Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτοχος BK Monarch πρέπει να πω πως το μόνο αρνητικό που είδα στη χρήσης της είναι ο ζαγρέ κάδος που καθαρίζει δύσκολα ( οι Napoleon και μετα οι weber καθαρίζουν πολύ πιο εύκολα εκεί ) , έχει και τα σημεία που είναι η συναρμογή του και σου χαλάει ακόμα και το σφουγγαράκι όταν περνα απο εκεί πάνω. Από την αλλη ένα καθάρισμα χρειάζεται να μην είναι στρώμα το λίπος , καινούργια δεν πρόκειται να δείξει ποτέ, θα πιάσει μαυρίλα θες δεν θες. Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με ψησίματα κατα 80% γεμάτη την επιφάνεια ψησίματος και ας έχει 3 καυστήρες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

'Οσοι χρησιμοποιούν μαντεμένια γουόκ ή τηγάνια (Lodge, Weber κλπ) στην ψησταριά υγραερίου, χρησιμοποιούν ελαιόλαδο στο μαγείρεμα ή όχι; Ρωτάω λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσονται στα σκεύη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nitroc είπε

Από την αλλη ένα καθάρισμα χρειάζεται να μην είναι στρώμα το λίπος , καινούργια δεν πρόκειται να δείξει ποτέ, θα πιάσει μαυρίλα θες δεν θες.

Σοφή κουβέντα και απο προσωπική εμπειρία ισχυει και σε Ναπολέον (και ας ειναι λειος ο κάδος) και φανταζομαι και σε ολες τις άλλες...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxotis67 είπε

'Οσοι χρησιμοποιούν μαντεμένια γουόκ ή τηγάνια (Lodge, Weber κλπ) στην ψησταριά υγραερίου, χρησιμοποιούν ελαιόλαδο στο μαγείρεμα ή όχι; Ρωτάω λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσονται στα σκεύη.

Ηλιέλαιο για τη συντήρηση και το seasoning (μόνο και μόνο επειδή είναι λεπτό έλαιο και δεν μένει μεγάλη στρώση στο τηγάνι), αλλά να ξέρεις για το μαγείρεμα,  πάντα με ελαιόλαδο αν αντέχει η τσέπη σου (ακόμα και για τηγάνισμα) είναι πιο ανθεκτικό έλαιο στις υψηλές θερμοκρασίες και πιο υγιεινό όταν καίγεται σε σύγκριση με όλα τα άλλα έλαια. Διάβασε και τα άρθρα παρακάτω:

https://www.capital.gr/health/3097963/einai-to-elaiolado-to-kalutero-ladi-gia-tiganisma

https://www.oliveoiltimes.com/world/frying-with-olive-oil/30470

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μπήκα και εγώ στο τριπάκι και πήρα την προσφορά με την WEBER 310. Θα ήμαστε μάλλον αρκετοί με αυτήν την αγορά.

Από ότι διάβασα την καίω για 20 λεπτά και μετά την λαδώνω ελαφριά.

Έχω 3 ερωτήσεις αν κάποιος θέλει να βοηθήσει.

Φιάλη έχω από την άλλη ψησταριά μια μεγάλη coralgaz κάνει?

Έχω μία μεγάλη μαντεμένια πλάκα landmann, χωράει, κάνει για μπιφτέκια ? γιατί ίσως κολλάνε στην μαντεμένια σχάρα.

Έχω και γάστρες εμαγιέ με καπάκι μπορώ να βάλω μία τέτοια γάστρα μέσα στη ψησταριά πάνω στη σχάρα για να μαγειρέψω εκεί κάτι αντί για το φούρνο? ή δεν κάνουν?

 

10 λεπτά πριν, jusurum είπε

Τελικά μπήκα και εγώ στο τριπάκι και πήρα την προσφορά με την WEBER 310. Θα ήμαστε μάλλον αρκετοί με αυτήν την αγορά.

Από ότι διάβασα την καίω για 20 λεπτά και μετά την λαδώνω ελαφριά.

Έχω 3 ερωτήσεις αν κάποιος θέλει να βοηθήσει.

Φιάλη έχω από την άλλη ψησταριά μια μεγάλη coralgaz κάνει?

