Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Δεν φαίνεται να είναι βουλωμένες κάποιες τρύπες του. Από κάτω δεν ξέρω τι γίνετε(μπας και έχει καμιά τρύπα). Μήπως πείραξες ρυθμιστή ή κούνησες τον καυστήρα και παίρνει περισσότερο οξυγόνο; 

Έχει ποστάρει κάποιος πιο πίσω ένα video το πώς ρυθμίζουν τους καυστήρες για σωστή αναλογία οξυγόνου/μείγματος.

 

μμμ για να το ψαξω το video

ναι, προσφατα αλλαξα ρυθμιστη, αλλα η διατομη ειναι ιδια, υπεθεσα οτι ειναι plug and play φαση, αν και τωρα βλεπω οτι ο παλιος ειναι 30mbar και ο καινουργιος 28mbar, παιζει καποιο ρολο?

Αυτος ηταν ο μαμα

%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%

και εβαλα αυτον

large_20200409183627_home_camp_rythmisti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

46 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

 

Πέτρα ή μαντέμι εννοείς για πίτσα; Γιατί όλες οι ψησταριές οι καλές τουλάχιστον πλέον έχουν μαντέμι για σχάρα. Δεν υπάρχει σχάρα από πέτρα εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. :D 

εννοω να εχουν πετρες ηφαιστιακες ή οχι.
Παντως και εμας η Campingaz μας εκανε κλικ. τωρα ψαχνω λιγο παραπανω στοιχεια μην βρω κανα review καπου, να την δω σε χρηση πως ειναι.
και εχει κα ιπολλα αξεσουαρ ειδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ψήνετε για πολλά άτομα δες και τις blackbull, στα 500 ευρώ παίρνεις θηρίο με 5-6 καυστήρες. Κινεζικές φασον αλλά καλής ποιότητας. Επίσης αυτό με τα κάρβουνα ότι αργείς είναι λίγο μύθος, ειδικά αν έχεις δοχείο εκκίνησης το άναμμα είναι παιχνιδάκι, πίνεις μια μπύρα και είσαι έτοιμος. Εγώ υγραέριο έχω αλλά ανυπομονώ για τη μια φορά στις 15 που πάω εξοχικό και ανάβω κάρβουνα. 

IMG_20200613_210843.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, verylife78 είπε

εννοω να εχουν πετρες ηφαιστιακες ή οχι.
Παντως και εμας η Campingaz μας εκανε κλικ. τωρα ψαχνω λιγο παραπανω στοιχεια μην βρω κανα review καπου, να την δω σε χρηση πως ειναι.
και εχει κα ιπολλα αξεσουαρ ειδα

Δεν βγαίνουν πια με ηφαιστειακές πέτρες(δεν έχω δει πουθενά εγώ τουλάχιστον κάποιο νέο μοντέλο)  και αν βρεις πουθενά θα είναι λογικά κάποια που θα έχει ξεμείνει. Γενικά έχει ξεπεραστεί το σύστημα με τις πέτρες αυτές. Επειδή είχα και εγώ προ 20ετίας αν θυμάμαι καλά(ακόμα την έχω μια campingaz deluxe 2 αν θυμάμαι με πλαϊνό μάτι και τζαμάκι στο καπάκι κιόλας, να πιάνει χώρο στην αποθήκη απλά), θεωρώ αρκετά καλύτερο σύστημα το τωρινό με τους διαχύτες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Δεν βγαίνουν πια με ηφαιστειακές πέτρες(δεν έχω δει πουθενά εγώ τουλάχιστον κάποιο νέο μοντέλο)  και αν βρεις πουθενά θα είναι λογικά κάποια που θα έχει ξεμείνει. Γενικά έχει ξεπεραστεί το σύστημα με τις πέτρες αυτές. Επειδή είχα και εγώ προ 20ετίας αν θυμάμαι καλά(ακόμα την έχω μια campingaz deluxe 2 αν θυμάμαι με πλαϊνό μάτι και τζαμάκι στο καπάκι κιόλας, να πιάνει χώρο στην αποθήκη απλά), θεωρώ αρκετά καλύτερο σύστημα το τωρινό με τους διαχύτες. 

  επειδη διαβαζα εδω μεσα δεν ξερω ποσες μερες νομιζω οτι εχασα τα χρονια πλεον απο τοτε που το ανοιξαμε αυτο το θεμα (2011) και ειχα σημειωσει καποια πραγματα που οντως ειναι πριν καιρο...

4 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αν ψήνετε για πολλά άτομα δες και τις blackbull, στα 500 ευρώ παίρνεις θηρίο με 5-6 καυστήρες. Κινεζικές φασον αλλά καλής ποιότητας.

