Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, PJK είπε

Τα καλύμματα της Νατεριάλ που έχει το Leroy είναι πολύ καλής ποιότητας, σε 3-4 μεγέθη και μέχρι € 25. Αξίζουν με το παραπάνω. Μαζεύουν κάτω με κορδόνι, είναι αδιάβροχα και γερά. Έχω ένα τέτοιο εδώ και 4 χρόνια. Υπέρ ευχαριστημένος, καμμία φθορά μέχρι τώρα, δεν υπάρχει κανείς λόγος για κάτι ακριβότερο.

εχω παρει καλυμα απο το lidl με 5,99.

εχει επισης κορδονι στο κατω μερος που σφιγγει και δεν κουνιεται με τιποτα. ενα χρονο στο μπαλκονι, δεν εχει παθει τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2123

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 29/5/2020 στις 8:37 ΜΜ, Xorxhs! είπε

Δεν πήρα φυσικού αερίου, το είχα ελέγξει αυτό

Όπως συμπλήρωσα πριν από λίγο, οι Eλληνικές λειτουργούν στα 30mbar ενώ οι Γερμανικές στα 50mbar

Σκέφτομαι, αντι να μεταβάλλω την πίεση λειτουργίας αερίου του bbq (50mbar) , υπάρχει τρόπος να μεταβάλλω την πίεση αερίου που βγάινει απο τη φιάλη αερίου (30 mbar) ώστε να εναρμονιστεί με αυτήν του bbq στα (50mbar)

Καλημέρα φίλε. Επειδή σκέφτομαι και εγώ μήπως  φέρω από τη Γερμανία μια ψησταριά υγραερίου NAPOLEON και εσύ το έχεις ήδη ψάξει, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις λύσει το πρόβλημα της διαφορετικής πίεσης. Οπως έχω καταλάβει οι ψησταριές που πουλιούνται στη Γερμανία (και Αυστρία) δέχονται το αέριο σε πίεση 50 mbar, ενώ οι φιάλες στην Ελλάδα δίνουν 30   mbar. Το έχω καταλάβει σωστά ? Εσύ δοκίμασες κα΄ποιο ρύθμιστή πίεσης και λύθηκε το πρόβλημα ? Μπορείς να δίνεις 50 mbar. H ψησταριά δουλεύει κανονικά ? Ενα άλλο θέμα είναι και η εγγύηση. Φοβάμαι ότι αυτή ισως δεν είναιδιεθνής και από την άλλη οι εμποροι εδώ, δε θα δεχτούν να καλύψουν την εγγύηση μιας ψησταριάς που δεν δόθηκαν χρήματα σε αυτούς για την αγορά της (σε βάζουν στη μπούκα) ακι δεύτερον ξέροντας ότι είναι φτιαγμένη για άλλη αγορά, με άλλες ισως προδιαγραφές και με πατέντες του ιδιοκτήτη για να γίνει συμβατή, τουλάχιστον στο θέμα της πίεσης λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ενδιαφέρουσα πρόταση θεωρώ για όποιον ψάχνει ψησταριά. 3 καυστήρες και πλαϊνό sizzle zone. Δεν την έχω δει από κοντά... 

https://unionbbq.gr/product/professional-pro-s-3-char-broil/

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Μπορείς να ξαναγράψεις ποιο είναι το λάδι που πήρες

Είναι 2-3 σελίδες πίσω από το ποστ που έκανες παράθεση

 

