Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει κάποιο προϊόν για καθαρισμό κάδου σε weber spirit 310;

Tα χοντρα φευγουν με τη σπατουλα.. αλλά τα υπόλοιπα..;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό με υγρό πιάτων και ένα σφουγγάρι για τρίψιμο. Καμία ψησταριά δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική της κατάσταση. Οπότε δεν χρειάζεται να σε αγχώνει αυτό.

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Μια ερωτηση ...με την Napoleone 365 ψηνεται ευκολα εμμεσα?

Γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι επρεπε να παρω την 425 για να εχω ανεση στο εμμεσο ψησιμο.....

Γιατι προσωπικα απο πλευρα διαστασεων ειμαι οκ με την 365 για τις ποσοτητες που θελω να ψηνω....

Από την στιγμή που οι διαστάσεις σε καλύπτουν, είσαι μια χαρά. Προφανώς και το έμμεσο ψήσιμο λειτουργεί καλύτερα αν υπάρχει μεγαλύτερος χώρος.

Έτσι κι αλλιώς περισσότερος χώρος και περισσότεροι καυστήρες σου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία και επιλογές.

Το ερώτημα που χρειάζεται να απαντήσεις είναι κατά πόσον σε ενδιαφέρει να κάνεις έμμεσο ψήσιμο. 

Δες μια και το παρακάτω

https://www.napoleon.com/en/be/barbecues/blog/how-set-gas-grill-indirect-grilling

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό με υγρό πιάτων και ένα σφουγγάρι για τρίψιμο. Καμία ψησταριά δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική της κατάσταση. Οπότε δεν χρειάζεται να σε αγχώνει αυτό.

To υλικό του κάδου είναι τραχύ και διαλύει αμέσως του σφουγγάρι... Οπότε έλεγα αν υπάρχει κάτι που να διαλύει τη μάκα χωρίς να θέλει να χαλάσεις 3 σφουγγάρια. Στην αρχική ξέρω ότι δεν θα φτάσει και δεν με πειράζει.. απλά σκέφτομαι πως αν συσσωρευθούν πολλά λίπη θα είναι πολύ δύσκολο μετά να καθαρίσει. Ειδικά σε κάτι γωνίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

To υλικό του κάδου είναι τραχύ και διαλύει αμέσως του σφουγγάρι... Οπότε έλεγα αν υπάρχει κάτι που να διαλύει τη μάκα χωρίς να θέλει να χαλάσεις 3 σφουγγάρια. Στην αρχική ξέρω ότι δεν θα φτάσει και δεν με πειράζει.. απλά σκέφτομαι πως αν συσσωρευθούν πολλά λίπη θα είναι πολύ δύσκολο μετά να καθαρίσει. Ειδικά σε κάτι γωνίες...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βούρτσα που καθαρίζεις τις σχάρες ή κάποια παρόμοια 

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/gas-grill-maintenance/weber-31176.html

FBBA9530-8481-4407-841C-E6D6160B143F.jpeg.a85b7d83604b13130f72b01cf42fb873.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μολις συναρμολογησα την landmann rexon 3.

Ποια μπουκαλα μου προτεινετε για Θεσσαλονικη ανατολικα? 

Πχ απο δω να παρω? 

https://gas24.gr/dianomi-fialon-ygraeriou/

Χρηση 2-3 φορες την εβδομαδα για 2 ατομα, οποτε κοιταω σε 10κιλη?

Προπανιο η υγραεριο? 

Ευχαριστώ 

Παρηγγειλα αυτη, συνολο 62 με την φιαλη. 

https://gas24.gr/dianomi-fialon-ygraeriou/diafani-fiali-ygraeriou-petrogaz-10kg

Ειναι καλη? Η να παρω προπανιο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, μολις συναρμολογησα την landmann rexon 3.

Ποια μπουκαλα μου προτεινετε για Θεσσαλονικη ανατολικα? 

Πχ απο δω να παρω? 

https://gas24.gr/dianomi-fialon-ygraeriou/

Χρηση 2-3 φορες την εβδομαδα για 2 ατομα, οποτε κοιταω σε 10κιλη?

Προπανιο η υγραεριο? 