επειδη ειναι για δωρο, θα θελαμε κατι που να ειναι καλο, αν την επερνα για εμενα θα σου ελεγα ναι. καταλαβαινεις το σκεπτικο μου
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Επίσης αυτό με τα κάρβουνα ότι αργείς είναι λίγο μύθος, ειδικά αν έχεις δοχείο εκκίνησης το άναμμα είναι παιχνιδάκι, πίνεις μια μπύρα και είσαι έτοιμος. Εγώ υγραέριο έχω αλλά ανυπομονώ για τη μια φορά στις 15 που πάω εξοχικό και ανάβω κάρβουνα. 

IMG_20200613_210843.jpg

Πέστα Χρυσόστομε γιατί τους τα λέω εγώ και νομίζουν ότι τους μιλάει εξωγήινος. :D 

Τις περισσότερες μπύρες και τις καλύτερες συζητήσεις με την παρέα είναι όταν περιμένεις να πάρουν τα κάρβουνα. :D 

56 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Τελικά κατέληξα σε αυτήν, ελπίζω να έπραξα σωστά..

Broil King Signet 390 946-883

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! 

Πολύ καλή επιλογή και βέβαια πολύ καλύτερη ποιοτικά από τις weber που κοίταγες, και θα την ευχαριστηθείς. Μόνο για την Napoleon έχω να πω λίγο καλύτερα λόγια αλλά δεν έχει σούβλα και μοτέρ στο πακέτο και δεν ξέρω και την διαθεσιμότητα τους.

Με λίγο μικρότερη επιφάνεια ψησίματος μόνο είναι η Broil.

Γενικά δεν μπορώ να δω ψησταριά χωρίς ντουλάπι από κάτω, να φαίνεται η μπουκάλα και το ταψάκι για το λίπος και να κοστίζει 1000+ ευρώ. Μου φαίνεται λίγο κοροϊδία κατά την γνώμη μου. 

Απλά κοίτα να μην βρέχεται και να μην μαζεύει υγρασία, γιατί είναι κρίμα να αρχίζει να σκουριάζει.

 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, verylife78 είπε

θελω να κανουμε ενα δωρο σε κατι φιλους μας που πηγαινουμε αρκετες φορες μιας και εχουν μονοκατοικια και ψηνουμε.

ομως ο αντρας βαριεται το καρβουνο, ξυλα, καρβουνα, περιμενε, και η γυναικα του θελει κατι πιο καλο για να μπορει να το εχει μονιμα στην βεραντα τους.

Ειπαμε να τους κανουμε δωρο αλλα πραγματικα εχω χαασει την μπαλα με ολα αυτα που διαβασα.

Δεν θελω να ξεφυγουμε σε λεφτα δηλαδη μεχρι 500€, να μπορουμε να φαμε 6 ατομα, οχι να ψηθουν ολα μαζι αλλα μην χωραει μια σπαλομπριζολα πανω της

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειναι καλυτερο τελικα πετρες ή μαντεμι;

Γενικα τι θα προτεινατε με αυτα τα δεδομενα. ειμαι ανοικτος σε προτασεις και κουβεντα

ισως κατι ασε αυτα Bormann BBQ4100 ή/και Campingaz 4 Series Classic LS Plus
τι λετε;

Aναμεσα σε αυτές τις 2 πας σε campingaz. Eχω την campingaz 3 ls plus. και με αυτή (3 ls plus ) καλυμμένοι είστε σε ποσότητα για 6 ατομα αλλα βλεπω εινα ιμολις 50 ε η διαφορα οποτε αν υπαρχει χωρος πας στην 4. ανάμεσα σε bormann k campingaz πας σε campingaz. Aυτο που εχω παρατηρήσει είναι ότι βρίσκεις ανταλακτικα εύκολα απο την αντιπροσωπεια. συχνά πυκνά λέει μη διαθέσιμα αλλά μετά από λιγο διάστημα ξανά φέρνουν. H συσκευασία περιλαμβάνει κ ρυθμιστή πίεσης (και μάλιστα καλης ποιότητας ρυθμιζόμενο εως 50bar )  κ σωλήνα οπότε θα χρειαστείτε μονο μπουκάλα να αγοράσετε. ειναι ευκολη στο καθαρισμο γιατι λυνεται ο καδος. η "μαντεμενια " σχάρα για τα χρήματα της ειναι καλη. το πλατό οχι τοσο αλλά δεν θα το πολύ χρησιμοποιεις ούτως η άλλος. Σχεδόν ιδια θερμοκρασία σε ολη την επιφανια είναι στα + της.  Για απλά καθημερινά ΜΗ εξειδικευμένα κρέατα είναι κομπλέ η συγκεκριμένη. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

