Προς το περιεχόμενο

Ultra-Mini 1080P Full HD Media Player $29.99


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρέλαβα κι εγώ.Επειδή προορίζεται για δώρο,το άνοιξα να δω αν δουλεύει πρώτα,μην γίνουμε και ρεζίλι!Κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις:

 

Το τηλεκοντρόλ σου σπάει τα νεύρα με την απόκριση και το σημάδι που χρειάζεται για να πιάσει.Φαντάζομαι θα συνηθίζεται κάπως με τη χρήση.Το μηχανάκι είναι πάρα πολύ μικρό και φαίνεται αρκετά ποιοτικό για τέτοια τιμή.

 

Στις δοκιμές τώρα..Εσείς που το έχετε,τί έχετε επιλέξει στο Video Output?Δεν έχει κάποια επιλογή για αυτόματη αλλαγή 1080p 24/50hz,το αλλάζετε κάθε φορά από πριν στα settings ανάλογα τι αρχείο θα δείτε?Το κουμπί mode στο τηλεκοντρόλ εναλλάσσεται μόνο μεταξύ PAL,720p 60hz και HDMI 720p 60hz,δεν δείχνει τις υπόλοιπες επιλογές στη διάρκεια της ταινίας.Το έβαλα στα 1080p/24HZ και αρκετές ταινίες (mkv 1080p dts κυρίως) κολλούσαν μετά από 2-3 λεπτά και έκανε reboot μόνο του.Στα 1080p/50hz κάποιες από αυτές έπαιζαν αλλά με σπασίματα φυσικά λόγω 24hz.Μερικές φορές κολλούσαν ακόμα και σειρές 720p με AC3 ήχο.Άλλαξα τη ρύθμιση σε 720p στο player και δεν κολλούσε πλέον τίποτα,αλλά είχα μειωμένη ανάλυση και φυσικά απουσία 24hz επιλογής.

 

Έχει κανένας κάποια ιδέα ή έπεσα σε ελαττωματικό?Δοκίμασα και με σκληρό και με φλασάκι,και είναι συνδεμένο με HDMI μόνο σε TV.Τα αρχεία είναι εντάξει,έχω άλλα 2 media player που τα αναπαράγουν άψογα..

η τηλεοραση σου ειναι fullhd η hdready? Μήπως παιζει αυτο ρολο γιαυτο σου παιζει μονο σε 720p.Η επιλογή mode εχει να κανει με την ανάλυση που υποστηριζει η τηλεοραση και όχι με το αρχειο νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 451
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το τηλεκοντρόλ..επειδή το μηχανηματάκι είναι το ίδιο με το crystal audio pico που είχε παρόμοιο πρόβλημα, κάποιο δοκίμασαν ένα all in one τηλεχειριστήριο που ρυθμίζεται με εντολές (πχ αυτό που πουλάνε στο lidl) και βρήκαν τρομερή διαφορά στην απόκριση.

Το τηλεκοντρολ αυτο μονο στα lidl το βρισκουμε ή πουλανε κι αλλου?

Κανει σιγουρα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα για το header compression,αλλά αν δεν τα παίζει,αυτομάτως το ακυρώνω από δώρο.Θα το δώσω σε άτομο που δεν πολυσκαμπάζει και δεν θα κάτσει να περνάει απο mkvmerge τις ταινίες.Εδώ το σκέφτομαι μόνο από το γεγονός ότι θα πρέπει να "βρίσκει" τι είναι το αρχείο που θα παίξει για να ρυθμίζει απο πριν το Video output.Εκτός κι αν κάτι μου έχει ξεφύγει,τι να πώ!

 

Πάντως πιο πίσω στο θέμα βλέπω ότι έχουν αναφερθεί 1-2 φορές για κολλήματα και επίσης κάποιοι που δήλωσαν ότι παίζει μια χαρά,στην ουσία μπορεί να δοκίμασαν με το παρεχόμενο καλώδιο μόνο για γρήγορη δοκιμή και να μην είδαν καν ολόκληρη ταινία.Μόνο να είδαν αν ξεκινάει και αν ακούγεται ήχος.Αναφέρομαι κυρίως σε κάποιους που το πήραν για δώρο όπως εγώ.Το θέμα είναι ότι μετά απο λίγο πολλές κολλάνε και δεν αποκρίνεται.

 

@iguana FullHD είναι η TV,ξέρω τί είναι το mode και πως λειτουργεί.Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω και σε άλλη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκέφτηκα για το header compression,αλλά αν δεν τα παίζει,αυτομάτως το ακυρώνω από δώρο.Θα το δώσω σε άτομο που δεν πολυσκαμπάζει και δεν θα κάτσει να περνάει απο mkvmerge τις ταινίες.Εδώ το σκέφτομαι μόνο από το γεγονός ότι θα πρέπει να "βρίσκει" τι είναι το αρχείο που θα παίξει για να ρυθμίζει απο πριν το Video output.Εκτός κι αν κάτι μου έχει ξεφύγει,τι να πώ!

