Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, joker99 είπε

Για unimac ριξτε μια ματια εδω που κανει review http://krasodad.blogspot.com/2019/10/unimac-basic.html
Εγω πηρα unimac με 4 καυστηρες πριν λιγες μερες,κανει την δουλεια της με λιγη προσοχη στο ψησιμο,με καποια τεστ που εκανα μου διχνει πως δεν εχει καλη κατανομη θερμοκρασιας στα μαντεμια.
Πχ η θερμοκρασια πανω απο τους διαχυτες στο κεντρο της σχαρας βλεπεις 300 βαθμους ενω στης ακριες 180 βαθμους,αναμεσα στους διαχυτες εχει 100 βαθμους η σχαρα...
Προσωπικα επειδη εχω το μαμουνι για mods καταφερα με μικροπατεντες και εφερα σε καλο επιπεδο την κατανομη θερμοκρασιας.

Γενικα αν βρεις τα σημεια της ψηνεις μια χαρα.

ελα ρε εχει η unimac των 450 τετοια διαφορα στις θερμοκρασιες?

περα απο τη πλακα ειναι οπως τα λες κ ισχύει σε ολες οτι αμα βρεις τα ελλατωματα τους προσαρμοζεσαι αναλογα , φθανει να έχεις ορεξη ομως οπως εχεις εσυ , να μετρήσεις κ να ασχοληθεις. Παντως κ αρκετες επωνυμες έχουν τετοια θεματα ισως σε λιγότερο βαθμο αλλα το λύνουν εν μέρη βαζοντας ποιο ποιοτηκες σχαρες μαντεμια οπου ισορροπουν τη θερμοτητα κ τη κρατουν σταθερη μετα το το πρωτο 20λεπτο καψιμο

θέλω κ γω πολυ να δω το Mod που εκανες αν μπορεσεις παντως  

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ενδεχομένως να είναι απλά ο θόρυβος που κάνει το αέριο που περνάει από τον σωλήνα και πάει στους καυστήρες. Όταν ανοίξεις την μπουκάλα, αλλά δεν ανοίξεις τους καυστήρες, υπάρχει θόρυβος;

καναμε την ιδια σκεψη. οχι, τον θορυβο τον ακουω μονο οταν λειτουργουνε οι καυστηρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είναι ο ήχος από την ροή του αερίου

σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις. 

μισο μπουτακι αρνισιο την Κυριακη, θα το φαω στην υγεια σας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είναι ο ήχος από την ροή του αερίου

ξερεις κατι .. προσφατα πηρα τo koda ooni κ πολλες φορες μου κανει κ εμενα εναν ηχο.

εκανα καποιες δοκιμες αλλα δεν εβγαλα  ακρη. καταρχας κ η φλογα νομιζω δεν ειναι σωστη αλλα κοιτα.

κανει ηχο στο full - η φλογα χαλι με κιτρινίλες, το γυρναω στο μινιμουμ για 5 λεπτα ξερω γω κ μετα παλι μαξ κ ο θορυβος εχει εξαφανιστει. επισης κ η φλογα εχει φτιαξει.

ενα αλλο που εκανα εβγαλα τη μπουκαλα τη κουνησα τη ξαναβαλα παλι χαθηκε ο ηχος.

αν ξεκινήσει με ηχο κ δε το χαμηλωσω κανα 5 λεπτο δε σταματα ποτε ο ηχος ! μια ωρα τη καιω? 1 ωρα θα εχει ηχο

ειναι σαν να δινει υγραρειο  κ καποιος να σπρωχνει αερα στις φλογες ο ηχος  ενα πραγμα που προφανως δεν ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

ξερεις κατι .. προσφατα πηρα τo koda ooni κ πολλες φορες μου κανει κ εμενα εναν ηχο.

εκανα καποιες δοκιμες αλλα δεν εβγαλα  ακρη. καταρχας κ η φλογα νομιζω δεν ειναι σωστη αλλα κοιτα.

κανει ηχο στο full - η φλογα χαλι με κιτρινίλες, το γυρναω στο μινιμουμ για 5 λεπτα ξερω γω κ μετα παλι μαξ κ ο θορυβος εχει εξαφανιστει. επισης κ η φλογα εχει φτιαξει.

