Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Λοιπον λαβρακι σημερα και εχω την εξης ερωτηση.

Σε οτι ψαρι εχω ψησει ενω το εσωτερικο ειναι αψογο η πετσα δεν γινεται τραγανη δεν κοβεται ευκολα ας πουμε... Υπαρχει καποιο tip για αυτο ?

Επισης για τους κατοχους Weber το warming rack με τι το καθαριζετε ?

1.jpg.6f0796bdf9236d5bcbc023a4c5c3b8ae.jpg2.jpeg.99a74e801458ee52795a8533f819a591.jpeg

Έτσι όπως βλέπω το ψάρι,ήθελε παραπάνω ψήσιμο για να βγει τραγανή η πέτσα,εγώ σήμερα έψησα τσιπούρες σε μέγεθος σαν το λαβράκι σου στους 230-250 βαθμούς,12 λεπτά από την μία και 12 λεπτά από την άλλη,κανένα άλλο γύρισμα και βγήκαν άψογα.

Ψεκάζω πριν ,την σχάρα ζεστή ,με ένα αντικολλητικό λαδάκι της Weber,και δεν μένει στην σχάρα ούτε ίχνος από το ψάρι κατά το ψήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1941

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Ερωτηση για τους κατοχους ψησταριων: τα προστατευτικα φλογας σε μια ψησταρια ειναι προτιμοτερο να ειναι φαρδια? Μηπως ετσι η θερμοτητα διαχεεται καλυτερα? επειδη βλεπω μερικες ψησταριες εχουν πιο στενα προστατευτικα και αλλες πιο φαρδια. 

Ειμαι σε αναζητηση ψησταριας μεχρι 250 ευρω και κλεινω πιο πολυ στη Kenton Naterial του Leroy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Έτσι όπως βλέπω το ψάρι,ήθελε παραπάνω ψήσιμο για να βγει τραγανή η πέτσα,εγώ σήμερα έψησα τσιπούρες σε μέγεθος σαν το λαβράκι σου στους 230-250 βαθμούς,12 λεπτά από την μία και 12 λεπτά από την άλλη,κανένα άλλο γύρισμα και βγήκαν άψογα.

Ψεκάζω πριν ,την σχάρα ζεστή ,με ένα αντικολλητικό λαδάκι της Weber,και δεν μένει στην σχάρα ούτε ίχνος από το ψάρι κατά το ψήσιμο.

24 λεπτα το ψαρι στους 250??????

OMG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

24 λεπτα το ψαρι στους 250??????

OMG

Και όμως η τσιπούρα για να βγει όμορφα ξεροψημένη μέσα και έξω, με γεύση σαν να ψήθηκε σε κάρβουνο τέτοια θερμοκρασία θέλει,(250 ήταν το μάξιμουμ που είδα,220-230 ήταν η θερμοκρασία άμεσο ψήσιμο,2 καυστήρες στην μέση )αν την κανείς σε μικρότερη η γεύση της μοιάζει λες και βγήκε από τον φούρνο της κουζίνας,που εμενα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Δυστυχως φωτό δεν έχω για 3 που έψησα σήμερα,φαγώθηκαν άμεσα ,έχω όμως από κάτι πίτσες που έψησα καπάκι μετά γιατί το ψάρι δεν μας έπιασε 😂

0263428E-34C4-43FD-A190-14F80B81A35C.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, assasertzis είπε

Λέω σήμερα να δοκιμάσω να κάνω πίτσα στη πέτρα από τα Lidl. Ξέρει κανείς πόση ώρα θα πρέπει να την ζεστάνω για να απλώσω την πίτσα?

Εγώ τη ζεσταίνω μέχρι να πιάσει τέρμα, να μην ανεβαίνει άλλο. Κανένα 20' περίπου όλα τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχία μεγάλη. Δεν μπόρεσα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα με αποτέλεσμα να ψηθούν τα υλικά στη πέτρα και να λερωθεί. Τώρα τι κάνω? Μπορώ να την πλύνω μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, assasertzis είπε

Αποτυχία μεγάλη. Δεν μπόρεσα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα με αποτέλεσμα να ψηθούν τα υλικά στη πέτρα και να λερωθεί. Τώρα τι κάνω? Μπορώ να την πλύνω μετά?

Αν καταλαβαίνω καλά σου κόλλησε η ζύμη τις πίτσας στο φτυάρι ή κάτι αντίστοιχο που χρησιμοποίησες και έπεσε άτσαλα στην πέτρα; 

Εάν ισχύει αυτό που κατάλαβα τότε έπρεπε να βάλεις σιμιγδάλι πάνω στο φτυάρι ή ότι άλλο χρησιμοποίησες για να "γλιστράει" η ζύμη τις πίτσας οπότε θα την ακουμπήσεις μια χαρά στην πέτρα.

Δες εδώ στο 13:55 που χρησιμοποιεί ξύλο κοπής για φτυάρι.

https://www.youtube.com/watch?v=o9Yjwbg54TE

 

Μπορείς να την πλύνεις την πέτρα κανονικά απλά θα την αφήσεις να στεγνώσει πολύ καλά πριν την ξαναχρησιμοποιήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, assasertzis είπε

Αποτυχία μεγάλη. Δεν μπόρεσα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα με αποτέλεσμα να ψηθούν τα υλικά στη πέτρα και να λερωθεί. Τώρα τι κάνω? Μπορώ να την πλύνω μετά?

