Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

46 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ορίστε και το κατσικάκι...

Άντε και στα δικά μας!

Εγώ έχω κρατήσει ένα Αμφιλοχίας για την Κυριακή!

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κληρωθηκα σε ενα διαγωνισμο της weber στο facebook που εκανε το kyso.gr και μολις παρελαβα δωρακια

179368609_10157586913901353_5564795580797380814_n.jpg

Ωραίος!! Να τα χαρείς και ας μην είναι σούβλα! Το σφουγγάρι αυτό με ιντριγκάρει, είναι σκληρό αλλά όχι σαν την πράσινη πλευρά του κοινού σφουγγαριού; Είναι για το καθημερινό maintenance της σχάρας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, PJK είπε

Στην πλατειά επάνω να ψήνεις

Εχω μπερδευτεί , σε αυτο το βίντεο που την στήνουν δείχνει την άλλη πλευρά 

 

 

Εδώ ομως λένε το ανάποδο οπότε θα σας ακολουθήσω 

https://www.weber.com/CA/en/blog/burning-questions/which-side-faces-up-on-a-cast-iron-grate/weber-30495.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η 525se και η 525xt έχουν το ίδιο μέγεθος. Αν δεν σου χωράει η μια δεν σου χωράει και η άλλη

https://napoleongrills.gr/rogue-se/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-525-se-stainless-steel-rse525rsibpss-1-gr.html
https://napoleongrills.gr/rogue-xt/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-525-xt-stainless-steel-rxt525sibpss-1-gr.html

Τα μοντέλα xt έχουν μικρότερο πλαϊνό μάτι infrared και δεν έχουν οπίσθιο καυστήρα, εν συγκρίσει με τα μοντέλα se

Η SE525 πλάτος: 154 εκ. (127 εκ. με τα ράφια κατεβασμένα)
Η ΧΤ525 πλάτος: 154 εκ. (103 εκ. με τα ράφια κατεβασμένα)
Ίσως να μην ήμουν σαφής όταν είπα για τις διαστάσεις. Δεν χωράει στο μπαλκόνι για να την αποθηκεύσω, οπότε όταν δεν τη χρησιμοποιώ θα κλείνω το ένα ράφι. Για να ψήσω θα την τραβάω λίγο, για αποθήκευση δεν μπορεί να είναι μες στη μέση.

20 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

 

Γιατί η μία 525 δεν χωράει στον χώρο σου ενώ η άλλη 525 χωραει...? Δεν νομίζω ότι έχουν αλλά μεγέθη...

 

Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει γιατί αυτό είναι προσωπικό θέμα...

Δεν έχω και τρελη εμπειρία με ψησταριές είναι η πρώτη μου επώνυμη...

Ναι αν είχα να διαλέξω μεταξύ 3 και 4 όπως προείπα θα πήγαινα στους 4...εμένα μου έχουν φανεί χρήσιμοι... Ψήνω ποιο συχνά με τους δύο indirect από.οτι με όλους μαζί...δλδ κάτι χταποδακια κατι ολόκληρα κοτόπουλα, πίτσες ακόμα και κοντοσούβλια κτλ με έμμεσο τρόπο θα ψήνεις...

Όταν βάλεις πχ λουκάνικα, παΐδάκια κτλ τότε θα βάλεις φουλ...

Με 4ης καυστήρες έχεις καλύτερο έλεγχο και ευρως θερμοκρασιών επίσης ...

Όποτε γέρνει η πλάστιγγα προς την 525 και όχι 425 αν με ρωτάς...

Είχα τον ίδιο περίπου ενδοιασμό (με μικρότερο μπάτζετ από το δικό σου) μεταξύ 425 και 525...όταν έψαχνα και εγώ πριν κανένα 2-3μηνο...

Αλλά σε εμένα ήταν εύκολη η επιλογή γιατί την βρήκα στα 800ε (δλδ ποιο φθηνά από ότι η 425 από Ελλάδα) από Γερμανία οπότε προχώρησα στην 525...

