Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2019 στις 1:51 ΜΜ, sndev είπε

το κλασικο αν κ τελευταια ζαχαρωνω της coral gas λογο ογκου κ βαρους.. 

λόγο χωρου τσεκαρε μηπως σε εξυπηρετεί της coral που νε minion σε σχεσει με τις αλλες αλλιώς πας στις κλασικές

Μην το κανείς!!! Παθων

για ψησταριά με 2 καυστήρες και μικρή κατανάλωση είναι έτσι κ έτσι, όταν πήγα σε 3 καυστήρες και ολιγον ρουφηχτρα ήθελα συνέχεια άλλη! Άσε που έμενε παρά πολύ μέσα!

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, zeys13 είπε

Καλημέρα και καλά ψησίματα να έχεις. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που ψήνει η ψησταριά σου, και ειδικά αυτό που αναφέρεις οτι έχει ελάχιστες αναφλέξεις. Αν μπορώ να σε ρωτήσω ενα δυο πράγματα; Με ποιο τρόπο έχεις ψήσει; με το άμεσο ή έμμεσο; Κυρίως μιλάω για κρέας, λουκάνικα. Στον άμεσο τρόπο εκμεταλλεύεσαι όλη την επιφάνεια; Ή ψήνει μόνο στην μικρή διατομή του χωνιού που είναι γυρισμένο ανάποδα και στον εναπομείναντα χώρο απλά κρατάει ζεστά τα κρέατα; Στον έμμεσο μπορείς να ψήσεις κρέας κανονικά; Και νομίζω τελευταίο ερώτημα, έχεις δοκιμάσει με κρέας πολύ λιπαρό (προβατίνα, αρνί, λουκάνικα;), με ποιο τρόπο τα έχεις ψήσει; πως τα πάει με τις αναφλέξεις;

Σε ζάλισα πρωινιάτικα....

Στον άμεσο τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τηγάνι ή κάποια επιφάνεια. Το κρέας θα γίνει κάρβουνο. Έμμεσα ψήνεις αλλά όταν βάλεις στη μέση το διακόπτη του αερίου ψήνεις ουσιαστικά στους 300 βαθμούς. Το κρέας βγαίνει μια χαρά καραμελωμένο με καλή επιφάνεια.

Έχω ψήσει λουκάνικα χωρίς θέμα, κοτόπουλο με πέτσα, λιπαρές πανσετες και τα burger που ανέβασα που ήταν 30% λίπος.

Κάνει μια στιγμιαία ανάφλεξη σαν φλας μια στις τόσες όταν θα πέσει λίπος στη χοάνη και μέχρι να πέσει στο δοχείο κάτω. Φωτιά πάνω από 0.05 sec δεν έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ κατατοπιστικότατος. Άρα από ότι έχω καταλάβει ψήνει ευκολότερα από τις καλές μάρκες. Για τις φτηνές λογικά δεν θα συγκρίνεται καν. Το λέω γιατί έχω μια απο το lidl και ουσιαστικά δεν μπορείς να ψήσεις κάτω απο τον ανακλαστήρα, είτε θα ανάβει φωτιά συνέχεια, είτε θα γίνει κάρβουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Ευχαριστώ πολύ κατατοπιστικότατος. Άρα από ότι έχω καταλάβει ψήνει ευκολότερα από τις καλές μάρκες. Για τις φτηνές λογικά δεν θα συγκρίνεται καν. Το λέω γιατί έχω μια απο το lidl και ουσιαστικά δεν μπορείς να ψήσεις κάτω απο τον ανακλαστήρα, είτε θα ανάβει φωτιά συνέχεια, είτε θα γίνει κάρβουνο.

Θεωρείται καλή μάρκα γενικά. Δηλαδή η Australia σειρά είναι σε ίδιο επίπεδο με Weber Broil king και σε εγγύηση και σε υλικά. 

Εγώ προσωπικά πχ. τις μπριζόλες από κάτω τις έβαλα αφού έβαλα τη ψησταριά στο φουλ και πήγε στους 340, έκλεισα το καπάκι, έριξα την ψησταριά στο 2/3 πήγε 300 τις άφησα 10 λεπτά, τις γύρισα μια φορά τις άφησα αλλά 10 και δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Βγήκαν λουκούμια. Αναφλέξεις να κάνει κάρβουνο το κρέας σε καμία περίπτωση. Φλασιές ελάχιστες. 

Σε μοσχαρίσια επίσης βγαίνει καλή με μεγάλο έλεγχο στο ποσό θα την ψήσεις με ένα θερμόμετρο.  Εγώ τις τρώω medium πχ όπως την κάτω.