22 λεπτά πριν, serafeim2010 είπε

Καλημέρα φίλε. Επειδή σκέφτομαι και εγώ μήπως  φέρω από τη Γερμανία μια ψησταριά υγραερίου NAPOLEON και εσύ το έχεις ήδη ψάξει, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις λύσει το πρόβλημα της διαφορετικής πίεσης. Οπως έχω καταλάβει οι ψησταριές που πουλιούνται στη Γερμανία (και Αυστρία) δέχονται το αέριο σε πίεση 50 mbar, ενώ οι φιάλες στην Ελλάδα δίνουν 30   mbar. Το έχω καταλάβει σωστά ? Εσύ δοκίμασες κα΄ποιο ρύθμιστή πίεσης και λύθηκε το πρόβλημα ? Μπορείς να δίνεις 50 mbar. H ψησταριά δουλεύει κανονικά ? Ενα άλλο θέμα είναι και η εγγύηση. Φοβάμαι ότι αυτή ισως δεν είναιδιεθνής και από την άλλη οι εμποροι εδώ, δε θα δεχτούν να καλύψουν την εγγύηση μιας ψησταριάς που δεν δόθηκαν χρήματα σε αυτούς για την αγορά της (σε βάζουν στη μπούκα) ακι δεύτερον ξέροντας ότι είναι φτιαγμένη για άλλη αγορά, με άλλες ισως προδιαγραφές και με πατέντες του ιδιοκτήτη για να γίνει συμβατή, τουλάχιστον στο θέμα της πίεσης λειτουργίας.

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλά βάζεις έναν αντάπτορα για να κουμπώνει η ελληνική φιάλη.

https://camping-megastore.gr/el/ygraerio-gas/paroxes-aeriou/rakor-gia-elliniki-fiali-ygraerioy-apo-germaniko-rythmisti-p-17333.html
 

Η εγγύηση δεν είναι διεθνής και αν χρειαστείς κάτι θα πρέπει να μιλήσεις με την γερμανική αντιπροσωπεία. Στο κόστος της ψησταριάς θα πρέπει να συμπεριλάβεις και την μεταφορά. Πρόσφατη εμπειρία έχουν οι @giannislazy & @Evgenios_V

31 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Μια ενδιαφέρουσα πρόταση θεωρώ για όποιον ψάχνει ψησταριά. 3 καυστήρες και πλαϊνό sizzle zone. Δεν την έχω δει από κοντά... 

https://unionbbq.gr/product/professional-pro-s-3-char-broil/

Ουσιαστικά είναι σαν αυτή που έχει πάρει ο @ioannisdask, με έναν κεντρικό καυστήρα παραπάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ουσιαστικά είναι σαν αυτή που έχει πάρει ο @ioannisdask, με έναν κεντρικό καυστήρα παραπάνω

Σωστά, και τώρα την είδα με μειωμένη τιμή γιαυτό την έβαλα. Ένας φίλος μου ναυτικός πήρε αυτην με 4 καυστήρες αλλά ακόμη λόγω κόβιντ δεν έχω παει σπίτι του για να την δω. Ενδιαφέρουσα πρόταση φαίνετε πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αναμένουμε εντυπώσεις όταν την δεις κι από κοντά!

Τσέκαρε, αν μπορείς,  να δεις αν το σύστημα που έχει δημιουργεί όντως πολύ κάπνα, όπως δείχνει το παρακάτω βιντεάκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενει να φύγει η πεθερά του από το σπίτι και είπε θα κάνουμε ένα γερό BBQ, να μου ανταποδώσει το κάλεσμα που του έκανα με την Ναπόλεον. Θα δώσω review... 

Μόλις πήρα την ψησταριά μου, αγόρασαν μετά αμέσως 2 φίλοι και ένας ακόμη είναι στα πρόθυρα. Τυχαίο???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής πάντως, δεν έχει κάποιος άλλος φίλος ψησταριά ακόμα στο μπαλκόνι του και μαζευόμαστε στο δικό μας.

Τώρα βέβαια αυτό μπορεί πάλι να μην είναι τυχαίο...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, serafeim2010 είπε

Καλημέρα φίλε. Επειδή σκέφτομαι και εγώ μήπως  φέρω από τη Γερμανία μια ψησταριά υγραερίου NAPOLEON και εσύ το έχεις ήδη ψάξει, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις λύσει το πρόβλημα της διαφορετικής πίεσης. Οπως έχω καταλάβει οι ψησταριές που πουλιούνται στη Γερμανία (και Αυστρία) δέχονται το αέριο σε πίεση 50 mbar, ενώ οι φιάλες στην Ελλάδα δίνουν 30   mbar. Το έχω καταλάβει σωστά ? Εσύ δοκίμασες κα΄ποιο ρύθμιστή πίεσης και λύθηκε το πρόβλημα ? Μπορείς να δίνεις 50 mbar. H ψησταριά δουλεύει κανονικά ? Ενα άλλο θέμα είναι και η εγγύηση. Φοβάμαι ότι αυτή ισως δεν είναιδιεθνής και από την άλλη οι εμποροι εδώ, δε θα δεχτούν να καλύψουν την εγγύηση μιας ψησταριάς που δεν δόθηκαν χρήματα σε αυτούς για την αγορά της (σε βάζουν στη μπούκα) ακι δεύτερον ξέροντας ότι είναι φτιαγμένη για άλλη αγορά, με άλλες ισως προδιαγραφές και με πατέντες του ιδιοκτήτη για να γίνει συμβατή, τουλάχιστον στο θέμα της πίεσης λειτουργίας.