ενα αλλο που εκανα εβγαλα τη μπουκαλα τη κουνησα τη ξαναβαλα παλι χαθηκε ο ηχος.

αν ξεκινήσει με ηχο κ δε το χαμηλωσω κανα 5 λεπτο δε σταματα ποτε ο ηχος ! μια ωρα τη καιω? 1 ωρα θα εχει ηχο

ειναι σαν να δινει υγραρειο  κ καποιος να σπρωχνει αερα στις φλογες ο ηχος  ενα πραγμα που προφανως δεν ισχύει 

Ενδιαφέρον... Έχω φυσικό αέριο, οπότε δεν μπορώ να κουνήσω μπουκάλα να δω αν αλλάξει κάτι, αλλά Θα δοκιμάσω αυτό που λες με το χαμήλωμα, χωρίς να είμαι αισιόδοξος ότι ο ήχος θα εξαφανιστεί. Εξάλλου και στο γκαζάκι που κάνουμε τον καφέ/τσάι κτλ, υπάρχει αυτός ο θόρυβος/ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Costanzo είπε

Αυτο για τα καπακια το εψαχνα πριν βγαλει ο Λιντλ τη σχαρα για τα ribs.... φοβερη πατεντα και ανοξειδωτο και σε τιμη χωμα!

Αυτό το ταψάκι μπαίνει και σε ψησταρια κανονικά ρε παιδιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

εντάξει εσυ ηρθες να μας φας τη δουλειά.. 😃

(πλακα κανω προφανώς , μπράβο για τις εξτρα πληροφορίες ολο κ καποιος θα βοηθηθεί!!)

εγω στη θεση σου θα περιμενα το κοτσοβολο να βαλει τη κλασικη προσφορα της weber spirit στα 500 ε. Δε ξερω τις αναγκες σου αλλα σε αυτα τα χρήματα νομιζω ειναι οτι πιο αξιοπρεπεστερο κ δοκιμασμενο κ καλυπτει ενα εύρη κοινό.

 καλα βέβαια κ ο φιλος παραπανω ειπε για unimac τα παντα ολα 450 ε με ευκολο καθάρισμα αλλα επειδη δεν τηβ εχω ουτε τη προμηθευομαι να τσιμπήσω το κατι τις μηπως να του στείλεις ενα pm να σου πει τη γνωμη του λογικα την δουλευει κ θα εχει καποια άποψη

 εγω weber spirit kotsovolos offer θα πρότεινα.

χαχαχα προς Θεου δεν ειχα σκοπο να σας παρω την δουλεια,να βοηθησω ηθελα,αφου ετσι κι αλλιως πολλοι παιρνουν απο εξω😂Αν δεν ηθελα με τεσσερεις καυστηρες και οπισθιο θα επαιρνα την weber που βγηκε προσφορα σημερα στην Γερμανια και γινεται πανικος

https://www.bauhaus.info/weber-gasgrills/weber-gasgrill-spirit-e-330-classic-gbs/p/28256258?pk_campaign=psm&pk_kwd

απλα ειναι πανω απο το μπατζετ που διαθετω και δεν εχει τα χαρακτηριστικα που θελω ιδανικα...

Υπερβαση θα εκανα στο μπατζετ με δανεικα κτλ,μονο για κατι επωνυμο σε πολυ καλη προσφορα με τα χαρακτηριστικα που θελω...τωρα  περιμενω με το δαχτυλο στην σκανδαλη ειτε για πιο επωνυμη σε τρελη προσφορα, ειτε για πιο ανωνυμη δοκιμασμενη απο πολλους Γερμαναραδες....περιμενω να βγει προσφορα που βγαινει 5-6 φορες το χρονο😂Το εχω καψει το θεμα σχεδον ενα μηνα ,το Google Chrome σκεφτεται να μου κανει μηνυση😂

Επεξ/σία από borelli_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

ελα ρε εχει η unimac των 450 τετοια διαφορα στις θερμοκρασιες?

