Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο σκέφτομαι να δοκιμάσω το πρώτο μου κάπνισμα

Πως έχω σκεφτεί να το κάνω και άμα κάποια σκέψη είναι λάθος θέλω να με διορθώσετε

Θα βάλω το κουτί με τα ξύλα στον αριστερό καυστήρα τέρμα από πάνω θα τον βάλω στη χαμηλή φωτιά και θα ανάψω και τον τέρμα δεξιά στη χαμηλή φωτιά ώστε να πετύχω 110 με 120 βαθμούς και στο κέντρο της σχάρας θα βάλω το κρέας σκέφτομαι να το αφήσω 30 με 40 λεπτά και μετά κάνα δίλεπτο σε κανονική φωτιά ψήσιμο ώσπου να φτάσει εσωτερική 63 με 65 βαθμούς

Μία φωτογραφία για να δείτε πως είναι το κουτί και η σχάρα

 

IMG_20210227_182707.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Απλά περίμενε να αρχίσει νακαπνίζει πρώτα και μετά βάλε το κρέας. Γιατί αν κατάλαβα πας για λίγο χρόνο ψησίματος. Τι κομμάτι θα βάλεις??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απλά περίμενε να αρχίσει νακαπνίζει πρώτα και μετά βάλε το κρέας. Γιατί αν κατάλαβα πας για λίγο χρόνο ψησίματος. Τι κομμάτι θα βάλεις??

Δύο κομμάτια rib eye των 500 γραμμαρίων το καθένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το inkbird το χρησιμοποιώ σε μεγάλα κομμάτια κρέατος που κάνω είτε reverse searing, είτε low and slow. Το είχα πάρει κάπου 35-40€ πέρσυ

https://www.amazon.de/dp/B076QBJVWX/

Αυτό χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση να μετρήσω στιγμιαία είτε μπιφτέκια, είτε κοντοσουβλια κλπ που απλά θέλω να είναι safe to eat.

https://www.amazon.co.uk/dp/B07RLXK7L5/

To HABOR πόσο άμεσα σου δείχνει την θερμοκρασία του κρέατος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα γρήγορο τεστ για να μην βρεθώ εκτός απροόπτου αύριο 

110 βαθμούς με 115 με τους δύο καυστήρες στο χαμηλότερο

 

 

IMG_20210227_195241.jpg

IMG_20210227_195254.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

110 βαθμούς με 115 με τους δύο καυστήρες στο χαμηλότερο

Πολύ καλά είσαι. Εμένα πιάνει πιο πολύ με τους 2/3 αναμμένους χαμηλά, οπότε αναγκαστικά παίζω με τον 1/3 κάπου στη μέση την ένταση για να πετύχω τέτοια θερμοκρασία. 

Γι' αυτό λέμε ότι όσο πιο μεγάλη ψησταριά, τόσο μεγαλύτερη ευελιξία έχουμε. Υποθέτω ότι αυτές με τους 2 καυστήρες δεν θα μπορούν να κρατήσουν τόσο χαμηλή θερμοκρασία για low and slow.

Btw κούκλα είναι 😍

57 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Δύο κομμάτια rib eye των 500 γραμμαρίων το καθένα

Ωραίος! Κάνε reverse searing με κάπνισμα όπως είπες. Απλά άσε ένα περιθώριο για searing στο τέλος. Να το βγάλεις νωρίτερα δλδ γιατί θα ανέβει λίγο ακόμα κατά το direct searing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολύ καλά είσαι. Εμένα πιάνει πιο πολύ με τους 2/3 αναμμένους χαμηλά, οπότε αναγκαστικά παίζω με τον 1/3 κάπου στη μέση την ένταση για να πετύχω τέτοια θερμοκρασία. 

Γι' αυτό λέμε ότι όσο πιο μεγάλη ψησταριά, τόσο μεγαλύτερη ευελιξία έχουμε. Υποθέτω ότι αυτές με τους 2 καυστήρες δεν θα μπορούν να κρατήσουν τόσο χαμηλή θερμοκρασία για low and slow.

