Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Από την Bormann 3100 δεν κλείνουν τα πλαϊνά.

Τουλαχιστον έτσι μου είπε ο φίλος μου.

Δίκιο έχει, δεν κλεινουν τα πλαϊνά, αλλά το κάλυμμα με διαστασεις 126x112x55.. ταιριαζει μια χαρα. Όπως είπα και νωρίτερα όμορφη δεν τη λές αλλα τη δουλεια της την κάνει, αλλά στο φινάλε 6 ευρά κάνει.

Επεξ/σία από kayak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sargus είπε

Χθες πήγα στο πράκτικερ και περιεργάστηκα τις 2 weber που έχει (με 2 και με 3 καυστήρες) για πρώτη μου φορά. Εγώ ψώνισα στη black friday την μεγάλη campingaz χωρίς να έχω δει ποτέ καμία επώνυμη από κοντά. Χθες λοιπόν πρωτοείδα τις δύο weber και έμεινα με το στόμα ανοιχτό για το πόσο φτηνιάρικες είναι σε σχέση με τη δική μου campingaz. Διάβαζα εδώ μέσα τα καλύτερα και όταν τις πλησίασα σκεφτόμουν ότι θα δω κάτι εντυπωσιακό. Το αντίθετο όμως: οι μαντεμένιες σχάρες είναι το μισό βάρος από τις δικές μου, το καπάκι είναι σαν τσιγαρόχαρτο και γενικά όλη η κατασκευή στα 500-700 ευρώ δε συγκρίνεται σε κανένα σημείο με τη δική μου που την πήρα στα 630. Οπότε αν και δεν έκανα ψάξιμο από κοντά, τελικά ήμουν τυχερός και έκανα πολύ καλή επιλογή. 

Είχα δει από κοντά την campigas 3 LS. Και μετά είδα την weber. Αρχικά η Campi μου φάνηκε χαμηλή σε ύψος, τα μικρά ροδάκια δεν βοηθούν σε ανώμαλα δάπεδα, πολύ "ελαφριά κατασκευή". Το καπάκι σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ τσιγαρόχαρτο της weber σε σχέση με της Campigas 3 LS. Βέβαια η τιμή της Campigas ήταν τσάμπα στο BlackFriday ότι και να λέμε!

Βάλε καμία φωτό να την δούμε γιατί όπως και να το κάνεις αλλιώς οι διαφημιστικές φωτό αλλιώς η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δική μου είναι αυτή (Master 4 Series Classic SBS) 

Photo-19-12-19-14-12-01.jpgbetta fish vase for sale

Δεν ξέρω οι μικρότερες της σειράς πως είναι, άλλωστε όπως έγραψα δεν έχω δει καμία επώνυμη από κοντά. Έκανα παραγγελία από νετ διαβάζοντας μόνο και όχι βλέποντας από κοντά.

Γράφω ότι χάρηκα διότι οι 2 weber που είδα τις προάλλες φαίνονται 1-2 επίπεδα σαν κατασκευή και σαν υλικά κάτω από τη δική μου.

Δεν έχω εμπειρία από ψήσιμο και δεν μπορώ να κρίνω αν αποδίδει σωστά ή όχι η δική μου, πάντως είμαι πλήρως ευχαριστημένος και, αν και περίεργος, δεν έχει βρεθεί κάτι να με χαλάσει έως τώρα.

Είναι πολύ στιβαρή, είναι πολύ δυνατή και σου δίνει την αίσθηση της ποιοτικής κατασκευής από πάνω έως κάτω. Αν θα άλλαζα κάτι είναι η πλάκα που έχει στη μισή επιφάνεια. Συνολικά έχει επιφάνεια ψησίματος 78*45 και το μισό από αυτό είναι σχάρα ενώ το άλλο μισό είναι πλάκα (αν την αντιστρέψεις έχει ραβδώσεις). Σε καμιά μεγάλη μάζωξη θα ήθελα να έχω όλη την επιφάνεια οπότε θα πάρω και μία σχάρα (μαντέμι πάλι της εταιρίας ή θα φτιάξω μια μασιφ ινοξ όπως προτάθηκε εδώ μέσα) για να αλλάξω την πλάκα.

FEFACE21-6-BB4-4133-9-F87-B6-DDAB6-EA820

F4-AA053-B-32-A6-44-F5-AA07-187-ADC706-E

Επεξ/σία από sargus
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sargus είπε

Η δική μου είναι αυτή (Master 4 Series Classic SBS) 

Photo-19-12-19-14-12-01.jpgbetta fish vase for sale

Δεν ξέρω οι μικρότερες της σειράς πως είναι, άλλωστε όπως έγραψα δεν έχω δει καμία επώνυμη από κοντά. Έκανα παραγγελία από νετ διαβάζοντας μόνο και όχι βλέποντας από κοντά.

