Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Panagiwtis_ είπε

Επειδή με ενδιαφέρει η σούβλα, νομίζω στη Baron είναι στο βασικό πακέτο και στην Weber πρέπει να την αγοράσεις έξτρα περίπου ένα 200άρι, σωστά;

Επίσης η Baron 590 δεν έχει το πλευρικό με τη δυνατή φωτιά που κάνει κρούστα στα κρέατα, αλλά επειδή υπάρχει η υποδοχή μπορεί να μπει αργότερα;

Σωστά τα λες. Οι Napoleon/Weber δεν δίνουν σούβλα μαζί. Μόνο η ΒΚ το κάνει.

Οι Broil King έχει έξτρα πλευρική εστία υπερύθρων αλλά την χρεώνει 250€ έξτρα. Καλύτερα να ψάξεις από την αρχή το μοντέλο με αυτή την επιλογή. Έχει με 4 και 5 καυστήρες.

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Panagiwtis_ είπε

Επειδή με ενδιαφέρει η σούβλα, νομίζω στη Baron είναι στο βασικό πακέτο και στην Weber πρέπει να την αγοράσεις έξτρα περίπου ένα 200άρι, σωστά;

Επίσης η Baron 590 δεν έχει το πλευρικό με τη δυνατή φωτιά που κάνει κρούστα στα κρέατα, αλλά επειδή υπάρχει η υποδοχή μπορεί να μπει αργότερα;

Σουβλα με 30-35ευρω βαζεις aftermarket.

Νομιζω υπαρχει υπερυθρο ματι για baron αλλα θα εχει κανα 200αρι τουλαχιστον και δεν ξερω αν το βρισκεις και Ελλαδα.

edit:

@giannislazy δεν ηξερα οτι το βγαζει και ετοιμο το infrared πανω σε ψησταρια. Οποτε καλη επιλογη και αυτη.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Panagiwtis_ είπε

Επειδή με ενδιαφέρει η σούβλα, νομίζω στη Baron είναι στο βασικό πακέτο και στην Weber πρέπει να την αγοράσεις έξτρα περίπου ένα 200άρι, σωστά;

Επίσης η Baron 590 δεν έχει το πλευρικό με τη δυνατή φωτιά που κάνει κρούστα στα κρέατα, αλλά επειδή υπάρχει η υποδοχή μπορεί να μπει αργότερα;

νομιζω εχει προσφορα η Weber αυτη την περιοδο με την αγορα Genesis δωρο η σουβλα

για δες το.

 

Επεξ/σία από Rabbit30
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panagiwtis_ είπε

Πήγαινα προς Baron, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει μια αίσθηση ότι η Weber είναι ποιοτικότερη και η Napoleon με πιο πολλά έξτρα...

Πηγαινε σημερα κιολας να τις δεις απο κοντα. Μονο ετσι θα αποφασισεις. Ψαξε καποιο μαγαζι που ισως να τις εχει και ολες εκει να τις δεις μαζι. Και γω για αλλη πηγαινα (spirit) και αλλη πηρα τελικα (genesis) οταν τις ειδα απο κοντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια βοηθεια αν μπορεί καποιος.

Πηραν οι δικοί μου μια Kenton Naterial 3b (που εχω την πεποιθηση ότι μετράει 60-63 εκ μήκος) 

Θέλω λοιπόν να τους κάνω δώρο μια σούβλα, αλλα δεν ειμαι σίγουρος ποια ειναι η σωστή:

1) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

λεει 86 εκ.

2) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

75 εκ.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα ας μου πει

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsounis είπε

Παιδες μια βοηθεια αν μπορεί καποιος.

Πηραν οι δικοί μου μια Kenton Naterial 3b (που εχω την πεποιθηση ότι μετράει 60-63 εκ μήκος) 

Θέλω λοιπόν να τους κάνω δώρο μια σούβλα, αλλα δεν ειμαι σίγουρος ποια ειναι η σωστή:

1) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

λεει 86 εκ.

2) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

75 εκ.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα ας μου πει

Ευχαριστώ

Αν είναι 60-63εκ, όπως αναφέρεις, τότε πας για την 75εκ, Για σίγουρα όμως, καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Leroy Merlin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, costas_ είπε

Η Broil King Monarch ζεσταίνει ένα click ποιό κάτω στην δεξιά δεξια σχάρα, λόγω του ότι η παροχή οξυγόνου για την καύση του αερίου γίνεται από δεξια,  όχι τόσο από το πιατάκι περισυλογής όσο από την τρύπα αερισμού σε μέγεθος €2 που βρίσκεται κάτω δεξιά στον κάδο της . 

