Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έπεσα τυχαία επάνω σε αυτό το συνονθύλευμα ψηστικών μέσων που ονομάζεται JAMESTOWN DRAKE και είπα να μοιραστώ την έκπληξή μου.

732439412_JamestownDrakeCombinationStation.jpg.1c0c3f55f9b241c55f7106663e41caad.jpg

Πωλείται στην Ελλάδα από το Praktiker σε προσφορά στα 390€.

Από ότι φαίνεται πρόκειται για συνδυασμό μιας ψησταριάς υγραερίου, πλαϊνό υπέρυθρο μάτι (!), μια ψησταριά με κάρβουνο, καπνιστήριο με ξεχωριστό θάλαμο και μαντεμένιες σχάρες σε όλα τα διαμερίσματα.

Ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια κατηγορία και εντυπωσιάστηκα αρχικά για τόσα που προσφέρει σε αυτή την τιμή. Ένα αρνητικό είναι ότι δεν φαίνεται να δέχεται σούβλα. Προορίζεται μάλλον για φανατικά αναποφάσιστους στο δίλημμα "υγραέριο ή κάρβουνο". Μπορεί αν ανήκει κάποιος σε αυτή την κατηγορία να  αποτελεί καλό πολυεργαλείο, αν έχεις τον απαραίτητο χώρο (δεν είναι μικρή), αλλά μπορεί να μην είναι ιδιαιτέρως καλή και σε τίποτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1942

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

Σήμερα έπεσα τυχαία επάνω σε αυτό το συνονθύλευμα ψηστικών μέσων που ονομάζεται JAMESTOWN DRAKE και είπα να μοιραστώ την έκπληξή μου.

732439412_JamestownDrakeCombinationStation.jpg.1c0c3f55f9b241c55f7106663e41caad.jpg

Πωλείται στην Ελλάδα από το Praktiker σε προσφορά στα 390€.

Από ότι φαίνεται πρόκειται για συνδυασμό μιας ψησταριάς υγραερίου, πλαϊνό υπέρυθρο μάτι (!), μια ψησταριά με κάρβουνο, καπνιστήριο με ξεχωριστό θάλαμο και μαντεμένιες σχάρες σε όλα τα διαμερίσματα.

Ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια κατηγορία και εντυπωσιάστηκα αρχικά για τόσα που προσφέρει σε αυτή την τιμή. Ένα αρνητικό είναι ότι δεν φαίνεται να δέχεται σούβλα. Προορίζεται μάλλον για φανατικά αναποφάσιστους στο δίλημμα "υγραέριο ή κάρβουνο". Μπορεί αν ανήκει κάποιος σε αυτή την κατηγορία να  αποτελεί καλό πολυεργαλείο, αν έχεις τον απαραίτητο χώρο (δεν είναι μικρή), αλλά μπορεί να μην είναι ιδιαιτέρως καλή και σε τίποτα...

Την είχα δει κι εγώ. Μου φαίνεται σαν τερατούργημα, μια ψησταριά Frankenstein…

Το πιο πιθανό είναι να μην κάνει τίποτα από αυτά που υπόσχεται καλά

 

Υπάρχουν κάμποσα βιντεάκια από Γερμανούς και βρήκα κι ένα στα αγγλικά όπου κάνει μια αναφορά μετά από 2 χρόνια χρήσης

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πριν την ψησταριά υγραερίου είχα πάρει μια Jamestown κάρβουνου από το praktiker και είναι ακόμα άψογη.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας, επειδη βλεπω ακομα υποψηφιους  αγοραστες, το ilovebbq εχεις καποιες σε αρκετα καλες τιμες https://www.ilovebbq.gr/προσφορές-σε-αξεσουάρ-ψησίματος-και-ψησταριές 

Προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει σαν καταστημα για μαγειρικα σκευη κλπ χωρις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KostasTk είπε

Καλημέρα..  Μια ερώτηση εκ μερους φίλου ο οποίος έχει χτιστη ψησταριά σε εξοχικό και θελει να την μετατρεψει σε υγραεριου. Ξερει κανενας τι χρειάζεται και αν υπαρχει καποιος που να αναλαμβάνει την μετατροπή?