Καλημέρα αδελφια...

μην πολυβσανιζεστε οσον αφορά τις ψησταριές απο Γερμανία...

και ο @giannislazyκαι εγω πηραμε την Ναπολέον 525 πριν κανενα 3μηνο...και ακολουθήσαμε δυο διαφορετικούς τρόπους συνδεσης...με την ελληνική μπουκάλα...

ο Γιαννης πηρε νεο ρυθμιστη ελληνικο (30αρη) και συνδεσε στην θέση του 50αρη γερμανικου και εγώ πηρα εναν ανταπτορά απο Γερμανικο ρυθμιστή σε Ελληνική μπουκάλα απο εδώ

https://gas24.gr/en-gb/greek-bottle-adapter-in-german.html

Και ο Γιαννης και εγω χαιρομαστε τις ψησταριές μας το ιδιο...

παροτι την διαφορετική προσέγγηση στην συνδεση...και οι δυο ψησταριές εχουν ιδια αποδοση και δεν αντιμέτωπίζουμε κανεις μας κανένα προβλημά μέχρι στιγμής...

Προσωπικά αν το ξαναεκανα θα πηγαινα και πάλι στην λύση του αντάπτορά αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι ο ελληνικός ρυθμιστής ειναι προβλημά...

Οπότε αν βρειτε καποια καλή προσφορά απο Γερμανία οπως εμείς τα μεταφορίκα μεσω eswd.gr ειναι γυρω στα 70ευρώ...

Με το καλό...

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

ο Γιαννης πηρε νεο ρυθμιστη ελληνικο (30αρη) και συνδεσε στην θέση του 50αρη γερμανικου και εγώ πηρα εναν ανταπτορά απο Γερμανικο ρυθμιστή σε Ελληνική μπουκάλα απο εδώ

Κανένα θέμα δεν έχω με τον ελληνικό ρθυμιστή μέχρι στιγμής. Αλλά πάντα σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρυθμιστή 50άρη

https://el.enders-outdoor.com/product/thermantikou-eksoteriko-hwrou/aksesouar-thermastres-ugraeriou/meiwtiki-balbida-aeriou-50-mbar/

https://camping-megastore.gr/el/ygraerio-gas/paroxes-aeriou/ruthmistes-ugraeriou/rythmistis-ygraerioy-50mbar-1_5-kgh-gr-11-kg-fiali-p-15558.html

Εξάλλου, για μένα εγγύηση 15 ετών σημαίνει ότι για 10 χρόνια θα είμαι οκ. Δεν θα έχω μεγάλα θέματα, θεωρητικά. Σε 10 χρόνια πολλά αλλάζουν μαζί και το μπατζετ για κάτι ακόμη καλύτερο και νεότερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλημέρα αδελφια...

μην πολυβσανιζεστε οσον αφορά τις ψησταριές απο Γερμανία...

και ο @giannislazyκαι εγω πηραμε την Ναπολέον 525 πριν κανενα 3μηνο...και ακολουθήσαμε δυο διαφορετικούς τρόπους συνδεσης...με την ελληνική μπουκάλα...

ο Γιαννης πηρε νεο ρυθμιστη ελληνικο (30αρη) και συνδεσε στην θέση του 50αρη γερμανικου και εγώ πηρα εναν ανταπτορά απο Γερμανικο ρυθμιστή σε Ελληνική μπουκάλα απο εδώ

https://gas24.gr/en-gb/greek-bottle-adapter-in-german.html

Και ο Γιαννης και εγω χαιρομαστε τις ψησταριές μας το ιδιο...

