Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ότι αφορά τις μεμβράνες ψησίματος δύο πράγματα δεν  καταλαβαίνω ,

το πρώτο είναι πως διασφαλίζει κάποιος το όριο των 280 βαθμών που είναι και το όριο , στην επιφάνεια μιας ψησταριάς 

Το δεύτερο είναι το γιατί να χρειάζεται μεμβράνη μια ψησταριά των 600 ευρώ για να ψήσει λίγα παϊδακια ..

.... στα δικά μας , τα χοιρινά πλευρά γίνονται φανταστικός μεζές για μπύρα 

 

 

IMG_20200617_233105.jpg

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

27 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Σε ότι αφορά τις μεμβράνες ψησίματος δύο πράγματα δεν  καταλαβαίνω ,

το πρώτο είναι πως διασφαλίζει κάποιος το όριο των 280 βαθμών που είναι και το όριο , στην επιφάνεια μιας ψησταριάς 

Το δεύτερο είναι το γιατί να χρειάζεται μεμβράνη μια ψησταριά των 600 ευρώ για να ψήσει λίγα παϊδακια ..

Σαν να βλέπω έργο του Φώσκολου μου φαίνεται. :D

Ελάτε μην το κουράζουμε άλλο με τα ίδια και τα ίδια. Έχουν απαντηθεί και τα 2 πολλάκις εδώ μέσα. Διαβάστε λίγα μηνύματα/σελίδες πιο πίσω και θα τα δείτε. 

Δεν θα δείτε πουθενά όμως να είπε κάποιος ότι χρειάζεται ή είναι υποχρεωτικό να έχεις μεμβράνη για να ψήσεις λίγα παϊδάκια, είτε η ψησταριά έχει 200 ευρώ είτε 1200 ευρώ.

Ρωτήσανε κάποιοι αν αξίζει να τις δοκιμάσουν και πήραν τις απαντήσεις τους από κάποιους άλλους που τις δοκιμάσανε. Τίποτα περισσότερο. :) 

 

 

 

 

 

 

 

Όπως κάποιος που ρώτησε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ψήσει προβατίνα στην ψησταριά υγραερίου χωρίς να ξαναπάρει φωτιά όπως την πρώτη φορά που την έσβηνε με νερό, είπαμε μπορεί να δοκιμάσει πλάκα μαντεμιού ή μεμβράνη αν φοβάται τις αναφλέξεις. 

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δες και τις Napoleon σε αυτά τα λεφτά. Ίσως έχουν και μάτι με υπέρυθρες για μπριζόλες που δεν έχουν οι άλλες δύο.

Δεν έχουν μόνο πλαινό μάτι με υπέρυθρες. Το βασικό και το καλύτερο είναι ότι έχουν έξτρα καυστήρα με υπέρυθρες στην πίσω μεριά, εκεί που ξεκινάει το καπάκι. Το οποίο πραγματικά αν το συνηθίσεις δεν κάνεις χωρίς αυτό.. 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Σαν να βλέπω έργο του Φώσκολου μου φαίνεται. :D

Ελάτε μην το κουράζουμε άλλο με τα ίδια και τα ίδια. Έχουν απαντηθεί και τα 2 πολλάκις εδώ μέσα. Διαβάστε λίγα μηνύματα/σελίδες πιο πίσω και θα τα δείτε. 

Δεν θα δείτε πουθενά όμως να είπε κάποιος ότι χρειάζεται ή είναι υποχρεωτικό να έχεις μεμβράνη για να ψήσεις λίγα παϊδάκια, είτε η ψησταριά έχει 200 ευρώ είτε 1200 ευρώ.

Ρωτήσανε κάποιοι αν αξίζει να τις δοκιμάσουν και πήραν τις απαντήσεις τους από κάποιους άλλους που τις δοκιμάσανε. Τίποτα περισσότερο. :) 

Όπως κάποιος που ρώτησε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ψήσει προβατίνα στην ψησταριά υγραερίου χωρίς να ξαναπάρει φωτιά όπως την πρώτη φορά που την έσβηνε με νερό, είπαμε μπορεί να δοκιμάσει πλάκα μαντεμιού ή μεμβράνη αν φοβάται τις αναφλέξεις. 

