Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Όταν λες τροφίμων, εννοείς λαχανικών ή κάτι άλλο; Δεν σε καλύπτει το warming rack που έχεις σε αυτό που θέλεις να κάνεις;

Κάτι τέτοιο θέλεις;
https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/formes-psisimatos/lattbakad-sxara-stegnwmatos-39x28-cm/20480145

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές

https://www.skroutz.gr/c/2036/Schares-Psisimatos.html?o=σχαρα&order_by=pricevat&order_dir=asc

Φαντάζομαι έχεις ελέγξει για διαρροή. Κάνει τον ίδιο θόρυβο και με την προηγούμενη μπουκάλα που άλλαξες;

ναι το ειδα, δεν εχει διαρροη. 

εχω την εντυπωση οτι στην προηγουμενη μπουκαλα δεν εκανε αυτο τον θορυβο γιαυτο ρωτησα.

οσες μπουκαλες εχω αλλαξει δεν τις συνδεσα εγω, ερχεται αυτος που τις πραγγελνω και τις συνδεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 λεπτά πριν, pexths είπε

ναι το ειδα, δεν εχει διαρροη. 

εχω την εντυπωση οτι στην προηγουμενη μπουκαλα δεν εκανε αυτο τον θορυβο γιαυτο ρωτησα.

οσες μπουκαλες εχω αλλαξει δεν τις συνδεσα εγω, ερχεται αυτος που τις πραγγελνω και τις συνδεει.

Ενδεχομένως να είναι απλά ο θόρυβος που κάνει το αέριο που περνάει από τον σωλήνα και πάει στους καυστήρες. Όταν ανοίξεις την μπουκάλα, αλλά δεν ανοίξεις τους καυστήρες, υπάρχει θόρυβος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

ρε μη φοβασε δωσε γκαζι κ τέλειωνε βαλε μπροστα ετσι ειναι, δεν απανταω αποτο πρωι γτ το χουν ξαναπει ποσα ατομα με τον ιδιο προβληματισμο σε αλλες ψησταριες αλλα δε διαβαζει κανεις προς τα πισω. περιμενε να σου βγαλω της campingaz πως ειναι να ηρεμήσεις.

δες εδω θα πρέπε να χα κάψει τη μιση νεα σμυρνη 100 φορες σχεδον 2 χρόνια τωρα με αυτη. βαλε μπροστα να τη χαρεις αντε κοιτα τι ωραια μερα ειναι πετα πανω τα κοψιδια κ στειλε αποτέλεσματα

 

Screenshot_20210430-130601_Gallery.jpg

σε παραδέχομαι τα λες ωραία ρε μπαγάσα 🤣

55 λεπτά πριν, g_f είπε

Προτείνω @ilpapacha @sndev @SagoniasSlutRos για διαχειριστές νήματος.  Καλό Πάσχα σε όλους!

👍👍👍👍👍👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sifisbet είπε

Περίμενα μια σύνδεση οπως όταν βιδώνουμε την μπουκάλα που οι σωλήνες βιδώνουν σφικτά μεταξύ τους, οπως φοβάμαι  που ο σωλήνας του ματιού έχει αυτό το δικτυωτό κενό μήπως το αέριο φεύγει στον αέρα και κάνει κανα μπαμ. 

Δεν εφαρμόζει γιατί πρέπει από εκείνο το σημείο να παίρνει αέρα ώστε να φτάσει ως μείγμα οξυγόνου-καυσίμου στον καυστήρα. ΄Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα μάτια που έχω δει και είναι φυσιολογικό σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Δες πως είναι στην Napoleon στη φωτογραφία. Τα άσπρα βελάκια είναι σημεία που δεν πρέπει να υπάρχει διαρροή. Παρατήρησε στον κόκκινο κύκλο το κενό μεταξύ μπεκ και εισόδου, που είναι το φυσιολογικό.

Προσοχή όμως γιατί φυσιολογικό, δεν σημαίνει και foolproof. Μην δοκιμάσεις πχ να πλησιάσεις φλόγα ή σπινθήρα στο σημείο εκείνο όσο είναι ανοιχτή η παροχή του αερίου!

