Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ειναι με συρταρακι βάλε αλουμινένια ταψάκια https://sanitas.com.gr/el/taxonomy/term/8 

θα περιορισεις σε σημαντικό βαθμό τις βρομιές στο πάτο , δεν εχω βρει άλλη λύση προσωπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maroutas είπε

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλω με το καθάρισμα έχω απελπιστει έχει γίνει σχετικά χάλια πολλά λύπη Κτλ και δεν έχω βρεί εύκολο τρόπο να την καθαρίσω,αν μπορεί να μου κάποιος τα βήματα σωστά και τι υλικά θα χρειαστώ θα του είμαι ευγνώμων,θα με σκοτώσει η γυναίκα χαχαχαχ

 

Καλό θα ηταν να μη βαλεις τιποτα απο κάτω και να ακολουθησεις τις οδηγίες του κατασκευαστή, το ταψακι που εχει απο κάτω να το κρατας καθαρό είτε να το αλλάζεις (εαν ειναι μιας χρήσεως) γιατί υπάρχει περίπτωση να σου αρπάξουν τα λίπη από την ζέστη (αυτά που εχουν μείνει απο παλαιότερα ψησίματα). Όταν είχα παρει την δικη μου είχα κανει ακριβως την ίδια ερώτηση στο μαγαζι που την αγόρασα. Τι θα κανω για να την διατηρήσω σαν καινουρια. Ο ανθρωπος καλώς μου απάντησε "Το μονο που εχεις για να την διατηρήσεις έτσι καθαρη οπως την παίρνεις τωρα ειναι να την βγάλεις μια φωτογραφία να εχεις να την θυμασαι" και εχει απολυτο δίκιο. Η broil μου εχει μια διαδικασία πυρολυσης που πρεπει να ακολουθεις μετα απο καθε ψησιμο, και στο τελος απλα φτυαρίζω τα καρβουνιασμενα υπολειμματα απο τον κάδο και την καθαριζω με ενα σκουπάκι. Να την διατηρησεις γυαλιστερή όμως ξέχνα το. Ειναι ψησταριά και δεν προβλέπεται να γυαλίζει :) Ότι καθαρίσει η πυρόλυση αρκεί για να την κρατάς καθαρή.

Καλά ψησίματα!

Επεξ/σία από stelios.s
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maroutas είπε

Ναι έβαλα αλουμινόχαρτο για να αποφύγω τα πολλά flare ups από τα λύπη και το πολύ λερωμα αλλά χωρίς επιτυχία!

 Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλω με το καθάρισμα έχω απελπιστει έχει γίνει σχετικά χάλια πολλά λύπη Κτλ και δεν έχω βρεί εύκολο τρόπο να την καθαρίσω,αν μπορεί να μου κάποιος τα βήματα σωστά και τι υλικά θα χρειαστώ θα του είμαι ευγνώμων,θα με σκοτώσει η γυναίκα χαχαχαχ

δεν ξερω απο που να αρχίσω :)  κατα αρχήν  το αλουμίνόχαρτο δεν είναι και οτι καλύτερο για το μαγείρεμα  και πολύ περισσότερο για  ψησταριές γιατί αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες (θα έλεγα γενικά για το αλουμίνιο ακόμη και για αυτά που εχουν επώνυμες ψησταριές αρκετών εκατονταδων ευρώ αλλά θα ανοίξω μεγάλο θεμα και δεν είναι της στιγμής )  , εσυ όμως το πήγες ένα βήμα παραπέρα , σκεπάζοντας τους καυστήρες είναι πολύ πιθανό να μην  φτάνει ο αέρας και μα γίνεται ημιτελής καυση (εαν μύριζε  λίγο αέριο όταν έψηνες ήταν γι αυτόν το λόγο) θα συνιστούσα να μην το ξανακάνεις

για τις αναφλέξεις  θα πρέπει να ξερεις πως κάθε ψησταριά εχει τα δικά της όρια σε οτι αφορά τη δυνατότητα  , για το λόγο αυτό και όσπου να μάθεις τη ψησταριά σου να βρεις τα όρια της  για να ψήνεις καλύτερα,