Δεν έχουν μόνο πλαινό μάτι με υπέρυθρες. Το βασικό και το καλύτερο είναι ότι έχουν έξτρα καυστήρα με υπέρυθρες στην πίσω μεριά, εκεί που ξεκινάει το καπάκι. Το οποίο πραγματικά αν το συνηθίσεις δεν κάνεις χωρίς αυτό.. 😉

Τον καυστήρα της σούβλας εννοείς? Νομίζω τέτοιο έχει η summit σε Weber. Δεν ξέρω τα μοντέλα της Napoleon. Γενικά πιστεύω ότι σε μπάτζετ 1,000€+ ότι πάρεις σε Weber, Napoleon, broil king δεν θα το μετανιώσεις. Οπότε απλά κοιτάς αυτά τα μικρά εξτραδακια. Πχ για κάποιον μπορεί να είναι πιο σημαντικά τα μεγάλα ροδάκια παρά οι υπέρυθρες. Για άλλον η σούβλα. Οπότε ότι και να προτείνουμε εμείς σε αυτά τα λεφτά εκείνος θα αποφασίσει και όπως και να χει δεν θα χάσει πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τον καυστήρα της σούβλας εννοείς? Νομίζω τέτοιο έχει η summit σε Weber. Δεν ξέρω τα μοντέλα της Napoleon. Γενικά πιστεύω ότι σε μπάτζετ 1,000€+ ότι πάρεις σε Weber, Napoleon, broil king δεν θα το μετανιώσεις. Οπότε απλά κοιτάς αυτά τα μικρά εξτραδακια. Πχ για κάποιον μπορεί να είναι πιο σημαντικά τα μεγάλα ροδάκια παρά οι υπέρυθρες. Για άλλον η σούβλα. Οπότε ότι και να προτείνουμε εμείς σε αυτά τα λεφτά εκείνος θα αποφασίσει και όπως και να χει δεν θα χάσει πιστεύω.

Αυτός ο καυστήρας δεν είναι μόνο για την σούβλα αποκλειστικά...τον ανάβεις όποτε θες και βοηθάει παντού. 

Αυτή που λέω εγώ όμως είναι η Napoleon SE 425 RSIB με κόστος 1150 δολάρια αυτή την στιγμή. Συμφέρει βέβαια να έρθει από έξω γιατί Ελλάδα την έχουν 1400 ευρώ 1 κατάστημα μόνο, οπότε χωρίς ανταγωνισμό την βάζει όσο θέλει.

 https://www.napoleon.com/en/us/grills/products/gas-grills/rogue-se-series/rogue-se-425-rsib-rse425rsibpss-1

η οποία napoleon λοιπόν έχει Infrared Side & Rear Burners στα 1150 δολάρια όπως είπα, και με 15 χρόνια εγγύηση. :) 

Τώρα αν δεν μας βολεύουν οι ρόδες ή δεν χρησιμοποιούμε το μάτι με τις υπέρυθρες, δεν έχει να κάνει με το ποια ψησταριά είναι καλύτερη πιστεύω έτσι. :D 

Στα περίπου 1000 ευρώ έχει η 425 XT από Ελλάδα που είναι μέσα στο budget του από τις ψησταριές που κοιτάει.

 

 

Γενικά τα μοντέλα τις Napoleon είναι τα εξής για να ξέρεις πάνω κάτω τι παίζει, αλλά και για όποιον άλλον θέλει να πάρει μια ιδέα.

Τα πιο οικονομικά είναι τα Black only, που δεν έχουν πλαϊνό μάτι και βγαίνουν σε 2,3 και 4 καυστήρες και μόνο προπάνιο.

Τα μοντέλα XT που βγαίνουν με 2,3,4 και 5 καυστήρες, infrared side burner, προπάνιο και φυσικό αέριο, σε Black και σε Stainless steel.

Τα μοντέλα SE που βγαίνουν σε Stainless steel μόνο με 3,4 και 5 καυστήρες + Infrared Side & Rear Burners μαζί με κάποιες ακόμα λεπτομέρειες επιπλέον.