περα απο τη πλακα ειναι οπως τα λες κ ισχύει σε ολες οτι αμα βρεις τα ελλατωματα τους προσαρμοζεσαι αναλογα , φθανει να έχεις ορεξη ομως οπως εχεις εσυ , να μετρήσεις κ να ασχοληθεις. Παντως κ αρκετες επωνυμες έχουν τετοια θεματα ισως σε λιγότερο βαθμο αλλα το λύνουν εν μέρη βαζοντας ποιο ποιοτηκες σχαρες μαντεμια οπου ισορροπουν τη θερμοτητα κ τη κρατουν σταθερη μετα το το πρωτο 20λεπτο καψιμο

θέλω κ γω πολυ να δω το Mod που εκανες αν μπορεσεις παντως  

Την unimac 661313 πηρα στα 250ευρω.

οκ θα ανεβασω μερικες φωτο.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. 

Κατοχος (και οχι εμπορος 😋) Unimac με τρεις καυστηρες 

https://www.skroutz.gr/s/20157797/Unimac-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Trend.html

και επιβεβαιώνω οτι τη μπουκαλα την βγαζω σε καθε ψησιμο. Στη δικια μου ειναι αρκετα ανοιχτη απο κατω, εχει συρομενο ταψι, οποτε αν τυχων υπαρχει διαρροη απο τη μπουκαλα θα γινει μπαμ. Χωρια που ερχεται ισα ισα η μπουκαλα κατω. 

Οσο αναφορα μια πατεντα που αναφερει στον Κρασοπατερα για κλεισιμο στο, μεγαλο ειναι αληθεια, κενο πισω στο καπακι, το εκανα απο την πρωτη εβδομαδα που την πηρα. 

Πηρα κομματι αλουμινιο απο αυτο που βαζουμε στον πατο των ντουλαπιων κουζινας και εκλεισα το κενο, αφήνοντας 2 ποντους δεξια και αριστερα για αερισμο. Μιας και γενικα ο καδος της ψησταριας δεν ειναι πολυ κλειστος, κερδισα αρκετα σε σταθεροτητα θερμοκρασιων. Παραδειγμα, χανω λιγοτερη θερμοκρασια οποτε ανοιγω το καπακι για ελεγχο ή γυρισμα. 

Στο πλαϊνό ματι τηγανιζω κανονικοτατα πατατουλες αλλα ειναι και θεμα σκευους πιστευω. Εχω μια παμπάλαια κατσαρολα με χοντρο αλουμινιο που παντα βγαινουν τελειες. 

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος 1 χρονο τωρα με καμια 30αρια ψησιματα. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι έχεις άδικο. Αν αντιδρούμε έτσι όσες φορές ρωτάμε εδώ, και δεν μας απαντάει κανείς γιατί το thread τρέχει ή γιατί δεν γνωρίζουν την απάντηση ή γιατί είναι δικαίωμά τους, πάει το χάσαμε το τρένο. Αν μπαίνεις συχνά θα δεις ότι είναι περιπτώσεις που σε διάστημα μιας μέρας έχουν γραφεί 3-4 νέες σελίδες. Αν έχει χαθεί το ποστ σου μπορείς να το ξαναστείλεις για να πάρεις απάντηση. Τώρα αν μιλάμε για μπαρμπούτσαλα προφανώς και δεν έχεις την απαίτηση να πάρεις πληροφορίες από τέτοιου επιπέδου χρήστες.

Επί της ουσίας, εννοείται ότι δεν είναι όλοι προνομιούχοι, ούτε μπορείς να μπεις στην τσέπη του καθενός για να δεις πώς αγόρασε την ψησταριά του τόσο ακριβά. Ψησταριά των 800 ή 1500 ευρώ που να παίρνει 4 μπριζόλες μαξ δεν γνωρίζω, όπως επίσης και να χαλάνε αβέρτα, εκτός και αν έχει ποσταριστεί κάτι εδώ και το έχω χάσει. Νήμα VIP δεν είναι σε καμία περίπτωση όταν προτείνονται συνεχώς ψησταριές, σούβλες και άλλα αξεσουάρ από τα leroy, όταν ψάχναμε τι να αγοράσουμε από τις προσφορές των lidl, όταν δίνονται συμβουλές ψησίματος για τις πιο φθηνές κοπές κρέατος. Θα πρότεινα να ξαναστείλεις την ερώτησή σου εσύ ή όποιος άλλος δεν πήρε απάντηση, όπως κάνουμε όλοι εδώ μέσα, και κάποιος θα απαντήσει. 

edit: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το ξέσπασμα, οι 2 τελευταίες σελίδες είναι αφιερωμένες στον ψήστη που έκανε μια ερώτηση για την σύνδεση του αερίου στην ψησταριά που αγόρασε από το Lidl...