Μελιτζάνες έχω ψήσει επίσης και πιπεριές πολλές φορές, καθώς και πατάτες.

Γενικά λειτουργεί λίγο σαν γάστρα. Δηλαδή ένα γύρισμα και ψήσιμο σαν γάστρα. Αν την βάλεις άμεσα θα στο κάνει κάρβουνο. Θα πιάσει 500 βαθμούς στη μέση και τέλος.

 

20190416_144728.jpg

20190408_223039.jpg

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και από ψημένο χοιρινό όταν ξανακάνω. Πριν μετά φάση.

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zeys13 είπε

Μας πεθανες με τις φωτο....

Φαντάζομαι οτι τα 3 μοντέλα που έχει στη σειρά 480, ουσιαστικά αλλάζουν τα πόδια ή έχει και άλλες διαφορές;

Πόδια και οι Kensington 480g και η LGH έχουν μεντεσέ, στην μια δεν έχει μπαίνει το καπάκι δίπλα σε γάντζο.

Στην 480 ψήνεις μέχρι 5 μεγάλες χοιρινές σαν την πάνω ή 15 σουβλάκια (καλαμάκια) περίπου με την μία για να έχεις υπόψη το μέγεθος. Αν δε θες τόσο μεγάλη πχ ψήνεις για 2 άτομα πάρε την μικρή με 200€ να ηρεμήσεις.

Γενικά αν θες δες review στην Amazon παίζουν πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fylatos είπε

Πόδια και οι Kensington 480g και η LGH έχουν μεντεσέ, στην μια δεν έχει μπαίνει το καπάκι δίπλα σε γάντζο. 

 

 Με μπέρδεψες μπορώ να πω.

Βλέπω αυτή https://www.outdoorchef.gr/barbecues-mobile/24-outdoorchef-kensington-480-g

και αυτή https://www.outdoorchef.gr/barbecues-mobile/23-outdoorchef-chelsea-480-g-lh#prettyPhoto

η μια έχει 3 πόδια και η άλλη 4. Σε κάποια απο τις 2 ξεκουμπώνει όλο το καπάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Μην το κανείς!!! Παθων

για ψησταριά με 2 καυστήρες και μικρή κατανάλωση είναι έτσι κ έτσι, όταν πήγα σε 3 καυστήρες και ολιγον ρουφηχτρα ήθελα συνέχεια άλλη! Άσε που έμενε παρά πολύ μέσα!

Ελααα.. σκέψου εγώ που έχω 4ς και πλαϊνό μάτι που χρησιμοποιω  συχνά συχρονος! 

με έσωσες απο τζάμπα έξοδα και πολλα βρισίδια που δε θα πιάνα θερμοκρασία 🤣

ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μιας και λέμε για ψησταριές, μπορεί να μου πει κάποιος τον καλύτερο τρόπο καθαρισμού για μαντεμένια σχάρα και μαντεμένια πλάκα ; 

Έχω μπλεχτεί, αλλού διαβάζω καθαρισμό με fairy και χλιαρό νεράκι, αλλού λέει όχι νερό στο μαντέμι 

Εσείς πως τις καθαρίζετε ; 

Κυρίως με ενδιαφέρει η πλάκα, για τις σχάρες έχω βούρτσα (συρμάτινη) και εκεί τα πράματα είναι πιο απλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά, μιας και λέμε για ψησταριές, μπορεί να μου πει κάποιος τον καλύτερο τρόπο καθαρισμού για μαντεμένια σχάρα και μαντεμένια πλάκα ; 

Έχω μπλεχτεί, αλλού διαβάζω καθαρισμό με fairy και χλιαρό νεράκι, αλλού λέει όχι νερό στο μαντέμι 

Εσείς πως τις καθαρίζετε ; 

Κυρίως με ενδιαφέρει η πλάκα, για τις σχάρες έχω βούρτσα (συρμάτινη) και εκεί τα πράματα είναι πιο απλά... 

εγώ το κάνω με νερό κ ένα τέτοιο https://www.mantemi.gr/alysida-katharismou-petromax.html 

μετά τις ζεσταίνω να φύγει η υγρασία και τις περνάω με ελαιόλαδο (Ελάχιστο )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, sndev είπε

Ελααα.. σκέψου εγώ που έχω 4ς και πλαϊνό μάτι που χρησιμοποιω  συχνά συχρονος! 