Κατάλαβα , εννοείς την τρύπα που μπορείς να ανάψεις χειροκίνητα. Επίσης αναφέρουν κάποιοι ( απο το καταστημα αγοράς της ) ότι αν βάλεις το δοχείο συλλογής ανάποδα , να είναι στα αριστερά διορθώνεται η ανομοιογένια, ισχύει ; 

Επεξ/σία από nitroc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Panagiwtis_ είπε

Πήγαινα προς Baron, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει μια αίσθηση ότι η Weber είναι ποιοτικότερη και η Napoleon με πιο πολλά έξτρα...

Δες μια και τις εγγυήσεις που δίνουν για το κάθε μοντέλο

Weber Genesis

68AD5596-E848-4C35-B232-30644D205B9C.jpeg.bfc6afc4406a20cf0fb04e953a4cd6e6.jpeg

Broil King Baron

4B45F2F9-DEA8-4C57-9A8D-497A8879AAAF.jpeg.726d661311fe5a80972ec8c5b9a774a2.jpeg

Napoleon Rogue

68920439-F89E-4090-990D-AB1F1158FA9B.jpeg.767a1dd5da2d715cd436b77450581065.jpeg

 

Πήγαινε για μοντέλο που να διαθέτει πλαϊνό μάτι infrared. Πίστεψε με θα το ευχαριστηθείς και θα το χρησιμοποιείς συχνά. Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και αλλά παιδιά που το έχουν..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αν είναι 60-63εκ, όπως αναφέρεις, τότε πας για την 75εκ, Για σίγουρα όμως, καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Leroy Merlin

Δε νομίζω να βγάλεις άκρη με τηλέφωνο...

Παιδιά εγώ έχω την μικρή Naterial (Π130xΒ54,5xΥ114cm )

Ποια να πάρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε νομίζω να βγάλεις άκρη με τηλέφωνο...

Παιδιά εγώ έχω την μικρή Naterial (Π130xΒ54,5xΥ114cm )

Ποια να πάρω ;

Θα πρέπει να μετρήσεις το μήκος της επιφάνειας ψησίματος και να υπολογίσεις 10-15εκ παραπάνω για την σούβλα.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να μετρήσεις το μήκος της επιφάνειας ψησίματος και να υπολογίσεις 10-15εκ παραπάνω για την σούβλα.

2 σχάρες 28.5 cm έχει, άρα πες με τα κενά 60 πόντοι, προφανώς πάω για την μικρή...

Αλλά αφού είναι στα ίδια λεφτά η μεγάλη, θα έχω θέμα αν την πάρω και περισσεύουν και άλλα 10 εκατοστά από την άλλη πάντα ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

2 σχάρες 28.5 cm έχει, άρα πες με τα κενά 60 πόντοι, προφανώς πάω για την μικρή...

Αλλά αφού είναι στα ίδια λεφτά η μεγάλη, θα έχω θέμα αν την πάρω και περισσεύουν και άλλα 10 εκατοστά από την άλλη πάντα ;   

Αν δεν σε ενοχλεί που θα περισσεύει/προεξέχει και θα «παίρνει» χώρο από το πλαϊνό ράφι η σούβλα, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Εκτός αν έχει διαφορετικό πάχος η σούβλα ή διαφορετικά στηρίγματα και δεν μπορεί να μπει σωστά, που δεν το νομίζω.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

2 σχάρες 28.5 cm έχει, άρα πες με τα κενά 60 πόντοι, προφανώς πάω για την μικρή...

Αλλά αφού είναι στα ίδια λεφτά η μεγάλη, θα έχω θέμα αν την πάρω και περισσεύουν και άλλα 10 εκατοστά από την άλλη πάντα ;   

Πέρα από το μήκος της σούβλας πρέπει να δεις αν ταιριάζουν και τα στηρίγματα εφόσον θες να την τοποθετήσεις εκεί αλλιώς θα πρέπει να κάνεις πατέντες μετά. Δεν ξέρω αν αυτή που λες έχει τις αντίστοιχες τρύπες να ταιριάζουν. Ρώτα τους πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...