Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες απο αυτες που εχει βγαλει προσφορα ο Κοτσοβολος εξιζει καποια ?
και ειδικα για τις Landmann Triton PTS 3.1 Silver και Landmann Triton PTS 4.1 Inox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Maktheo είπε

Διαβαζω-διαβαζω... Αντε ας ζητησω και εγω μια συμβουλή.. Αύριο θα ψησω πρωτη φορα σπαλομπριζολα στην υγραεριου.. Πως την κανετε εσείς; χρονοι κτλ.. Α, δεν ειμαι γαλλακι, καλοψημενο, ελληνικο ψησιμο θελω.. 

Τελικα βγήκε οπως την ηθελα, καλοψημενη μεν αλλα οχι γκαγκανιασμενη και στεγνή...

Αφου την εβγαλα την σκεπασα με αλουμινοχαρτο, κράτησε τα "ζουμια" της και την γλιτωσε μόνο το κοκκαλο.. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα και την μικρη με 2 καυστήρες naterial του leroy. (180 ε )

max θερμοκρασία σε ζεστή μέρα σχεδόν 280 βαθμους

εξωτερικά υλικά για τα χρήματα της, τίμια. 

σχάρες και πλατο τυπικά οκ να κάνεις ένα μικρο ψήσιμο.

οι καυστήρες ειναι ΠΟΛΥ κοντά στη σχάρα με αποτέλεσμα αναφλέξεις για πλάκα όταν καίει φουλ με κλειστό ακόμα το καπάκι. εξωτερικά το κρέας ψημένο εσωτερικά άψητο. (αυτό δεν εινα ιαπαρετητα κακό καθώς κάνεις εξαιρετικές μοσχαρίσιες για τα γούστα μου κ μπιφτέκια burger αλλά σε χοίρινο κ ψάρι νομίζω θα θέλει διαφορετική διαχειρηση 

δεν χάνει θερμοκρασία εύκολα άλλα λογικό εκεί που είναι οι καυστηρες - γενικά θέλει άλλη διαχείριση στο ψήσιμο-

δεν ψηνει παντού το ίδιο στο πάνω κ στο κάτω μέρος της σχάρας είναι εμφανές η διάφορα. σε χοιρινά σουβλάκια όταν στο κέντρο της σχαρας  είχαν ξεροψηθεί στα πάνω κ κάτω ήταν κόκκινα ακόμα εσωτερικά στο κρέας. για το μέγεθος της σχάρας οριζόντια χώρεσε 10 τυπικά καλαμάκια.

ο καθαρισμός της είναι εύκολος 

 

για καποιον που θέλει μικρη μαζεμένη (αφαιρούνται κ τα πλαινα) να ψήνει για έως 2 άτομα βαριά 3 η να κάνει entry στο Αθλημα νομιζω ειναι τιμιοτατη και θα τη παρω κ δωρο σε ενα φιλο που αναβει κάρβουνα στη ταράτσα. δεν ειναι για περισσότερα όμως.

για καθημερινή χρήση βάση προηγούμενων εμπειριων απο άλλες ψησταριές δε τη βλεπω να κρατάει πάνω απο 3  χρόνια αλλά σίγουρα θα βγαλει τα 180 της ε.

θεωρώ κάπως παρομια θα είναι και η ίδια με 3ς καυστήρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Τους καυστήρες θεωρείται μιλώντας δεν τους πειράζουμε κ δεν τους καθαρίζουμε σωστά;

Συνεχίζω την ενημέρωση μου για την μπουκάλα. Πετρογκαζ 10 κιλη κ Campingaz series 3. Έχω ψήσει χοντρικά 18 φορές κ ας πούμε σχεδόν πάντα στο φουλ. Σε ώρες ψησίματος το κρατάω κ το γράφω έχω φτάσει 15 μισό ώρες κ ακόμη η μπουκάλα είναι βαριά πολύ. Αφού πήρα το μαγαζί που την πήρα και μου λέει ουουουου έχεις ακόμη καμία 10αρια ψησίματα άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Παιδες απο αυτες που εχει βγαλει προσφορα ο Κοτσοβολος εξιζει καποια ?
και ειδικα για τις Landmann Triton PTS 3.1 Silver και Landmann Triton PTS 4.1 Inox

Με λίγα παραπάνω αγοράζεις την weber spirit 2 που από ότι γράφουν τα παιδιά εδώ είναι αρκετά καλή. Landman είχα δει μια από κοντά όταν έψαχνα αλλά δεν ήταν κάτι φοβερό σε ποιότητα τουλάχιστον το μοντέλο που είχε το μαγαζί που έβλεπα.μου έκανε για ποιοτικο κινεζικό δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το μοντέλο.

