Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Δεν ξέρω τι ταχύτητα έχεις, εγώ αν είχα να ψήσω σαρδέλα και ήθελα να κάνει κρούστα και στις δύο πλευρές θα έπρεπε να κρατήσω πολύ ώρα το καπάκι ανοιχτό. Δεν έχει πρόβλημα να κολλήσει αλλά το γύρισμα ένα ένα ψαράκι θέλει χρόνο ( τουλάχιστον σε εμένα). Αντίθετα με μια σχαρουλα χρειάζεται ένα αναποδογυρισμα των πέντε δευτερολέπτων. 

Επίσης τα μπακαλιαράκια έχουν πολύ μαλακό κρέας. Είναι εύκολο να σπάσουν κατά το γύρισμα. Έχω ψήσει ζαργούς, τσιπούρες, μπαρμπούνια, λιθρινια, συναγρίδες χωρίς πρόβλημα. Για τα παραπάνω όμως έχω καταλήξει ότι θέλουν ειδικό χειρισμό. 

Είναι η μόνη φορά που έχω ψήσει ψάρι, μιας και δεν είμαι φαν. Οπότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και τα έπιανα με την τσιμπιδα 3-3 και τα γύριζα. Κάνα δυο κόλλησαν μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1943

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Υπαρχει καποιος φιλος που δουλευει την Bormann bbq 3100 ???

Αν ναι ας με κατευθυνει λιγο για το θεμα του καλλυματος...

Εχει βρει καλλυμα και  απο που;;

Την αγορασε φιλος μου και δεν μπορει να βρει καλλυμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα από 4-5 ψησιματα με την naterial του leroy,  ειδα ότι όντως πρέπει να την μάθεις,  να μάθεις τις κρυες ζώνες και να προσαρμοστείς. Εμενα η μεγάλη φλογα ειναι στο κέντρο και η μικρότερη θερμοκρασια κλασσικα στο μπροστά μερος. Τις σχαρες κ τα προστατευτικα καυστηρων τα καθαριζω με καθαριστικο για bbq/φουρνους και σαπουνονερο στη μπανιέρα.  Ο καδος με καθαριστικό γίνεται ευκολα λαμπικο. Βέβαια ισως εκανα μλκ γιατι οι σχαρες σε μερικα σημεία ξεφλουδισαν λίγο,  ισα ισα το γυαλιστερό βερνικι σα να εφυγε. Το καθαριστικο; η πρασινη μεριά απο το σφουγγαρι κουζινας που τις ετριψα σε σημεία που ειχαν χοντρη καρβουνιά; δεν ξέρω. 

Εντωμεταξυ οσο αφορα για ανταλακτικα,  ειδα λιγο στο ebay απο κινα εχει  καυστηρες universal στυλ(οχι με το λογοτυπο naterial) απο 7ευρω..  ισως κανουν,  δεν ξερω αν το χει ψαξει κανεις??! 

Επεξ/σία από georgetst
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει αυτήν εδώ

https://www.bbq-campingaz.gr/product/%cf%88%ce%b7%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%81%ce%b9%ce%ac-3-series-classic-ls-plus/

στην προσφορά που είχαν βγάλει black friday στα 250. Την θεωρώ σε αυτή την τιμή από τις πιο τίμιες αγορές που έχω κάνει.

Σκέφτομαι να πάρω και μια σούβλα

https://www.bbq-campingaz.gr/product/%cf%83%ce%b5%cf%84-%ce%b7%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%ad%cf%81-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%83%ce%bf%cf%8d%ce%b2%ce%bb%ce%b1/

άλλα μου φαίνεται υπερβολική η τιμή. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πάνω στη δική του diy πατέντα σούβλα με μοτεράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MonoMalvado είπε

Είχα αγοράσει αυτήν εδώ

https://www.bbq-campingaz.gr/product/%cf%88%ce%b7%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%81%ce%b9%ce%ac-3-series-classic-ls-plus/

στην προσφορά που είχαν βγάλει black friday στα 250. Την θεωρώ σε αυτή την τιμή από τις πιο τίμιες αγορές που έχω κάνει.