Την επόμενη φορά φίλε μου βάλε την πίτσα πάνω σε λαδόκολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια

Ψήνομαι για την Kenton NATERIAL στα Lerooy (3 εστίες 229€) . Δεν φαίνεται και κακή. Ψάχνοντας  ομως στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα απολύτως για την εταιρεία ή για  άλλα στοιχεία.

Ξερει κανέις περι τίνος προκειτε? Φοβάμαι για να μην υπάρχει κάτι ότι θα είναι καμία φθηνή κινεζιά κατά παραγγελεία της Leroy με τίποτα ευτελή υλική αγνώστης ποίοτητας 

για να ριξουν την τιμή. Τι λετε εσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bibikleio είπε

Την επόμενη φορά φίλε μου βάλε την πίτσα πάνω σε λαδόκολλα. 

Αυτό λέω να το δοκιμάσω αύριο. Δεν έχω πέτρα ακόμη , οπότε θα την βάλω πάνω σε αλουμινόχαρτο με αντικολλητικό χαρτί.  Δεν περιμένω τέλειο αποτέλεσμα αλλά ελπίζω να είναι αξιοπρεπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, assasertzis είπε

Αποτυχία μεγάλη. Δεν μπόρεσα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα με αποτέλεσμα να ψηθούν τα υλικά στη πέτρα και να λερωθεί. Τώρα τι κάνω? Μπορώ να την πλύνω μετά?

Το έπαθα και εγώ όταν δοκίμασα να ψήσω    απευθείας στην πέτρα χωρίς το ταψάκι που είχε μέσα στην συσκευασία,εάν πέσουν υλικά θέλει κατευθείαν ξύσιμο να μην κολλήσουν στην πέτρα.Καλο είναι γύρω γύρω να μαζέψεις την ζύμη σε στυλ πινερλί,αν και θέλει πιστεύω φτυαράκι για να κάτσει σωστά στην πέτρα.Η πέτρα πλένετε αν και μαυρίζει συνέχεια με τον καιρό,όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nkoumo είπε

Γεια

Ψήνομαι για την Kenton NATERIAL στα Lerooy (3 εστίες 229€) . Δεν φαίνεται και κακή. Ψάχνοντας  ομως στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα απολύτως για την εταιρεία ή για  άλλα στοιχεία.

Ξερει κανέις περι τίνος προκειτε? Φοβάμαι για να μην υπάρχει κάτι ότι θα είναι καμία φθηνή κινεζιά κατά παραγγελεία της Leroy με τίποτα ευτελή υλική αγνώστης ποίοτητας 

για να ριξουν την τιμή. Τι λετε εσεις?

εγω την παραγγειλα και ειμαι σε αναμονη μεχρι να ερθει, σε αυτα τα λεφτα ολες ειναι κινεζικες αυτο ειναι το μονο στανταρ, εχω διαβασει και τι 172 σελιδες εδω μεσα, γενικα οσοι την εχουν παρει την θεωρουν πιο τιμια απο unimac/borman, εννοειτε εχει και αυτη καποιες πιο κρυες ζωνες κλπ αλλα φανταζομαι αυτο το ρυθμιζεις κι εσυ με αλλαγη θεση στα κρεατα,οποιαδηποτε αλλη πληροφορια δοθει απο κατοχους ειναι καλοδεχουμενη ( τσεκαρε και στην σελιδα 156 ενα παιδι που λεει 2 λογια για αυτην.

 

Επεξ/σία από fantomas 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aris1964 είπε

Και όμως η τσιπούρα για να βγει όμορφα ξεροψημένη μέσα και έξω, με γεύση σαν να ψήθηκε σε κάρβουνο τέτοια θερμοκρασία θέλει,(250 ήταν το μάξιμουμ που είδα,220-230 ήταν η θερμοκρασία άμεσο ψήσιμο,2 καυστήρες στην μέση )αν την κανείς σε μικρότερη η γεύση της μοιάζει λες και βγήκε από τον φούρνο της κουζίνας,που εμενα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Δυστυχως φωτό δεν έχω για 3 που έψησα σήμερα,φαγώθηκαν άμεσα ,έχω όμως από κάτι πίτσες που έψησα καπάκι μετά γιατί το ψάρι δεν μας έπιασε 😂

0263428E-34C4-43FD-A190-14F80B81A35C.jpeg

Τσιπούρες των 500 γρ , 8’ από τη μια και 6’ από την άλλη στους 230-250 σε αμεσο ψησιμο. 

Οτιδήποτε πιο πολύ , έχει χαλάσει γευστικά το ψάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nkoumo είπε

Γεια

Ψήνομαι για την Kenton NATERIAL στα Lerooy (3 εστίες 229€) . Δεν φαίνεται και κακή. Ψάχνοντας  ομως στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα απολύτως για την εταιρεία ή για  άλλα στοιχεία.

Ξερει κανέις περι τίνος προκειτε? Φοβάμαι για να μην υπάρχει κάτι ότι θα είναι καμία φθηνή κινεζιά κατά παραγγελεία της Leroy με τίποτα ευτελή υλική αγνώστης ποίοτητας 

για να ριξουν την τιμή. Τι λετε εσεις?

Κι εγώ αυτή ζαχαρωνω. Σύμφωνα με τα σχόλια εδώ μέσα αξίζει τα λεφτά της. Την είδα από κοντά μου φαίνεται τίμια συγκρίνοντας με άλλες στην ίδια τιμή χωρίς να είμαι ειδικός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...