Καλά εσύ με αυτή την τιμή χτύπησες κελεπούρι!
Για τα μεγέθη απάντησα πιο πάνω. Το budget μη νομίζεις, με €500 ξεκίνησα πέρυσι όταν είχε βγάλει η campinggaz σε black friday 50% έκπτωση, τα οποία δεν πρόλαβα. Από τότε με τρώει και τώρα είπα να κάνω την υπέρβαση για κάτι καλό έως €900. Στα καπάκια είδα τις Napoleon που δεν τις είχα ακούσει καν και είδα ότι με €1300 παίρνω κάτι πάρα πολύ καλό. Έσκασε και το "μια φορά θα την πάρεις, δώσε κάτι παραπάνω" από τη σύζυγο (σημ. α) δουλεύει σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών και συνεργάζονται με Weber και Broil King και έχει από πρώτο χέρι εντυπώσεις πελατών, β) για να σας προλάβω δεν παίζει έκπτωση) και φτάσαμε σε αυτό το ποσό, το οποίο το υπολογίζω ότι θα ανέβει άλλα €500 για τα έξτρα (σούβλα, πέτρα για pizza, κάλυμμα κλπ)

19 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

 

Η μόνη διαφορά σε διαστάσεις που έχει η Napoleon Rogue SE από την ΧΤ και την σκέτη είναι ότι στην SE το αριστερό ράφι με την υπέρυθρη εστία δεν διπλώνει. Ίσως το σχεδίασαν έτσι επειδή είναι μεγαλύτερη η εστία και πιο βαριά ως κατασκευή. Επομένως η XT καταλαμβάνει κατά περίπου 25cm λιγότερο χώρο διπλωμένη. Εάν όμως θες να χρησιμοποιήσεις την πλαϊνή εστία, οι διαστάσεις δεν διαφέρουν.

 

Όποια και να πάρεις θα μπορείς να ψήνεις, να τρως και να το ευχαριστιέσαι. Όπως λένε όμως δεν είναι μόνο ο προορισμός που μετράει αλλά και το ίδιο ταξίδι. Προφανώς για να έχεις φτάσει να κοιτάς σε αυτές τις τιμές, το έχεις μεράκι το άθλημα. Μια φορά αγοράζεις και ότι πληρώσεις παίρνεις σε δυνατότητες. Φυσικά η αύξηση του κόστους δεν πάει αναλογικά με τα extras ειδικά όσο πλησιάζεις στις ανώτερες βαθμίδες. Αναρωτήσου τι θέλεις να έχεις οπωσδήποτε.

Οι καυστήρες των Napoleon επαρκούν και με το παραπάνω για ότι θερμοκρασίες τραβάει η όρεξή σου για όλη την επιφάνεια της σχάρας του κάθε μοντέλου. Μάλλον προβληματίζεσαι αν θα σε καλύψει μια πιο μικρή σχάρα. Με τη μεγαλύτερη σχάρα και τον έξτρα καυστήρα δεν είναι απαραίτητο να τη γεμίζεις κάθε φορά. Έχεις όμως τη δυνατότητα. Μη ξεχνάς ότι έχεις και μεγαλύτερη indirect ζώνη πχ με τους δύο ακριανούς καυστήρες μόνο ανοιχτούς.

Αφού κλίνεις για team Napoleon, θα προσπαθήσω να περιορίσω τις επιλογές σου. Κατέληξε πρώτα εάν είναι πιο σημαντικό για εσένα A) το indirect ψήσιμο ή Β) η χρήση σούβλας μαζί με το ψήσιμο σε infrared.

Στην περίπτωση Α είσαι στην Rogue 525XT στα 1300€. Δεν θα έχεις πίσω καυστήρα αλλά γίνεται και σούβλα και μόνο με τους κάτω. Το sizzle zone μικρό μεν, δυνατό δε, καλύπτει μαγειρικά σκεύη και απευθείας ψήσιμο μικρομεσαίων κομματιών κρέατος.

Στην περίπτωση Β είσαι στην Rogue 425SE στα 1400€. Πίσω καυστήρας σούβλας για πολύ μεγαλύτερη ευκολία και ίσως και καλύτερα αποτέλεσμα εάν ασχοληθείς με σουβλιστά. Μεγαλύτερη infrared εστία (χωράει και tomahawk μικρού δεινοσαύρου) και ανοξείδωτες κυρίως σχάρες με 15 έτη peace of mind. Εγώ προσωπικά θα θυσίαζα 1 κυρίως καυστήρα (από 4 σε 3) κάνοντας υποχωρήσεις στις ευκολίες που προσφέρει για τα προαναφερθέντα για τη χρήση που κάνω.

Εάν έχεις να δώσεις 1650€ για 525SE δεν θα το μετανιώσεις και θα έχεις το best of both worlds.

Από 425SE σε 525SE τα +250€ για +1 καυστήρα και +13cm πλάτος σχάρας, δεν είναι ευκαταφρόνητο ποσό. Μπορείς με αυτά να προμηθευτείς όλα τα παρελκόμενα και αρκετά έξτρα αξεσουάρ.