Τα επόμενα, prestige(lifetime εγγύηση) και τα λοιπά άστα καλύτερα γιατί ξεφεύγουν πολύ. :D 

Το σίγουρο είναι ότι στο budget που έχει ο φίλος θα ευχαριστηθεί όπως σωστά λες αν και τον βλέπω και για spirit λόγω άμεσης αγοράς.  :) 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Σαν να βλέπω έργο του Φώσκολου μου φαίνεται. :D

Ελάτε μην το κουράζουμε άλλο με τα ίδια και τα ίδια. Έχουν απαντηθεί και τα 2 πολλάκις εδώ μέσα. Διαβάστε λίγα μηνύματα/σελίδες πιο πίσω και θα τα δείτε. 

Δεν θα δείτε πουθενά όμως να είπε κάποιος ότι χρειάζεται ή είναι υποχρεωτικό να έχεις μεμβράνη για να ψήσεις λίγα παϊδάκια, είτε η ψησταριά έχει 200 ευρώ είτε 1200 ευρώ.

Ρωτήσανε κάποιοι αν αξίζει να τις δοκιμάσουν και πήραν τις απαντήσεις τους από κάποιους άλλους που τις δοκιμάσανε. Τίποτα περισσότερο. :) 

Όπως κάποιος που ρώτησε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ψήσει προβατίνα στην ψησταριά υγραερίου χωρίς να ξαναπάρει φωτιά όπως την πρώτη φορά που την έσβηνε με νερό, είπαμε μπορεί να δοκιμάσει πλάκα μαντεμιού ή μεμβράνη αν φοβάται τις αναφλέξεις. 

Δεν έχουν μόνο πλαινό μάτι με υπέρυθρες. Το βασικό και το καλύτερο είναι ότι έχουν έξτρα καυστήρα με υπέρυθρες στην πίσω μεριά, εκεί που ξεκινάει το καπάκι. Το οποίο πραγματικά αν το συνηθίσεις δεν κάνεις χωρίς αυτό.. 😉

απαντήσεις του τύπου

  "οι ακριβές μεμβράνες έχουν ένδειξη μέχρι 280 ενώ οι φτηνές όχι "

Και  "εάν ψήνεις χωρίς η θερμοκρασία  να ξεπερνά τους 200 - στο θερμόμετρο  της ψησταριάς.

Δεν είναι απαντήσεις , καφεμαντεια είναι , 

 

...τα ίδια λέμε , η πλάκα ψησίματος είναι μια εναλακτικη πρόταση στο μαγείρεμα μιας ψησταριάς , όχι όμως να  την συστήνει σαν λύση απέναντι στις αναφλέξεις που έχουμε όταν ψήνουμε προβατίνα , και μάλιστα σε ψησταριές των 600 και βάλε 

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε κουράζει ο διάλογος 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Για τα κάρβουνα που είπες και υγιεινός τρόπος ψησίματος αναφέρθηκα εγώ ότι είναι μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος θέματος. 

Ποιος σου είπε να μην πεις την γνώμη σου για τις μεμβράνες.. καλά κάνεις και την λες. 

Μαζί σου εγώ και αν μου βρεις και αποδείξεις για καρκινογόνα και τέτοια που να στέκουν σε δικαστήριο, τους τραβάμε και μια μύνηση να τα κονομησουμε. :D

Εγραψα ότι είναι χημικές χλαπάτσες. Έχεις αμφιβολία; επίσης να σου βρω αποδείξεις ότι δεν κάνουν κακό, όχι δεν είναι η δουλειά μου. Απέδειξε μου εσύ ότι είναι ασφαλής. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η κοινή λογική αρκεί. Δεν μπορεί παρά να είναι κάποιος τουλάχιστον επιφυλακτικός για τέτοια χρήση σε κάτι που τρώει. 

Τέλος δεν το πήγα πουθενά κάρβουνο vs υγραέριο. Είπα ότι υπάρχουν αμφιβολίες για τα κάρβουνα αν προκαλούν πρόβλημα στην υγεία στο ψήσιμο και κουβεντιαζουμε για τις μεμβράνες που κανείς δεν ξέρει από τι είναι φτιαγμένες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα περάσω να δω από κοντά και τις 3 μάρκες και το αποτέλεσμα θα κριθεί όντος στο κάτι έξτρα που θα έχει η μία σε σχέσει με τις άλλες. Πάντως θα κινηθώ σε ψησταριά +- 1000€.