να επιλέγεις κρέας με λιγότερα λιπαρά ,

η σχάρα θα πρέπει να είναι καυτή  πριν ακουμπήσεις τα κρέατα πανω  και  στη συνέχεια  χαμηλώνεις την ένταση της φωτιάς

ακόμη,  η σχάρα  έχει μια θερμοχωρητικότητα  και είναι ανάλογη με την μάζα της και είναι αυτή που θα μεταφέρει τη θερμοκρασία στο κρέας μέσα απ την επαφή τους , οπότε  φροντίζεις να μην τοποθετείς  παγωμένα  κρεατα και μην γεμίζεις τη σχάρα σε  όλη την επιφάνεια , σιγά σιγά με τον καιρό όλα θα  βρεις  τα όρια της και θα ψήνεις καλύτερα

καθαριότητα ..  για τρείς λόγους καθαρίζουμε μαι ψησταριά  α) για την ασφάλεια  β) την υγιεινή και  γ) για την αισθητική

α) ασφάλεια γιατί  εαν  τα κατάλοιπα απο το ψησιμο δεν τα εχει αποβάλει η ψησταριά  ή δεν  εχουν γινει καρβουνο  τότε είναι πιθανό να σου λαμπαδιάσει η ψησταριά στο επόμενο αναμα , επιβάλετε λοιπόν να είναι καθαρή 

β) υγιεινή γιατί δεν  μπορεί να τρως φτερούγες απο κοτόπουλο και σου μυρίζει σαρδέλα  απο το προηγούμενο ψήσιμο , εδω τα πράγματα είναι πολύ απλά  , καις και τρίβεις -καθαρίζεις τη σχάρα πριν ξεκινήσεις το ψήσιμο , πέρα απ αυτό δεν χρειάζεται να κάνεις κατι άλλο  , αφου  η θερμοκρασία που εχει αναπτυχθεί εχει κανει και απολύμανση

γ) αισθητική ...  ειναι γεγονός πως όταν κάτι είναι καινούργιο  θέλουμε να το κρατήσουμε σ αυτή τη κατάσταση για πάντα , αυτό το "για πάντα"  έχει διαφορετικό νόημα όμως για τον καθενα απο μας  , και αυτό θα ισχύσει και για αυτή την ψησταριά

  (για να αστειευτώ και λίγο ) εαν  ήμουν στη θέση σου θα ανησυχούσα περισσότερο για την τεντα που βλέπω πίσω απ τη ψησταριά παρα για την ίδια την ψησταριά , και εδώ  καταρίπτετε ακόμη ενας μύθος πως  οι ψησταριές υγραερίου δεν βγαζουν καπνό ;)

 

τελος  για να μην τα τσουβαλιάζουμε  όλα , όπως σε όλα τα προϊόντα  έτσι και για τις ψησταριές υγραερίου υπάρχουν ψησταριές  που χρειάζονται καθαρισμα σχεδόν μετά απο κάθε ψήσιμο  , άλλες που χρειάζονται περιοδικό καθαρισμα  μια με δυο φορές το χρόνο και άλλες που πρακτικά δεν χρειάζονται σχεδόν  ποτέ , σε ότι αφορά την ασφαλής λειτουργία  βεβαια και όχι την αισθητική
καλά ψησίματα !!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2019 στις 12:09 ΜΜ, tziminhio είπε

Τελικά πήρα αυτή. https://www.psistis.gr/ΨΗΣΤΑΡΙΕΣ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ/gem-320-814153-broilking

Επειδή τα καλύματα ήταν ακριβά, έχετε να ροτείνετε κάποια φθηνή λύση? Ευχαριστώ

Μεγεια 

Έχει στα Leroy καλύμματα με 10-12 ευρώ που είναι μια χαρά 

Σιγα μη περιμένεις 3 μήνες να σου έρθει από τη Κίνα 

Στις 16/6/2019 στις 12:09 ΜΜ, tziminhio είπε

Τελικά πήρα αυτή. https://www.psistis.gr/ΨΗΣΤΑΡΙΕΣ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ/gem-320-814153-broilking

Επειδή τα καλύματα ήταν ακριβά, έχετε να ροτείνετε κάποια φθηνή λύση? Ευχαριστώ

Μεγεια 

Έχει στα Leroy καλύμματα με 10-12 ευρώ που είναι μια χαρά 

Σιγα μη περιμένεις 3 μήνες να σου έρθει από τη Κίνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

