Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανε και σε μενα update...συνεχίζω βεβαια να εχω απειρα crashes οποτε τον χρησιμοποιω ακομη και χωρις addons...

Δεν εχω βρει κατι καλυτερο απο Safari μεχρι στιγμης παρολο που ειναι αισθητα πιο αργος απο το Firefox

 

4 Χρόνια χρησιμοποιώ μόνο safari αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να αλλαξοπιστήσω. Δεν αντέχω πια τα κρεμάσματα που μου κάνει με το flash περιεχόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ειναι λίγο πολλά τα 322mb με 3 tab ανοιχτά ? :unsure:

 

post-40279-0-98836300-1317192150_thumb.jpg

Firefox με 8 addons και 8 tabs γύρω στα 600.

Chrome με 2 addons και 8 tabs το ίδιο και το χειρότερο όχι δεν έχει ένα τάσκ αλλα δεκάδες και έπρεπε να κάνω το άθροισμα..

Νομίζω οτι ο chrome έχει μείνει πίσω.

 

Kατάλαβε κανένας πως ακριβώς λειτουργεί και ποιά η σκοπιμότητα από τις ομάδες καρτελών;

Για να μην έχεις μπροστά σου καρτέλες που δεν χρειάζεσαι αλλα να τις έχεις ανοιχτές για κάθε περίσταση.

ΠΧ. Κοιτάζα τις adsl τιμές και κράτησα όλες τις σελίδες να τις δείξω σε έναν φίλο μου. Αντί να τις κάνω bookmark και να γεμίσω τα bookmarks μου, τις έβαλα σε ένα group και θα του τις δείξω όταν έρθει.

Ένα άλλο παράδειγμα, όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο. Όταν έκανα εργασίες, είχα ενα group με όλα τα αρθρα που διάβαζα και άλλο ένα για να ανοίγω fb, gmail κ ότι άλλο ήθελα. Το βράδυ οταν σταμάταγα απλά άλλαζα group και το πρωί όλα τα άρθρα ήταν ακόμη στo pc μου χωρίς να μπερδεύομαι με bookmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι η διαφορά του Firefox 7 είναι αισθητή και έκανα πάλι το switch από chrome σε firefox (μέχρι την επόμενη φορά! :-D ).

Γενικά θα ήθελα να απεξαρτηθω όσο μπορώ από την google, γιατί έχει διεισδύσει πλέον στα πάντα και θα καταλήξει να είναι μονοπώλιο, αλλά πχ αυτό το άτιμο το gmail δεν μπορώ να το αποχωριστώ με τόσο χώρο και απλότητα χρήσης!

btw, έχετε να προτείνετε κάποιο καλό addon του firefox για gmail; ευχαριστώ! (edit: το gmail watcher μου φαίνεται αρκετά καλό γι αυτό που θέλω!)

Επεξ/σία από whirlwind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προφανως ειμαι υπερ του chrome για λογους ταχυτητας καθαρα.Στα windows 7 ειναι τρομακτικη η διαφορα με τον firefox.Σε linux εχω δοκιμασει firefox και οντως ειναι αρκετα γρηγορος.

Τρομαχτικη διαφορα???? :whistle: :fear:

Εγω βλεπω μια μικρη, πολυ πολυ μικρη διαφορά υπερ του Chrome και καθολου τις υπερβολες που λες.

Ισως σοτν υπολογιστη οσυ να ειναι οπως το λες, ισως να υπερβαλεις παντως αυτο που λες δεν ισχυει γενικως....

 

Όσον αφορα το αθροισμα δεν εχει καμια σχεση με το αποτελεσμα του τεστ. καθε καρτελα του chrome χρησιμοποιεί ξεχωριστη θεση μνημης, συνεπως το καθε chrome.exe ειναι και καθε σελιδα. αν υπολογισουμε πως ο firefox καταναλωνει γ αυτη τη σελιδα 13xMB μνημης ο chrome χρησιμοποιει 9χMB. αρα δε τιθεται θεμα προσθεσης

 

Δεν σε πιανω. Εγω βλεπω καμια 8-10 processes του Chrome που πιανουν μνημη. Τι με νοιαζει αν δεν ειναι για τις σελιδες? Πιανουν ή δεν πιανουν μνημη?

 

 

* επισημάνω πως η σελιδα dafont ειναι πολυ ελαφρια ιστοσελιδα για να καταναλωνει τοσα MB ... ο firefox εχει πεθανει σε θεμα επιδοσεων, τωρα για ολ ατ αλλα που λιγο πολυ εχουν αναφερθει ολοι τον χρησιμοποιούμε που και που ...

Ανεκδοτα λες? :confused: :whistle: :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox με 8 addons και 8 tabs γύρω στα 600.

Chrome με 2 addons και 8 tabs το ίδιο και το χειρότερο όχι δεν έχει ένα τάσκ αλλα δεκάδες και έπρεπε να κάνω το άθροισμα..

Νομίζω οτι ο chrome έχει μείνει πίσω.

 

Opera 11.51 με 18 tabs ανοικτα χωρις addons

 

post-116836-0-95220000-1317203281_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μαμησε τα bookmarks στο fast dial παλι. :mad: :mad: :mad: :X

Αν το διορθωσουν το fast dial εννοω, τοτε θα επανελθουν τα bookmarks που ειχα ή θα πρεπει να τα βαλω ολα ενα ενα ξανα? :eek: :mad:

 

speed dial με export-import settings και καθάρισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chrome έχει πολλές διεργασίες ώστε να απομονώνει τα άλλα tabs όταν κρεμάει ένα tab. Δηλαδή αν έχει 10 tabs ανοιχτά και κρεμάσει το πρώτο, να μην χρειάζεται να κλείσεις και τα άλλα 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο chromium σφαιρα το εργο iron-srware http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php

 

o 7 σε λινουξ τα σπαει για firefox ελπιζω οτι τελειωνουν τα προβλημα και δυστυχως η ευτυχως αυτα που εχει ο FF (procon latte torbutton που ειναι πολυ πολυ σημαντικα)δεν τα χει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...