Γράφω ότι χάρηκα διότι οι 2 weber που είδα τις προάλλες φαίνονται 1-2 επίπεδα σαν κατασκευή και σαν υλικά κάτω από τη δική μου.

Δεν έχω εμπειρία από ψήσιμο και δεν μπορώ να κρίνω αν αποδίδει σωστά ή όχι η δική μου, πάντως είμαι πλήρως ευχαριστημένος και, αν και περίεργος, δεν έχει βρεθεί κάτι να με χαλάσει έως τώρα.

Είναι πολύ στιβαρή, είναι πολύ δυνατή και σου δίνει την αίσθηση της ποιοτικής κατασκευής από πάνω έως κάτω. Αν θα άλλαζα κάτι είναι η πλάκα που έχει στη μισή επιφάνεια. Συνολικά έχει επιφάνεια ψησίματος 78*45 και το μισό από αυτό είναι σχάρα ενώ το άλλο μισό είναι πλάκα (αν την αντιστρέψεις έχει ραβδώσεις). Σε καμιά μεγάλη μάζωξη θα ήθελα να έχω όλη την επιφάνεια οπότε θα πάρω και μία σχάρα (μαντέμι πάλι της εταιρίας ή θα φτιάξω μια μασιφ ινοξ όπως προτάθηκε εδώ μέσα) για να αλλάξω την πλάκα.

Πολύ ωραία! Καλορίζικη και απροβλημάτιστη να είναι! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sargus είπε

Η δική μου είναι αυτή (Master 4 Series Classic SBS) 

Photo-19-12-19-14-12-01.jpgbetta fish vase for sale

Δεν ξέρω οι μικρότερες της σειράς πως είναι, άλλωστε όπως έγραψα δεν έχω δει καμία επώνυμη από κοντά. Έκανα παραγγελία από νετ διαβάζοντας μόνο και όχι βλέποντας από κοντά.

Γράφω ότι χάρηκα διότι οι 2 weber που είδα τις προάλλες φαίνονται 1-2 επίπεδα σαν κατασκευή και σαν υλικά κάτω από τη δική μου.

Δεν έχω εμπειρία από ψήσιμο και δεν μπορώ να κρίνω αν αποδίδει σωστά ή όχι η δική μου, πάντως είμαι πλήρως ευχαριστημένος και, αν και περίεργος, δεν έχει βρεθεί κάτι να με χαλάσει έως τώρα.

Είναι πολύ στιβαρή, είναι πολύ δυνατή και σου δίνει την αίσθηση της ποιοτικής κατασκευής από πάνω έως κάτω. Αν θα άλλαζα κάτι είναι η πλάκα που έχει στη μισή επιφάνεια. Συνολικά έχει επιφάνεια ψησίματος 78*45 και το μισό από αυτό είναι σχάρα ενώ το άλλο μισό είναι πλάκα (αν την αντιστρέψεις έχει ραβδώσεις). Σε καμιά μεγάλη μάζωξη θα ήθελα να έχω όλη την επιφάνεια οπότε θα πάρω και μία σχάρα (μαντέμι πάλι της εταιρίας ή θα φτιάξω μια μασιφ ινοξ όπως προτάθηκε εδώ μέσα) για να αλλάξω την πλάκα.

FEFACE21-6-BB4-4133-9-F87-B6-DDAB6-EA820

F4-AA053-B-32-A6-44-F5-AA07-187-ADC706-E

Καλοριζικη και οντως φαινεται στιβαρη κατασκευη απο τις φωτο!

Βεβαια βλεπω αρχικη τιμη στο σκρουτζ 1035 ευρω! Οποτε δε μπορει να μπει στη ζυγαρια με τα entry level μοντελα της weber που κοστιζουν τα μισα χρηματα

Επεξ/σία από spyros_vas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγώ την πήρα στα 630 στην Black Friday. Οπότε με αυτήν την τιμή την κρίνω και λέω ότι μου φαίνεται εξαιρετική. Στα 1000+ δεν ξέρω αν αξίζει, δεν έχω τις γνώσεις να την κρίνω.

Σκέψου ότι είχα παραγγείλει Broil King Signet (αν θυμάμαι καλά) από Κωτσόβολο σε προσφορά όταν έσκασε η Black Friday της Campingaz. Οπότε πήρα Κωτσόβολο και ακύρωσα την BK και παράγγειλα την Campingaz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Astronautis στα κουζινικα έψαχνα ξύλα κοπής κ είχε κ αυτό.

