Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι λάτρεις του Opera αλλά οι τελευταίες εκδόσεις του μετά την 9 το έχουν ξεφτιλίσει με την μνήμη. Για πλάκα με 10 σελίδες φορτώνει 500 Mbyte στην μνήμη. Ήταν ο βασικότερος λόγος που άλλαξα υπολογιστή. Και ο firefox δεν πήγαινε πίσω μία από τα ίδια , δεν λέω μου είναι συμπαθής browser αλλά ο opera έχει λειτουργίες που δεν τις βρίσκω πουθενά αλλού και μου είναι τρομερά χρήσιμες. Μεγάλη δουλειά η καλή διαχείριση μνήμης. Τα τελευταία χρόνια ο firefox έχει βελτιωθεί τρομερά και δεν είναι τυχαίο που στην πράξη θα ξεπεράσει τον Internet Explorer . Έχει την καλύτερη συμβατότητα με τις ιστοσελίδες, μετά φυσικά τον internet explorer. Όλοι οι web developer ελέγχουν τις ιστοσελίδες τους σε αυτόν. Ο Internet Explorer εξακολουθεί να είναι δημοφιλής σε ηλικιωμένους που με το στανιό μάθαν πέντε πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Chrome έχει πολλές διεργασίες ώστε να απομονώνει τα άλλα tabs όταν κρεμάει ένα tab. Δηλαδή αν έχει 10 tabs ανοιχτά και κρεμάσει το πρώτο, να μην χρειάζεται να κλείσεις και τα άλλα 9.

 

 

συγνωμη αλλα εμενα γιατι οταν κολλαει το flash plugin,κολλανε ολες οι flash σελιδες μαζι; για να μην μιλησω για το γεγονος οτι στις τελευταιες εκδοσεις,μου πετανε ξαφνικα error πολλα tabs μαζι και πρεπει να κανω restart τον

browser για να τα ξαναφορτωσει κανονικα αφου το reload all τα ξαναφορτωνει παλι με το error.

 

ο firefox εχει ξεχωριστο process για τα plugins,το plugin-container.αν πχ κολλησει το flash plugin,δεν θα κολλησει ολος ο browser.βεβαια δεν λυνει οριστικα το προβλημα αφου μπορει να κολλησει ολοκληρος εξαιτιας

καποιου αλλου προβληματος σε σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει αρκετά καλύτερα, ειδικά στις πολλές καρτέλες. (Πάντα έχω πάνω από 10 ανοιχτές, έχω φτάσει και τριψήφιο μια φορά ohmy.gif)

Screenshot or it didn't happen.

Όταν το ανεβάσεις, θα βρεθεί κάποιος που θα το πάρει και θα γράψει από κάτω:

Browsing, you're doing it wrong (ή right, δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι βλεπω οτι τους εφαγε λαχανο ο opera.

 

 

στα δικα μου τεστς γιατι τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα;

 

Chrome 14.0.835.186 - τα 25 πιο διασημα sites στο ιντερνετ ανοικτα,καθαρο προφιλ,ενεργοποιημενα μονο τα addons: adblock,ghostery και τα plugins: flash,shockwave,java,silverlight

cyc0V.png

 

 

Opera 11.51.1087 - τα 25 πιο διασημα sites στο ιντερνετ ανοικτα,καθαρο προφιλ,ενεργοποιημενα μονο τα addons: adblock,ghostery και τα plugins: flash,shockwave,java,silverlight

SdmBn.png

 

 

Firefox 7 - τα 25 πιο διασημα sites στο ιντερνετ ανοικτα,καθαρο προφιλ,ενεργοποιημενα μονο τα addons: adblock,ghostery και τα plugins: flash,shockwave,java,silverlight

44LJM.png

EJ9xi.png

 

 

