Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ρε συ, μην τρελαίνεσαι με τελικές κτλ. Έχεις διαβάσει ήδη κάποια πράγματα για τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, οπότε κάνε λίγο υπομονή και πήγαινε να τις ξαναδείς από κοντά, με την ησυχία σου για να πάρεις και την τελική σου απόφαση.

Μπορεί να πας να τις δεις από κοντά και ενώ είσαι ανάμεσα σε αυτές τις 2, να σου κάνει κλικ κάποιο άλλο μοντέλο.

Βρε δεν τρελαίνομαι για τπτ. Προσπαθώ απλά να καταλάβω από τις εμπειρίες σας αν αξίζει να δώσω ένα 300αρι παραπάνω για να πάρω την Napoleon χωρίς σούβλα αλλά με όλα τα άλλα καλά που έχει. Κοινώς να μην παρασυρθώ από τα specs και χάσω το νόημα αν κατά 99% κάνω την ίδια δουλειά και με τις 2.
Γιατί με το έξτρα 300αρι θα μπορώ να πάρω και όλα τα αξεσουάρ που θεωρώ ότι θα χρειαστώ.

Μην πάρω την AMG όπως είπε και ο φίλος πιο πριν και πηγαίνω στα στενάκια με 40...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1944

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

7 λεπτά πριν, greatony είπε

Βρε δεν τρελαίνομαι για τπτ. Προσπαθώ απλά να καταλάβω από τις εμπειρίες σας αν αξίζει να δώσω ένα 300αρι παραπάνω για να πάρω την Napoleon χωρίς σούβλα αλλά με όλα τα άλλα καλά που έχει. Κοινώς να μην παρασυρθώ από τα specs και χάσω το νόημα αν κατά 99% κάνω την ίδια δουλειά και με τις 2.
Γιατί με το έξτρα 300αρι θα μπορώ να πάρω και όλα τα αξεσουάρ που θεωρώ ότι θα χρειαστώ.

Μην πάρω την AMG όπως είπε και ο φίλος πιο πριν και πηγαίνω στα στενάκια με 40...

Επειδή "τρώγοντας έρχεται η όρεξη" παίρνοντας Napoleon  και τρώγοντας, θα σου ανοίξει η όρεξη για όλα αυτά που θα κάνεις μόνο με αυτή. Αν δεν την έχεις,  δε θα μπορείς και θα μείνεις με την όρεξη😀😀

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skskre είπε

Επειδή "τρώγοντας έρχεται η όρεξη" παίρνοντας Napoleon  και τρώγοντας, θα σου ανοίξει η όρεξη για όλα αυτά που θα κάνεις μόνο με αυτή. Αν δεν την έχεις,  δε θα μπορείς και θα μείνεις με την όρεξη😀😀

Με αυτή τη νοοτροπία ξεκίνησα για μια ψησταριά μέχρι 7-8 κατοστάρικα μαξ και σε λίγο με βλέπω να ψάχνω στη Χρυσή Ευκαιρία σπίτι για να χωρέσει η ψησταριά! Μην τύχει και μείνω με την όρεξη! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, greatony είπε

Βρε δεν τρελαίνομαι για τπτ. Προσπαθώ απλά να καταλάβω από τις εμπειρίες σας αν αξίζει να δώσω ένα 300αρι παραπάνω για να πάρω την Napoleon χωρίς σούβλα αλλά με όλα τα άλλα καλά που έχει. Κοινώς να μην παρασυρθώ από τα specs και χάσω το νόημα αν κατά 99% κάνω την ίδια δουλειά και με τις 2.
Γιατί με το έξτρα 300αρι θα μπορώ να πάρω και όλα τα αξεσουάρ που θεωρώ ότι θα χρειαστώ.

Μην πάρω την AMG όπως είπε και ο φίλος πιο πριν και πηγαίνω στα στενάκια με 40...

Βασικές διάφορες είναι οι ανοξείδωτες σχάρες σε σχέση με τις μαντεμένιες και το πλαϊνό μάτι infrared. Με τις ανοξείδωτες, ουσιαστικά έχεις λιγότερα πράγματα να κάνεις από άποψη συντήρησης και δεν πρόκειται να σου σκουριάσουν, ενώ με το πλαϊνό μάτι infrared θα φτιάχνεις τα πάντα, χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις συνέχεια τους μέσα καυστήρες.