Έχω μία μεγάλη μαντεμένια πλάκα landmann, χωράει, κάνει για μπιφτέκια ? γιατί ίσως κολλάνε στην μαντεμένια σχάρα.

Έχω και γάστρες εμαγιέ με καπάκι μπορώ να βάλω μία τέτοια γάστρα μέσα στη ψησταριά πάνω στη σχάρα για να μαγειρέψω εκεί κάτι αντί για το φούρνο? ή δεν κάνουν?

Ευχαριστώ για μία απάντηση

Επίσης ποιά είναι η εμπειρία σας με πλάκες αλατιού Ιμαλαίων, ψήνεις εκει πάνω ή απλά την καις και μετά σβήνεις, βάζεις ψάρι κρέας και ψήνεται μόνο του?

Επεξ/σία από jusurum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jusurum είπε

Τελικά μπήκα και εγώ στο τριπάκι και πήρα την προσφορά με την WEBER 310. Θα ήμαστε μάλλον αρκετοί με αυτήν την αγορά.

Από ότι διάβασα την καίω για 20 λεπτά και μετά την λαδώνω ελαφριά.

Έχω 3 ερωτήσεις αν κάποιος θέλει να βοηθήσει.

Φιάλη έχω από την άλλη ψησταριά μια μεγάλη coralgaz κάνει?

Έχω μία μεγάλη μαντεμένια πλάκα landmann, χωράει, κάνει για μπιφτέκια ? γιατί ίσως κολλάνε στην μαντεμένια σχάρα.

Έχω και γάστρες εμαγιέ με καπάκι μπορώ να βάλω μία τέτοια γάστρα μέσα στη ψησταριά πάνω στη σχάρα για να μαγειρέψω εκεί κάτι αντί για το φούρνο? ή δεν κάνουν?

Ευχαριστώ για μία απάντηση

Καλησπέρα. Φιάλη 10κιλη ναι. 

Με την ίδια ψησταριά αγόρασα πλάκα Ladmann 43,5*23,5 διάσταση. Είναι κουφέτο. Δεν κολλάει τίποτα. 

Για την τρίτη σου ερώτηση δεν γνωρίζω, με ενδιαφέρει και εμένα η απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jusurum είπε

Έχω και γάστρες εμαγιέ με καπάκι μπορώ να βάλω μία τέτοια γάστρα μέσα στη ψησταριά πάνω στη σχάρα για να μαγειρέψω εκεί κάτι αντί για το φούρνο? ή δεν κάνουν?

 

λογικά κάπου πρέπει να έχει σήμανση θερμοκρασιας. βέβαια αν τη βάζεις στη μέση με τους δύο πλευρικούς καυστήρες κάτω από την μέση, που η θερμοκρασία δεν θα ξεπερνάει τους 200-240 βαθμούς δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα γενικά. 

Αλλιώς υπάρχουν κάτι πολύ ωραίες κεραμεικές που κανουν και για τζάκι και για τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zanskou είπε

λογικά κάπου πρέπει να έχει σήμανση θερμοκρασιας. βέβαια αν τη βάζεις στη μέση με τους δύο πλευρικούς καυστήρες κάτω από την μέση, που η θερμοκρασία δεν θα ξεπερνάει τους 200-240 βαθμούς δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα γενικά. 

Αλλιώς υπάρχουν κάτι πολύ ωραίες κεραμεικές που κανουν και για τζάκι και για τα πάντα. 

Φαντάζομαι ότι όλες οι γάστρες που μπαίνουν σε κανονικό φούρνο πιθανώς να μπαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mολις εσκασε ειδοποιηση απο idealo. NAPOLEON ROGUE RSE525RSIB - € 1,279.00

https://www.feuerdepot.de/gasgrill/gasgrill-napoleon-rogue-rse525rsib/?number=RSE525RSIBPSS-1-DE