παροτι την διαφορετική προσέγγηση στην συνδεση...και οι δυο ψησταριές εχουν ιδια αποδοση και δεν αντιμέτωπίζουμε κανεις μας κανένα προβλημά μέχρι στιγμής...

Προσωπικά αν το ξαναεκανα θα πηγαινα και πάλι στην λύση του αντάπτορά αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι ο ελληνικός ρυθμιστής ειναι προβλημά...

Οπότε αν βρειτε καποια καλή προσφορά απο Γερμανία οπως εμείς τα μεταφορίκα μεσω eswd.gr ειναι γυρω στα 70ευρώ...

Με το καλό...

 

 

9 ώρες πριν, giannislazy είπε

Κανένα θέμα δεν έχω με τον ελληνικό ρθυμιστή μέχρι στιγμής. Αλλά πάντα σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρυθμιστή 50άρη

https://el.enders-outdoor.com/product/thermantikou-eksoteriko-hwrou/aksesouar-thermastres-ugraeriou/meiwtiki-balbida-aeriou-50-mbar/

https://camping-megastore.gr/el/ygraerio-gas/paroxes-aeriou/ruthmistes-ugraeriou/rythmistis-ygraerioy-50mbar-1_5-kgh-gr-11-kg-fiali-p-15558.html

Εξάλλου, για μένα εγγύηση 15 ετών σημαίνει ότι για 10 χρόνια θα είμαι οκ. Δεν θα έχω μεγάλα θέματα, θεωρητικά. Σε 10 χρόνια πολλά αλλάζουν μαζί και το μπατζετ για κάτι ακόμη καλύτερο και νεότερο

Καλημέρα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είναι πολύ σημαντική. Και εγώ για NAPOLEON σκέφτομαι. Συγκεκριμένα για τη FREESTYLE 365 SB. Εχει κυκλοφορήσει μόνο στη Γερμανία και Αυστρία. Με 449€ παίρνεις 3 καυστήρες ισχύος 3χ4Kw= 12 Kw, για επιφάνεια 51Χ45 =2.300 cm2 και ισχύ 5,22 w/cm2.  O κάδος από αλουμίνιο. Τι άλλο να ζητήσει κα΄ποιος σε αυτή τη τιμή !!! Με 80€ παραπάνω δίνει και πλευρικό μάτι 3 kw. Για μεταφορική έχω βρει τη transport2greece,  αλλά είμαι επιφυλακτικός επειδή δεν την έχω ξαναχρησιμοποιήσει . θα επικοινωνήσω και με αυτή  που προτείνεις. Δυο άλλα θέματα που θα ήθελα τη γνώμη σου. 1) Φαντάζομαι οτι η εγγύηση δεν είναι διεθνής και εδώ δε θα τη δέχονται. Αυτή που θέλω να πάρω έχει 10 χρόνια στο κάδο και νομίζω σους καυστήρες. 2) Πιστεύω ότι η NAPOLEON είναι ανώτερη από BROΙL KING ειδικά λογω κάδου. Σε σχέση με τις WEBER πιστευω ότι δίνει μεγαλύτερεςεπιφάνειες και καυστήρες με περισσότερα ΚW ισως και με λιγότερα χρήματα, και σε ισάξια ποιότητα. Τι λές για αυτα τα 2 θέματα?

8 ώρες πριν, serafeim2010 είπε

 

