Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Iσχύει ότι στις νέες ψησταριές ΔΕΝ χρειάζονται πέτρες ? (οπως η παρακάτω, έτσι μου είπαν από το κατάστημα) . Αν ισχύει τοτε το λάδι  στάζει κατέυθείαν στην λαμαρίνα "Λ" ?  

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602/

Εκεί στάζει. Αυτό που λες λαμαρίνα λ προστατεύει τον καυστήρα που βρίσκεται ακριβώς από κάτω και επίσης διαχέει τη θερμότητα εντός του φούρνου. Οι χυμοί από τα ψητά πέφτουν εκεί πάνω και εξατμίζονται. Ότι περισσέψει θα τρέξει προς το δοχείο συλλογής λίπους. Θα έχεις κάποιες στιγμιαίες αναφλέξεις οι οποίες αν είσαι προσεκτικός δεν θα κάνουν κάτι κακό. 

Τις πέτρες τις ξεχνάς. Πήγαινε να δεις την ψησταριά που σε ενδιαφέρει από κοντά ώστε να καταλάβεις πώς δουλεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, spyros_vas είπε

χτες το μενου ειχε για πρωτη φορα burger με μπιφτεκι wagyu shoulder (ευχαριστω τον φιλο @sndev για την συμβουλη)

210g το καθενα - 5 λεπτα στους 200 βαθμους καθε πλευρα - βγηκαν medium (τα ηθελα medium rare)

το κρεμμυδι το εβαλα στην σχαρα σε αντιθεση με προ weber που το εβαζα ωμο και εδωσε παρα πολυ ωραια γευση οπως και το μπεικον που πηρε μια πιο εντονη καπνιστη γευση σε σχεση με το τηγανι.

IMG_11621.jpg.23f2203a63606c89407cbab6c5ad6afe.jpg

που τα βρίσκετε αυτά τα κρέατα ρε παιδιά εδώ στο ελλάντα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κομμάτι (επειδή το πήρα και εγώ) το αγόρασα από τον Δρακούλη στην Νέα Σμύρνη. Τώρα για το αν είναι wagyu (πόσο μάλιστα σε αυτή την τιμή)  δεν μπορώ να πω, απλά πιστεύω αυτά που λέει ο κρεοπώλης. Γενικά υπάρχουν πολλοί πλέον  που πουλάνε σιτεμένα μοσχάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gsisr είπε

που τα βρίσκετε αυτά τα κρέατα ρε παιδιά εδώ στο ελλάντα;;

δρακουλης, αγγελης στα νοτια προαστια

φαρμα μπραλου στα βορεια προαστια

υπαρχουν και αλλα που προφανως ξεχναω/δεν ξερω αλλα σιγουρα σε αυτα θα βρεις τη μεγαλυτερη ποικιλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Ψήνω καιρό σε κάρβουνα, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μια ψησταριά υγραερίου. 

Να κάνω την 1η ερώτηση. 

Χρησιμοποιώ σχάρα ανοξείδωτη κατά το ψήσιμο άλλη για κρέας κι άλλη για το ψάρι. Κατι τέτοιο μπορεί να γίνει και στην υγραερίου? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ερώτηση είναι για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθεί έξτρα σχάρα, ειδικά για το κρέας. 

Για πολύ μικρά ψαράκια όπως κουτσομούρα, σαρδέλα και κάποια ευαίσθητα όπως μπακαλιαράκια η έξτρα σχάρα ίσως διευκολύνει το γύρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διευκολύνει στο κάρβουνο η extra σχάρα.

Θέλω να δοκιμάσω την υγραερίου, ειδικά για να μην έχω το άναμμα των καρβούνων, οπότε οι ερωτήσεις θα είναι νηπιακού επιπέδου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι περισσότεροι εδώ μέσα νηπιακή ηλικία διανύουμε στο θέμα του υγραερίου. Συμπεριλαμβάνεται ο υποφαινομενος. 

Αυτό που εννοούσα παραπάνω είναι ότι ούτως ή άλλως η έξτρα σχάρα θα τοποθετηθεί πάνω στη σχάρα της ψησταριάς. Υποθέτω ότι στην κάρβουνου δεν έχεις μεγάλη σχάρα στην ψησταριά και βάζεις πάνω εκεί την έξτρα σχάρα.

Αν λοιπόν κατάλαβα την ερώτηση σωστά, νομίζω ότι θα κάνεις μόνο επιπλέον κόπο να καθαρίζεις ακόμη μια σχάρα. Η μεντεμένια σχάρα που έχουν οι περισσότερες ψησταριές είναι κατασκευασμένες για να ψήνουν με απευθείας επαφή του ψητού πάνω τους. Αν πορολο τον παραπάνω κόπο θες να το κάνεις, ο μόνος περιορισμός - σχετικός και αυτός - είναι να κλείνει το καπάκι ώστε να μην χάνεις θερμότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Η μόνη ερώτηση είναι για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθεί έξτρα σχάρα, ειδικά για το κρέας. 

Για πολύ μικρά ψαράκια όπως κουτσομούρα, σαρδέλα και κάποια ευαίσθητα όπως μπακαλιαράκια η έξτρα σχάρα ίσως διευκολύνει το γύρισμα

Για τα μικρα και  ευαισθητα ψαρακια , μπορει  να χρησιμοποιηθεί και το μαντεμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Για τα μικρα και  ευαισθητα ψαρακια , μπορει  να χρησιμοποιηθεί και το μαντεμι.

Επιβεβαιώνω. Έχω ψήσει σαρδέλα χωρίς πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ψάρια μπορείς να ξεκινήσεις με ελαφρύ λάδωμα, και χαμηλή ένταση για να θωρακίσουν οι  2 πλευρές και μετά να τους δώσεις ένταση και έτσι  να μην σου κολλήσουν, δουλεύει σε όλα εκτός από παλαμίδα( Μην το δοκιμάσετε ψητό σιχάθηκα) και πέστροφα.(καλύτερα με βούτυρο σε μαντεμένιο τηγανι ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Άξιος φίλε μου! Πού βρίσκεται αυτό το ωραιο μέρος με θέα θάλασσα;

κανά μισάωρο μετά την παλαιά Επίδαυρο. να 'ναι καλά αυτός που το έφτιαξε εκεί που ειναι πια, που το έχουμε και το ευχαριστιόμαστε που και που.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επιβεβαιώνω. Έχω ψήσει σαρδέλα χωρίς πρόβλημα. 

Δεν ξέρω τι ταχύτητα έχεις, εγώ αν είχα να ψήσω σαρδέλα και ήθελα να κάνει κρούστα και στις δύο πλευρές θα έπρεπε να κρατήσω πολύ ώρα το καπάκι ανοιχτό. Δεν έχει πρόβλημα να κολλήσει αλλά το γύρισμα ένα ένα ψαράκι θέλει χρόνο ( τουλάχιστον σε εμένα). Αντίθετα με μια σχαρουλα χρειάζεται ένα αναποδογυρισμα των πέντε δευτερολέπτων. 

Επίσης τα μπακαλιαράκια έχουν πολύ μαλακό κρέας. Είναι εύκολο να σπάσουν κατά το γύρισμα. Έχω ψήσει ζαργούς, τσιπούρες, μπαρμπούνια, λιθρινια, συναγρίδες χωρίς πρόβλημα. Για τα παραπάνω όμως έχω καταλήξει ότι θέλουν ειδικό χειρισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...