Σίγουρα θα πάρω και κουκούλα και σκεφτικά να πάρω αυτά τα μπαούλα που είναι όρθια τις Keter να την βάζω τον χειμώνα μέσα γιατί θα μένει στον κήπο, και όπως είπε ένας φίλος πιο πριν μάλλον θα μου χαλάσει αν μένει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα περάσω να δω από κοντά και τις 3 μάρκες και το αποτέλεσμα θα κριθεί όντος στο κάτι έξτρα που θα έχει η μία σε σχέσει με τις άλλες. Πάντως θα κινηθώ σε ψησταριά +- 1000€.

Σίγουρα θα πάρω και κουκούλα και σκεφτικά να πάρω αυτά τα μπαούλα που είναι όρθια τις Keter να την βάζω τον χειμώνα μέσα γιατί θα μένει στον κήπο, και όπως είπε ένας φίλος πιο πριν μάλλον θα μου χαλάσει αν μένει έξω.

και εγω μαλλον για την 390 παω ,βασικα επειδη εχει σουβλα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, telis είπε

Εγραψα ότι είναι χημικές χλαπάτσες. Έχεις αμφιβολία; επίσης να σου βρω αποδείξεις ότι δεν κάνουν κακό, όχι δεν είναι η δουλειά μου. Απέδειξε μου εσύ ότι είναι ασφαλής. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η κοινή λογική αρκεί. Δεν μπορεί παρά να είναι κάποιος τουλάχιστον επιφυλακτικός για τέτοια χρήση σε κάτι που τρώει. 

Τέλος δεν το πήγα πουθενά κάρβουνο vs υγραέριο. Είπα ότι υπάρχουν αμφιβολίες για τα κάρβουνα αν προκαλούν πρόβλημα στην υγεία στο ψήσιμο και κουβεντιαζουμε για τις μεμβράνες που κανείς δεν ξέρει από τι είναι φτιαγμένες. 

Οκ , καταγραφηκε η γνωμη σου , παμε παρακατω.

Εσυ σε ποιο bbq ψηνεις και  δεν εχεις αναφλεξεις;;;

39 λεπτά πριν, slk200gr είπε

και εγω μαλλον για την 390 παω ,βασικα επειδη εχει σουβλα )

Σωστη επιλογη , δεν θα το μετανιωσεις!!!

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 9:29 ΠΜ, slk200gr είπε

ξερει κανεις που μπορω να βρω την Weber Spirit II E-320 ετοιμοπαραδοτη γιατι παντου δινουν παραδοση 30 ημερες ,η 310 υπαρχει αλλα δεBroil King Monarch 390ν εχει το ματι ,βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτην και την Broil King Monarch 340 η 390 αλλα πιστευω απο αυτα που διαβασα η weber ειναι καλυτερη,ποια ειναι η γνωμη σας?

Η αντιπροσωπεία της Broil King:

https://www.generalgas.gr/ψησταριες/ψησταριές-αερίου/broil-king/τροχήλατες

Παρήγγειλα την monarch 340 στον Κωτσόβολο. H παράδοση έγινε από την general gas με δικό της φορτηγό και μάλιστα είχαν συναρμολογήσει οι ίδιοι την ψησταριά.

Λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να ψήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, enterhere είπε

Η αντιπροσωπεία της Broil King:

https://www.generalgas.gr/ψησταριες/ψησταριές-αερίου/broil-king/τροχήλατες

Παρήγγειλα την monarch 340 στον Κωτσόβολο. H παράδοση έγινε από την general gas με δικό της φορτηγό και μάλιστα είχαν συναρμολογήσει οι ίδιοι την ψησταριά.

Λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να ψήσω.

επειδη κοιταω και εγω απο κωυσοβολο απλα απ οτι βλεπω δεν εχει εχει την 390 αλλα μονο την 340 στο site ,οποτε θα παω να ρωτησω (ετσι και αλλιως δευτερη μου επιλογη ειναι η 340 ) ,εσυ τους ειπες να την συναρμολογησουν?ποσο καιρο εκανε να σου ερθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

επειδη κοιταω και εγω απο κωυσοβολο απλα απ οτι βλεπω δεν εχει εχει την 390 αλλα μονο την 340 στο site ,οποτε θα παω να ρωτησω (ετσι και αλλιως δευτερη μου επιλογη ειναι η 340 ) ,εσυ τους ειπες να την συναρμολογησουν?ποσο καιρο εκανε να σου ερθει?