Είπαμε, υπομονή και να τις ξαναδείς από κοντά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Rogue 425 

3 καυστήρες 

εξωτερικη θερμοκρασία περίπου 11 βαθμούς 

Δες εδώ τη φωτό 

Επίσης στο βίντεο μπορείς να δεις ποσό χώρο πιάνουν τα κάρβουνα , θα σου βγάλω και την επόμενη φορά που θα ψησω με τη δικιά μου 

όσο για τις μπριζόλες ζήτω συγνωμη αλλά για κάποιο λόγο μου κόλλησε η λέξη μπριζόλα .. προσωπικά επειδή δεν τρώω μπριζόλες δεν έχω ιδέα πως κόλλησα έτσι.. burger 🍔 ήθελα να γράψω σε burger αναφερόμουν στα νούμερα ✌️Μπριζόλες θα βάλω αν έχω κανα φίλο σπίτι και θα σου πω αλλά υπολογίζω και πάλι 4-5 . Μπορείς να δεις και στην εικόνα και να κανείς ένα πρόχειρο υπολογισμό.

Καρβουνα χρησιμοποιώ φυσικό ξυλοκάρβουνο ή μπρικετες Weber

09BD3673-D4A3-46FF-A7D7-FD909CDDBD18.jpeg

05725185-2773-4FE2-851C-A113DD295B0A.jpeg

Το τι και πόσα χωράει μία σχάρα με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε περισσότερο  απλά μαθηματικά δημοτικού είναι , και νομίζω ότι είμαστε λίγο μεγαλύτεροι 

Στο βίντεο όμως δεν δείχνει την ομοιόμορφη κατανομή αλλά το πώς χρησιμοποιείται το μεταλλικό καλάθι για τα κάρβουνα 

Στο ένθετο όμως που υπάρχει στη συνέχεια φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο σκίτσο και την  διάταξη με τους διαχύτες σε σχέση με την φωτογραφία και την πραγματική διάταξη όπου φαίνεται ξεκάθαρα οι  διαφορετικές αποστάσεις ανάμεσα τους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greatony είπε

Με αυτή τη νοοτροπία ξεκίνησα για μια ψησταριά μέχρι 7-8 κατοστάρικα μαξ και σε λίγο με βλέπω να ψάχνω στη Χρυσή Ευκαιρία σπίτι για να χωρέσει η ψησταριά! Μην τύχει και μείνω με την όρεξη! 😂

Εγώ μπορώ να σου πω ότι ξεκίνησα από λίγο πιο κάτω στα 500€ και το που κατέληξα, μπορείς να το δεις στην υπογραφή μου😁

Ξεκίνησα να ψάχνω από το Νοέμβριο του 2019 και τελικά αγόρασα την ψησταριά τον Ιούνιο του 2020...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greatony είπε

Με αυτή τη νοοτροπία ξεκίνησα για μια ψησταριά μέχρι 7-8 κατοστάρικα μαξ και σε λίγο με βλέπω να ψάχνω στη Χρυσή Ευκαιρία σπίτι για να χωρέσει η ψησταριά! Μην τύχει και μείνω με την όρεξη! 😂

Και εγώ για την 365 ξεκίνησα και κατέληξα στην 425xt.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εγώ μπορώ να σου πω ότι ξεκίνησα από λίγο πιο κάτω στα 500€ και το που κατέληξα, μπορείς να το δεις στην υπογραφή μου😁

Ξεκίνησα να ψάχνω από το Νοέμβριο του 2019 και τελικά αγόρασα την ψησταριά τον Ιούνιο του 2020...

Εγώ κάνα 8μηνο ψάχνω να ναι καλά η καραντίνα που δεν με αφήνει να πάω να τα δω με την ησυχία μου από κοντά!
Πάντως με βάση τα δικά σου και δικά μου δεδομένα υπολογίζω ότι κάθε μήνας ψαξίματος ισοδυναμεί με +100ε στο μπάτζετ οπότε πρέπει να αποφασίσω σύντομα!
 

Υ.Γ.: Βάλε μου φυτιλιές για την Prestige μήπως ταυτόχρονα ψάχνω και για γυναίκα μετά...🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, greatony είπε

Υ.Γ.: Βάλε μου φυτιλιές για την Prestige μήπως ταυτόχρονα ψάχνω και για γυναίκα μετά...🤣

Γυναίκες υπάρχουν πολλές. Napoleon Prestige Pro τώρα σε όλη την Ελλάδα, ελάχιστες...

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greatony είπε

Εγώ κάνα 8μηνο ψάχνω να ναι καλά η καραντίνα που δεν με αφήνει να πάω να τα δω με την ησυχία μου από κοντά!
Πάντως με βάση τα δικά σου και δικά μου δεδομένα υπολογίζω ότι κάθε μήνας ψαξίματος ισοδυναμεί με +100ε στο μπάτζετ οπότε πρέπει να αποφασίσω σύντομα!
 