Rogue-525-series-manual.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Project κοκορετσι σε υγραερίου αλλά χωρίς σούβλα.  Ο φούρνος θα είναι ήδη γεμάτος με άλλα πράγματα,  και εγω στο κρεοπωλείο ζήλεψα και πήρα ένα μικρό (φούρνου). Σκέφτομαι να μπει νωρίς με έμμεσο ψήσιμο,  πάνω σε σχαριτσα και ταψάκι από κάτω τυλιγμένο με λαδόκολλα κ αλουμινοχαρτο.  Στο τέλος ξετυλιγμα να ροδίσει. Επειδή μετά θα χρειαστεί η ψησταριά για παιδάκια σε κανα 2ωρακι βγαίνει πιστεύετε? 

Επεξ/σία από g_f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν απαντάτε σε unimac κλπ καταντάει ύποπτο ότι είστε έμποροι και ψάχνεστε να πουλήσετε 

Μόνο broil king και napoleon υπάρχει?  Υπάρχον με τα 1000ρικα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, g_f είπε

Project κοκορετσι σε υγραερίου αλλά χωρίς σούβλα.  Ο φούρνος θα είναι ήδη γεμάτος με άλλα πράγματα,  και εγω στο κρεοπωλείο ζήλεψα και πήρα ένα μικρό (φούρνου). Σκέφτομαι να μπει νωρίς με έμμεσο ψήσιμο,  πάνω σε σχαριτσα και ταψάκι από κάτω τυλιγμένο με λαδόκολλα κ αλουμινοχαρτο.  Στο τέλος ξετυλιγμα να ροδίσει. Επειδή μετά θα χρειαστεί η ψησταριά για παιδάκια σε κανα 2ωρακι βγαίνει πιστεύετε? 

Πιστεύω ότι θα κάνεις μια χαρά δουλεια. Πρόσεξε να το βάλεις παράλληλα πάνω από το μεσαίο καυστηρα και όχι κάθετα. Και ανα κάποια ώρα εγώ θα το γυριζα για να ψηθεί ομοιομορφα.

 

12 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Το ότι δεν απαντάτε σε unimac κλπ καταντάει ύποπτο ότι είστε έμποροι και ψάχνεστε να πουλήσετε 

Μόνο broil king και napoleon υπάρχει?  Υπάρχον με τα 1000ρικα

Οκ. Απλά Λολ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zanskou είπε

Πιστεύω ότι θα κάνεις μια χαρά δουλεια. Πρόσεξε να το βάλεις παράλληλα πάνω από το μεσαίο καυστηρα και όχι κάθετα. Και ανα κάποια ώρα εγώ θα το γυριζα για να ψηθεί ομοιομορφα.

 

Οκ. Απλά Λολ 

Ήμαρτον εννοώ.  Το lol αλλού φίλε μου . Ο άλλος ρώτησε και απλά τον προσπεράσατε.  Εγώ ρώτησα και τίποτα!  Ο άλλος λέει για lidl και τίποτα.  Δεν έχουν όλοι το μπάτζετ του χιλιάρικου.  Με 450 παίρνεις unimac τεράστια και με ταψί από κάτω για εύκολο καθαρισμό.  Και εσείς μιλάτε για μπουρμπουτσαλα!  1500 ευρώ 800 η ψησταριά που παίρνει 4 μπριζόλες Μαξ κλπ . Το νήμα ξαναλέω καταντάει ύποπτο!  Δεν είναι όλοι προνομιουχοι!  Και να χαλάνε αβέρτα!  Εκτός και αν είναι νήμα VIP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι έχεις άδικο. Αν αντιδρούμε έτσι όσες φορές ρωτάμε εδώ, και δεν μας απαντάει κανείς γιατί το thread τρέχει ή γιατί δεν γνωρίζουν την απάντηση ή γιατί είναι δικαίωμά τους, πάει το χάσαμε το τρένο. Αν μπαίνεις συχνά θα δεις ότι είναι περιπτώσεις που σε διάστημα μιας μέρας έχουν γραφεί 3-4 νέες σελίδες. Αν έχει χαθεί το ποστ σου μπορείς να το ξαναστείλεις για να πάρεις απάντηση. Τώρα αν μιλάμε για μπαρμπούτσαλα προφανώς και δεν έχεις την απαίτηση να πάρεις πληροφορίες από τέτοιου επιπέδου χρήστες.