Σκέφτομαι να πάρω και μια σούβλα

https://www.bbq-campingaz.gr/product/%cf%83%ce%b5%cf%84-%ce%b7%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%ad%cf%81-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%83%ce%bf%cf%8d%ce%b2%ce%bb%ce%b1/

άλλα μου φαίνεται υπερβολική η τιμή. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πάνω στη δική του diy πατέντα σούβλα με μοτεράκι;

Τσέκαρε σελίδες 60-65 που είχαμε πάρει κάποιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Pizza night με ζυμαράκι 48 ωρών ωρίμανσης... 

received_328962968097068.jpeg

IMG_20200526_210822.jpg

Καλημέρα. Σούπερ φαίνεται το ζυμάρι , μας άνοιξες την όρεξη πρωινιατικα 

Σε πέτρα την έψησες  για δώσε καμιά λεπτομέρεια για το ψήσιμο .Αλεύρι για τη ζύμη ποιο χρησιμοποιείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lemo13 είπε

Καλημέρα. Σούπερ φαίνεται το ζυμάρι , μας άνοιξες την όρεξη πρωινιατικα 

Σε πέτρα την έψησες  για δώσε καμιά λεπτομέρεια για το ψήσιμο .Αλεύρι για τη ζύμη ποιο χρησιμοποιείς?

Αλεύρι σκληρό, το συγκεκριμένο είναι μύλοι Αγίου Γεωργίου. Η ζύμη απαραίτητα 48-72 ώρες ψυγείο να δημιουργηθεί αέρας μέσα της να γίνει αφρατη και τραγανή. 

Χρησιμοποιώ πλάκα μαντεμένια, ψήνω στο bbq ή στον ηλεκτρικό φούρνο κάτω αντίσταση - grill. Προτιμώ το ψήσιμο που κάνει ο φούρνος γιατί έχω και από πάνω θερμότητα κάτι που στο bbq δεν γίνεται. 

Σε αυτό το βίντεο θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αλεύρι σκληρό, το συγκεκριμένο είναι μύλοι Αγίου Γεωργίου. Η ζύμη απαραίτητα 48-72 ώρες ψυγείο να δημιουργηθεί αέρας μέσα της να γίνει αφρατη και τραγανή. 

Χρησιμοποιώ πλάκα μαντεμένια, ψήνω στο bbq ή στον ηλεκτρικό φούρνο κάτω αντίσταση - grill. Προτιμώ το ψήσιμο που κάνει ο φούρνος γιατί έχω και από πάνω θερμότητα κάτι που στο bbq δεν γίνεται. 

Σε αυτό το βίντεο θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. 

Αλεύρι εννοείς το νούμερο 1 από τους μύλους έτσι δεν είναι?  

Στο bbq με έμμεσο ψήσιμο ? σβήνεις το μεσαιο καυστήρα?

Έχουμε την ίδια ψησταριά. Τη πήρα πριν το Πάσχα, την έχω κάνει ήδη απόσβεση . Πολύ ευχαριστημένος. Τώρα θέλω να δοκιμάσω πίτσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεύρι ναι το 1. Εχθές λόγω βροχής και κρύου την έψησα φούρνο. Στη weber δεν έχω ψήσει πίτσα ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι καλύτερη από το φούρνο, θα δοκιμάσω πάντως κάποια στιγμή. Το ιδανικό είναι να πάρεις ένα θερμόμετρο laser και μόλις δεις 320c στο μαντέμι βάζεις πάνω την πίτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αλεύρι ναι το 1. Εχθές λόγω βροχής και κρύου την έψησα φούρνο. Στη weber δεν έχω ψήσει πίτσα ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι καλύτερη από το φούρνο, θα δοκιμάσω πάντως κάποια στιγμή. Το ιδανικό είναι να πάρεις ένα θερμόμετρο laser και μόλις δεις 320c στο μαντέμι βάζεις πάνω την πίτσα. 

και εγώ αυτό έχω. μερικοί χρησημοποιουν και το καναδεζικο αλέυρι το robin hood . δεν έχω πάρει μαντεμένια πλάκα ακόμα, έχω πέτρα ψησίματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...