Υ.Γ.: Βάλε μου φυτιλιές για την Prestige μήπως ταυτόχρονα ψάχνω και για γυναίκα μετά...🤣

Δεν θέλω να σου ανάψω φυτιλιές, αλλά ούτε και να ρίξω λάδι στην φωτιά...ΑΛΛΑ την ψησταριά θα την πληρώσεις μια φορά, από την άλλη την γυναίκα...😂😂😂

Εγώ πάντως την είχα μαζί μου σε όλη αυτή την «διαδρομή» και δεν συνάντησα ιδιαίτερες δυσκολίες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, greatony είπε

Βάλε μου φυτιλιές για την Prestige μήπως ταυτόχρονα ψάχνω και για γυναίκα μετά...🤣

Αν βαρέθηκες τη γυναίκα πάρε prestige. Αν όχι πάρε rogue. 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greatony είπε

Εγώ κάνα 8μηνο ψάχνω να ναι καλά η καραντίνα που δεν με αφήνει να πάω να τα δω με την ησυχία μου από κοντά!
Πάντως με βάση τα δικά σου και δικά μου δεδομένα υπολογίζω ότι κάθε μήνας ψαξίματος ισοδυναμεί με +100ε στο μπάτζετ οπότε πρέπει να αποφασίσω σύντομα!
 

Υ.Γ.: Βάλε μου φυτιλιές για την Prestige μήπως ταυτόχρονα ψάχνω και για γυναίκα μετά...🤣

Ότι budget και να αποφασίσεις να δώσεις η Napoleon από τα 599€ και πάνω είναι μονόδρομος .. δλδ και 300€ λιγότερα να θέλεις να δώσεις που αναφέρεις για να κανείς οικονομία πας σε 525 ΧΤ και χάνεις ανοξείδωτες σχάρες, οπίσθιο καυστήρα και έχεις μικρότερο sizzle zone που δεν είναι 2 επιπέδων σε ύψος.

Επειδή έτσι όπως σε ακούω είσαι σαν και μένα που τρώω παντόφλα όλη μέρα από τη γυναίκα μου, θα σου πω ότι θα το μετανιώσεις αν πας σε μαντέμια γιατί θα έχεις και τη παντόφλα θα έχεις και το καθάρισμα 😬😬😬😂😂😂

καπως έτσι εγώ στην 425 θα παραγγείλω ανοξείδωτες σχάρες και θα φάω καμπάνα στο κεφάλι 200-250 € ενώ αν από την αρχή πήγαινα σε 425 SE θα κέρδιζα και αλλά πράγματα ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εγώ πάντως την είχα μαζί μου σε όλη αυτή την «διαδρομή» και δεν συνάντησα ιδιαίτερες δυσκολίες 

Εμένα το αρχικό μπάτζετ ήταν 500-600 και πήγα στα 850περίπου με την 525. Η γυναίκα μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε πολλές αμφιβολίες (με εβριζε δλδ απο μέσα της). Αλλά όταν είδε πόσο ασχολούμε και πόσο την ελάφρυνα από το μαγείρεμα ιδιαίτερα το ΣΚ, ηρέμησε. Και είδε και τι εργαλείο έβαλα στο σπίτι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια συμβουλή, ότι καλό εργαλείο παίρνεις να το παίρνεις για πάρτη σου, όχι δώρο στη γυναίκα σαν δικαιολογία. Εγώ της είχα πάρει δώρο καλό μίξερ και καφετιέρα και τα κλαίω τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannislazy είπε

Εμένα το αρχικό μπάτζετ ήταν 500-600 και πήγα στα 850περίπου με την 525. Η γυναίκα μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε πολλές αμφιβολίες (με εβριζε δλδ απο μέσα της). Αλλά όταν είδε πόσο ασχολούμε και πόσο την ελάφρυνα από το μαγείρεμα ιδιαίτερα το ΣΚ, ηρέμησε. Και είδε και τι εργαλείο έβαλα στο σπίτι.

Ακριβώς Γιάννη! Πλέον το μαγείρεμα γίνεται, σχεδόν καθημερινά στην ψησταριά είτε σε τηγάνι, είτε στην σχάρα, είτε σε γάστρα, είτε σε ταψί.

Η ελάφρυνση, που αναφέρεις κι εσύ, είναι πολύ μεγάλη. Εμένα προσωπικά μου αρέσει να μαγειρεύω στην ψησταριά, οπότε είμαστε και οι δυο πολύ ευχαριστημένοι με την απόφασή μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...