 

Πάντως πιο πίσω στο θέμα βλέπω ότι έχουν αναφερθεί 1-2 φορές για κολλήματα και επίσης κάποιοι που δήλωσαν ότι παίζει μια χαρά,στην ουσία μπορεί να δοκίμασαν με το παρεχόμενο καλώδιο μόνο για γρήγορη δοκιμή και να μην είδαν καν ολόκληρη ταινία.Μόνο να είδαν αν ξεκινάει και αν ακούγεται ήχος.Αναφέρομαι κυρίως σε κάποιους που το πήραν για δώρο όπως εγώ.Το θέμα είναι ότι μετά απο λίγο πολλές κολλάνε και δεν αποκρίνεται.

 

@iguana FullHD είναι η TV,ξέρω τί είναι το mode και πως λειτουργεί.Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω και σε άλλη πάντως.

Εγώ πάντα επειδή ενσωματώνω τους υπότιτλους στο mkv δεν παρατηρούσα ποτέ πρόβλημα ακόμη και στο wd tv gen1. Πάντως αν δεν σου κάνει κόπο δοκίμασε για να ξέρουμε.

Υπολογίζω αύριο, το αργότερο μεθαύριο να το έχω οπότε θα πω και εντυπώσεις.

Το τηλεχειριστήριο του lidl κάνει 8.99 και είναι πολύ καλό για τα λεφτά αυτά. Αλλά περισσότερα όταν το δοκιμάσω για σιγουριά.

edit: To παρέλαβα σήμερα. Είναι πολύ μικρό!! 6x6.5! Μετά τις δοκιμές νεότερα!

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το παρεβαλα κι εγω απο παραγγελια 01/02.

Δεν το εχω ανοιξει ακομα το βραδυ μαλλον.

Στα lidl που πηγα και κοιταξα για το τηλεχειριστηριο δεν το ειχε.Μαλλον δεν θα ηταν στο

φυλλαδιο και θα το βγαλουν αργοτερα καμια προσφορα.

Αν μπορει κανεις να προτεινει κανενα τηλεχειριστηριο all in one

που να δουλευει σιγουρα με το συγκεκριμενο θα βοηθησει πολυ.

 

Αυτο κανει τωρα το βρηκα Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το παρεβαλα κι εγω απο παραγγελια 01/02.

Δεν το εχω ανοιξει ακομα το βραδυ μαλλον.

Στα lidl που πηγα και κοιταξα για το τηλεχειριστηριο δεν το ειχε.Μαλλον δεν θα ηταν στο

φυλλαδιο και θα το βγαλουν αργοτερα καμια προσφορα.

Αν μπορει κανεις να προτεινει κανενα τηλεχειριστηριο all in one

που να δουλευει σιγουρα με το συγκεκριμενο θα βοηθησει πολυ.

 

Αυτο κανει τωρα το βρηκα Link

 

Εγώ εχω το Harmony 600 και δουλεύει μια χαρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θελω ενα φθηνο που να το εχω μονο για το συγκεκριμενο και για το dvd.

Αυτο κανει Link

όχι φίλε δεν κάνει..χρειάζεται να προγραμματίζεται (learning key). Το τηλεχειριστήριο του lidl βελτιώνει και την αίσθηση και έχω την εντύπωση ότι έχει λίγο μεγαλύτερο range.

Όσον αφορά το player.

Για τον φίλο που είπε ότι ακούγεται κάτι σαν κομπρεσεράκι όταν το συνδέει με καλώδιο av, το συνδέει σε λάθος υποδοχή, δεν το έχει συνδέσει στο av/ optical αλλά λανθασμένα στο YPbPr.

Με hdmi δεν εντιμετώπισα πρόβλημα σε ταινία 720p dts εξωτερικούς υπότιλους. Επίσης δοκίμασα το avatar 1080p DTS με ενσωματωμένους υπότιλους, κανένα πρόβλημα. (Γενικά στα πιο αδύναμα chip πχ wd tv hd gen1 το πρόβλημα τους στα 1080p DTS ήταν οι εξωτερικοί υπότιτλοι και τώρα τελευταία το head compression. Για όσους έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή κάποιας ταινίας hd, θα τους πρότεινα να δοκιμάσουν να ενσωματώσουν τους υπότιτλους με το mkvmerge έκδοσης 4.0.0 και πίσω.Η διαδικασία δεν κρατάει πολύ ώρα και κατά 99% δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα.)