 

επειδή έχω και campigaz κ weber το μαντέμι της campigaz είναι της πλάκας με προσμίξεις μπροστα στης weber.  γενικά η φάση ειναι οπως με τρόφιμα που λενε ΜΕ ΣΤΕΒΙΑ κ κοιτας τα συστατικα κ λεει ζαχαρη +20 % στεβια κοινως μαρκετινγ..

ε κ στο μαντέμι έτσι κάνουν γιαυτό υπάρχουν μαντέμια με 20-30 ε κινέζικα κ 90-100 ε ειναι το ποσοστό μαντεμιου που περιέχουν.. για να καταλαβετε τι ενοω αν βρεθείτε στο κοτσοβολο ριχτε μια ματια στα σκευη lodge που νε 100% μαντεμι κ θα καταλάβετε τη φαμφαρες μας πουλάνε στις ψησταριές για μαντέμια  κ βαζω μεσα ολες τις μαρκες 

απο κει κ πέρα πρέπει να συγκρινεις κ τα ιδια μοντέλα δλδ μεγάλη campigaz μεγάλη weber παραδειγμα 

 

https://www.bbq-campingaz.gr/product/ψησταριά-xpert-100-l/ vs https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-weber-spirit-ii-e-210-112037 

https://www.bbq-campingaz.gr/product/ψησταριά-master-4-series-classic-sbs/ vs https://www.weber-grill-bbq.gr/ψησταριές-ψησταριές-υγραερίου/ψησταριά-ψησταριά-υγραερίου-weber-genesis-ii-ep-435-gbs/224-2 

 

btw κ εγω με την campingaz  3ls plus που πήρα μισή τιμη και μετα το "hack" στο ρυθμιστη πιεσης ειμαι super ευχαριστημενος ΠΛΗΝ του πλατο "μαντέμι" που έχει που είναι καραμαιμου σε αντιθεση με της σχαρας που είναι ικανοποιητικο 

οι campigaz στη μιση τιμη που παιξανε οσον Aφορα το value for money ήταν απίστευτη  ευκαιρια αλλά σε κανονικές τιμές δε συγκρινοντε με broil king weber 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω κάτι σημαντικό για εμένα.

Βλέπω στις διαφημίσεις των ακριβών εταιρειών ότι θεωρούν μεγάλο προσόν τις σχάρες από μαντέμι που συν τις άλλες ένα από τα θετικά είναι ότι αφήνουν αυτές τις κλασικές μαύρες λουρίδες στο κρεατικό από την σχάρα. Μάλιστα έχουν και φωτογραφία με μπιφτέκια ή μπριζόλες γεμάτο με αυτές τις λουρίδες. Εγώ προσωπικά τις βλέπω και τρομάζω διότι αυτά είναι καμμένα τμήματα με ότι αυτό  σημαίνει για την υγεία.

Ισχύει ρε παιδιά αυτό  ότι στο μαντέμι σου καίει το κρέας όπου ακουμπήσει στο μαντέμι? Για μένα είναι σημαντικό αρνητικό στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nkoumo είπε

Να σας ρωτήσω κάτι σημαντικό για εμένα.

Βλέπω στις διαφημίσεις των ακριβών εταιρειών ότι θεωρούν μεγάλο προσόν τις σχάρες από μαντέμι που συν τις άλλες ένα από τα θετικά είναι ότι αφήνουν αυτές τις κλασικές μαύρες λουρίδες στο κρεατικό από την σχάρα. Μάλιστα έχουν και φωτογραφία με μπιφτέκια ή μπριζόλες γεμάτο με αυτές τις λουρίδες. Εγώ προσωπικά τις βλέπω και τρομάζω διότι αυτά είναι καμμένα τμήματα με ότι αυτό  σημαίνει για την υγεία.

Ισχύει ρε παιδιά αυτό  ότι στο μαντέμι σου καίει το κρέας όπου ακουμπήσει στο μαντέμι? Για μένα είναι σημαντικό αρνητικό στοιχείο.

Δεν ξέρω πώς εννοείς το κάψιμο. Εγώ θα το έλεγα τοπικά παρατημένο, όχι καμμένο. Αν όμως σου φαίνεται τρομακτικό, τότε μάλλον η ψησταριά δεν είναι ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει. 

Στο θέμα της υγείας πιστεύω περισσότερο θα έπρεπε να μας απασχολεί με τι τρέφονται τα ζώα που τρεφόμαστε παρά η κρούστα που θα γίνει στο ψήσιμο. Ταπεινή μου γνώμη φυσικά. 