Ευχαριστώ 

Παρηγγειλα αυτη, συνολο 62 με την φιαλη. 

https://gas24.gr/dianomi-fialon-ygraeriou/diafani-fiali-ygraeriou-petrogaz-10kg

Ειναι καλη? Η να παρω προπανιο? 

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι είναι προτιμότερο το προπάνιο, εφόσον το αναφέρει και το manual (λογικά το αναφέρει). Για το προπάνιο θα χρειαστείς ρυθμιστή 37mbar και για το μείγμα 30mbar.

https://www.kioumourtzoglou.gr/img/LANDMAN2015-SITE/egxeiridia-sinarmologisis/12229.pdf

Απο την στιγμή που την έχεις παραγγείλει ήδη, νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις ακύρωση.

Μπουκάλα μπορείς να προμηθευτείς απ´ όπου θέλεις. Προσωπικά θα προτιμούσα από κάποιο κατάστημα ή βενζινάδικο που βρίσκεται πιο κοντά στο σπίτι μου. 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, anergos13 είπε

Μια ερωτηση ...με την Napoleone 365 ψηνεται ευκολα εμμεσα?

Γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι επρεπε να παρω την 425 για να εχω ανεση στο εμμεσο ψησιμο.....

Γιατι προσωπικα απο πλευρα διαστασεων ειμαι οκ με την 365 για τις ποσοτητες που θελω να ψηνω....

Ένα θέμα που μπορεί να έχεις είναι ότι με τον ενα καυστήρα μπορεί να ζοριζεσαι να πιάσεις τη θερμοκρασία που θέλεις. Επίσης μια συνήθης διάταξη έμμεσου είναι να λειτουργούν οι 2 ακριανοι και σβηστός ο μεσαίος, ας πούμε όταν κάνεις κοτόπουλο σε βάση για να ψηνεται ομοιόμορφα.

Αν σε παίρνει να πας σε 425 βουρ. Αλλιώς περίμενε την freestyle ή μπουμπούνισε την από γερμανια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι είναι προτιμότερο το προπάνιο, εφόσον το αναφέρει και το manual (λογικά το αναφέρει). Για το προπάνιο θα χρειαστείς ρυθμιστή 37mbar και για το μείγμα 30mbar.

https://www.kioumourtzoglou.gr/img/LANDMAN2015-SITE/egxeiridia-sinarmologisis/12229.pdf

Απο την στιγμή που την έχεις παραγγείλει ήδη, νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις ακύρωση.

Μπουκάλα μπορείς να προμηθευτείς απ´ όπου θέλεις. Προσωπικά θα προτιμούσα από κάποιο κατάστημα ή βενζινάδικο που βρίσκεται πιο κοντά στο σπίτι μου. 

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια. 

Εχει ηδη εγκατεστημενο ρυθμιστη πιεσης. 

Την μπουκαλα απλα την παρηγγειλα με αντικαταβολη, θα περασω αυριο να παρω προπανιο τοτε. 

Πρεπει να πειραξω κατι στον ρυθμιστη? 

Απλα τον γυρναω δηλαδη για τα 37?

Ο ρυθμιστης ειναι οπως στην εικονα. 

IMG_20210613_201426.jpg

Screenshot_2021-06-13-20-26-55-284_com.vanced.android.youtube.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tommygre είπε

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια. 

Εχει ηδη εγκατεστημενο ρυθμιστη πιεσης. 

Την μπουκαλα απλα την παρηγγειλα με αντικαταβολη, θα περασω αυριο να παρω προπανιο τοτε. 

Πρεπει να πειραξω κατι στον ρυθμιστη? 

Απλα τον γυρναω δηλαδη για τα 37?

Ο ρυθμιστης ειναι οπως στην εικονα. 

IMG_20210613_201426.jpg

Screenshot_2021-06-13-20-26-55-284_com.vanced.android.youtube.jpg

Αν είναι ρυθμιζόμενος, τότε τον γυρνάς στα 37mbr για το προπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, tsounis είπε

Ένα θέμα που μπορεί να έχεις είναι ότι με τον ενα καυστήρα μπορεί να ζοριζεσαι να πιάσεις τη θερμοκρασία που θέλεις. Επίσης μια συνήθης διάταξη έμμεσου είναι να λειτουργούν οι 2 ακριανοι και σβηστός ο μεσαίος, ας πούμε όταν κάνεις κοτόπουλο σε βάση για να ψηνεται ομοιόμορφα.