με έσωσες απο τζάμπα έξοδα και πολλα βρισίδια που δε θα πιάνα θερμοκρασία 🤣

ευχαριστώ!

Ούτε να το διανοηθεις. Καλύτερα πάρε να έχεις στην άκρη μια δεύτερη φιάλη αν βαριεσαι να την κουβαλάς όταν μείνεις. Η go gas απλά δεν κάνει για αυτό που έχεις/θες! :) Και βγαίνει και πανάκριβη!

 

Εγω βολεύτηκα με την coral gas που έχει και flv 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά, μιας και λέμε για ψησταριές, μπορεί να μου πει κάποιος τον καλύτερο τρόπο καθαρισμού για μαντεμένια σχάρα και μαντεμένια πλάκα ; 

Έχω μπλεχτεί, αλλού διαβάζω καθαρισμό με fairy και χλιαρό νεράκι, αλλού λέει όχι νερό στο μαντέμι 

Εσείς πως τις καθαρίζετε ; 

Κυρίως με ενδιαφέρει η πλάκα, για τις σχάρες έχω βούρτσα (συρμάτινη) και εκεί τα πράματα είναι πιο απλά... 

Πάνε πάρε μια ξύστρα για κεραμικές εστίες είναι σαν ξυράφι. Μουλιασε την σε λίγο νερό και ξυστην. Ποτέ απορρυπαντικό στο μαντέμι χαλάει το seasoning και θα σου κολλάνε.

Επίσης μια στις τόσες λάδωμα να μην σκουριάσει. Λάδι ελαφρύ και κάψιμο. 1-2 φορές τη σεζόν.

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ούτε να το διανοηθεις. Καλύτερα πάρε να έχεις στην άκρη μια δεύτερη φιάλη αν βαριεσαι να την κουβαλάς όταν μείνεις. Η go gas απλά δεν κάνει για αυτό που έχεις/θες! :) Και βγαίνει και πανάκριβη!

Εγω βολεύτηκα με την coral gas που έχει και flv 

Οι κανονικές έναντι τις go gas πόσα ψησίματα βγάζουν; Τα μισά ακριβώς λογικά. Η διαφορά στα λεφτά ανά ψήσιμο είναι ελάχιστη. Η go gas έχει το θετικό ότι πας να βάλεις βενζίνη; Την αλλάζεις, πας εξοχικό; Την κουβαλάς. Επίσης έχει και το πλαστικό και φαίνεται λίγο πιο rugged από τις άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fylatos είπε

Πάνε πάρε μια ξύστρα για κεραμικές εστίες είναι σαν ξυράφι. Μουλιασε την σε λίγο νερό και ξυστην. Ποτέ απορρυπαντικό στο μαντέμι χαλάει το seasoning και θα σου κολλάνε.

 Επίσης μια στις τόσες λάδωμα να μην σκουριάσει. Λάδι ελαφρύ και κάψιμο. 1-2 φορές τη σεζόν.

Δεν είναι ίσια η σχάρα, άρα δε νομίζω να δουλέψει αυτό...

Με το πιεστικό ή τον ατμοκαθαριστή ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό με τι ξύστρα δε το χα σκεφθεί ..

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν είναι ίσια η σχάρα, άρα δε νομίζω να δουλέψει αυτό...

Με το πιεστικό ή τον ατμοκαθαριστή ;;;

να ξέρεις γέλασα με τον ατομοκαθαριστη ακόμα γελάω στην εικόνα

κοιτα με το πιεστικό το έκανα κ γω άσε πολύ μπιχλα κ λαδι μετά θα τρέχει στο πάτωμα  κ θα θες πάλι ξύσιμο

αποτη στιγμή που το κανεις "μπανιο" να ξέρεις θα σου σκουριασει ευκολα εγω κατέστρεψα ετσι μια Lodge σχαρα .. βεβαία την κανω seasoning Πλέον πολύ συχνά και οκ δεν βγήκε τελείως άχρηστη κ κατι ασχετο.. στο seasoning της συγκεκριμενης πλακας τη παιρναω με ζωικό λιπος (πηρα 1 kg bacon απο τα Lidl το πιο φθηνο και το εψησα σε τηγανι κ ολ οτο λιπος το αποθήκευσα σε βαζάκι έγινε σαν γρασο μόλις πάγωσε ) κ κάνει πολύ καλύτερη δουλειά απο τα λάδια το χα δει σε βιντεακι στο youtube

ένα τηγανι Lodge που εχω που δεν του κάνα ποτε με πιεστικό δε χρειάστηκε ακόμα seasoning στα 3 χρόνια..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...