Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χρειαζεσαι το ULTRA για να χωρεσει και αν χωρεσει τελικα. Ασε που ειναι πανακριβα. Θα σου παει κανενα 200€. Και λογω κακης συσκευασιας μπορει να ερθει και σπασμενο. Ενα που ειχα παρει εγω ειχε ερθει σπασμενο και μου εφυγε η πιστη να το επιστρεψω γιατι ειναι τεραστιο πακετο. Πιο καλα να φτιαξεις μια τεντα, περγολα, κατι να το βαζεις απο κατω.

ειχα και εγω στον κηπο ,μετα απο εναν χρονο διαλυθηκε ,κακη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Ερωτηση

Πως σας φαινεται το καψιμο που κανει ο 1ος burner απο δεξια? Ειναι φυσιολογικο?

Σαν πολυ εντονο δεν ειναι? Τωρα τελευταια ξεκινησε

https://streamable.com/wlzp3x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://streamable.com/hn6js9

Παιζουν ρολο τα λιπη γυρω γυρω? Η αληθεια ειναι οτι εχω καιρο να την καθαρισω, συνηθως μονο τις σχαρε περιποιουμαι

Δεν πιστευω να ανατιναχθουμε😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να κανουμε ενα δωρο σε κατι φιλους μας που πηγαινουμε αρκετες φορες μιας και εχουν μονοκατοικια και ψηνουμε.

ομως ο αντρας βαριεται το καρβουνο, ξυλα, καρβουνα, περιμενε, και η γυναικα του θελει κατι πιο καλο για να μπορει να το εχει μονιμα στην βεραντα τους.

Ειπαμε να τους κανουμε δωρο αλλα πραγματικα εχω χαασει την μπαλα με ολα αυτα που διαβασα.

Δεν θελω να ξεφυγουμε σε λεφτα δηλαδη μεχρι 500€, να μπορουμε να φαμε 6 ατομα, οχι να ψηθουν ολα μαζι αλλα μην χωραει μια σπαλομπριζολα πανω της

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειναι καλυτερο τελικα πετρες ή μαντεμι;

Γενικα τι θα προτεινατε με αυτα τα δεδομενα. ειμαι ανοικτος σε προτασεις και κουβεντα

ισως κατι ασε αυτα Bormann BBQ4100 ή/και Campingaz 4 Series Classic LS Plus
τι λετε;

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, enterhere είπε

Η αντιπροσωπεία της Broil King:

https://www.generalgas.gr/ψησταριες/ψησταριές-αερίου/broil-king/τροχήλατες

Παρήγγειλα την monarch 340 στον Κωτσόβολο. H παράδοση έγινε από την general gas με δικό της φορτηγό και μάλιστα είχαν συναρμολογήσει οι ίδιοι την ψησταριά.

Λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να ψήσω.

Η αντιπροσωπεια της Broil King ειναι  αλλη.

Οχι οτι παιζει καποιο ρολο...

https://broilkingbbq.com/el_gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aenaos15 είπε

Η αντιπροσωπεια της Broil King ειναι  αλλη.

Οχι οτι παιζει καποιο ρολο...

https://broilkingbbq.com/el_gr/

Πρόκειται νομίζω για υποκατάστημα της αντιπροσωπείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nosf1234 είπε

Πρόκειται νομίζω για υποκατάστημα της αντιπροσωπείας 

Αν πας εδω 

https://broilkingbbq.com/choose_your_country/

και κλικαρεις  την Ελλαδα

θα σου βγαλει αυτη

https://broilkingbbq.com/el_gr/

Αλλα επαναλαμβανω και παλι οτι δεν παιζει  καμια σημασια , κι εγω απο αλλου την αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

απαντήσεις του τύπου

  "οι ακριβές μεμβράνες έχουν ένδειξη μέχρι 280 ενώ οι φτηνές όχι "

Και  "εάν ψήνεις χωρίς η θερμοκρασία  να ξεπερνά τους 200 - στο θερμόμετρο  της ψησταριάς.

Δεν είναι απαντήσεις , καφεμαντεια είναι , 

Αν δεν σου κάνουν οι απαντήσεις αυτές και τις θεωρείς καφεμαντεία, τότε πάρε ένα θερμόμετρο να είσαι σίγουρος. Αν δεν σε ενδιαφέρουν καν οι μεμβράνες σαν εναλλακτική λύση έστω και πολύ χειρότερη αλλά εναλλακτική, απλά προσπέρνα το .

6 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

...τα ίδια λέμε , η πλάκα ψησίματος είναι μια εναλακτικη πρόταση στο μαγείρεμα μιας ψησταριάς , όχι όμως να  την συστήνει σαν λύση απέναντι στις αναφλέξεις που έχουμε όταν ψήνουμε προβατίνα , και μάλιστα σε ψησταριές των 600 και βάλε 

Δεν λέμε τα ίδια, εσύ στην ουσία δεν λες τίποτα και αν ξαναδιαβάσεις την πρόταση σου δεν θα καταλάβεις τελικά και που συμφωνείς και που όχι. Μια λες είναι είναι μια εναλλακτική πρόταση μαγειρέματος, αλλά όχι σαν πιθανή λύση απέναντι στις αναφλέξεις με την προβατίνα. Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί τονίζεις τις ψησταριές των 600 ευρώ σαν να είναι η επιτομή τις ποιότητας και κάτι τέλειο. :D 

 

6 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε κουράζει ο διάλογος 

Καλημέρα

Δεν με κουράζει καθόλου ο διάλογος ίσα ίσα τον επιζητώ, αρκεί να είναι εποικοδομητικός και να μαθαίνουμε και κάτι. Όπως με τις μπουκάλες που σου έλεγε ένας συμφορουμίτης.