Αν σε παίρνει να πας σε 425 βουρ. Αλλιώς περίμενε την freestyle ή μπουμπούνισε την από γερμανια

 

Εχω παραγγειλει την 365 ..αλλα πολυ πιθανον αν υπαρχει διαθεσιμο στοκ στην 425 να μπορουσε να γινει αλλαγη....

 

Απο Γερμανια μονο και μονο λογω μπλεξιμο με την εγγύηση δεν το επιχειρω.....

 

Με Εμμεσο ψησιμο τι ειναι καλο να ψηνεται συνηθως ???

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Με Εμμεσο ψησιμο τι ειναι καλο να ψηνεται συνηθως ???

Μοσχαρίσιες κοπές όπως T bone,  tomahawk  κτλ αλλά και κοτόπουλο σε μπύρα, είναι κάποια συνηθισμένα κρέατα που ψήνονται indirect. Από εκεί και πέρα ψάχνεις και δοκιμάζεις τι σου αρέσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα τα τσακίσαμε πάλι. Μετά από αυτά ακολουθησαν και μια σχάρα με λουκάνικα, κάτι χαλούμια κάτι πιτάκια και αρκετά λαχανικά. 

 

1623614357587-001.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Μοσχαρίσιες κοπές όπως T bone,  tomahawk  κτλ αλλά και κοτόπουλο σε μπύρα, είναι κάποια συνηθισμένα κρέατα που ψήνονται indirect. Από εκεί και πέρα ψάχνεις και δοκιμάζεις τι σου αρέσει 

Εγώ έχω και την 365..μια χαρά έκανα έμμεσο ψήσιμο.. Βέβαια με την 425 που και αυτήν έχω είναι πιο εύκολο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βούρτσα που καθαρίζεις τις σχάρες ή κάποια παρόμοια 

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/gas-grill-maintenance/weber-31176.html

Προσοχη στην πιεση που θα ασκησετε. Με πολυ πιεση καταφερα να βγαλω την καρβουνιλα, αλλα δεν ξερω και τι αλλο μαζι τελικα. Οποτε εγω προσωπικα ξαναεχτισα σιγα σιγα την καρβουνιλα για να λειτουργησει σαν προστατευτικο στρωμα για τον αλουμινενιο καδο της ψησταριας, και απλα με σπατουλα βγαζω οτι προεξεχει.

Στις 12/6/2021 στις 4:08 ΜΜ, energy52 είπε

Δεν εχεις κι αδικο! κι οταν ανεβασα τη φωτογραφια με προβληματισε να μη φαινεται..βασικα μου τη φερανε στημενη οπως την ειχαν στο μαγαζι..

βγαλτο ρε συ αμα σε ενοχλει. 

Ειχε παρει η αδερφη μου πριν χρονια το αμαξι μου να παει να αλλαξει μια λαμπα αν θυμαμαι καλα, και επιστρεφει και βλεπω απο πισω κολλημενο ενα τεραστιο ξιφος Δημακης. Το πηρα το αμαξι οπως ηταν και πηγα πισω και λεω βγαλτε το και μην εχει κανενα σημαδι πανω το αμαξι. Ελεος δλδ με τον καθενα. Ή μπαινεις στο blue star για Ναξο και σου κολλανε αυτοκολλητο της εταιριας πανω στο τζαμι. Ρε ουστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, anergos13 είπε

Εχω παραγγειλει την 365 ..αλλα πολυ πιθανον αν υπαρχει διαθεσιμο στοκ στην 425 να μπορουσε να γινει αλλαγη....

 

Απο Γερμανια μονο και μονο λογω μπλεξιμο με την εγγύηση δεν το επιχειρω.....

 

Με Εμμεσο ψησιμο τι ειναι καλο να ψηνεται συνηθως ???

Μια χαρά θα είσαι και με την 365. Αν όμως σε παιρνει οικονομικά και γίνεται να την αλλάξεις, σαφώς θα σε βολέψει περισσότερο η 425. Νομίζω είναι ιδανικό μεγεθος για οικογένεια ή μικρες παρέες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...