Προς το περιεχόμενο

amd a6 x4 3650


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδιάζω αναβάθμιση για το TES5:Skyrim (όταν ανακοινωθούν οι απαιτήσεις) και κοιτάζοντας την αγορά παρατήρησα τον AMD Α6 Χ4 3650. Μου έκανε εντύπωση πως πωλείται περίπου στα 100€ ενώ είναι τετραπύρηνος. Κοίταξα στα διαγράμματα της passmark και μοιάζει τρελό value for money. Είναι τόσο χαμηλή η τιμή του που αναρωτιέμαι μήπως έχει κάποιο πρόβλημα...

Όσον αφορά το gaming, έχει σημασία ο cpu άμα έχω recommended κάρτα γραφικών και ram? Τώρα είμαι με ένα ταπεινό pentium dual core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μιλάμε για ξεχωριστή κάρτα γραφικών αφού το σύστημα θα είναι για gaming.

Αναφέρεσαι στον AMD Phenom II X4 955? Από επιδόσεις φαίνεται χειρότερος, εσύ πιστεύεις πως είναι καταλληλότερος για gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ποια διαγραμματα?

Οι Αx ειναι ATHLON II X4 με καποιες βελτιστοποιησεις και κολλημενη μια midrange καρτα γραφικων.

Αν προκειται για gaming που ετσι κι αλλιως θα παρεις αλλη καρτα, ο Phenom II X4 ειναι εξ ορισμου ταχυτερος λογω της L3 cache που ενσωματωνει.

 

Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, απλο ειναι...

Επισης ο Phenom II X4 955 κοστιζει ~100 ευρω και ειναι και ξεκλειδωτος (για πανευκολο overclock).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά άμα έχεις καιρό να δεις την αγορά των cpu δεν ξέρεις τι γίνεται.

Ευχαριστώ για την εξήγηση, αν θέλει και κάποιος άλλος να πει τη γνώμη του καλοδεχούμενη, αλλιώς αφήνω το topic μέχρι να έρθει η ώρα των αποφάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι Llano (A4-A6-A8) ειναι απλοι επεξεργαστες που ενσωματωνουν μια λιγο καλυτερη απο low end καρτα γραφικων.

Ειναι δηλαδη η τελεια επιλογη για καθημερινα συστηματα, για ταινιες, για ιντερνετ, για HTPCs, ακομα και για λιγο πιο advanced, δηλαδη ενα Sims3 θα το παιξεις μια χαρα και οχι στα low details. Και φυσικα οι OEMs τους λατρευουν γιατι δε χρειαζονται εξωτερικη καρτα γραφικων, αρα εχουν περισσοτερο κερδος! Μεχρι εκει ομως.

 

Απο κει και περα, οι Phenom II X4 ειναι ακομα καλυτεροι σαν επεξεργαστες, και σαφως μια καρτα γραφικων των 80+ ευρω ειναι καλυτερη από την ενσωματωμενη. Απλα οι Llano ειναι οι πρωτοι "επεξεργαστες" που τα κανουν ολα και συμφερουν, αλλα οχι για χρηση gaming. ;)

 

Ελπιζω να σε διαφωτισα λιγο και συγγνωμη για τον επιθετικο τονο του προηγουμενου ποστ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα τι λες, απλά λέω μήπως έχει κάποιος δεύτερη γνώμη. Άνοιξα το topic επειδή είχα την εντύπωση ότι οι τετραπύρηνοι κοστίζουν >150€ και μου έκανε εντύπωση αυτό το μοντέλο. Ορίστε οι σελίδες από την passmark που κοίταξα πριν ζητήσω γνώμες:

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A6-3650+APU+with+Radeon+HD+Graphics

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X4+955

 

edit. διόρθωσα το 2ο link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα τι λες, απλά λέω μήπως έχει κάποιος δεύτερη γνώμη. Άνοιξα το topic επειδή είχα την εντύπωση ότι οι τετραπύρηνοι κοστίζουν >150€ και μου έκανε εντύπωση αυτό το μοντέλο. Ορίστε οι σελίδες από την passmark που κοίταξα πριν ζητήσω γνώμες:

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A6-3650+APU+with+Radeon+HD+Graphics

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+9550+Quad-Core

 

Μα ο δεύτερος δεν είναι ο 955 αλλά ο 9550 ο οποίος είναι αρκετά πάλιοτερος και χειρότερος!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο φίλος δικαίως μπερδεύτηκε. Ακόμη κι αν άνοιγε το σωστό αποτέλεσμα για τον 955 Phenom II (και όχι το λάθος για τον 9550 Phenom I), θα έβλεπε το παρακάτω:

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X4+955

 

όπου το PassMark δίνει μέσο όρο σκορ 3965 μονάδες, έναντι των 5433 μονάδων του A6-3650.