Γενική Συμβουλή που αφορά όλα τα player: Αν το συνδέσετε σε τηλεόραση που δεν υποστηρίζει 24p ή το συνδέσετε σε τηλεόραση χωρίς hdmi αλλά με av, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξετε mkv, προτιμήστε avi. Δεν έχετε να κερδίσετε τίποτε αλλά δεν θα δείτε και σωστή εικόνα όσον αφορά την κίνηση.

Η παραμετροποίηση στους υπότιλους με εξέπληξε ευχάριστα. (μέγεθος,χρώμα κτλ)

Οι δοκιμές συνεχίζονται.

υ.γ. η μπαταρία είναι 2025. άκυρο έξω γράφει 2025 αλλά αν την βγάλει είναι 2032!

 

update 2: όσο περνάει η ώρα το συμπαθώ ακόμη περισσότερο. Έστειλα email στο tomshop μήπως τσιμπήσουμε κάποιο site με αναβαθμίσης. Πήγα στο site της crystal audio και το firmware του pico Hd το βλέπεια κανονικά, βέβαια δεν το έκανα. Πάντως η έκδοση του pico είναι η 1.7 ενώ το δικό μου έχει 2.0.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε δεν κάνει..χρειάζεται να προγραμματίζεται (learning key). Το τηλεχειριστήριο του lidl βελτιώνει και την αίσθηση και έχω την εντύπωση ότι έχει λίγο μεγαλύτερο range.

Όσον αφορά το player. Για τον φίλο που είπε ότι ακούγεται κάτι σαν κομπρεσεράκι όταν το συνδέει με καλώδιο av, το συνδέει σε λάθος υποδοχή, δεν το έχει συνδέσει στο av/ optical αλλά λανθασμένα στο YPbPr. Με hdmi δεν εντιμετώπισα πρόβλημα σε ταινία 720p dts. Οι δοκιμές συνεχίζονται.

υ.γ. η μπαταρία είναι 2025.

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο με το τηλεχειριστήριο του lidl να μου προτεινεις ωστε να δουλευει σιγουρα?

Αν οχι θα περιμενω ποτε θα ξαναβγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα με αν το ειχα συνδεμενο καθως αν οπως εγραφα κιολας το εχω δοκιμασει με αν κ σε αλλες τν χωρις προβλημα.

χθες ειχα ενα θεμα με καποια αρχεια οχι καλης ποιοτητας σε 2 σειρες την

 

band of brothers dvdrip-xeros

k spartacus season 1 hdtv.notv.gr

στον wd live που εχω παιζει παντως τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο FAQ παντως λέει πως για επιστροφές προιόντων από Ελλάδα στέλνεις σε μια αγγλική διέυθυνση άρα πιθανώς να ταχυδρομούνται από εκεί τα προιόντα για Ελλάδα.Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.Φαίνεται πολύ καλο πάντως , περίπου 20 ευρώ , τα μισά μόνο κοστίζει το καλώδιο να πας να πάρεις!

Δεν στέλνεις Uk. στέλνεις εκεί κανονικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα :rolleyes:

 

 

Room 225-226, Block B, Focal lndustrial Centre

21 Man Lok street

Hung Hom, Kowloon

HONG KONG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες.

Το μηχανηματακι ειναι φοβερο και παρα πολυ μικρο.

Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης οτι αρχειο εχω απο ταινιες ολα σε avi και παιζει τα παντα χωρις

κανενα προβλημα.mkv δεν δοκιμασα ακομα τιποτα.

Εμενα η tv δεν ειναι full hd αλλα hd ready και οσα αρχεια δοκιμασα μεχρι 720p τα παιζει κανονικα.

Για παραπανω δεν δοκιμασα για να ξερω αν παιζουν αλλα και στα 720p ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Μια ερωτηση μονο εχω αν γνωριζει κανει.

Ολες οι ταινιες που εχω ειναι με ενσωματωμενους υποτιτλους.

Για να επεξεργαστω τους υποτιτλους πρεπει η ταινια να μην ειναι με ενσωματωμενους αλλα να εχει

ξεχωριστο αρχειο υποτιτλων?

 

 

Οι δοκιμές συνεχίζονται.......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι ταινιες που εχω ειναι με ενσωματωμενους υποτιτλους.

Για να επεξεργαστω τους υποτιτλους πρεπει η ταινια να μην ειναι με ενσωματωμενους αλλα να εχει

ξεχωριστο αρχειο υποτιτλων?

Όχι, κατά την στιγμή της αναπαραγωγής πατάς το function.. η πρώτη επιλογή είναι αν θέλεις να εφανίζονται η όχι, η δεύτερη αν έχεις πολλούς ποιον θέλεις, η τρίτη χρώμα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...