Οι διάλογοι τύπου Φώσκολου όμως ναι με κουράζουν.

6 ώρες πριν, telis είπε

Εγραψα ότι είναι χημικές χλαπάτσες. Έχεις αμφιβολία; επίσης να σου βρω αποδείξεις ότι δεν κάνουν κακό, όχι δεν είναι η δουλειά μου. Απέδειξε μου εσύ ότι είναι ασφαλής. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η κοινή λογική αρκεί. Δεν μπορεί παρά να είναι κάποιος τουλάχιστον επιφυλακτικός για τέτοια χρήση σε κάτι που τρώει. 

Τέλος δεν το πήγα πουθενά κάρβουνο vs υγραέριο. Είπα ότι υπάρχουν αμφιβολίες για τα κάρβουνα αν προκαλούν πρόβλημα στην υγεία στο ψήσιμο και κουβεντιαζουμε για τις μεμβράνες που κανείς δεν ξέρει από τι είναι φτιαγμένες. 

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι χημικά όπως λες ούτε θέλω να σου αποδείξω κάτι. Αφού αρκεί η κοινή λογική ο καθένας μας λοιπόν μπορεί να αποφασίσει σύμφωνα με αυτή και να κρίνει μόνος του. Φαντάζομαι στα Bold γράμματα στο τέλος εννοείς από τι χημικά είναι φτιαγμένες.

Σίγουρα, και καλά κάνεις, να είσαι επιφυλακτικός και εσύ και όλοι μας(και εγώ ήμουν και είμαι) όταν πρόκειται  για την υγεία μας.

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

και εγω μαλλον για την 390 παω ,βασικα επειδη εχει σουβλα )

Πολύ καλή επιλογή και αυτή πραγματικά. Είναι και με σούβλα, μοτέρ, rear burner μέσα στο πακέτο ή κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tutuyo είπε

https://streamable.com/hn6js9

Παιζουν ρολο τα λιπη γυρω γυρω? Η αληθεια ειναι οτι εχω καιρο να την καθαρισω, συνηθως μονο τις σχαρε περιποιουμαι

Δεν πιστευω να ανατιναχθουμε😳

Δεν φαίνεται να είναι βουλωμένες κάποιες τρύπες του. Από κάτω δεν ξέρω τι γίνετε(μπας και έχει καμιά τρύπα). Μήπως πείραξες ρυθμιστή ή κούνησες τον καυστήρα και παίρνει περισσότερο οξυγόνο; 

Έχει ποστάρει κάποιος πιο πίσω ένα video το πώς ρυθμίζουν τους καυστήρες για σωστή αναλογία οξυγόνου/μείγματος.

 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

στις παραδοσεις γενικα παντα ειχε θεματα ο κωτσος ,να την παρω αραγε απο την general κατευθειαν ,απλα κριμα θα χασω τους ποντους απο την πιστωτικη καθως και τις  πολλες ατοκες δοσεις

και τωρα που μπηκα την 390 δεν εχει διαθεσιμοτητα ,την δικια σου 340 ουτε καν μεσα στο site:rolleyes:

Αν σε ενδιαφέρει η 340, πάρε τηλέφωνο στην general. Και εγώ όταν πήρα τη δικιά μου δεν την είχαν στο site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, verylife78 είπε

θελω να κανουμε ενα δωρο σε κατι φιλους μας που πηγαινουμε αρκετες φορες μιας και εχουν μονοκατοικια και ψηνουμε.

ομως ο αντρας βαριεται το καρβουνο, ξυλα, καρβουνα, περιμενε, και η γυναικα του θελει κατι πιο καλο για να μπορει να το εχει μονιμα στην βεραντα τους.

Ειπαμε να τους κανουμε δωρο αλλα πραγματικα εχω χαασει την μπαλα με ολα αυτα που διαβασα.

Δεν θελω να ξεφυγουμε σε λεφτα δηλαδη μεχρι 500€, να μπορουμε να φαμε 6 ατομα, οχι να ψηθουν ολα μαζι αλλα μην χωραει μια σπαλομπριζολα πανω της

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειναι καλυτερο τελικα πετρες ή μαντεμι;

Γενικα τι θα προτεινατε με αυτα τα δεδομενα. ειμαι ανοικτος σε προτασεις και κουβεντα

ισως κατι ασε αυτα Bormann BBQ4100 ή/και Campingaz 4 Series Classic LS Plus
τι λετε;

Ανάμεσα στις 2 που κοιτάς πιστεύω η campingaz είναι πολύ πολύ ανώτερη σε όλα τις.

Και για δώρο ειδικά, πιστεύω ότι φαίνεται πολύ πιο "ποιοτικό και πολυτελές" από την bormann μην σου πω και από άλλες ακριβότερες.. :D 

Νομίζω κάποια παιδιά από εδώ μέσα την έχουν οπότε θα μπορούν να σου πουν περισσότερα. 

Από εμένα πάντως campingaz αφού μπορείς να διαθέσεις έως 500 ευρώ για δώρο και κοιτάς αυτές τις 2.

Πέτρα ή μαντέμι εννοείς για πίτσα; Γιατί όλες οι ψησταριές οι καλές τουλάχιστον πλέον έχουν μαντέμι για σχάρα. Δεν υπάρχει σχάρα από πέτρα εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. :D 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βδομάδα στα Lidl... Τροχήλατη βάση μεταφοράς με 10 ευρώ.   Χρήσιμο για όσους μετακινούν την 10κιλη (10 καθαρό βάρος +12 απόβαρο) μποτίλια μαζί με την ψησταριά. Γίνεται και πατίνι :P

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-trochilati-vasi-metaforas/p62493

331137_1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...