Επί της ουσίας, εννοείται ότι δεν είναι όλοι προνομιούχοι, ούτε μπορείς να μπεις στην τσέπη του καθενός για να δεις πώς αγόρασε την ψησταριά του τόσο ακριβά. Ψησταριά των 800 ή 1500 ευρώ που να παίρνει 4 μπριζόλες μαξ δεν γνωρίζω, όπως επίσης και να χαλάνε αβέρτα, εκτός και αν έχει ποσταριστεί κάτι εδώ και το έχω χάσει. Νήμα VIP δεν είναι σε καμία περίπτωση όταν προτείνονται συνεχώς ψησταριές, σούβλες και άλλα αξεσουάρ από τα leroy, όταν ψάχναμε τι να αγοράσουμε από τις προσφορές των lidl, όταν δίνονται συμβουλές ψησίματος για τις πιο φθηνές κοπές κρέατος. Θα πρότεινα να ξαναστείλεις την ερώτησή σου εσύ ή όποιος άλλος δεν πήρε απάντηση, όπως κάνουμε όλοι εδώ μέσα, και κάποιος θα απαντήσει. 

edit: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το ξέσπασμα, οι 2 τελευταίες σελίδες είναι αφιερωμένες στον ψήστη που έκανε μια ερώτηση για την σύνδεση του αερίου στην ψησταριά που αγόρασε από το Lidl...

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Το ότι δεν απαντάτε σε unimac κλπ καταντάει ύποπτο ότι είστε έμποροι και ψάχνεστε να πουλήσετε 

Μόνο broil king και napoleon υπάρχει?  Υπάρχον με τα 1000ρικα

Αυτό που βρήκα είναι ένα ποστ που είχες κάνεις αναφορά για unimac και Bormann ότι έχουν καλές αξιολογήσεις στο σκρουτζ.  Δεν είχες κάνει συγκεκριμένη ερώτηση. Δεν βλέπω κάποια ερώτηση σχετικά για αγορά, ποιότητα κτλ.

Σε πρόσφατη ερώτηση άλλου παιδιού, έχουμε δώσει απάντηση

Το παιδί ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και μάλιστα η περίμενε απάντηση από κάποιον που έχει σχετική εμπειρία με την μάρκα αυτή. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία με αυτή την μάρκα και του παρέθεσα ένα άρθρο/review και ένα παλαιότερο ποστ για την εμπειρία ενός άλλου παιδιού σχετικά με το service. Στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνω αναφορά και στη Naterial Kenton του Leroy Merlin που είναι φθηνότερη από αυτή που θέλει να αγοράσει...

 

Ξέχωρα από τα παραπάνω, το ότι κάποιος κάνει μια ερώτηση δεν σημαίνει αυτομάτως ότι κάποιος άλλος είναι υποχρεωμένος να απαντήσει. Για το τι ποσό θέλει/μπορεί να διαθέσει ο καθένας είναι δικαίωμά του. Κάθε φορά που γίνεται μια ερώτηση και αναφέρεται συγκεκριμένο μπάτζετ, προτείνουμε αντίστοιχα ψησταριές σε αυτό ή λίγο πιο πάνω, αν θεωρούμε ότι αξίζει η υπέρβαση. Το ξαναλέω ότι την τελική απόφαση δεν την παίρνουμε εμείς που προτείνουμε, αλλά αυτός που θέλει να αγοράσει.

Πολλά παιδιά που έχουν γράψει ή γράφουν σε αυτό το θέμα έχουν Bormann, Naterial, Unimac κτλ. Το εάν αυτά τα παιδιά δεν απαντάνε/συμμετέχουν σε σχετικές ερωτήσεις για αυτές τις εταιρείες ή δεν έχουν ξαναμπεί στο θέμα αυτό μετά την αγορά της ψησταριάς, είναι δικαίωμά τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Ήμαρτον εννοώ.  Το lol αλλού φίλε μου . Ο άλλος ρώτησε και απλά τον προσπεράσατε.  Εγώ ρώτησα και τίποτα!  Ο άλλος λέει για lidl και τίποτα.  Δεν έχουν όλοι το μπάτζετ του χιλιάρικου.  Με 450 παίρνεις unimac τεράστια και με ταψί από κάτω για εύκολο καθαρισμό.  Και εσείς μιλάτε για μπουρμπουτσαλα!  1500 ευρώ 800 η ψησταριά που παίρνει 4 μπριζόλες Μαξ κλπ . Το νήμα ξαναλέω καταντάει ύποπτο!  Δεν είναι όλοι προνομιουχοι!  Και να χαλάνε αβέρτα!  Εκτός και αν είναι νήμα VIP