Πάντως με την ίδια λογική θα έπρεπε να αφαιρούμε την κόρα από το ψωμί και να τρώμε πατάτες μόνο βραστές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προκύπτει ότι το "καμένο" από σχάρα ψησταριάς είναι ανθυγιεινό; Αν το.χεις αλείψει με βούτυρα λάδια κ έχει πιάσει 200 βαθμούς να το καταλάβω ότι το βούτυρο κ το λαδι ξεπέρασε τη τάδε θερμοκρασία κ γίνεται καρκινογόνο αλλά το κρέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Oσοι έχετε weber, την δεκακιλη μπουκαλα τη ΄βαζετε πάνω στη βάση της ψησταριάς ή την αφήνετε στο πάτωμα?

2) Αγόρασα την weber genesis ii e-310 από Γερμανία: Προφανώς χρειάζεται καινούριο ρυθμιστή πίεσης, αλλά για να αποφύγω να κόψει λάστιχα κτλπ, υπάρχει κάποιο είδος κονέκτορα που να μπαίνει στη φιάλη πάνω, ώστε να επιτρέπει να συνδεθεί με το 'γερμανικό' ρυθμιστή πίεσης?

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην spirit η βάση φιάλης είναι τουλάχιστον αστεία, επομένως την φιάλη την έχω κάτω. 

Πόσο θα σου βγει μαζί με τα μεταφορικά η genesis; Καλώς να την παραλάβεις και να τη χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

1)Oσοι έχετε weber, την δεκακιλη μπουκαλα τη ΄βαζετε πάνω στη βάση της ψησταριάς ή την αφήνετε στο πάτωμα?

2) Αγόρασα την weber genesis ii e-310 από Γερμανία: Προφανώς χρειάζεται καινούριο ρυθμιστή πίεσης, αλλά για να αποφύγω να κόψει λάστιχα κτλπ, υπάρχει κάποιο είδος κονέκτορα που να μπαίνει στη φιάλη πάνω, ώστε να επιτρέπει να συνδεθεί με το 'γερμανικό' ρυθμιστή πίεσης?

γενικα το πατωμα εξυπηρετει γτ τη κλεινεις κ την ανοιγεις τη μπουκαλα μπαμ μπαμ

πάρε ενα σοβαρό ρυθμιστή πιεσης απο δω να τελειώνεις.. 15 -20 ε να σου βγει βαρια  κατι σα κ αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=1076&ref=bestprice.gr που μπορείς κ ανεβάζεις κ τα bar εαν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Στην spirit η βάση φιάλης είναι τουλάχιστον αστεία, επομένως την φιάλη την έχω κάτω. 

Πόσο θα σου βγει μαζί με τα μεταφορικά η genesis; Καλώς να την παραλάβεις και να τη χαρείς.

Στα 850 ευρώ μου βγήκε μαζί με τα μεταφορικά. Ήδη την έχω στήσει στο μπαλκόνι, αλλά κόλλησα στο ζήτημα με τη φιάλη.

11 λεπτά πριν, sndev είπε

γενικα το πατωμα εξυπηρετει γτ τη κλεινεις κ την ανοιγεις τη μπουκαλα μπαμ μπαμ

πάρε ενα σοβαρό ρυθμιστή πιεσης απο δω να τελειώνεις.. 15 -20 ε να σου βγει βαρια  κατι σα κ αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=1076&ref=bestprice.gr που μπορείς κ ανεβάζεις κ τα bar εαν θες

Έπειτα από γρήγορη επικοινωνία με την kyso (αντιπροσωπεία weber ) μου είπαν ότι θα πρέπει να αλλάξει και η εσωτερική καλωδίωση της ψησταριάς, προκειμένω να είναι συμβατή με τις ελληνικές φιάλες ( άλλο πάλι και τούτο ). Έστειλα ένα email για να μου απαντήσουν και γραπτώς. Λες να ξεμπερδεύω μόνο με τον ρυθμιστή πίεσης? 

Οι Eλληνικές λειτουργούν στα 30mbar ενώ οι Γερμανικές στα 50mbar

Από την άλλη σκέφτομαι, αντι να μεταβάλλω την πίεση λειτουργίας αερίου του bbq (50mbar) , υπάρχει τρόπος να μεταβάλλω την πίεση αερίου που βγάινει απο τη φιάλη αερίου (30 mbar) ώστε να εναρμονιστεί με αυτήν του bbq στα (50mbar)

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...