Λοιπόν συγνώμη αν έκανα λάθος διατύπωση.  Εννοείται ότι είμαι υποψήφιος αγοραστής.  Και με έχετε κάψει εντελώς.  Είχα ένα μπάτζετ 300 400 ευρώ και τώρα μου αρέσει μόνο αυτή η Ναπολέων με τις υπέρυθρες κλπ . Με λίγα λόγια έχω νευριάσει με τον εαυτό μου λίγο που ζητάω πολλά.  Απλά τόσο καιρό προσπαθώ να δω κάτι θετικό για τις φτηνές και βλέπω ότι εδώ τις έχετε για πέταμα.  Δεν ασχολειτε κάνεις.  Δεν μπορώ έτσι να δουλέψω την ζυγαριά μου και όλοι εσείς η παλιοπαρέα με ψήσατε ότι με τις άλλες δεν θα φάω μπριζόλα.  Θα φάω χαλια . Τι να πω . Θέλω να φτιάξω και gaming PC στον μικρό και οι κάρτες έχουν πάει στον Θεό.  Δηλαδή 1500 + 1500 =3000€ . Κλαίω και πάλι αν παρεξηγήθηκα συγνώμη.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, joker99 είπε

Για unimac ριξτε μια ματια εδω που κανει review http://krasodad.blogspot.com/2019/10/unimac-basic.html
Εγω πηρα unimac με 4 καυστηρες πριν λιγες μερες,κανει την δουλεια της με λιγη προσοχη στο ψησιμο,με καποια τεστ που εκανα μου διχνει πως δεν εχει καλη κατανομη θερμοκρασιας στα μαντεμια.
Πχ η θερμοκρασια πανω απο τους διαχυτες στο κεντρο της σχαρας βλεπεις 300 βαθμους ενω στης ακριες 180 βαθμους,αναμεσα στους διαχυτες εχει 100 βαθμους η σχαρα...
Προσωπικα επειδη εχω το μαμουνι για mods καταφερα με μικροπατεντες και εφερα σε καλο επιπεδο την κατανομη θερμοκρασιας.

Γενικα αν βρεις τα σημεια της ψηνεις μια χαρα.

Χωρις να ειμαι γνωστης,απλα διαβαζοντας διαφορα σε ξενα φορουμ,εχω πετυχει τοπικ με αναλογη πατεντα με στοχο να ανεβει η θερμοκρασια του θαλαμου.Εκανε μια αναλυση καποιος σχετικος με το αντικειμενο μεταλα,χωρις να θυμαμαι την ιδιοτητα.

Αυτο που ελεγε στην ουσια ειναι πως μια τετοια επεμβαση σε μια ψησταρια μπορει ειτε να την καταστρεψει ειτε να μειωσει τον χρονο ζωης της κατα παρα πολυ.Ο λογος ειναι διοτι στις Κινεζικες ως επι το πλειστον ψησταριες,δεν ξερει κανεις τι ακριβως μεταλα χρησιμοποιουν και το καθε μεταλο εχει διαφορετικη ανοχη στην θερμοκρασια.Ακομα και το stainless steel που πολλοι νομιζουν ειναι ενα μεταλο,εχει γυρω στα 100(δεν θυμαμαι αριθμο,αλλα μεγαλος) παρακλαδια, αναλογα με το κραμα που χρησιμοποιειται,με διαφορετικη ανοχη το καθενα...

Η γνωμη του ηταν να μην επεμβαινει καποιος για το δικο του καλο σε κατι που εχει μια κατασκευη για καποιον λογο.Δεν ειναι τυχαιο που αυτο που ελεγε barn door,το ανοιγμα δηλαδη πισω,εχει καποιες φορες μεγαλο μεγεθος,αυτο εγινε λογω υλικου που χρησιμοποιηθηκε για να μην φτασει κοντα στα ορια ανοχης και να υπαρχει ασφαλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...