στα αλλα νεα της ημερας , επειδη τρεχω δεν εχω προλάβει λογικά την αλλη βδομαδα θα βγαλω φωτο τη πατεντα που έκανα και επισης θα φτιάξω στον "πεθερο" ανοξείδωτη (Inox) σχάρα για την campingaz (περιμενει εδω κ 1 βδομαδα τα μέτρα ουτε αυτο εχω προλάβει να κανω ) οπότε θα σας ενημερωσω για ακριβες κοστος υλικων κ αποτέλεσμα τις επόμενες ημέρες..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

Η παρέα θέλει κάρβουνο, στο μπαλκόνι για μεσημεριανό 2 μπριζόλες βολεύει το υγραέριο. Καλά να είμαστε να ψήνουμε να το ευχαριστιοματε! 

Ταυτίζομαι απόλυτα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tutuyo είπε

μμμ για να το ψαξω το video

ναι, προσφατα αλλαξα ρυθμιστη, αλλα η διατομη ειναι ιδια, υπεθεσα οτι ειναι plug and play φαση, αν και τωρα βλεπω οτι ο παλιος ειναι 30mbar και ο καινουργιος 28mbar, παιζει καποιο ρολο?

Αυτος ηταν ο μαμα

%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%

και εβαλα αυτον

large_20200409183627_home_camp_rythmisti

Με γεια. Απο το you το πήρες? Κ γω ψάχνω να πάρω να ξέρω πότε τελειώνει η φιαλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Με γεια. Απο το you το πήρες? Κ γω ψάχνω να πάρω να ξέρω πότε τελειώνει η φιαλη 

Λοιπά έχει ο μεγάλος Σκλαβενίτης στα είδη κάμπινγκ. το ανακάλυψα εν μέσω λοκνταουν που ήθελα να 🙂ψψήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Αν δεν σου κάνουν οι απαντήσεις αυτές και τις θεωρείς καφεμαντεία, τότε πάρε ένα θερμόμετρο να είσαι σίγουρος. Αν δεν σε ενδιαφέρουν καν οι μεμβράνες σαν εναλλακτική λύση έστω και πολύ χειρότερη αλλά εναλλακτική, απλά προσπέρνα το .

Δεν λέμε τα ίδια, εσύ στην ουσία δεν λες τίποτα και αν ξαναδιαβάσεις την πρόταση σου δεν θα καταλάβεις τελικά και που συμφωνείς και που όχι. Μια λες είναι είναι μια εναλλακτική πρόταση μαγειρέματος, αλλά όχι σαν πιθανή λύση απέναντι στις αναφλέξεις με την προβατίνα. Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί τονίζεις τις ψησταριές των 600 ευρώ σαν να είναι η επιτομή τις ποιότητας και κάτι τέλειο. :D 

Δεν με κουράζει καθόλου ο διάλογος ίσα ίσα τον επιζητώ, αρκεί να είναι εποικοδομητικός και να μαθαίνουμε και κάτι. Όπως με τις μπουκάλες που σου έλεγε ένας συμφορουμίτης.

Οι διάλογοι τύπου Φώσκολου όμως ναι με κουράζουν.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι χημικά όπως λες ούτε θέλω να σου αποδείξω κάτι. Αφού αρκεί η κοινή λογική ο καθένας μας λοιπόν μπορεί να αποφασίσει σύμφωνα με αυτή και να κρίνει μόνος του. Φαντάζομαι στα Bold γράμματα στο τέλος εννοείς από τι χημικά είναι φτιαγμένες.

Σίγουρα, και καλά κάνεις, να είσαι επιφυλακτικός και εσύ και όλοι μας(και εγώ ήμουν και είμαι) όταν πρόκειται  για την υγεία μας.

Πολύ καλή επιλογή και αυτή πραγματικά. Είναι και με σούβλα, μοτέρ, rear burner μέσα στο πακέτο ή κάνω λάθος.

 εσύ μπορείς να λες ότι θες.

