Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθροισε όλα τα chrome.exe να δούμε τι μαζεύουν και άνοιξε 4 ίδιες καρτέλες στον firefox. Σε λογικά πλαίσια μικροδιαφορά θα είναι αυτό που θα δεις.

 

Βέβαια από ότι βλέπω δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο να μετράς έτσι την μνήμη καθώς τον chrome από ότι βλέπω τον έχεις χωρίς κάποιο βαρύ πρόσθετο ενώ στον firefox έχεις firebug και fox tab. Γνωστά υπέρβαρα πρόσθετα, ειδικά το fox tab που χρησιμοποιεί flash :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κανε μια πρόσθεση των διεργασιών του chrome και μετα μίλα

Ναι τι στο διαολο? Γιατι εμφανιζει 700 διεργασιες Chrome?

 

Εγω παντως στο διλλημα Chrome ή Firefox λεω ΚΑΙ ΤΑ 2. :-D

Αν και χρησιμοποιω Firefox κατα 80% αλλά και Chrome και καμια φορα Opera δεν με χαλαει.

 

Κ εμένα μια απο τα ιδια ρε γμτ και υποτίθεται οτι η εκδοση beta που είχα βάλει fast dial ήταν συμβατή με firefox 6,7,8 !!!

 

Δεν αρέσει σε όλους το speed dial ρε μάγκες, με το ζόρι να το βάλουμε ?

Το παρακατω παντως δουλευει μια χαρα, ειναι μια fixed εκδοση. :-D

 

http://dropsfiles.s3.amazonaws.com/3e7708329c4a122c747dbd3933b59ae9fastdial3.5.1fxmodified.xpi

 

Μολις το εγκατεστησα επανηλθαν ολα!!!! Γιουχουυυυυυυυυ!!!! :-D

 

αντε παλι με το fast dial.γιατι δεν βαζετε το speed dial που ειναι κλασεις ανωτερο απο το fast; και στον firefox και στον chrome χρησιμοποιω το speed dial και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Ε το εχω και αυτο αλλα ετυχε να επιλεξω fast dial στην αρχη οποτε βαριεμαι να ξαναβαζω 60 bookmarks και να τα παραμετροποιω κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι στο διαολο? Γιατι εμφανιζει 700 διεργασιες Chrome?

 

Εγω παντως στο διλλημα Chrome ή Firefox λεω ΚΑΙ ΤΑ 2. :-D

Αν και χρησιμοποιω Firefox κατα 80% αλλά και Chrome και καμια φορα Opera δεν με χαλαει.

 

 

Το παρακατω παντως δουλευει μια χαρα, ειναι μια fixed εκδοση. :-D

 

http://dropsfiles.s3.amazonaws.com/3e7708329c4a122c747dbd3933b59ae9fastdial3.5.1fxmodified.xpi

 

Μολις το εγκατεστησα επανηλθαν ολα!!!! Γιουχουυυυυυυυυ!!!! :-D

 

 

Ε το εχω και αυτο αλλα ετυχε να επιλεξω fast dial στην αρχη οποτε βαριεμαι να ξαναβαζω 60 bookmarks και να τα παραμετροποιω κλπ.

 

Ν`άσε καλά φίλε και εγώ γουστάρω fast dial. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το speed-dial για μην ταλαιπωρείστε.

 

Αν θέλετε ρίξτε και μια ματιά στο New Tab King, εμένα μου κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

μπαααα! τα ιδια χαλια ειναι!

4 καρτελες στον chrome και παλη λιγοτερο εχει!

 

Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, ήμουν από πάντα χρήστης FF. Κάποια στιγμή πριν πολύ καιρό είδα τα dev tools του Chrome και χάζεψα (είμαι επαγγελματίας οπότε τα δουλεύω συνέχεια). Από τότε έβαλα και Chrome μόνιμα και τώρα είμαι νομίζω 75% Chrome - 25% FF.

 

Λοιπόν αυτά με το πόση μνήμη έχει ο browser όταν ανοίγει τα θεωρώ βλακείες. Έχω 8GB στο μηχάνημα εδώ, κι αυτή τη στιγμή είμαι στα 6.5 GB physical committed. Όταν το μηχάνημα έχει μνήμη, θέλω να την τρώει ο browser (και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα) αν έτσι θα είναι πιο καλό ή γρήγορο όταν το χρησιμοποιώ. Δεν αγόρασα τα 8 για να τα βάζω στον πάτο μου και να βλέπω πόση ελεύθερη RAM έχει το μηχάνημα όταν ανοίγει και να χαίρομαι. Το κρίσιμο ερώτημα είναι τι κάνει ο browser όταν αρχίσει να υπάρχει memory pressure στο μηχάνημα και αρχίζω να πατάω στο page file. Και τα Win7 όταν ανοίγουν μου δείχνουν 2 GB committed, αλλά καλά κάνουν και τα τρώνε -- και ακόμα καλύτερα που αρχίζουν να τα αφήνουν πίσω για να τα χρησιμοποιήσουν τα προγράμματα όταν χρειάζεται.