Από 525XT σε 525SE τα +350€ είναι πιστεύω πιο δικαιολογημένα. Μόνο τις σχάρες αν πεις να αναβαθμίσεις από μαντέμι σε ανοξείδωτες η Napoleon ζητάει 200€. Τα υπόλοιπα 150€ για +50% μεγαλύτερο sizzle zone και +1 καυστήρα σούβλας, τα δίνουν άνετα όποιοι εκτιμούν αυτά που προσφέρουν.

Έχε επίσης υπόψη σου όποιο μοντέλο και αν επιλέξεις, ότι αν σκοπεύεις να τη χρησιμοποιείς με την πλάτη στον τοίχο, θες περίπου 30cm κενό χώρο πίσω της ψησταριάς για να μπορεί να ανοίγει το καπάκι και για επαρκή εξαερισμό. Αν θες να ανοίγεις το καπάκι χωρίς έξτρα χώρο πίσω, πρέπει αναγκαστικά να πας στη σειρά Prestige... 🙂

 

Καλή φώτιση για την τελική επιλογή σου!

 

Source: ευτυχισμένος κάτοχος Rogue 525SE

Ήσουν υπερκατατοπιστικός και μέσα στο μυαλό μου! Η SE525 είναι σούπερ αλλά μπαίνει στην εξίσωση το πρόβλημα των διαστάσεων . Η Prestige ούτε για αστείο!  Δεν την πιάνω ούτε από χώρο, ούτε από budget. Λογικά στην SE425 θα καταλήξω.

8 ώρες πριν, eliassgr είπε

Η Napoleon γενικά έχει πιο δυνατούς καυστήρες σε kW, και καλύτερη κατανομή θερμότητας λόγω της διαφορετικής κατανομής και κλίσης των καλυμμάτων για τους καυστήρες, οπότε δεν χρειάζεσαι περισσότερους καυστήρες... καλό είναι να κοιτάς τη συνολική απόδοση του μπάρμπεκιου σε kW σε συνδυασμό με την επιφάνεια ψήσιματος!

image.png.d260d8d286a864e87f465a246fb73094.png

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ χθες και το ανέφερα σε κάποια ανάρτηση μου. Οι καυστήρες της SE425 με τους καυστήρες της XT525 έχουν διαφορά στην απόδοση των kW. Είναι 4x4,15 kW έναντι 3x4,75 kW για επιφάνεια ψησίματος 46x73 cm έναντι 46x59,5 cm αντίστοιχα.

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

@Trelloneritisεδώ εισαι... Χτυπάς τοπ εραλείο με 70ευρώ ερχεται Αθήνα και εσύ μονο πάς και το παραλαμβάνεις απο την αποθήκη...κινήσου γρήγορα...!!! ;)

1650€ Ελλάδα... 300€ κερδος... 

€1599 μου την εμφανίζει αλλά και στην τιμή της προσφοράς να την έβρισκα υπάρχει το θέμα των διαστάσεων. Σε ευχαριστώ πάντως για τη σκέψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdeli είπε

Το σφουγγάρι αυτό με ιντριγκάρει, είναι σκληρό αλλά όχι σαν την πράσινη πλευρά του κοινού σφουγγαριού; Είναι για το καθημερινό maintenance της σχάρας;

Είναι κάπως διαφορετικό. Νομίζω ότι κάνει κυρίως για ανοξείδωτες σχάρες, όπως και το καθαριστικό που μου έστειλαν, οπότε μου είναι άχρηστα στην ουσία. Θα τα κρατήσω για όταν πάρω μια κάρβουνου που θέλω. Έχω πάρει τέτοια σφουγγαρακια από σεζόν με κάπου 2€ και έχω χρησιμοποιήσει ίσα ίσα το ένα. Κάνω δουλειά με τα απλά της κουζίνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς να προτείνει σχάρα inox που να πατάει πάνω στη μαντεμενια σχάρα της Weber για ψήσιμο τροφίμων με έμμεσο τρόπο; Με ενδιαφέρει τα πόδια της inox να πατάνε πάνω στην κύρια σχάρα. Κάτι τέτοιο είναι οκ;

https://www.skroutz.gr/s/24090267/Σχάρα-Inox-Ψησίματος-με-Πόδια-Γάστρας-37-5x26-5cm.html

Επεξ/σία από toxotis67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 7:39 ΜΜ, Manos939393 είπε

Καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ. Είμαι καινούριος και δεν ξέρω τι να επιλέξω σε ψησταριά υγραερίου μέχρι 400 ευρώ. Έχω δει κάποιες unimac με 4 καυστήρες και ένα πλαϊνό μάτι και μαντέμι. Έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο ; Είναι ευχαριστημένος ;

Ίσως σε βοηθήσουν τα παρακάτω 

https://krasodad.blogspot.com/2019/10/unimac-basic.html?m=1

θα σου πρότεινα να δεις και τη Naterial Kenton που έχει το Leroy merlin. Αρκετά τίμια επιλογή για τα χρήματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Come on baby light my fire 🔥🔥🔥🔥🔥

Jamestown Maddox 4.1

Ξεκινάω: Το απόλυτο VFM BBQ  με 4 καυστήρες και πλευρικό μάτι με υπέρυθρες και μεγάλη επιφάνεια για αμαρτίες.... (73,5x43,5)

Αρκετά βαριά κατασκευή για τα 430€ (προσφορά practiker έως 2/5). Καπάκι με 2πλό τοίχωμα, μαντεμενιες σχάρες, τους 300° τους έπιασε για πλάκα και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τους κρατούσε αρκετή ώρα με 3 καυστηρες. Η εγγύηση άμεσης αντικατάστασης υλικών είναι 2 χρόνια από practiker και συνολικά 10 χρόνια που όμως θα πρέπει να απευθυνθείς στον αντιπρόσωπο Ευρώπης στη Γερμανία (obi.de Euromate GmbH). Έχει πάτο με ρήση  για τη συλλογή των λίπων σε ένα σημείο που καταλήγουν σε δοχείο. Πτυσσόμενο το ένα αυτί, σταθερό το άλλο που έχει τις υπέρυθρες. Χώρεσα 15αρα φυάλη στην ειδική υποδοχή. 

Το άσχημο είναι ότι λόγω Μ.Εβδομαδας δε μπορώ να την χαρώ...

Ήδη όμως προμηθεύτηκα 8mm τετράγωνη σούβλα 1m (15€), μοτέρ σούβλας για κοκορέτσι με δύναμη να γυρνάει max 6-7kg με ακροδέκτη για τη σουβλα (18€), και προέκταση για να στηρίξω το μοτέρ από amazon.de σε μαύρο χρώμα 11€ με τα μτφρκ.

Σήμερα το βράδυ έχει καλό καιρό , θα κοιμηθώ στο μπαλκόνι . Σκέφτομαι επίσης να της βάλω συναγερμό!

Έχετε κανένα καλό από banggood 😄😄😄

 

rsz_20210429_212139.jpg

rsz_120210429_213254.jpg

rsz_1rsz_20210429_223059.jpg

rsz_20210429_213319.jpg

Επεξ/σία από MANOLIS33
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 12:06 ΠΜ, pexths είπε

χαιρετω το φορουμ, πρωτο μηνυμα απο εμενα.

εχω την weber e310 περιπου 5 μηνες. εχω κανει καμια 30ρια ψησιματα, ολα καλά χωρις κανενα προβλημα. στο προτελευταιο ψησιμο ενω εχω ζεστανει καλα και ψηνω την πρωτη δοση κρεατων απροβληματιστα, με το που βαζω την δευτερη φουρνια κρεατων ξαφνικα πεφτει η θερμοκρασια, με το ζορι με κλειστο καπακι εφτανε 150 βαθμους. αποτελεσμα: πεταμα το κρεας.

σαν πρωτη σκεψη προχωραω σε προσεκτικο και λεπτομερες καθαρισμα.

σημερα παω να ψησω εκ νεου, την ανοιγω για ζεσταμα και μετα απο 15 λεπτα η θερμοκρασια εχει φτασει 280 βαθμους ενω στο παρελθον σε 10 λεπτα χτυπουσε για πλακα 300 βαθμους. βαζω τα κρεατα και ενω φαινονται ολα καλα ξαφνικα παλι ριχνει θερμοκρασια σε βαθμο που δεν μπορω να ψησω, οποτε παλι πεταμα τα κρεατα.