δεν ξερω απο που να αρχίσω :)  κατα αρχήν  το αλουμίνόχαρτο δεν είναι και οτι καλύτερο για το μαγείρεμα  και πολύ περισσότερο για  ψησταριές γιατί αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες (θα έλεγα γενικά για το αλουμίνιο ακόμη και για αυτά που εχουν επώνυμες ψησταριές αρκετών εκατονταδων ευρώ αλλά θα ανοίξω μεγάλο θεμα και δεν είναι της στιγμής )  , εσυ όμως το πήγες ένα βήμα παραπέρα , σκεπάζοντας τους καυστήρες είναι πολύ πιθανό να μην  φτάνει ο αέρας και μα γίνεται ημιτελής καυση (εαν μύριζε  λίγο αέριο όταν έψηνες ήταν γι αυτόν το λόγο) θα συνιστούσα να μην το ξανακάνεις

για τις αναφλέξεις  θα πρέπει να ξερεις πως κάθε ψησταριά εχει τα δικά της όρια σε οτι αφορά τη δυνατότητα  , για το λόγο αυτό και όσπου να μάθεις τη ψησταριά σου να βρεις τα όρια της  για να ψήνεις καλύτερα,

να επιλέγεις κρέας με λιγότερα λιπαρά ,

η σχάρα θα πρέπει να είναι καυτή  πριν ακουμπήσεις τα κρέατα πανω  και  στη συνέχεια  χαμηλώνεις την ένταση της φωτιάς

ακόμη,  η σχάρα  έχει μια θερμοχωρητικότητα  και είναι ανάλογη με την μάζα της και είναι αυτή που θα μεταφέρει τη θερμοκρασία στο κρέας μέσα απ την επαφή τους , οπότε  φροντίζεις να μην τοποθετείς  παγωμένα  κρεατα και μην γεμίζεις τη σχάρα σε  όλη την επιφάνεια , σιγά σιγά με τον καιρό όλα θα  βρεις  τα όρια της και θα ψήνεις καλύτερα

καθαριότητα ..  για τρείς λόγους καθαρίζουμε μαι ψησταριά  α) για την ασφάλεια  β) την υγιεινή και  γ) για την αισθητική

α) ασφάλεια γιατί  εαν  τα κατάλοιπα απο το ψησιμο δεν τα εχει αποβάλει η ψησταριά  ή δεν  εχουν γινει καρβουνο  τότε είναι πιθανό να σου λαμπαδιάσει η ψησταριά στο επόμενο αναμα , επιβάλετε λοιπόν να είναι καθαρή 

β) υγιεινή γιατί δεν  μπορεί να τρως φτερούγες απο κοτόπουλο και σου μυρίζει σαρδέλα  απο το προηγούμενο ψήσιμο , εδω τα πράγματα είναι πολύ απλά  , καις και τρίβεις -καθαρίζεις τη σχάρα πριν ξεκινήσεις το ψήσιμο , πέρα απ αυτό δεν χρειάζεται να κάνεις κατι άλλο  , αφου  η θερμοκρασία που εχει αναπτυχθεί εχει κανει και απολύμανση

γ) αισθητική ...  ειναι γεγονός πως όταν κάτι είναι καινούργιο  θέλουμε να το κρατήσουμε σ αυτή τη κατάσταση για πάντα , αυτό το "για πάντα"  έχει διαφορετικό νόημα όμως για τον καθενα απο μας  , και αυτό θα ισχύσει και για αυτή την ψησταριά

  (για να αστειευτώ και λίγο ) εαν  ήμουν στη θέση σου θα ανησυχούσα περισσότερο για την τεντα που βλέπω πίσω απ τη ψησταριά παρα για την ίδια την ψησταριά , και εδώ  καταρίπτετε ακόμη ενας μύθος πως  οι ψησταριές υγραερίου δεν βγαζουν καπνό ;)

τελος  για να μην τα τσουβαλιάζουμε  όλα , όπως σε όλα τα προϊόντα  έτσι και για τις ψησταριές υγραερίου υπάρχουν ψησταριές  που χρειάζονται καθαρισμα σχεδόν μετά απο κάθε ψήσιμο  , άλλες που χρειάζονται περιοδικό καθαρισμα  μια με δυο φορές το χρόνο και άλλες που πρακτικά δεν χρειάζονται σχεδόν  ποτέ , σε ότι αφορά την ασφαλής λειτουργία  βεβαια και όχι την αισθητική
καλά ψησίματα !!

