγά μην σου ζητήσουν και τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί ο καθένας να παρακολουθήσει μαθήματα στο πανεπιστήμιο χωρίς να είναι φοιτητής, δεν στο απαγορεύει κανείς αυτό.

Αρκεί φυσικά να μην ενοχλείς αλλά αυτό ισχύει για όλους...

Ειδικά σε αμφιθέατρα που μαζεύονται πολλά άτομα δε παίζει να σε ρωτήσει και κανείς. Απλά είναι κάποια μαθήματα που μπορεί να γίνονται σε αίθουσες και να είστε τρεις και ο κούκος και να κάνεις μπαμ αλλά και πάλι δεν μπορεί να σε διώξει κανείς από την αίθουσα. Σιγά μη μπλέκεις με γραμματείες και ιστορίες. Μόνος σου πας, μπαίνεις μέσα και κάθεσαι.

 

Εργαστήρια δεν γίνεται πάντως μόνο αν σε αφήσει ο διδάσκοντας και εκεί απλή παρακολούθηση...

 

Στην τελική στην πολύ ακραία περίπτωση άντε να σου πουν τι κανεις εδω αφου δεν εισαι φοιτητης (απο περιέργια βέβαια θα στο ρωτήσουν αυτό και κυρίως τα παιδιά) και τους λές κάνα ψεμματάκι αν κολλάς όπως ότι είσαι από άλλη σχολή ή ότι σε ενδιαφέρει το αντικέιμενο του μαθήματος για τη δουλειά σου ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων ή απλά τους λες την αλήθεια αν δεν κολλάς λες και θα σε ξαναδουν. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά, αν ήσασταν καθηγητές και ερχόταν κάποιος να παρακολουθήσει τη διάλεξη θα τσαντιζόσασταν; Τιμή σας!

 

Έχω παέι σε άπειρα μαθήματα σε άλλες σχολές :P

 

Σε μερικά μάλιστα είχε γέλιο γιατι με έβαζαν να απαντώ σε ερωτήσεις.

Θυμάμαι μια φάση , φιλοσοφική ΑΠΘ, που είχε χαλάσει το λαπτοπ, και όλοι θεωρητικάριοι στην αίθουσα, και σηκώθηκα και είδα τι είχε για να συνεχίσουν την παρουσίαση, και ο καθηγητής απο τότε με ξέρει με το μικρό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, ειδικά σε περιπτώσεις που είναι 5 άτομα, ο καθηγητής θα χαρεί να έχει και εξωτερικούς ακροατές. Κι εγώ έχω παρακολουθήσει μαθήματα σε άσχετη σχολή και νομίζω ότι δεν είναι καν παράτυπο. Ακόμα κι αν είναι, δεν πρόκειται κανείς να σε διώξει, αρκεί να είσαι κόσμιος εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειλικρινα τωρα, δεν ξερετε αν το ιδιο το πανεπιστημειο προβλεπει κατι γι αυτη την περιπτωση νομιμα;

 

Προβλέπει. Οι διαλέξεις (παραδόσεις σε αμφιθέατρο) είναι ελεύθερες για όλους, δεν χρειάζεσαι ειδική άδεια. Ξαναλέω βέβαια πως με τον νέο νόμο δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα συνεχίσει να ισχύει και με το νέο νόμο, δε νομίζω να έχουν βάλει περιορισμούς (και) σε αυτό το θέμα.

Αν βέβαια στο μέλλον αρχίσουν ιστορίες με δίδακτρα ε τότε προφανώς και δε θα μπορούν αλλά αν φτάσουμε μέχρι εκεί τότε θα θίγονται και αλλα σοβαρότερα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειλικρινα τωρα, δεν ξερετε αν το ιδιο το πανεπιστημειο προβλεπει κατι γι αυτη την περιπτωση νομιμα;

 

δεν θα επρεπε; εδω που ειμαι γραφονται κανονικα σαν επισκεπτες και παιρνουν και καρτουλα.

Απο αυτο προκυπτει οτι ολοι πρεπει να ξερουμε οτι επιτρεπεται? Οχι δεν το ξερουμε/ξεραμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα συνεχίσει να ισχύει και με το νέο νόμο, δε νομίζω να έχουν βάλει περιορισμούς (και) σε αυτό το θέμα.

Αν βέβαια στο μέλλον αρχίσουν ιστορίες με δίδακτρα ε τότε προφανώς και δε θα μπορούν αλλά αν φτάσουμε μέχρι εκεί τότε θα θίγονται και αλλα σοβαρότερα θέματα.

 

 

Τα δίδακτρα δεν θα μπουν, εάν μπουν, για να μην πας και πάρεις την γνώση από τους καθηγητές. Αλλά για να μπορέσεις να πιστοποιήσεις ότι έχεις διδαχθεί αυτή την γνώση, a.k.a. έχεις πτυχίο.

 

 

Το να πας κάπου και να ακούσεις κάτι, κανείς δεν στο απαγορεύει (μέχρι τώρα και αναφέρομαι στα unis εκτός των εργαστηρίων όπου υπάρχει περιορισμός των rigs). Το θέμα είναι ότι το προνόμιο του να είσαι φοιτητής σε μία σχολή είναι ότι μπορείς να πιστοποιήσεις ότι ξέρεις αυτά που άκουσες (ισχύει ή δεν ισχύει, τυπικά το πιστοποιείς). Εάν δεν είσαι, δεν μπορείς.

 

Και εγώ, π.χ., έχω πάει σε όλες τις διαλέξεις, όλων των ετών, όλου του ΕΚΠΑ, του ΕΜΠ, της ΑΣΟΕ, του ΠΑΠΕΙ και του Γεωπονικού. So;

 

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κάποιος που πάει δεν έχει οφέλη, προσωπικά κυρίως. Η πιστοποίηση είναι που μετράει για τους άλλους, όχι τον εαυτό μας δλδ, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...