 

εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει; να σημειωσω οτι εχω αγορασει αυτο το εξαρτημα https://www.kyso.gr/kit-katharismou-weber-6202/p-el-160 και το χρησιμοποιω. καποια ιδεα τι μπορει να φταιει;

σημερα αλλαξα μπουκαλα. ο ανθρωπος που ηρθε μου ειπε οτι ηταν αδεια η παλια. αναβω την ψησταρια δοκιμαστικα και τους τρεις καυστηρες στο φουλ και σε 20 λεπτα επιασε 290 βαθμους. ειμαστε ενταξει η υπαρχει θεμα;

επισης ακομα μια ερωτηση, ισως χαζη αλλα παρολα αυτα ερωτηση. οταν δουλευουν και οι τρεις καυστηρες ακουγεται ενας χαλαρος θορυβος απο την φιαλη, για την ακριβεια απο εκει που συνδεεται η φιαλη με το σωληνακι. οταν κλεινω τους καυστηρες δεν ακουγεται τιποτα. ειναι φυσιολογικος αυτος ο θορυβος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η απόπειρα για πίτσα!! 

Μπορω να πω ότι για πρωτη προσπαθεια και 3 ψησιμο συνολικα σε υγραεριο, πηγε εξαιρετικα καλα.. ναι ξερω στην πρωτη πίτσα δεν ειχε ξεροψηθει στα πλαϊνά αλλα ηδη στην δευτερη βελτιώθηκε πολυ..

Στην γεύση προσωπικά ξετρελαθηκαμε!! Καλυτερες απο αγοραστες και πολυ καλυτερες αποτι εχουμε κανει σε φουρνο..

Υ.Γ. ξέρω οτι θελει βελτίωση.. απλα ενθουσιαστηκα με το αποτελεσμα..

Screenshot_20210429-234156_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234211_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234907_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234924_Gallery.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, KostasTk είπε

1η απόπειρα για πίτσα!! 

Μπορω να πω ότι για πρωτη προσπαθεια και 3 ψησιμο συνολικα σε υγραεριο, πηγε εξαιρετικα καλα.. ναι ξερω στην πρωτη πίτσα δεν ειχε ξεροψηθει στα πλαϊνά αλλα ηδη στην δευτερη βελτιώθηκε πολυ..

Στην γεύση προσωπικά ξετρελαθηκαμε!! Καλυτερες απο αγοραστες και πολυ καλυτερες αποτι εχουμε κανει σε φουρνο..

Υ.Γ. ξέρω οτι θελει βελτίωση.. απλα ενθουσιαστηκα με το αποτελεσμα..

Screenshot_20210429-234156_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234211_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234907_Gallery.jpg

Screenshot_20210429-234924_Gallery.jpg

Πολύ καλό αποτέλεσμα ...

Μιας και εγώ έχω κάνει 2 ψησίματα ηδη στην ψησταριά...και ψάχνονται να πετύχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στην τύπου νεαπολιταν (ας πούμε)...

Λέω την επόμενη φορά να κάνω ψήσιμο σε 2 στάδια γιατί αλλιώς δεν ξεροψηνει αρκετά τα πλαϊνά (που από ότι βλέπω έχεις και εσύ θέμα)...

Δλδ θα βάλω την βάση με ντομάτα μόνο για 2-3 λεπτά Μαξ...

θα βγάλω θα ξαναφούντωσω τους καυστήρες στο φουλ θα βάλω τα υπόλοιπα υλικά στην πίτσα...κλείσιμο μεσαίων καυστήρων (δλδ κάτω από πέτρα) και μέσα παλι για άλλα 3-4 λεπτά Μαξ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Πολύ καλό αποτέλεσμα ...

Μιας και εγώ έχω κάνει 2 ψησίματα ηδη στην ψησταριά...και ψάχνονται να πετύχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στην τύπου νεαπολιταν (ας πούμε)...

Λέω την επόμενη φορά να κάνω ψήσιμο σε 2 στάδια γιατί αλλιώς δεν ξεροψηνει αρκετά τα πλαϊνά (που από ότι βλέπω έχεις και εσύ θέμα)...

Δλδ θα βάλω την βάση με ντομάτα μόνο για 2-3 λεπτά Μαξ...

θα βγάλω θα ξαναφούντωσω τους καυστήρες στο φουλ θα βάλω τα υπόλοιπα υλικά στην πίτσα...κλείσιμο μεσαίων καυστήρων (δλδ κάτω από πέτρα) και μέσα παλι για άλλα 3-4 λεπτά Μαξ...

 

Φαντασου σε 2 σταδια την εκανα αλλα χωρις να την βγαλω, απλα προσθεσα τα τυρια απο πανω.. Φοβηθηκα βεβαια να την λαμπαδιασω στον 2ο γύρο μηπως και καιγόταν η βαση της αν και ειχα περιθώρια.. την επομενη φορα ελπίζω να βγει καλυτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...