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τις συμβουλές είμαι νέος εντελώς και άπειρος στο ψήσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

καλύτερα να μείνεις στο κάρβουνο :)

Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πίστευα πως δεν θα απαντήσει κανείς  , μια τελευταία ερώτηση για αυτή εδώ ή μήπως καλύτερα κάρβουνο πάλι;

https://ergalio.com/διάφορα/6450-bormann-bbq3000-015406-ψησταρια-υγραεριου-με-3-καυστηρες-36kw.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GeorgeP. είπε

Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πίστευα πως δεν θα απαντήσει κανείς  , μια τελευταία ερώτηση για αυτή εδώ ή μήπως καλύτερα κάρβουνο πάλι;

https://ergalio.com/διάφορα/6450-bormann-bbq3000-015406-ψησταρια-υγραεριου-με-3-καυστηρες-36kw.html

ευχαριστώ !! να σαι καλα ,
κοιτα δεν είναι τοσο απλά , κατα αρχή η δευτερη ψησταριά  /επιλογή  είναι καλύτερη της πρώτης  το αν  είναι αποτελεσματική  και πόσο αυτό μπορεί να στο  πει ο Maroutas

μια που εχει την ίδια,  με τη  διαφορά   η δικιά του είναι με πορτάκια και με πλαινή εστία  ( ναι φτιαχνονται με τη σέσουλα στη Κίνα και ερχονται με ότι όνομα θες  και σε οτι έκδοση θελει ο εισαγωγεας ) οπότε  θα κρίνεις μονος σου ,

τωρα στο δίλημμα  κάρβουνο ή αέριο δεν μπορώ να απαντήσω , δεν είναι κακή η λύση της ψησταριάς με κάρβουνο απλά πρέπει να χεις το χρόνο μέχρι να ετοιμάσεις τα κάρβουνα εαν αυτό δεν σε ενοχλεί τοτε δεν υπάρχει λόγος για ψησταριά αερίου   , μην νομίζεις όμως  πως η επιλογή μιας ψησταριάς καρβουνου είναι απλή ή οικονομική λύση , και εδω υπάρχουν ψησταριές που κοστίζουν  απο 30 ευρώ εως μερικές χιλιάδες ευρώ

επιγραμματικά  και με την ποιο οικονομική ψησταριά με κάρβουνο θα καταφέρεις να ψήσεις  , μπορεί να χρειάζεται περισσότερο χρόνος για να ετοιμαστεί η θράκα , ακόμη θα κάθε ψήσιμο θα σου κοστίζει πολυ περισσότερο και η ψησταριά  ίσως μετά απο καμιά δεκαριά ψησίματα να θέλει πέταμα , αλλά θα ψήσεις και θα το ευχαριστηθείς !! αντίστοιχα  με μια καλή ψησταριά καρβουνου  θα την έχεις χρόνια και ανάλογα με τις δυνατότητες της θα μπορείς να ψήσεις μεγάλα κομμάτια κρέατος , να βάλεις  σούβλες  θα εχεις περισσότερες επιλογές δηλαδή

με το αέριο δεν είναι ετσι ,  με μια ψησταριά αερίου φτηνοκατασκευή το ποιο πιθανό είναι να μην τα καταφέρεις ποτέ να ψήσεις σωστά , βέβαια είναι πολύ πιθανό ο πωλητής να σου προτείνει πλάκα ψησίματος  ή ακόμη χειρότερα μεμβράνη  ψησίματος αλλά αυτό για μένα δεν είναι λύση εαν  θέλεις πλάκα ψησίματος υπάρχουν μια χαρά σχαροτήγανα  και ψήνεις δεν είναι το ίδιο με τη σχαρα αλλά ψηνεις , όσο για τις μεμβράνες  προσωπικά δεν της συνιστώ ,και ο λόγος είναι πως στις προδιαγραφές τους αναφερουν να μην χρησιμοποιούνται σε θερμοκρασίες ανω των 280° και ρωτώ ξερει κανείς τι θερμοκρασία αναπτύσσει η σχάρα ; εαν είναι σιγουρος οτι δεν την ξεπερνά  τοτε  ας τις  χρησιμοποιήσει