Καλημέρα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είναι πολύ σημαντική. Και εγώ για NAPOLEON σκέφτομαι. Συγκεκριμένα για τη FREESTYLE 365 SB. Εχει κυκλοφορήσει μόνο στη Γερμανία και Αυστρία. Με 449€ παίρνεις 3 καυστήρες ισχύος 3χ4Kw= 12 Kw, για επιφάνεια 51Χ45 =2.300 cm2 και ισχύ 5,22 w/cm2.  O κάδος από αλουμίνιο. Τι άλλο να ζητήσει κα΄ποιος σε αυτή τη τιμή !!! Με 80€ παραπάνω δίνει και πλευρικό μάτι 3 kw. Για μεταφορική έχω βρει τη transport2greece,  αλλά είμαι επιφυλακτικός επειδή δεν την έχω ξαναχρησιμοποιήσει . θα επικοινωνήσω και με αυτή  που προτείνεις. Δυο άλλα θέματα που θα ήθελα τη γνώμη σου. 1) Φαντάζομαι οτι η εγγύηση δεν είναι διεθνής και εδώ δε θα τη δέχονται. Αυτή που θέλω να πάρω έχει 10 χρόνια στο κάδο και νομίζω σους καυστήρες. 2) Πιστεύω ότι η NAPOLEON είναι ανώτερη από BROΙL KING ειδικά λογω κάδου. Σε σχέση με τις WEBER πιστευω ότι δίνει μεγαλύτερεςεπιφάνειες και καυστήρες με περισσότερα ΚW ισως και με λιγότερα χρήματα, και σε ισάξια ποιότητα. Τι λές για αυτα τα 2 θέματα? Αν δεν έχεις πρόβλημα μπορείς να με βρεις στο viber  στο κινητό 6936698040. θα χαρώ να μοιραστούμε τις απόψεις μας για τις ψησταριές υγραερίου.

Από όσα καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι ότι οι μπουκάλες στην Ελλάδα δίνουν πίεση 37 Mbar ενώ η ψηστιέρα έχει σεταριστεί και δέχεται πίεση 50 Mbar, οπότε υπάρχει ασυμβατότητα. Ουσιαστικά  εσείς με το ρυθμιστή δίνετε 50 mbar στη ψησταριά. Ξερεις αν υπάρχει κανένα αλλο πρόβλημα ασυμβατότητας ?  Ξερεις για ποιόλόγο βγάζουν τις μπουκάλες με τη πίεση των 37 mbar ?

Επεξ/σία από serafeim2010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, serafeim2010 είπε

 

Καλημέρα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είναι πολύ σημαντική. Και εγώ για NAPOLEON σκέφτομαι. Συγκεκριμένα για τη FREESTYLE 365 SB. Εχει κυκλοφορήσει μόνο στη Γερμανία και Αυστρία. Με 449€ παίρνεις 3 καυστήρες ισχύος 3χ4Kw= 12 Kw, για επιφάνεια 51Χ45 =2.300 cm2 και ισχύ 5,22 w/cm2.  O κάδος από αλουμίνιο. Τι άλλο να ζητήσει κα΄ποιος σε αυτή τη τιμή !!! Με 80€ παραπάνω δίνει και πλευρικό μάτι 3 kw. Για μεταφορική έχω βρει τη transport2greece,  αλλά είμαι επιφυλακτικός επειδή δεν την έχω ξαναχρησιμοποιήσει . θα επικοινωνήσω και με αυτή  που προτείνεις. Δυο άλλα θέματα που θα ήθελα τη γνώμη σου. 1) Φαντάζομαι οτι η εγγύηση δεν είναι διεθνής και εδώ δε θα τη δέχονται. Αυτή που θέλω να πάρω έχει 10 χρόνια στο κάδο και νομίζω σους καυστήρες. 2) Πιστεύω ότι η NAPOLEON είναι ανώτερη από BROΙL KING ειδικά λογω κάδου. Σε σχέση με τις WEBER πιστευω ότι δίνει μεγαλύτερεςεπιφάνειες και καυστήρες με περισσότερα ΚW ισως και με λιγότερα χρήματα, και σε ισάξια ποιότητα. Τι λές για αυτα τα 2 θέματα? Αν δεν έχεις πρόβλημα μπορείς να με βρεις στο viber  στο κινητό. θα χαρώ να μοιραστούμε τις απόψεις μας για τις ψησταριές υγραερίου.

Η εγγύηση δεν είναι διεθνής, το έχω αναφέρει και στο προηγούμενο ποστ. 
 

Το νούμερο του κινητού σου καλό θα ήταν να μην το βάζεις σε ποστ που μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε. Θα ήταν καλύτερο να επικοινωνήσεις μέσω pm με το παιδί που θες.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, serafeim2010 είπε

Ξερεις για ποιόλόγο βγάζουν τις μπουκάλες με τη πίεση των 37 mbar ?