Firefox 7 - τα 25 πιο διασημα sites στο ιντερνετ ανοικτα,καθαρο προφιλ,ενεργοποιημενα μονο τα addons: adblock,ghostery,memoryfox και τα plugins: flash,shockwave,java,silverlight

ouWBp.png

WQrkg.png

 

τα συμπερασματα δικα σας. :mrgreen: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Firefox 7 - τα 25 πιο διασημα sites στο ιντερνετ ανοικτα,καθαρο προφιλ,ενεργοποιημενα μονο τα addons: adblock,ghostery,Horrible Bossesκαι τα plugins: flash,shockwave,java,silverlight

ouWBp.png

WQrkg.png

 

τα συμπερασματα δικα σας. :mrgreen: :devil:

Memoryfox ftw

 

firefox με 35 tabs και 18 προσθετα

 

Σοβαρα τωρα 35 tabs ??:o Σίγουρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το group tab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το συζητάμε ότι σε πολλές καρτέλες ο firefox 7 είναι άπιαστος, σε φυσιολογικές συνθήκες πάντα (η ύπαρξη υπεράριθμων ή και κακογραμμένων πρόσθετων που χρησιμοποιούν ακόμα και flash δεν εντάσσεται στις φυσιολογικές συνθήκες). Το σίγουρο βέβαια είναι ότι το θέμα κατανάλωσης μνήμης δεν αγγίζει κάποιον υπολογιστή των τελευταίων ετών που έχει μπόλικη ram η οποία φυσικά δεν είναι εκεί για να κάθεται. Το θέμα της κατανάλωσης μνήμης των browser είναι ζήτημα μόνο σε κάτι νετμπουκ με 1 γίγα ραμ και windows 7 starter, που κι εκεί αν είναι να ανοίξεις πολλές καρτέλες δεν θα έχεις και τόσο πρόβλημα με την ram αλλά με τον atom που θα σέρνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, το scrolling με τον FF 7 είναι πιο αργό από τον θάνατο - πίσω στον 6.0.2 που τουλάχιστον μόνο κρασάρει καμιά φορά και τινάζει στον αέρα το task manager...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, το scrolling με τον FF 7 είναι πιο αργό από τον θάνατο - πίσω στον 6.0.2 που τουλάχιστον μόνο κρασάρει καμιά φορά και τινάζει στον αέρα το task manager...

 

Μια χαρα ειναι εδω.

 

Τι cpu εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, το scrolling με τον FF 7 είναι πιο αργό από τον θάνατο - πίσω στον 6.0.2 που τουλάχιστον μόνο κρασάρει καμιά φορά και τινάζει στον αέρα το task manager...

 

κανενα προβλημα εδω.χρησιμοποιησε ενα καθαρο profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot or it didn't happen.

Όταν το ανεβάσεις, θα βρεθεί κάποιος που θα το πάρει και θα γράψει από κάτω:

Browsing, you're doing it wrong (ή right, δεν ξέρω).

 

χαχαχα!

 

* Έχει κάποια χρόνια και το είχα ανεβάσει και στο pcmag.gr αλλά δεν υπάρχει πλέον. Γενικά ανοίγω tabs για το τίποτε και αν έβαζα μέσο όρο ανοιχτών tab θα ήταν γύρο στο 50 cool.png

 

Στο θέμα μας.

 

Όσο τον χρησιμοποιώ βλέπω ότι δεν τρώει εκείνο το κόλλημα που όταν έχεις πολλά tabs ανοιχτά και κάνεις επαναφορά ενώ ήταν ελαχιστοποιημένος γίνονταν μη ανταποκρίσιμος για μερικά δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 64 bit δεν βγήκε ακόμα?

 

o 7? ως custom build μονο απο καποιον τριτο.περιμενε να βγει το Palemoon build,μιας και θεωρειται κορυφαιο:

http://www.palemoon.org/

 

αν θες ομως απο την ιδια την Μοzilla,σημερα βγηκε ο FF 10 64-bit nightly.

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...