Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, baggelis7 είπε

Καλησπερα σε ολους! Κατοχος απο σημερα της weber q1200 και οντας η πρωτη μου ψησταρια υγραεριου (και ειμαι λιγο ασχετος με αυτες) αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε 2 3 ερωτησεις μου! Πρεπει να χρησιμοποιώ μονο το μικρο φιαλιδιο της weber η ταιριαζει και καποιο αλλο πχ της ελ γκρεκο χωρις να εχω προβλημα; αλλιως πρεπει να βαλω τον ανταπτορα για μεγαλες φιαλες; μετα απο καθε ψησιμο να καθαριζω της πλακες με την μεταλικη βουρτσα της weber(φωτο) η θα προλαλεσω φθορες μακροχρονια; και τελος λεω να παρω αυτο το θερμομετρο της eti..αξιζει η να δω καποιο αλλο;; ευχαριστω για τον χρονο σας! 

Screenshot_20210629-145856_Skroutz.jpg

Screenshot_20210629-145936_Skroutz.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Η ίδια η Weber αναφέρει ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-prevent-rust-on-cast-iron-grates/weber-29501.html

Το θερμόμετρο της eti είναι μια χαρά, απλά θα προτιμούσα να ήταν σπαστό. Εγώ έχω αυτό 

https://www.amazon.de/Inkbird-Einstechthermometer-Küchenthermometer-Fleischthermometer-Grillthermometer/dp/B07XG6MQDT/ref=sr_1_6?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Inkbird&qid=1624973903&sr=8-6

Τα φιαλίδια της el Greco έχουν περίπου μισή τιμή σε σχέση με της Weber

https://www.ilovebbq.gr/fialidio-weber

https://gas24.gr/vamgas-aerio-anaptires-1.html

όμως δε γνωρίζω αν μπορούν να έχουν το ίδιο βύσμα, ώστε να μπορούν να κουμπώσουν, ούτε αν είναι υπό την ίδια πίεση.

Σίγουρα πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φιαλίδια από άλλες εταιρείες. Στο παρακάτω άρθρο φαίνεται ότι χρησιμοποεί της Coleman 

https://www.weber.com/US/en/blog/behind-the-grill/fuel-options-for-the-weber-q/weber-30374.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, baggelis7 είπε

Καλησπερα σε ολους! Κατοχος απο σημερα της weber q1200 και οντας η πρωτη μου ψησταρια υγραεριου (και ειμαι λιγο ασχετος με αυτες) αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε 2 3 ερωτησεις μου! Πρεπει να χρησιμοποιώ μονο το μικρο φιαλιδιο της weber η ταιριαζει και καποιο αλλο πχ της ελ γκρεκο χωρις να εχω προβλημα; αλλιως πρεπει να βαλω τον ανταπτορα για μεγαλες φιαλες; μετα απο καθε ψησιμο να καθαριζω της πλακες με την μεταλικη βουρτσα της weber(φωτο) η θα προλαλεσω φθορες μακροχρονια; και τελος λεω να παρω αυτο το θερμομετρο της eti..αξιζει η να δω καποιο αλλο;; ευχαριστω για τον χρονο σας! 

Screenshot_20210629-145856_Skroutz.jpg

Screenshot_20210629-145936_Skroutz.jpg

Ξέχασε τα μικρά φιαλίδια. Εξυπηρετούν σε camping αλλά δεν συμφέρουν καθόλου. Αντάπτορα για φιάλη 10kg (η prime είναι ναι μία χαρά και αν βάζεις shell, θα μπορείς να την γεμίζεις με πόντους) και με την Q θα κρατάει πολλούς μήνες. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις σιγά σιγά και στο κάτω κάτω , εδώ είμαστε.🤗 

Αααα, δες και κανένα βιντεάκι στο youtube. Πχ από εδώ... https://youtube.com/c/CityEscapeGriller

 

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Επειδη ειναι η πρωτη μ ψησταρια αεριου το φοβομουν λιγο μην κανουμε κανα μπαμ αλλα θα το βρουμε στην πορεια😜 κατι τελευταιο το φιαλιδιο της weber ειναι μιγμα βουτανιο προπανιο αν παρω φιαλη βουτανιο σκετο  η προπανιο θα υπαρχει θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, baggelis7 είπε

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Επειδη ειναι η πρωτη μ ψησταρια αεριου το φοβομουν λιγο μην κανουμε κανα μπαμ αλλα θα το βρουμε στην πορεια😜 κατι τελευταιο το φιαλιδιο της weber ειναι μιγμα βουτανιο προπανιο αν παρω φιαλη βουτανιο σκετο  η προπανιο θα υπαρχει θεμα;

Αυτές που πουλιόνται ως βουτάνιο είναι μείγμα βουτανίο-προπανίου, οπότε δεν έχεις θέμα. Για το προπάνιο θα χρειαστεί να αλλάξεις ρυθμιστή στα 37mbar. Δες μια και το manual για την επιβεβαίωση.

https://www.weber.com/cms-remote-assets/Service/manuals/en/71728_EN_120116.pdf?mtime=20180830113900

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dennis7360 είπε

Παιδια, γι αυτη την προσφορα τι λετε?