 

 

Κάτι περίεργο παίζει εδώ, γιατί είναι δεδομένο ότι ο 955 είναι γρηγορότερη CPU από τον A6-3650. Μήπως το PassMark «πριμοδοτεί» με μεγαλύτερο σκορ τον 2ο, γιατί μπεντσάρει και την ενσωματωμένη GPU του, που ο 1ος δε διαθέτει; Δεν ξέρω! Απο τη μια, μου φαίνεται ως η μόνη λογική εξήγηση. Από την άλλη όμως, το αποτέλεσμα θα ήταν παντελώς άχρηστο για όσους θέλουν να χρησιμοποιούν αυτά τα ratings ως μπούσουλα όταν ψάχνουν να συγκρίνουν CPU power δύο διαφορετικών επεξεργαστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λες, έβαλα λάθος link, αυτός είναι νομίζω ο 955 που ανέφερες:

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X4+955

 

edit. Χα, ταυτόχρονα κάναμε τη διόρθωση. Όντως δείχνει πανίσχυρος ο A6-3650 στο passmark αλλά όπως μου τα περιγράφετε εδώ κάτι δεν πάει καλά :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Parsifal, μηπως στο CPU power μετραει και το επιμερους 2d mark του συστηματος η Passmark?

 

Γενικα η βαθμολογια του CPU βγαινει ΜΟΝΟ απο τα cpu tests του προγραμματος?

 

Αλλα εν πασει περιπτωσει ondine, καλα εκανες και ρωτησες οπως αποδειχτηκε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί πάλι να εκτελούνται μόνο CPU-related benchmarks, αλλά τα αποτελέσματα απλά να μην είναι κανονικοποιημένα!

 

Ο A6 είναι πολύ φρέσκος επεξεργαστής, ενώ ο 955 έχει κάποια χρονάκια στην πιάτσα. Το ίδιο κατ' επέκτασιν θα ισχύει και για τα αποτελέσματα που στέλνονταν και στέλνονται στη βάση δεδομένων της PassMark Software. Αν οι νεότερες εκδόσεις του benchmark ακολουθούν άλλη κλιμάκωση για το rating, τότε τα αποτελέσματα δυστυχώς δε θα είναι άμεσα συγκρίσιμα μεταξύ διαφορετικών επεξεργαστών.

 

 

EDIT: Αγνοήστε τα παραπάνω, η PassMark εκδίδει συγκεντρωτικά charts που τα ανανεώνει σε τακτά διαστήματα, όπως αυτό που περιλαμβάνει και τις 2 CPUs που πιάσαμε εδώ στην κουβέντα. Αρνούμαι να πιστέψω πως κοτζάμ εταιρεία software που κατασκευάζει μία πασίγνωστη σουίτα benchmarking θα έβαζε στο ίδιο chart αποτελέσματα χωρίς να λαμβάνει υπ'όψιν της θέματα όπως το παραπάνω που έθιξα. Άρα, η διαφορά στο rating θα προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από την «πριμοδότηση» του A6 για την οποία έκανα λόγο στο προηγούμενο post μου. Ή όσοι ανέβασαν αποτελέσματα από A6 είναι τρελοί overclockers. Δε βλέπω άλλη εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει αναφερθει οτι τα αποτελεσματα της εκδοσης 7 ΔΕΝ θα πρεπει να συγκρινονται με την 6.1 γιατι "παντα βελτιστοποιουνται τα προγραμματα οσο περναει το καιρος".

 

Ομως ειναι τραγικο να εχουν στη βαση δεδομενων αποτελεσματα απο διαφορετικες εκδοσεις των προγραμματων τους, εγω το θεωρουσα δεδομενο οτι δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...