Μπορεί να τοποθετήσει ένα γκριλ αερίου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.. Πήγα να δω την outdoorchef από κοντά αλλά στο μαγαζιά εκείνο είχαν στην έκθεση μόνο της broil king. Μας έδειξε την 410 η οποία είναι οκ νομίζω σε μέγεθος κ πάει 669 μαζί με την κουκούλα.. ο καλός μου, μου είπε το εξής... Πάρε όποια καθαρίζεται πιο εύκολα κ γρήγορα.. αυτή την εντολή έχω.. οπότε περιμένω σαν έμπειροι που είστε, να μου δώσετε τα φώτα σας στο θέμα καθαρισμού τώρα... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πούμε για καθάρισμα , αυτο προϋποθέτει να χουμε ψησει σε ολες τις συγκεκριμένες να τις έχουμε καθαρίσει για να σου πούμε πράγμα χλομό. Ιδιες ειναι ολες σε αυτο το κομματι, οποτε κοφτου τσεκ να παει να παρει οτι αγαπα. 

Βασικα στο φινάλε εσυ θα πλένεις τα περισσότερα να ξέρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Λοιπον.. Πήγα να δω την outdoorchef από κοντά αλλά στο μαγαζιά εκείνο είχαν στην έκθεση μόνο της broil king. Μας έδειξε την 410 η οποία είναι οκ νομίζω σε μέγεθος κ πάει 669 μαζί με την κουκούλα.. ο καλός μου, μου είπε το εξής... Πάρε όποια καθαρίζεται πιο εύκολα κ γρήγορα.. αυτή την εντολή έχω.. οπότε περιμένω σαν έμπειροι που είστε, να μου δώσετε τα φώτα σας στο θέμα καθαρισμού τώρα... 😁

Ένα χαρακτηριστικό που κάνει ευκολότερο τον καθαρισμό είναι το αφαιρούμενο ταψί, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποατ. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και πόσο λείος είναι ο κάδος.

Από την στιγμή που θα κανονίσεις να τις δεις από κοντά θα σου είναι εύκολο να διαπιστώσεις ποια έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.

Σημαντικό επίσης και τι εγγύηση δίνει η κάθε εταιρεία για το μοντέλο που κοιτάς.

14 λεπτά πριν, sndev είπε

Βασικα στο φινάλε εσυ θα πλένεις τα περισσότερα να ξέρεις

Ρε συ δεν έχουν βρει όλοι το δικό σου κόλπο να το κάνουν αυτό…😁

Στην δική μου περίπτωση, εγώ τα χρησιμοποιώ, εγώ τα καθαρίζω/πλένω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

 

Ρε συ δεν έχουν βρει όλοι το δικό σου κόλπο να το κάνουν αυτό…😁

Στην δική μου περίπτωση, εγώ τα χρησιμοποιώ, εγώ τα καθαρίζω/πλένω

χαχααχ ,ρε συ..  δεν ειναι θεμα κόλπου, οταν σε βλεπει η αλλη να τριβεις μπας κ παρεις μερος στη  διαφημηση στο βιλαμπαχο δε θα ρθει να βαλει 2 χερακια? φανταζομαι κ συ το ιδιο δε κανεις οταν τη βλέπεις να ζοριζεται πχ με τα ψωνια? ε κ πως να το κανουμε το χουν καλυτερα με τη καθαριοτητα 

οσο για το ταψι καδο συρταρακια κτλ τα ιδια ζορια ειναι όλα  τα μη ανοξείδωτα στο καθάρισμα  πανω κατω, τσαμπα κουβεντα κ τα λεω εχοντας 3-4ς ψησταριες διαφορετικών ειδών  απο δω κ απο κει κ με ταψια κ χωρις. εαν δεν  καθαριζεις ανα 2 ψησιματα (που δε το κανει κανείς στο κάδο) χαιρετίσματά. κ σε οσες βγαινει οπως στη νατεριαλ ολο το κομματι τοτε στο πιο πανω στο υπολοιπο που δε βγαινει εχει εγκοπες που δε καθαριζονται σχεδον καθολου κ μαζευουν μπιχλα 

η μονη που γινεται σχεδον κομπλε ειναι η campingaz που λυνετε σε κοματια ΑΛΛΑ εκει εχεις αλλα θέματα

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, sndev είπε

τι να σου πούμε για καθάρισμα , αυτο προϋποθέτει να χουμε ψησει σε ολες τις συγκεκριμένες να τις έχουμε καθαρίσει για να σου πούμε πράγμα χλομό. Ιδιες ειναι ολες σε αυτο το κομματι, οποτε κοφτου τσεκ να παει να παρει οτι αγαπα. 