Δεν βγαζει η μπουκαλα 37mbar ή 50 πιεση. Βγαζουν πολυ παραπανω, γι αυτο βαζουμε τον ρυθμιστη να παιρνουμε οσο χρειαζομαστε.

Αν παρεις απο Γερμανια θα εχει ρυθμιστη 50αρι πανω, οποτε παιρνεις απλα ενα ανταπτορα να μπορει να κουμπωσει ο ρυθμιστης σε ελληνικες μπουκαλες και εισαι ετοιμος. 'Η παιρνεις απο εδω ενα ρυθμιστη 50αρι και αλλαζεις τον μαμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, serafeim2010 είπε

 

Καλημέρα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είναι πολύ σημαντική. Και εγώ για NAPOLEON σκέφτομαι. Συγκεκριμένα για τη FREESTYLE 365 SB. Εχει κυκλοφορήσει μόνο στη Γερμανία και Αυστρία. Με 449€ παίρνεις 3 καυστήρες ισχύος 3χ4Kw= 12 Kw, για επιφάνεια 51Χ45 =2.300 cm2 και ισχύ 5,22 w/cm2.  O κάδος από αλουμίνιο. Τι άλλο να ζητήσει κα΄ποιος σε αυτή τη τιμή !!! Με 80€ παραπάνω δίνει και πλευρικό μάτι 3 kw. Για μεταφορική έχω βρει τη transport2greece,  αλλά είμαι επιφυλακτικός επειδή δεν την έχω ξαναχρησιμοποιήσει . θα επικοινωνήσω και με αυτή  που προτείνεις. Δυο άλλα θέματα που θα ήθελα τη γνώμη σου. 1) Φαντάζομαι οτι η εγγύηση δεν είναι διεθνής και εδώ δε θα τη δέχονται. Αυτή που θέλω να πάρω έχει 10 χρόνια στο κάδο και νομίζω σους καυστήρες. 2) Πιστεύω ότι η NAPOLEON είναι ανώτερη από BROΙL KING ειδικά λογω κάδου. Σε σχέση με τις WEBER πιστευω ότι δίνει μεγαλύτερεςεπιφάνειες και καυστήρες με περισσότερα ΚW ισως και με λιγότερα χρήματα, και σε ισάξια ποιότητα. Τι λές για αυτα τα 2 θέματα? Αν δεν έχεις πρόβλημα μπορείς να με βρεις στο viber  στο κινητό 6936698040. θα χαρώ να μοιραστούμε τις απόψεις μας για τις ψησταριές υγραερίου.

Από όσα καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι ότι οι μπουκάλες στην Ελλάδα δίνουν πίεση 37 Mbar ενώ η ψηστιέρα έχει σεταριστεί και δέχεται πίεση 50 Mbar, οπότε υπάρχει ασυμβατότητα. Ουσιαστικά  εσείς με το ρυθμιστή δίνετε 50 mbar στη ψησταριά. Ξερεις αν υπάρχει κανένα αλλο πρόβλημα ασυμβατότητας ?  Ξερεις για ποιόλόγο βγάζουν τις μπουκάλες με τη πίεση των 37 mbar ?

Οχι δεν βγαζει η μπουκάλα αυτη την πίεση βγαζει πολύ μεγαλύτερη και ο ρυθμιστής την προσαρμοζει/ρυθμιζει στα 30-50 κτλ mbar που ειναι χρειάζεται η ψησταριά...

Προσωπικά πιστευω οτι οι ψησταριές δεν εχουν αλλο set-up (και αρα δεν τιθεται προβλημά κατα την χρήση) μεταξύ 30 και 50mbar...απλά βαζουν τον ανάλογο ρυθμιστή που προβλέπει η αντιστοιχη νομοθεσία κάθε χώρας...

για αυτο και ο Γιαννης δεν εχει θέμα με την δική μου ψησταριά που ήρθε με 50αρη (Γερμανική/Αυστριακή/Ελβετική νομοθεσία) και εβαλε 30αρη ρυθμιστή...

πιστευω οτι η μελέτη της εταιρίας πεφτει στα υλικά και στον σχεδιασμό καδου κτλ κτλ με το range των ρυθμιστών και ετσι μπορούν να χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε ρυθμιστή...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...