  Η πραγματικότητα  είναι οτι η μεμβράνες έχουν όριο θερμοκρασίας το οποίο  μάλιστα το γραφουν στη συσκευασία , και το όριο  τους είναι στους 280 °   , μια θερμοκρασία  που είναι αστεία  στην επιφάνεια μιας ψηαστριάς   με συνέπεια να  θέτει σε κίνδυνο  την  ανθρώπινη υγεία .  απλά λιτά και κατανοητά . χωρίς εμπάθειες και επιθέσεις του τύπου αν δεν σου κάνουν και μπλα μπλα

 

μάλλον θα χρειαστεί να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα

εναλλακτική πρόταση  μαγειρέματος  είναι και μια χύτρα ταχύτητας , ακριβώς αυτό είναι και η πλάκα μια εναλλακτική πρόταση επι της ουσίας  τίποτε περισσότερο δλδ απο ένα σχαροτήγανο  που μπορεί να βάλεις πάνω απο μια εστία ,  η μεμβράνη  με αυτά τα χαρακτηριστικά  που εχει ΔΕΝ  είναι εναλλακτική λύση

Εαν λοιπόν κάποιος αναζητεί λύση για  το πώς θα ψλησει προβατίνα χωρίς αναφλέξεις  δεν του προτείνεις  πλάκα / σχαροτήγανο  να ψήσει θέλει ο άνθρωπος όχι να τηγανίσει , εαν ξέρεις του λες 
 

αναφέρεις και τις μπουκάλες  , Τι είναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει , το όλο φαινόμενο είχει να κάνει με το σημείο βρασμού του υγραερίων ,την εξάτμιση , και  την πίεση , σε μια φιάλη  το αερριο βρίσκετε σε σταθερή κατάστση  , όταν  ανοίξει η στρόφιγγα  η πίεση πέφτει και το υγρό μετατρέπετε  σε αέριο , εξατμίζετε δλδ  και  όταν  έχουμε εξάτμιση υγρού αυτόματα έχουμε και πτώση της θερμοκρασίας με αποτέλεσμα να παγώνει η φιάλη να φράζει η  εξοδος  με συνέπεια τη χαμηλή αποδοση

Τέλος δεν καταλαβαίνω την επιθεση επι  προσωπικού , να το δεις  αυτό αδελφέ    δεν βοηθά στη ζωή μας

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 εσύ μπορείς να λες ότι θες.

  Η πραγματικότητα  είναι οτι η μεμβράνες έχουν όριο θερμοκρασίας το οποίο  μάλιστα το γραφουν στη συσκευασία , και το όριο  τους είναι στους 280 °   , μια θερμοκρασία  που είναι αστεία  στην επιφάνεια μιας ψηαστριάς   με συνέπεια να  θέτει σε κίνδυνο  την  ανθρώπινη υγεία .  απλά λιτά και κατανοητά . χωρίς εμπάθειες και επιθέσεις του τύπου αν δεν σου κάνουν και μπλα μπλα

μάλλον θα χρειαστεί να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα

εναλλακτική πρόταση  μαγειρέματος  είναι και μια χύτρα ταχύτητας , ακριβώς αυτό είναι και η πλάκα μια εναλλακτική πρόταση επι της ουσίας  τίποτε περισσότερο δλδ απο ένα σχαροτήγανο  που μπορεί να βάλεις πάνω απο μια εστία ,  η μεμβράνη  με αυτά τα χαρακτηριστικά  που εχει ΔΕΝ  είναι εναλλακτική λύση

Εαν λοιπόν κάποιος αναζητεί λύση για  το πώς θα ψλησει προβατίνα χωρίς αναφλέξεις  δεν του προτείνεις  πλάκα / σχαροτήγανο  να ψήσει θέλει ο άνθρωπος όχι να τηγανίσει , εαν ξέρεις του λες 
 

αναφέρεις και τις μπουκάλες  , Τι είναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει , το όλο φαινόμενο είχει να κάνει με το σημείο βρασμού του υγραερίων ,την εξάτμιση , και  την πίεση , σε μια φιάλη  το αερριο βρίσκετε σε σταθερή κατάστση  , όταν  ανοίξει η στρόφιγγα  η πίεση πέφτει και το υγρό μετατρέπετε  σε αέριο , εξατμίζετε δλδ  και  όταν  έχουμε εξάτμιση υγρού αυτόματα έχουμε και πτώση της θερμοκρασίας με αποτέλεσμα να παγώνει η φιάλη να φράζει η  εξοδος  με συνέπεια τη χαμηλή αποδοση

Τέλος δεν καταλαβαίνω την επιθεση επι  προσωπικού , να το δεις  αυτό αδελφέ    δεν βοηθά στη ζωή μας

Απλά λιτά και κατανοητά τα λέω και εγώ, και όπως λες, και εσύ μπορείς να λες ότι θες.

Που την είδες την επίθεση αδερφέ; Καμιά επίθεση ειλικρινά. 

Προφανώς και πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα. 

Μην το κουράζουμε άλλο το topic με ανούσια μηνύματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...