Βασικα στο φινάλε εσυ θα πλένεις τα περισσότερα να ξέρεις

Εκείνος θα τα πλένει να είσαι σίγουρος... Για τη δική του ευκολία ψάχνω... 😉

47 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ένα χαρακτηριστικό που κάνει ευκολότερο τον καθαρισμό είναι το αφαιρούμενο ταψί, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποατ. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και πόσο λείος είναι ο κάδος.

Από την στιγμή που θα κανονίσεις να τις δεις από κοντά θα σου είναι εύκολο να διαπιστώσεις ποια έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.

Σημαντικό επίσης και τι εγγύηση δίνει η κάθε εταιρεία για το μοντέλο που κοιτάς.

Ρε συ δεν έχουν βρει όλοι το δικό σου κόλπο να το κάνουν αυτό…😁

Στην δική μου περίπτωση, εγώ τα χρησιμοποιώ, εγώ τα καθαρίζω/πλένω

Εκτός από το συρτάρι που θα έχει, το πάνω μέρος καθαρίζεται με τη βούρτσα που καθαρίζεις κ τη σχάρα του μπάρμπεκιου να φανταστώ ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Εκείνος θα τα πλένει να είσαι σίγουρος... Για τη δική του ευκολία ψάχνω... 😉

Εκτός από το συρτάρι που θα έχει, το πάνω μέρος καθαρίζεται με τη βούρτσα που καθαρίζεις κ τη σχάρα του μπάρμπεκιου να φανταστώ ε; 

Όχι, εκεί καλύτερα να καθαρίζεις με μια σπάτουλα ξύλινη ή πλαστική. Ο κάδος δεν θα έρθει ποτέ στην αρχική του κατάσταση. Το θέμα είναι να καθαρίζεις τα λίπη που θα κάτσουν εκεί, ώστε να μην έχεις πολλές αναφλέξεις ή ακόμα χειρότερα φωτιά…

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Α νόμιζα όλη η επιφάνεια ήταν τόση στο μήκος... Οπότε είναι μια χαρά σε μέγεθος λογικά. Λες επειδή είχαμε ταβέρνα με 2-3 μέτρα ψησταριά να μου φαίνονται αυτές μικρές;😂 Υπάρχει η δυνατότητα να βγει το μαντέμι εάν θες κ να μπει σχάρα; Πάνω στο μαντέμι ψήνεις κ κρέας ή μόνο λαχανικά; Θα πάω πιο μετά σε ένα μαγαζί να δω από κοντά κάποιες.. να κοιτάζω κ campingaz σαν μάρκα δλδ... Θα δω εάν έχει εκεί που θα πάω... Ευχαριστώ πολύ!

Ναι η πλάκα βγαίνει και με 20€ παίρνεις μια έξτρα σχάρα ώστε να έχεις όλη την επιφάνεια για ψήσιμο. Στην πλάκα μπορείς να ψήσεις και κρέας, αλλά θα είναι σα να το κάνεις σε τηγάνι. Εύκολα ας πούμε σε πλάκα κάνω κάνα αυγό για τα μπέργκερ μαζί με το μπέικον. 

Campingaz δεν έχω ίδια άποψη, αλλά την έχει γνωστός και είναι αρκετά ευχαριστημένος. Η γκρίνια του είναι ότι είναι χαμηλό το καπάκι και ζοριζει στις σούβλες και στα σκεύη ή κοτόπουλο σε θρόνο.  

Την άποψη μου στην είπα, Broil king, Outdoοrchef, Char Broil με αυτή τη σειρά. Η ΚΕΝΤΟΝ είναι μια φθηνή επιλογή για entry στο χώρο, αλλά είναι καλή περίπτωση και σίγουρα vfm ενώ θα βρίσκεις ανταλλακτικά και αναλώσιμα εύκολα και οικονομικά.