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-weber-spirit-e-325-121984

Αν έχεις τα λεφτά και θες bbq άμεσα, χτύπα την. Αξίζει τα λεφτά της και μαζί με τη σούβλα κλείνεις. 

Αλλιώς, περιμένεις κανα 2μηνο το λιγότερο για καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 6:45 ΜΜ, Dennis7360 είπε

Καλησπερα παιδια...ξερουμε κανενα νεο ποτε θα ερθουν οι Napoleon ? η πρεπει να προπαραγειλεις και να περιμενεις?

Ηρθε η ωρα μου και εμενα να παρω μία ψησταρια...αλλα σπάζομαι πολυ, να αγοράζω και να μην την εχω στο σπίτι...😡

Εχω διαβασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σελιδες εδω μεσα.....απο οτι ειδα, αρκετες, βγαζουν μικροπροβληματακια....ακομα και για Broil king Monarch (την κοιταω και αυτην) διαβασα...

Αν και ελεγα οτι θα διαθεσω (μονο μεσω ατοκων δοσεων) 600-650 το πολυ, μπορω να δωσω και κατι παραπανω..μεχρι 800 max...εαν δεν επιλεξω (λογω αναμονης) την Napoleon, τι προτείνετε? Weber spirit II 310?  Ειμαστε 3 ατομα...θα μου αρεζε και μια με 4 καυστηρες(για πιο καλο εμεσο ψησημο πιστευω) αλλα στις ποιοτικες φευγεις πανω απο 800...

Εγώ σήμερα έκανα παραγγελία για τη 425. Κοίτα το you gr τη δίνει με πολλές άτοκες δόσεις. Λένε για παράδοση μέχρι 30 μέρες. Αύριο θα πάρω τηλ. να ρωτήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Fetas1979 είπε

Εγώ σήμερα έκανα παραγγελία για τη 425. Κοίτα το you gr τη δίνει με πολλές άτοκες δόσεις. Λένε για παράδοση μέχρι 30 μέρες. Αύριο θα πάρω τηλ. να ρωτήσω.

Την  εχω δει  στο you, και με βολευει με 24 ατοκες...αλλα φοβαμαι τις πολλες αρνητικες (σαν του κοτσοβολου) κριτικες που εχει, γμτ....

Επεξ/σία από Dennis7360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Dennis7360 είπε

Την  εχω δει  στο you, και με βολευει με 24 ατοκες...αλλα φοβαμαι τις πολλες αρνητικες (σαν του κοτσοβολου) κριτικες που εχει, γμτ....

Φιλε εγω πεμπτη βραδυ στις 23.00 αγορασα την q1200 απο το you παρασκευη πρωι με πηραν τηλ αν θελω να μου την φερουν σαββατο πρωι τους ειπα δεν με βολευει καλυτερα τριτη πρωι και τριτη 9.45 μου την εφεραν ολα αψογα συσκευασμενα κ εξυπηρετηση.. ηταν η πρωτη φορα που αγορασα απο αυτους

Επεξ/σία από baggelis7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδιά ,

και εγω την δίκη μου (spirit 210)την πήρα από you.GR πριν το Πάσχα .Συνολική εμπειρία πολύ καλή καθώς και συσκευασία άψογη .Μην ξεχνάτε οτι είναι επίσημος μεταπωλητης  της Weber ,για τις άλλες δεν ξέρω .

καλες αγορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dennis7360 είπε

Την  εχω δει  στο you, και με βολευει με 24 ατοκες...αλλα φοβαμαι τις πολλες αρνητικες (σαν του κοτσοβολου) κριτικες που εχει, γμτ....

Εγω που πηρα την go anywhere με καρβουνο απο το you.gr πεμπτη σαββατο πρωι με πηρε η acs να παω στην αποθηκη εαν θελω να παραλαβω. Περιποιημενο δεμα κ προσεγμενο, κανενας φοβος.Και tablet που ειχα παρει(mls ναι ζω την ζωη μου στα ακρα) το οποιο ειχε θεμα.Καλεσα για επιστροφη και την ιδια ημερα απλα συμπληρωσα μια φορμα online και 2 φωτογραφιες επισυμανση με το προβλημα και μεσα σε 1 εβδομαδα με καλεσαν εαν θελω αντικατασταση,πιστωτικο ή επιστροφη χρηματων χωρις πολλα πολλα μια χαρα εξυπηρετηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για weber αγοραζετε αφοβα απο you και καθε you. Πρωτα απ ολα εχουν τρομερη συσκευασια απο την εταιρια την ιδια, οποτε το ενδεχωμενο να ερθει κατι χτυπημενο ειναι απειροελαχιστη. Επισης για οποιοδηποτε προβλημα μιλατε απ ευθειας με την αντιπροσωπια weber/kyso. Oποτε μην κανει κανεις το λαθος και παρει καμια εξτρα εγγυηση που πουλανε πολλα μεγαλα καταστηματα πχ Κωτσοβολος, γιατι θα ειναι πεταμενα λεφτα.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, και η napoleon/homing θα εχει καλο σερβις, οπως εχει και η broil king που εχω διαβασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστω για τις απαντήσεις..τελικά έκλεισα την προσφορά του practiker τις weber 325 μαζί με δώρο σούβλα...

Επεξ/σία από Dennis7360
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...