Αντίστοιχα  με σωστή ψησταριά υγραερίου  μέσα σε δεκα λεπτά  απο τη στιγμή που θα το αποφασίσεις   θα είναι ετοιμη  να ψήσεις ,  χωρίς κόπο , χωρίς  μουτζούρες , βάζεις τα κρέατα τα λαχανικά ψάρια  και  μέσα σε 10' με 20' αναλογα το τι εχεις βάλει είναι στο πιάτο , νόστιμο  και υγιεινό ,  είναι τετοια η ευκολία που προσφέρει που πολύ συντομα  θα αρχίσεις να δοκιμάζεις και αλλες τεχνικές ψησίματος

η απόφαση είναι δική σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

τον τελευταίο μήνα έχω αγοράσει μια ψησταριά υγραερίου όπου έχει μαντεμένιες σχάρες. Όταν τελειώνω το ψήσιμο, την ανάβω στο τέρμα για μερικά λεπτά και μετά ξύσιμο με μια βούρτσα (έχω  δει ότι το έχει προτείνει κάποιος εδώ στο νήμα)

Το πρόβλημα είναι όταν πάω να ψήσω την επόμενη φορά, παίρνω ένα λεμόνι για να την καθαρίσω (το κόβω στην μέση και το περνάω από πάνω) και βγαίνει μαυρίλα και το ίδιο γίνεται και όταν βάζω τα κρέατα μετά.

Τι κάνω λάθος και γενικά τι πρέπει να κάνω ύστερα από κάθε ψήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα παιδιά,

τον τελευταίο μήνα έχω αγοράσει μια ψησταριά υγραερίου όπου έχει μαντεμένιες σχάρες. Όταν τελειώνω το ψήσιμο, την ανάβω στο τέρμα για μερικά λεπτά και μετά ξύσιμο με μια βούρτσα (έχω  δει ότι το έχει προτείνει κάποιος εδώ στο νήμα)

Το πρόβλημα είναι όταν πάω να ψήσω την επόμενη φορά, παίρνω ένα λεμόνι για να την καθαρίσω (το κόβω στην μέση και το περνάω από πάνω) και βγαίνει μαυρίλα και το ίδιο γίνεται και όταν βάζω τα κρέατα μετά.

Τι κάνω λάθος και γενικά τι πρέπει να κάνω ύστερα από κάθε ψήσιμο;

Θα την ανάβεις στο τέρμα και θα περιμένεις μέχρι να μην βγαίνει καθόλου καπνός από την ψησταριά,να γίνουν κάρβουνο όλα τα υπολείμματα.

Στην συνέχεια τρίψιμο της σχάρας με μια καλή βούρτσα και μετά αφήνεις το καπάκι ανοιχτό να κρυώσει λίγο.

Μετα παίρνεις λίγο χαρτί κουζίνας που του ρίχνεις ελάχιστο νερό και καθαρίζεις τις σχάρες.Θα το κανείς μέχρι να σταματήσει να βγάζει μαυρίλα στο χαρτί.

Στο τέλος περνάς με ένα πινέλο τις σχάρες με ελαιόλαδο.

Ποτε δεν βάζουμε λεμόνι στις μαντεμενιες σχάρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,έχω αγανακτήσει με τίς ανάφλεξης και δεν ξέρω τι κάνω πραγματικά λάθος.καθαριζω καλά τίς σχάρες πριν πριν ψήσω τις καίω και μετά λαδακι,ένα παιδί μου είπε ότι πρέπει να βάζω νερό στο ταψί από κάτω που είναι για τα λύπη για να μην έχω ανάφλεξης δεν ξέρω αν σωστό. Μήπως το λάθος που κάνω είναι ότι πριν βάλω τα κρέατα στην σχάρα τα περνάω με λάδι για να μην κολλήσουν? Δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά άσε που 2 φορές τώρα μου έχουν μαυρίσει τα κρέατα από τις φωτιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βαζεις λαδι στα κρέατα κ πιο υγειηνο θα νε εγω δε βάζω κ μια χαρά ΔΕΝ κολανε.

