Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με την πέτρα την ίδια διαδικασία ακολουθείς απλά δεν έχει την ίδια θερμοχωρητικότητα με το μαντέμι. Οποιοδήποτε σκληρό αλεύρι είναι οκ, το μυστικό είναι στην ωρίμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

όσων αφορά τη πίτσα πάντως σωστά όσα ειπώθηκαν ως τώρα. εγώ ψήνω στον ηλεκτρικό φούρνο βάζοντας ένα ταψί να κάψει από την ανάποδη και βάζω χύμα τη πίτσα πάνω. ούτε κολλάει ούτε τίποτα. βγαίνει τόσο καλό το αποτέλεσμα(ανώτερο από όσες παίρνω απέξω) που δεν μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ για διαφορετικό τρόπο ψησίματος. δε ξέρω αν θα δώσει κάτι παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για το αποτέλεσμα του φούρνου έναντι του bbq, εχω προσπαθήσει στο bbq αλλα δεν εχω πετύχει το αποτέλεσμα του φούρνου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ψήνεται από πάνω σωστά. Η ωρίμανση αναβαθμίζει κατά πολύ το αποτέλεσμα, αλλά πάντα υπό συνθήκες.

Εκτός από το σκληρό αλεύρι μπορείτε να δοκιμάσετε και άλλα όπως Αγιου Γεωργιου για πιτσα, caputto pizzeria Tipo 00, caputo nuvola  κτλ για λίγο διαφορετικά αποτελέσματα.

Το ταψί είναι μια λύση αλλά το μαντέμι είναι πολύ καλύτερο πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 10:22 ΠΜ, aenaos15 είπε

Υπαρχει καποιος φιλος που δουλευει την Bormann bbq 3100 ???

Αν ναι ας με κατευθυνει λιγο για το θεμα του καλλυματος...

Εχει βρει καλλυμα και  απο που;;

Την αγορασε φιλος μου και δεν μπορει να βρει καλλυμα....

Κανείς ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Συμφωνώ και εγώ για το αποτέλεσμα του φούρνου έναντι του bbq, εχω προσπαθήσει στο bbq αλλα δεν εχω πετύχει το αποτέλεσμα του φούρνου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ψήνεται από πάνω σωστά. Η ωρίμανση αναβαθμίζει κατά πολύ το αποτέλεσμα, αλλά πάντα υπό συνθήκες.

Εκτός από το σκληρό αλεύρι μπορείτε να δοκιμάσετε και άλλα όπως Αγιου Γεωργιου για πιτσα, caputto pizzeria Tipo 00, caputo nuvola  κτλ για λίγο διαφορετικά αποτελέσματα.

Το ταψί είναι μια λύση αλλά το μαντέμι είναι πολύ καλύτερο πάντως.

Κεραμική πέτρα στο φούρνο για τη πίτσα έχει νόημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα στην πιτσα ειναι οτι το 80% του αποτελεσματος το κανει ο φουρνος.Το αποτελεσμα στις οικιακες κουζινες δεν ειναι καν κοντα.Δηλαδη ειναι κριμα να δινουμε 2 μερες προσπαθειας στην ζυμη κ ο φουρνος να μην την ψηνει σωστα.Φαινεται κ στον φιλο τσιρο 7,μπορει γευστικα να ειναι τελειο το αποτελεσμα αλλα οπτικα πιο πολυ την εχει ψησει σαν φυλλο πιτας παρα σαν ζυμη,γιατι απλα οι φουρνοι μας δεν εχουν την δυναμη να ψησουν κατι τετοιο σωστα κ να το φουσκωσουν οπως πρεπει.Αμα εβαζες αυτο το ζυμαρι στο ooni koda πχ θα ειχες κατι 200% ανωτερο.

Για μενα μονο αυτος ο τροπος δινει ωραιο αποτελεσμα.Ψησιμο ζυμης μονο με σαλτσα ντοματας ,μετα βαζεις τα υπολοιπα κ τελειωνεις

 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lemo13 είπε

Κεραμική πέτρα στο φούρνο για τη πίτσα έχει νόημα?

Βέβαια έχει, μαντεμι >πέτρα >από οτιδήποτε άλλο. 

53 λεπτά πριν, alimentas είπε

Το θεμα στην πιτσα ειναι οτι το 80% του αποτελεσματος το κανει ο φουρνος.Το αποτελεσμα στις οικιακες κουζινες δεν ειναι καν κοντα.Δηλαδη ειναι κριμα να δινουμε 2 μερες προσπαθειας στην ζυμη κ ο φουρνος να μην την ψηνει σωστα.Φαινεται κ στον φιλο τσιρο 7,μπορει γευστικα να ειναι τελειο το αποτελεσμα αλλα οπτικα πιο πολυ την εχει ψησει σαν φυλλο πιτας παρα σαν ζυμη,γιατι απλα οι φουρνοι μας δεν εχουν την δυναμη να ψησουν κατι τετοιο σωστα κ να το φουσκωσουν οπως πρεπει.Αμα εβαζες αυτο το ζυμαρι στο ooni koda πχ θα ειχες κατι 200% ανωτερο.