Επιμένω, μην βιαστείς, πήγαινε δες τες από κοντά, ίσως να αλλάξεις και άποψη για την επιφάνεια ψησίματος που σου χρειάζεται και να διαπιστώσεις ότι και με 3 καυστήρες κάνεις άνετα τη δουλειά σου.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Όχι, εκεί καλύτερα να καθαρίζεις με μια σπάτουλα ξύλινη ή πλαστική. Ο κάδος δεν θα έρθει ποτέ στην αρχική του κατάσταση. Το θέμα είναι να καθαρίζεις τα λίπη που θα κάτσουν εκεί, ώστε να μην έχεις πολλές αναφλέξεις ή ακόμα χειρότερα φωτιά…

 

Πωπω... Πόσα λίπη μαζεύει... Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο χάλι... Φαντάζομαι στο συρτάρι μπορείς να βάζεις κάθε φορά αλουμινόχαρτο για να γλιτώνεις τουλάχιστον το καθάρισμα αυτού. 

8 ώρες πριν, tsounis είπε

Ναι η πλάκα βγαίνει και με 20€ παίρνεις μια έξτρα σχάρα ώστε να έχεις όλη την επιφάνεια για ψήσιμο. Στην πλάκα μπορείς να ψήσεις και κρέας, αλλά θα είναι σα να το κάνεις σε τηγάνι. Εύκολα ας πούμε σε πλάκα κάνω κάνα αυγό για τα μπέργκερ μαζί με το μπέικον. 

Campingaz δεν έχω ίδια άποψη, αλλά την έχει γνωστός και είναι αρκετά ευχαριστημένος. Η γκρίνια του είναι ότι είναι χαμηλό το καπάκι και ζοριζει στις σούβλες και στα σκεύη ή κοτόπουλο σε θρόνο.  

Την άποψη μου στην είπα, Broil king, Outdoοrchef, Char Broil με αυτή τη σειρά. Η ΚΕΝΤΟΝ είναι μια φθηνή επιλογή για entry στο χώρο, αλλά είναι καλή περίπτωση και σίγουρα vfm ενώ θα βρίσκεις ανταλλακτικά και αναλώσιμα εύκολα και οικονομικά.

Επιμένω, μην βιαστείς, πήγαινε δες τες από κοντά, ίσως να αλλάξεις και άποψη για την επιφάνεια ψησίματος που σου χρειάζεται και να διαπιστώσεις ότι και με 3 καυστήρες κάνεις άνετα τη δουλειά σου.  

 

Την broil king 410 που είδα από κοντά μου άρεσε κ μου είπε η πωλήτρια τα καλύτερα για τα υλικά κατασκευής της. Με τους 3 καυστήρες μας πέφτει μικρή γτ κ τρώμε κ πολύ κ  ψήνουμε για 4-5 άτομα κάθε φορα.. Μάλλον στην 410 θα καταλήξω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eteia7 είπε

Πωπω... Πόσα λίπη μαζεύει... Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο χάλι... Φαντάζομαι στο συρτάρι μπορείς να βάζεις κάθε φορά αλουμινόχαρτο για να γλιτώνεις τουλάχιστον το καθάρισμα αυτού. 

Την broil king 410 που είδα από κοντά μου άρεσε κ μου είπε η πωλήτρια τα καλύτερα για τα υλικά κατασκευής της. Με τους 3 καυστήρες μας πέφτει μικρή γτ κ τρώμε κ πολύ κ  ψήνουμε για 4-5 άτομα κάθε φορα.. Μάλλον στην 410 θα καταλήξω.. 

Αναλόγως τι ψήνεις και πόσο συχνά, αντίστοιχα πρέπει να γίνεται και ο καθαρισμός της ψησταριάς. Για το αφαιρούμενο ταψί, υπάρχουν και έτοιμα ταψάκια αλουμινίου, όπως το παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/23815481/Napoleon-Σκεύος-Προστασίας-Συλλογής-Λίπους-62004.html

Η κάθε εταιρεία τα βγάζει για τα δικά της μοντέλα. 

Από την στιγμή που την είδες από κοντά και σε καλύπτει στις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις, μια χαρά.

Στο παρακάτω κατάστημα δίνουν επιπλέον δώρα και έκπτωση σε καθαρισμό

https://woodstore.gr

1BACE0D5-0051-4161-A169-9F571E8732D3.jpeg.a70619f0a836e2d69a9c60a3476c6c43.jpeg
 


https://woodstore.gr/proionta/barbeque/bbq-igraeriou/ψησταριά-υγραερίου-crown-410-broil-king/

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα φέρνει και την Broil Chef

http://broilchef.eu

http://broilchef.com

https://woodstore.gr/proionta/brand/broil-chef/page/1/?

 

Μπορώ να πω ότι η έκδοση της φορητής ψησταριάς με θέμα Star Wars , με εξιτάρει…

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...