το νερό κάτω είναι ακυρο δε βοηθάει κάπου. δοκιμασε να μην έχεις τη φλόγα στο δυνατό ειδικά τωρα ποθυ ειναι καλοκαιρι με μερικά ψησιματα θα τη μαθεις τη ψησταριά σε τη ένταση φωτιάς πρέπει να ψηνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maroutas είπε

Καλημέρα παιδιά,έχω αγανακτήσει με τίς ανάφλεξης και δεν ξέρω τι κάνω πραγματικά λάθος.καθαριζω καλά τίς σχάρες πριν πριν ψήσω τις καίω και μετά λαδακι,ένα παιδί μου είπε ότι πρέπει να βάζω νερό στο ταψί από κάτω που είναι για τα λύπη για να μην έχω ανάφλεξης δεν ξέρω αν σωστό. Μήπως το λάθος που κάνω είναι ότι πριν βάλω τα κρέατα στην σχάρα τα περνάω με λάδι για να μην κολλήσουν? Δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά άσε που 2 φορές τώρα μου έχουν μαυρίσει τα κρέατα από τις φωτιές

Κατ, αρχήν το να έχεις αναφλέξεις είναι φυσιολογικό, μέχρι ενός σημείου βέβαια...Όσο πιο πολύ λίπος το κρέας ( όπως το χοιρινό ) , τόσο περισσότερες αναφλέξεις...προσπάθησε να έχεις καθαρή πάντα την ψησταριά μετά απο κάθε ψήσιμο..Να μην γεμίζεις την σχάρα με κρέατα, ώστε να μπορείς να μεταφέρεις το κρέας σε άλλο σημείο που δεν έχει ανάφλεξη...Να κλείνεις το καπάκι και να ζεσταίνεις τον φούρνο αρκετά ( 15 λεπτά ) πρίν το ψήσιμο..Έτσι θα έχεις σταθερή θερμοκρασία και θα μπορείς να μειώνεις το γκάζι χαμηλότερα...Με πιο χαμηλό το γκάζι και κλειστό καπάκι, έχεις λιγότερες αναφλέξεις..Επίσης κάτι τελευταίο, να γυρίζεις τα κρέατα μια φόρα και όχι πολλές φορές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Το πρόβλημα είναι όταν πάω να ψήσω την επόμενη φορά, παίρνω ένα λεμόνι για να την καθαρίσω (το κόβω στην μέση και το περνάω από πάνω) και βγαίνει μαυρίλα και το ίδιο γίνεται και όταν βάζω τα κρέατα μετά.

Τι κάνω λάθος και γενικά τι πρέπει να κάνω ύστερα από κάθε ψήσιμο;

 

Ποτέ μα ποτέ λεμόνι και όξινα προΐοντα σε μαντεμένιες σχάρες. Καταστρέφεις την πατίνα τους. Νομίζω πως ειναι περιττο να τονίσω πως δεν θα βαλεις ποτέ κάποιο καθαριστικό λιποδιαλυτικο πανω.

Η φιλοσοφια ειναι:

  • Καυστήρες στο φουλ και ζέσταμα μέχρι τους 200 βαθμους ο κάδος
  • Κατέβασμα στην ένταση και λαδωμα οι σχάρες
  • Ψησιμο
  • Καυστήρες στο φουλ και καψιμο μεχρι να σταματησει να καπνιζει.
  • Ξυσιμο με βουρτσα για να καθαρισουν τα καμμένα
  • Ελαφρύ λάδωμα όταν κρυώσει, ειδικά εαν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθει πάλι στο άμεσο μέλλον.
Επεξ/σία από stelios.s
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xexudowef είπε

Καλησπερα στους απανταχου ψυστες!

αγορα την Weber Genesis 2, θα μου ερθει σε κανα 10ημερο. Θελω προτασεις για γυαλη υγραεριου και καποιες πληροφοριες γενικες απο εμπειρους!

Φιάλη πάρε από όποιον έχεις πιο κοντά να σου την αλλάζει.

(Ψυστες είναι οι μύστες του ψησίματος; )

Γυαλί αυτό.

Καλά ψησίματα!

αρχείο λήψης.jpeg

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...