Για μενα μονο αυτος ο τροπος δινει ωραιο αποτελεσμα.Ψησιμο ζυμης μονο με σαλτσα ντοματας ,μετα βαζεις τα υπολοιπα κ τελειωνεις

Την αδικεί η φώτο αλλά αν είχα να διαθέσω για το ooni δεν το συζητάμε καν, είναι η καλύτερη λύση πριν τον ξυλοφουρνο.

Αν πω στη γυναίκα μου και για ooni απλά θα μου δείξει την πόρτα 😂

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα μιας ο μικρός πήγε για λίγο στους παππούδες του είπα να περιποιηθω τη σύζυγο που επηζε από δουλειά 

Οπότε έριξα μερικά χοιρινά ribs στη σχάρα και έκανα και τα απαραίτητα συνοδευτικά 

IMG_20200527_155351_resize_82.jpg

IMG_20200527_154841_resize_82.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Βέβαια έχει, μαντεμι >πέτρα >από οτιδήποτε άλλο. 

Την αδικεί η φώτο αλλά αν είχα να διαθέσω για το ooni δεν το συζητάμε καν, είναι η καλύτερη λύση πριν τον ξυλοφουρνο.

Αν πω στη γυναίκα μου και για ooni απλά θα μου δείξει την πόρτα 😂

Πιστεύω για οικιακή χρήση το ooni γκαζιού είναι καλύτερο από ξυλοφουρνο. Και για μια πίτσα το ανάβεις. Ενώ ξυλοφουρνο αν δεν φτιάξεις καμία 10αρια πίτσες δεν αξίζει. 

Το μέγιστο που έχω ψήσει σε ένα βράδυ με το ooni είναι 16 πίτσες. Ψηναμε και τρώγαμε ταυτόχρονα και ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Τα έψησες με άμεσο τρόπο? 

Άμεσα για λίγη ώρα μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν χρώμα και μετά έκλεισα τον μεσαίο καυστήρα και αφησα του άλλους δυο περίπου στη μέση. 

Κατά τη διάρκεια του εμμεσου ψησιματος τα είχα βάλει πάνω και παράλληλα από τον σβηστό για ψηθούν ομοιόμορφα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Αλεύρι σκληρό, το συγκεκριμένο είναι μύλοι Αγίου Γεωργίου. Η ζύμη απαραίτητα 48-72 ώρες ψυγείο να δημιουργηθεί αέρας μέσα της να γίνει αφρατη και τραγανή. 

Χρησιμοποιώ πλάκα μαντεμένια, ψήνω στο bbq ή στον ηλεκτρικό φούρνο κάτω αντίσταση - grill. Προτιμώ το ψήσιμο που κάνει ο φούρνος γιατί έχω και από πάνω θερμότητα κάτι που στο bbq δεν γίνεται. 

Σε αυτό το βίντεο θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. 

Στον ηλεκτρικό φούρνο πόση ώρα πριν βάζεις την μαντεμενια πλάκα;

Μου φαίνεται κάπως άβολο να βάλω μια ώρα πριν την κουζίνα στο τέρμα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που βράζει ο τόπος. 

Θυμάμαι καλά ότι έχεις πάρει αυτή από το pizza project; 

Εκτός από lodge υπάρχει κάποια άλλη καλή μάρκα για μαντεμενια σκεύη; Κοιτάζω στο αμαζον είτε είναι εξαντλημένα είτε βγάζει κάτι απίθανες χρεώσεις για τα μεταφορικά. Μάλλον λόγω βάρους.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Κανείς ?????

Έχω ψάξει κι εγώ για το κάλυμα της borman3100 αλλά λόγω covid έχουν σταματήσει οι εισαγωγές. Με πωλήτή που μίλησα είπε ότι αο 15/6 μάλλον θα είναι διαθεσιμο. Οπότε ο φίλος έχει την επιλογή να περιμένει ή να πάει από κανένα Lidl αυριο και να δει αν του κάνει αυτό που έχει εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zanskou είπε

Εγώ σήμερα μιας ο μικρός πήγε για λίγο στους παππούδες του είπα να περιποιηθω τη σύζυγο που επηζε από δουλειά 

Οπότε έριξα μερικά χοιρινά ribs στη σχάρα και έκανα και τα απαραίτητα συνοδευτικά 

IMG_20200527_155351_resize_82.jpg

IMG_20200527_154841_resize_82.jpg

μας πεθανες και ειμαι ακομα δουλεια !! σαν χοιρινο σιδηροδρομο το ζητας αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...