Την συναρμολόγηση την έκαναν από μόνοι τους, χωρίς να τους το ζητήσω. 

Η παράδοση έγινε σε 3 εβδομάδες, από την ημερομηνία της παραγγελίας, από μ@λ@κία του Κοτσόβολου. Μου έλεγαν ότι περίμεναν τον προμηθευτή να τους παραδόση την ψησταριά, στις αποθήκες τους στην Μαγούλα. Μετά από 4 φορές που επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης, κάθε υπάλληλος μου έδινε και διαφορετική απάντηση στο πότε θα μου παραδώσουν την ψησταριά!

Κατόπιν επικοινωνίας μου με την general gas, μου είπαν ότι η ψησταριά είναι ετοιμοπαράδοτη και ότι θα μου την στείλουν σε 2 ημέρες, όπως και έγινε και μάλιστα μου είπαν ότι πάντα παραδίδουν τις ψησταριές συναρμολογημένες.

Επειδή έχουν θέματα με τον Κωτσόβολο, έστειλα ένα e-mail στην general gas, σχετικά με την απαράδεκτη στάση του τμήματος εξυπηρέτησης του Κωτσόβολου, το οποίo με την σειρά τους θα το προωθούσαν στα κεντρικά του Κωτσόβολου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, enterhere είπε

Την συναρμολόγηση την έκαναν από μόνοι τους, χωρίς να τους το ζητήσω. 

Η παράδοση έγινε σε 3 εβδομάδες, από την ημερομηνία της παραγγελίας, από μ@λ@κία του Κοτσόβολου. Μου έλεγαν ότι περίμεναν τον προμηθευτή να τους παραδόση την ψησταριά, στις αποθήκες τους στην Μαγούλα. Μετά από 4 φορές που επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης, κάθε υπάλληλος μου έδινε και διαφορετική απάντηση στο πότε θα μου παραδώσουν την ψησταριά!

Κατόπιν επικοινωνίας μου με την general gas, μου είπαν ότι η ψησταριά είναι ετοιμοπαράδοτη και ότι θα μου την στείλουν σε 2 ημέρες, όπως και έγινε και μάλιστα μου είπαν ότι πάντα παραδίδουν τις ψησταριές συναρμολογημένες.

Επειδή έχουν θέματα με τον Κωτσόβολο, έστειλα ένα e-mail στην general gas, σχετικά με την απαράδεκτη στάση του τμήματος εξυπηρέτησης του Κωτσόβολου, το οποίo με την σειρά τους θα το προωθούσαν στα κεντρικά του Κωτσόβολου.

στις παραδοσεις γενικα παντα ειχε θεματα ο κωτσος ,να την παρω αραγε απο την general κατευθειαν ,απλα κριμα θα χασω τους ποντους απο την πιστωτικη καθως και τις  πολλες ατοκες δοσεις

και τωρα που μπηκα την 390 δεν εχει διαθεσιμοτητα ,την δικια σου 340 ουτε καν μεσα στο site:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zNikosz είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα περάσω να δω από κοντά και τις 3 μάρκες και το αποτέλεσμα θα κριθεί όντος στο κάτι έξτρα που θα έχει η μία σε σχέσει με τις άλλες. Πάντως θα κινηθώ σε ψησταριά +- 1000€.

Σίγουρα θα πάρω και κουκούλα και σκεφτικά να πάρω αυτά τα μπαούλα που είναι όρθια τις Keter να την βάζω τον χειμώνα μέσα γιατί θα μένει στον κήπο, και όπως είπε ένας φίλος πιο πριν μάλλον θα μου χαλάσει αν μένει έξω.

Χρειαζεσαι το ULTRA για να χωρεσει και αν χωρεσει τελικα. Ασε που ειναι πανακριβα. Θα σου παει κανενα 200€. Και λογω κακης συσκευασιας μπορει να ερθει και σπασμενο. Ενα που ειχα παρει εγω ειχε ερθει σπασμενο και μου εφυγε η πιστη να το επιστρεψω γιατι ειναι τεραστιο πακετο. Πιο καλα να φτιαξεις μια τεντα, περγολα, κατι να το βαζεις απο κατω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...