Btw κούκλα είναι 😍

Ωραίος! Κάνε reverse searing με κάπνισμα όπως είπες. Απλά άσε ένα περιθώριο για searing στο τέλος. Να το βγάλεις νωρίτερα δλδ γιατί θα ανέβει λίγο ακόμα κατά το direct searing.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα καλά σου λόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα καλά σου λόγια

Πάρε και ένα βίντεο που μόλις ανέβασε ένας τύπος με πολύ σωστό τρόπο. Εσύ θα το κάνεις καλύτερο όμως με το κάπνισμα. 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Να ρωτησω κατι ??

Ακαδημαικα και  μονο .....

Δινεται ενα αξιοσεβαστο ποσο για αγορα ενος αξιοπρεπους bbq και μετα ψαχνετε να αγορασετε το φθηνοτερο δυνατον περιφερειακο για να ψησετε σωστα ενα κομματι κρεατος που αξιζει οσο 3-4 φορες το συγκεκριμενο θερμομετρο ?????

Αυτο ειλικρινα ,και  το λεω με ηρεμια , με ξεπερνα ως σκεψη.

Όταν ο άλλος σε ρωτάει αν ξέρεις κάποιο αξιόπιστο θερμόμετρο κατά προτίμηση κάτω από 10 ευρώ εσύ θα του απαντήσεις ότι σε ξεπερνάει και ότι πρέπει να πάρει ένα των 100€? Εφόσον υπάρχει και είναι τσεκαρισμένο, διαφωνώ με την άποψή σου. Αν δεν το είχα τσεκάρει θα το πρότεινα με επιφύλαξη. Το είχα αγοράσει πριν χρόνια όπως είπα, έχοντας μια φθηνή ψησταριά, και για χρήση κυρίως στον φούρνο, στα ψητά που κάνω εκεί (π.χ. πανσέτα άγδαρτη, standing rib roast κλπ). Όσοι απάντησαν δεν είχαν εμπειρία προφανώς από το συγκεκριμένο και είπαν ότι δεν υπάρχει. Ε όμως υπάρχει, πώς να το κάνουμε. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να διαθέσει κάτω από 10 ευρώ, το συστήνω γιατί το έχω εγώ, ο αδερφός μου και ο πατέρας μου και ψήνουμε και οι τρεις επί χρόνια, και μάλιστα με επιτυχία. Παρεπιπτόντως, ένα ακριβό instant thermometer που είχα πάρει πάλι πριν χρόνια από το cookshop ήταν αλλού γι αλλού, απλώς μου τρώει χώρο στο συρτάρι. Τώρα για το αν πρέπει η τιμή του θερμόμετρου να συμβαδίζει με αυτήν της ψησταριάς ή του κρέατος που ψήνεις, σηκώνει πολλή κουβέντα. Θα διαφωνήσω και εδώ. Δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας για εμένα, εκτός και αν πίστευα ότι δεν είναι αξιόπιστο, ή όσο ανεβαίνει η τιμή ανεβαίνει και η αξιοπιστία. Και πάλι όμως, σε ένα φθηνό κομμάτι θα έβαζες ένα αναξιόπιστο θερμόμετρο επειδή είναι φθηνό το κρέας; Ή σε ένα black angus usda prime θα έβαζες ένα ακριβό αποκλειστικά; Εγώ θα έβαζα ένα αξιόπιστο και στα δύο. Αν μου λέει την σωστή θερμοκρασία κάθε στιγμή τότε μπορώ να ψήσω σωστά. Συμφωνώ ότι οι ευκολίες του ασύρματου ή των εφαρμογών σου λύνουν τα χέρια (εγώ ζαχαρώνω το meater για την σούβλα πχ), αλλά νομίζω ότι με λίγη προσοχή μπορείς να βγάλεις καλό αποτέλεσμα με ένα σωστό θερμόμετρο (και όχι ακριβό κατ' ανάγκη).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Έκανα ένα γρήγορο τεστ για να μην βρεθώ εκτός απροόπτου αύριο 

110 βαθμούς με 115 με τους δύο καυστήρες στο χαμηλότερο

 