Καλησπέρα. Όταν πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να πάρω ψησταριά ( είχα από το 2007 μια fiesta με πέτρες λάβας ελάχιστα χρησιμοποιημένη σκουριασμένη, αλλά τον τελευταίο καιρό μου άρεσε το σπορ), μπήκα στο Σκρουτζ και με βάση τις κριτικές ήμουν ανάμεσα σε Unimac και Bormann (είδες μεγαλοπρεπή ονόματα οι Κινέζοι). Μάλιστα είχα καταλήξει να πάρω μια Bormann των 450 ευρώ, αφού είχα μιλήσει και με καταστήματα. Μετά επειδή είμαι και insomniaκιας, μπήκα στο thread. Διάβασα το σύνολο των 500 τότε σελίδων και αγόρασα σε προσφορά του Κωτσο την Weber Spirit E310 στα 619 ευρώ. Ρωτάω συνεχώς και παίρνω συνεχώς απαντήσεις μέσα από το thread.   Η επιφάνεια ψησίματος είναι για πάνω από τετραμελή οικογένεια και ψήνω τα πάντα ποιοτικά και νόστιμα. Την πήρα με δόσεις και νομίζω αξίζει να κάνεις την υπέρβαση για κάτι καλό που θα το χαίρεσαι χρόνια.  Προφανώς για την ψησταριά που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω. 

Καλή Ανάσταση!!!

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, g_f είπε

Προτείνω @ilpapacha @sndev @SagoniasSlutRos για διαχειριστές νήματος.  Καλό Πάσχα σε όλους!

Αυτο που λειπει ειναι ενα sticky ποστ με ολες τις πληροφοριες ή εστω λινκ σε ποστ σαν αυτα που ανεβαζει ο @ilpapacha να το βλεπουν ολοι να μην ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια. 

Ενα ποστ σε τετοιο στυλ

https://tvwbb.com/threads/from-drab-to-fab-putting-together-a-how-to-restoration-guide.69605/

1 ώρα πριν, andreas314p είπε

Το ότι δεν απαντάτε σε unimac κλπ καταντάει ύποπτο ότι είστε έμποροι και ψάχνεστε να πουλήσετε 

Μόνο broil king και napoleon υπάρχει?  Υπάρχον με τα 1000ρικα

ξεχασες weber που εχουμε και το μεγαλυτερο κερδος

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas314p είπε

Το ότι δεν απαντάτε σε unimac κλπ καταντάει ύποπτο ότι είστε έμποροι και ψάχνεστε να πουλήσετε 

Μόνο broil king και napoleon υπάρχει?  Υπάρχον με τα 1000ρικα

Σοβαρολογουσες...???

έλεγα ότι έκανες χαβαλε...και ελπίζω ότι κανείς χαβαλε...

Πραγματικά κρίμα αν πιστεύεις κάτι τέτοιο...

Καλή συνέχεια...καλά ψησιματα και καλή Ανάσταση...!!!

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ξέχωρα από τα παραπάνω, το ότι κάποιος κάνει μια ερώτηση δεν σημαίνει αυτομάτως ότι κάποιος άλλος είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

Εκτος αυτου, αν δεν ξερουμε να απαντησουμε, τι να γραψουμε δλδ? Εγραφε ο αλλος 2-3 σελιδες πριν για το κενο στη συνδεση του πλαινου ματιου. Αμα δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να το χρησιμοποιησει τι να του πω; βαλε φωτια να κανουμε μια δοκιμη και αν δουλεψει εχει καλως, αν οχι να εχεις ευκαιρο ενα πυροσβεστηρα; 

 

1 λεπτό πριν, Evgenios_V είπε

Σοβαρολογουσες...έλεγα ότι έκανες χαβαλε...κρίμα αν πιστεύεις κάτι τέτοιο...

ειμαστε εμποροι απο γερμανια και εχουμε μπει στο ινσομνια και λεμε παρτε ψησταριες απο γερμανια που ειναι πιο φθηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...