Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gdeli είπε

Χαρά στο κουράγιο σου! Πολύ τρίψιμο πρέπει να έπεσε. Σίγουρα δεν έβγαλες καμιά επίστρωση ε; Μου κάνει εντύπωση που φαίνεται η υγρασία στα τοιχώματα του κάδου, γι αυτό ρωτάω. Με τι καθαριστικό τον καθάρισες;

Βασικά όντως έπεσε πολύ τρίψιμο! Σφουγγαράκη ζεστό νερό και καθαριστικό για φούρνο και μπάρμπεκιου οταν λες υγρασία τι εννοείς Εγώ δε βλέπω υγρασία Ίσως να μη στέγνωσε καλά .Τις σχαρές Με υγρό πιάτων και ζεστό νερό και μετά Σκούπισμα λάδωμα

Επεξ/σία από gudinakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Σχετικά με τον καθαρισμό, παραθέτω και τις σελίδες από το manual της Phantom 

Από σελίδα 14

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0609.pdf

Για τον κάδο αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2021 στις 2:03 ΜΜ, gudinakos είπε

Βασικά όντως έπεσε πολύ τρίψιμο! Σφουγγαράκη ζεστό νερό και καθαριστικό για φούρνο και μπάρμπεκιου οταν λες υγρασία τι εννοείς Εγώ δε βλέπω υγρασία Ίσως να μη στέγνωσε καλά .Τις σχαρές Με υγρό πιάτων και ζεστό νερό και μετά Σκούπισμα λάδωμα

Το σφουγγάρι το χρησιμοποίησες με την κίτρινη ή την πράσινη πλευρά; Θυμάμαι κάποτε που η ψηστριά μου ήταν καθαρή, το χρώμα του κάδου ήταν γκρι ματ, σαν να είχε μια επίστρωση το αλουμίνιο. Αυτή φαίνεται κανονικά τώρα που καθάρισες την ψησταριά; Δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες.

Επίσης για να την πλύνεις με το καθαριστικό έβγαλες την φιάλη από κάτω και έβαλες κουβά για να πέφτουν τα νερά; Το ρωτάω γιατί κάποια στιγμή πρέπει να την καθαρίσω κι εγώ από μέσα και δεν ξέρω πού θα πάνε τα απορρυπαντικά και τα νερά στο ξέβγαλμα. Την έχω στο μπαλκόνι και καλό είναι να μην πέσουν στα πλακάκια κάτω γιατί μετά θα τρίβω και το πάτωμα και μπορεί να βουλώσει και η υδροροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάδοι σε napol και weber και broil είναι από αλουμίνιο και απαγορεύεται το 98% των ισχυρών καθαριστικών φούρνου (που κάνουν για εμαγιέ). Αν διαβάσετε στις ετικέτες τους λένε όχι σε επιφάνειες από αλουμίνιο. Αυτές οι ασπρίλες που βλέπετε και μένουν είναι λόγω επιφανειακής διάβρωσης. Δεν κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την είχα πλυνει με ζεστό νερό, το καθαριστικό πιάτων κια σπάτουλα.. Είχα βγάλει την μπουκάλα και είχα βάλει κουβά κάτω για τα νερά.. Μετά από μιάμιση ώρα ήταν μια χαρά.... Μια φορά στους 3 μήνες να κάνεις τέτοιο καθαρισμό είναι καλά για τα δικά μου δεδομένα. Εννοείται ότι το ταψάκι και το αλουμίνιο καθαρίζονται ανά 2 ή 3 ψησιματα ανάλογα.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gdeli είπε

Το σφουγγάρι το χρησιμοποίησες με την κίτρινη ή την πράσινη πλευρά; Θυμάμαι κάποτε που η ψηστριά μου ήταν καθαρή, το χρώμα του κάδου ήταν γκρι ματ, σαν να είχε μια επίστρωση το αλουμίνιο. Αυτή φαίνεται κανονικά τώρα που καθάρισες την ψησταριά; Δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες.

Επίσης για να την πλύνεις με το καθαριστικό έβγαλες την φιάλη από κάτω και έβαλες κουβά για να πέφτουν τα νερά; Το ρωτάω γιατί κάποια στιγμή πρέπει να την καθαρίσω κι εγώ από μέσα και δεν ξέρω πού θα πάνε τα απορρυπαντικά και τα νερά στο ξέβγαλμα. Την έχω στο μπαλκόνι και καλό είναι να μην πέσουν στα πλακάκια κάτω γιατί μετά θα τρίβω και το πάτωμα και μπορεί να βουλώσει και η υδροροή.

Το σφουγγάρι του χρησιμοποίησα από την πράσινη μεριά έβαλα αλουμινόχαρτο στους καυστήρες ζεστό νερό και τρίψιμο από κάτω εννοείται Κούβα πέφτανε όλα μέσα δε λερωσα σχεδόν καθόλου και μετά καθαρό νεράκι στο τελείωμα

5 ώρες πριν, PJK είπε

Οι κάδοι σε napol και weber και broil είναι από αλουμίνιο και απαγορεύεται το 98% των ισχυρών καθαριστικών φούρνου (που κάνουν για εμαγιέ). Αν διαβάσετε στις ετικέτες τους λένε όχι σε επιφάνειες από αλουμίνιο. Αυτές οι ασπρίλες που βλέπετε και μένουν είναι λόγω επιφανειακής διάβρωσης. Δεν κάνουν.

Καταλαβαίνω τι λες ότι ίσως το ισχυρό καθαριστικό και να μην κάνει αλλά από την άλλη όλη αυτή η μαυρίλα και η Μάκα που δε φεύγει με τίποτα τι άλλο μπορείς να κάνεις γιατί αν είχε μία αντικολλητική επίστρωση θα έπρεπε με ζεστό νερό Και σαπούνι να φεύγει αυτή η μαυρίλα αλλά δυστυχώς δεν έφευγε άρα γίνεται ένα σώμα με τον κάδο οπότε η την αφήνεις έτσι και συνέχεια Την επιβαρύνεις η την καθαρίζεις με κάτι ισχυρό μπορει να κάνω Λάθος αλλά έτσι το σκέφτηκα

Επεξ/σία από gudinakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gdeli είπε

Επίσης για να την πλύνεις με το καθαριστικό έβγαλες την φιάλη από κάτω και έβαλες κουβά για να πέφτουν τα νερά;

Επίσης να μετρήσεις το ύψος για να μην πάρεις μεγάλο κουβά και δεν χωράει. Την πάτησε φίλος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για τον καθαρισμό του κάδου, αναφέρεται η χρήση μαγειρικής σόδας και διάλυμα από ξύδι και νερό 

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βραδιά αποτοξίνωσης.... μελιτζάνες κολοκυθάκια με λάδι και μπαλσάμικο και σύκα γεμιστά με χαλούμι. Παρεμπιπτόντως τα δισκάκια του lidl είναι πολύ καλά

IMG_20210819_36528.jpg

IMG_20210819_36103.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gdeli είπε

Τα κεμπάπ είναι χειροποίητο;

Αυτά στα δεξιά είναι χειροποίητα λουκάνικα. Απλά τα πέρασα σε μεταλλικές σούβλες για πιο εύκολη διαχείριση.

Κεμπάπ δεν βάλαμε αυτή την φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...