 

Επίσης, αυτή τη στιγμή ο FF με 28 tabs έχει virtual memory size 1.6GB ενώ ο Chrome με 42 tabs έχει 5GB (πολύ βοηθητικά εμφανίζει τα stats και του FF στο chrome://memory-redirect/)! (η σύγκριση είναι μάλλον άδικη γιατί ο Chrome έχει ανοιχτά 5 flash videos, αλλά και πάλι το 3x δεν δικαιολογείται έτσι).

 

That said, ο FF είναι σίγουρα το μόνο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ συστηματικά το οποίο έχει definitely προβλήματα μνήμης και περιστασιακά αλλά σίγουρο ότι θα συμβούν crashes. Ελπίζω με τον 7 να βελτιωθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαααα! τα ιδια χαλια ειναι!

29Untitled_1.jpg

4 καρτελες στον chrome και παλη λιγοτερο εχει!

 

 

ROFL :mrgreen:

 

καλα εχεις παρει χαμπαρι οτι ο ο chrome εχει ανοιξει τουλαχιστον 6 διεργασιες; για προσθετες τες να μας πεις ποση συνολικη μνημη καταλαμβανει σε συγκριση με τον Firefox.

owned9wz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν αυτά με το πόση μνήμη έχει ο browser όταν ανοίγει τα θεωρώ βλακείες. Έχω 8GB στο μηχάνημα εδώ, κι αυτή τη στιγμή είμαι στα 6.5 GB physical committed. Όταν το μηχάνημα έχει μνήμη, θέλω να την τρώει ο browser (και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα) αν έτσι θα είναι πιο καλό ή γρήγορο όταν το χρησιμοποιώ. Δεν αγόρασα τα 8 για να τα βάζω στον πάτο μου και να βλέπω πόση ελεύθερη RAM έχει το μηχάνημα όταν ανοίγει και να χαίρομαι. Το κρίσιμο ερώτημα είναι τι κάνει ο browser όταν αρχίσει να υπάρχει memory pressure στο μηχάνημα και αρχίζω να πατάω στο page file.

F'ing aaaaaaaaaaaamen!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με την μνήμη γιατι ειναι αλήθεια οτι η αλεπού τον τελευταίο καιρό << τρώει >> πολύ πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο linux ο firefox δεν έχει καμία σχέση με τον firefox στα windows. Στο Linux είναι σε όχι και τόσο καλό επίπεδο σε σχέση με την απόδοση του στα windows.

 

Ακόμα εγώ δεν δοκίμασα τον 7 στο linux να δω τι γίνεται. Στα windows όμως όντως είδα διαφορά.

 

Τέλος, καλύτερος είναι αυτός που βολεύει τον καθένα. Διαφορές οφθαλμοφανείς στην ταχύτητα και στην απόκριση δεν υπάρχουν τουλάχιστον στα windows. Μέχρι στιγμής πάντως ο firefox έχει τα πιο ολοκληρωμένα πρόσθετα από όλους.

τι εννοείς αυτός που βολευει τον καθενα?ιντερνετ μπαινεις οπως στον καθε browser.Και σιγα σιγα αυξανονται τα extensions για chrome.Και προφανως ειμαι υπερ του chrome για λογους ταχυτητας καθαρα.Στα windows 7 ειναι τρομακτικη η διαφορα με τον firefox.Σε linux εχω δοκιμασει firefox και οντως ειναι αρκετα γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριχες.

 

τι να σου πω.Εγω παντως βλεπω μεγαλη διαφορα.Ισως να ειναι καποια addons που χω βαλει δε ξερω.Παντως παει πολυ αργα.Για να καταλαβεις ο maxthon που εχω επισης παει πολυ πιο γρηγορα.Τωρα στο δικο σου pc μπορει να ειναι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια στον maxthon οταν σερφαρω και πατησω το κουμπι για το home (google) δεν παει το τρεχον παραθυρο στο google αλλα ανοιγει καινουριο tab και παει εκει τον google. Πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? Κατα αλλα οπως ειπατε.. Και γαμω τους browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βολεύει ο chrome πάντως και αυτόν χρησιμοποιώ ως επί το πλείστων..

Έχοντας βέβαια και τον ff ως δεύτερο..

Τώρα αν αλλάξουν τα πράγματα με τον 7 θα δείξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...