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Ηλιέλαιο για τη συντήρηση και το seasoning (μόνο και μόνο επειδή είναι λεπτό έλαιο και δεν μένει μεγάλη στρώση στο τηγάνι), αλλά να ξέρεις για το μαγείρεμα,  πάντα με ελαιόλαδο αν αντέχει η τσέπη σου (ακόμα και για τηγάνισμα) είναι πιο ανθεκτικό έλαιο στις υψηλές θερμοκρασίες και πιο υγιεινό όταν καίγεται σε σύγκριση με όλα τα άλλα έλαια. Διάβασε και τα άρθρα παρακάτω:

https://www.capital.gr/health/3097963/einai-to-elaiolado-to-kalutero-ladi-gia-tiganisma

https://www.oliveoiltimes.com/world/frying-with-olive-oil/30470

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μου γεννήθηκε η απορία επειδή είδα σε σχόλια στο YouTube, ότι λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσονται στα μαντεμενια σκεύη στην ψησταριά, απαγορεύεται το ελαιόλαδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

boooom. και 70€ μεταφορικά μέσω ESWD.... τρομερή τιμή...

 

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

@Trelloneritisεδώ εισαι... Χτυπάς τοπ εραλείο με 70ευρώ ερχεται Αθήνα και εσύ μονο πάς και το παραλαμβάνεις απο την αποθήκη...κινήσου γρήγορα...!!! ;)

1650€ Ελλάδα... 300€ κερδος... 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jusurum είπε

Φαντάζομαι ότι όλες οι γάστρες που μπαίνουν σε κανονικό φούρνο πιθανώς να μπαίνουν.

εγώ θα εκανα ενα διπλοτσεκαρισμα. οι θερμοκρασιες που πιάνεις με την ψησταρια ειναι πολύ μεγαλύτερες από το φούρνο σε κάποιες περιπτώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 12:37 ΠΜ, greenroadrunner είπε

Όποιος είναι σε αναζήτηση για θερμόμετρο, ας έχει υπόψη την εξής προσφορά του AliExpress για το Inkbird IBT-4XS: https://www.aliexpress.com/item/32839843456.html με seller "AliExpress INKBIRD Official Store" και δωρεάν μεταφορικά από Γερμανική αποθήκη (άρα 0€ τελωνείο). Είναι νομίζω το ίδιο listing που ανέφερε ο @SagoniasSlutRos μερικές σελίδες πίσω, αλλά με επιπλέον κουπόνια που κατεβάζουν το κόστος.

Τελική τιμή Inkbird IBT-4XS με κουπόνια για τα 4 probes 35,06 € (41,15 - 2,55 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
και με 2 probes 27,66 € (32,90 - 1,70 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
Δεν ξέρω εάν έχει βρεθεί ποτέ χαμηλότερα αλλά θεωρώ ότι στην παρούσα στιγμή είναι πολύ καλό value for money.

Tο store coupon το αποκτάς από τη σελίδα του shoping cart (βλ την 1η εικόνα) και υπάρχουν οι εξής επιλογές:
€ 1,70 off on order over € 12,75
€ 2,55 off on order over € 38,26
€ 4,25 off on order over € 84,17

Επίσης τρέχει το promo με τους κωδικούς AEKOLMAR ή AEKOLMAR2 σε όλα τα προϊόντα στο AliExpress με τιμή από 25$ δηλαδή περίπου 22€. Τον κωδικό τον προσθέτεις στο αμέσως επόμενο βήμα μετά το shoping cart (βλ την 2η εικόνα).

Επιπλέον ο seller έχει "extra 5% off" για "2 pieces or more" εάν κάποιοι κάνουν συνδυαστική παραγγελία κατεβαίνει ακόμη περισσότερο η τελική τιμή ανά τεμάχιο.

 

 

 

cart1.png

 

cart2.png

ευχαριστώ και πάλι για την υπερπροσφορα.μου ήρθε σε 3 εργάσιμες!! ευτυχώς το αρνί θα ξέρω τι θερμοκρασία θα έχει 🤣

 

για τη μαντεμένια σχαρα πάντως για μπιφτεκια δεν χρειάζεται. εγώ χωρίς κανένα seasoning που έχω την 310 δεν έχει κολλήσει ποτέ μπιφτέκι.  απλά τα αφήνω στην αρχή να ψηθούν καλά και μετά τα γυρνάω με σπατουλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...