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι  η θερμοκρασία που διαβάζεις ειναι στο θερμόμετρο του καπακιού. Όταν έχεις αναμμένους τους ακριανούς καυστήρες θα ανέβει θερμός αέρας μεν για να ζεστάνει το θερμόμετρο, στην σχάρα όμως η θερμοκρασία θα είναι χαμηλότερη. Ίσως θα πρέπει να βάλεις ένα θερμόμετρο στην σχάρα και να βάλεις το κρέας όταν φτάσει εκεί τους 110-120, για να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Έχω μια παρόμοια, της grill chef, αγορασμένη εδώ και κάποια χρόνια. Κάθε φορά που πάω να ψήσω, παιδεύομαι πολύ. Η θερμοκρασία δεν είναι ομοιόμορφη στην επιφάνεια ψησίματος, η σχάρα δεν κάθεται καλά στην θέση της, αν στάξουν λίπη/λάδια γίνεται χαμός από φωτιές, μόλις ανοίξεις το καπάκι χάνει την όποια θερμοκρασία άμεσα, δεν έχει θερμόμετρο αλλά ένα έναν δείκτη low/medium/high, ασταθής κατασκευή κτλ

Στο τέλος, αφού συνηθίσεις όλα τα παραπάνω, θα ψήσεις αλλά θα παιδευτείς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdeli είπε

Όταν ο άλλος σε ρωτάει αν ξέρεις κάποιο αξιόπιστο θερμόμετρο κατά προτίμηση κάτω από 10 ευρώ εσύ θα του απαντήσεις ότι σε ξεπερνάει και ότι πρέπει να πάρει ένα των 100€? Εφόσον υπάρχει και είναι τσεκαρισμένο, διαφωνώ με την άποψή σου. Αν δεν το είχα τσεκάρει θα το πρότεινα με επιφύλαξη. Το είχα αγοράσει πριν χρόνια όπως είπα, έχοντας μια φθηνή ψησταριά, και για χρήση κυρίως στον φούρνο, στα ψητά που κάνω εκεί (π.χ. πανσέτα άγδαρτη, standing rib roast κλπ). Όσοι απάντησαν δεν είχαν εμπειρία προφανώς από το συγκεκριμένο και είπαν ότι δεν υπάρχει. Ε όμως υπάρχει, πώς να το κάνουμε. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να διαθέσει κάτω από 10 ευρώ, το συστήνω γιατί το έχω εγώ, ο αδερφός μου και ο πατέρας μου και ψήνουμε και οι τρεις επί χρόνια, και μάλιστα με επιτυχία. Παρεπιπτόντως, ένα ακριβό instant thermometer που είχα πάρει πάλι πριν χρόνια από το cookshop ήταν αλλού γι αλλού, απλώς μου τρώει χώρο στο συρτάρι. Τώρα για το αν πρέπει η τιμή του θερμόμετρου να συμβαδίζει με αυτήν της ψησταριάς ή του κρέατος που ψήνεις, σηκώνει πολλή κουβέντα. Θα διαφωνήσω και εδώ. Δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας για εμένα, εκτός και αν πίστευα ότι δεν είναι αξιόπιστο, ή όσο ανεβαίνει η τιμή ανεβαίνει και η αξιοπιστία. Και πάλι όμως, σε ένα φθηνό κομμάτι θα έβαζες ένα αναξιόπιστο θερμόμετρο επειδή είναι φθηνό το κρέας; Ή σε ένα black angus usda prime θα έβαζες ένα ακριβό αποκλειστικά; Εγώ θα έβαζα ένα αξιόπιστο και στα δύο. Αν μου λέει την σωστή θερμοκρασία κάθε στιγμή τότε μπορώ να ψήσω σωστά. Συμφωνώ ότι οι ευκολίες του ασύρματου ή των εφαρμογών σου λύνουν τα χέρια (εγώ ζαχαρώνω το meater για την σούβλα πχ), αλλά νομίζω ότι με λίγη προσοχή μπορείς να βγάλεις καλό αποτέλεσμα με ένα σωστό θερμόμετρο (και όχι ακριβό κατ' ανάγκη).

Έκθεση έγραψες για να πεις τι;;;

Με γεια σου με χαρά σου το θερμόμετρο από το ικεα!!!

Εγραψα σε κάποιον να πάρει θερμόμετρο με 100 ευρώ;;;

Να διαβάσεις τι έχω γράψει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...