8 λεπτά πριν, sndev είπε

πηρα και την μικρη με 2 καυστήρες naterial του leroy. (180 ε )

max θερμοκρασία σε ζεστή μέρα σχεδόν 280 βαθμους

εξωτερικά υλικά για τα χρήματα της, τίμια. 

σχάρες και πλατο τυπικά οκ να κάνεις ένα μικρο ψήσιμο.

οι καυστήρες ειναι ΠΟΛΥ κοντά στη σχάρα με αποτέλεσμα αναφλέξεις για πλάκα όταν καίει φουλ με κλειστό ακόμα το καπάκι. εξωτερικά το κρέας ψημένο εσωτερικά άψητο. (αυτό δεν εινα ιαπαρετητα κακό καθώς κάνεις εξαιρετικές μοσχαρίσιες για τα γούστα μου κ μπιφτέκια burger αλλά σε χοίρινο κ ψάρι νομίζω θα θέλει διαφορετική διαχειρηση 

δεν χάνει θερμοκρασία εύκολα άλλα λογικό εκεί που είναι οι καυστηρες - γενικά θέλει άλλη διαχείριση στο ψήσιμο-

δεν ψηνει παντού το ίδιο στο πάνω κ στο κάτω μέρος της σχάρας είναι εμφανές η διάφορα. σε χοιρινά σουβλάκια όταν στο κέντρο της σχαρας  είχαν ξεροψηθεί στα πάνω κ κάτω ήταν κόκκινα ακόμα εσωτερικά στο κρέας. για το μέγεθος της σχάρας οριζόντια χώρεσε 10 τυπικά καλαμάκια.

ο καθαρισμός της είναι εύκολος 

για καποιον που θέλει μικρη μαζεμένη (αφαιρούνται κ τα πλαινα) να ψήνει για έως 2 άτομα βαριά 3 η να κάνει entry στο Αθλημα νομιζω ειναι τιμιοτατη και θα τη παρω κ δωρο σε ενα φιλο που αναβει κάρβουνα στη ταράτσα. δεν ειναι για περισσότερα όμως.

για καθημερινή χρήση βάση προηγούμενων εμπειριων απο άλλες ψησταριές δε τη βλεπω να κρατάει πάνω απο 3  χρόνια αλλά σίγουρα θα βγαλει τα 180 της ε.

θεωρώ κάπως παρομια θα είναι και η ίδια με 3ς καυστήρες 

Εγώ έχω αυτή με τους 4 λέβητες. Στα 15 λεπτά φτάνει τους 350 βαθμούς.αυτο με το ψήσιμο μου το κάνει και εμένα τώρα τελευταία οπότε δεν ξέρω αν έχει κάποιο θέμα με τον λέβητα.οταν φυσάει αυτό γίνεται ποιο έντονα αντιληπτό ειδικά στο πίσω κομμάτι της.Οταν είναι καθαρή δεν έχω αναφλέξεις,ψάρια την αφήνω να κάψει και χαμηλώνω όταν τα βάζω και δεν έχω κάποιο προβλήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για το ζυμάρι της πίτσας....  Γιατί μου γίνεται σαν ψωμί ρε παιδιά. Και στην πέτρα όταν το βάζω ψήνεται από κάτω και το φούσκωμα περιμετρικά μένει λευκό. 

Πως να διατηρήσω 300+ όταν πρέπει να έχω τέρμα χαμηλά τους 2κεντρικους καυστήρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, assasertzis είπε

Να ρωτήσω για το ζυμάρι της πίτσας....  Γιατί μου γίνεται σαν ψωμί ρε παιδιά. Και στην πέτρα όταν το βάζω ψήνεται από κάτω και το φούσκωμα περιμετρικά μένει λευκό. 

Πως να διατηρήσω 300+ όταν πρέπει να έχω τέρμα χαμηλά τους 2κεντρικους καυστήρες ?

ποιος ειπε να εχεις κλειστα τους 2 κεντρικους?βασικα ολα ανοιχτα 4 με  6 λεπτα αναλογα την ψησταρια και καποιοι (οπως εγω βαζω απο κατο απο την πετρα κατι που να σηκωνει την πετρα πιο ψηλα γιατι στο καπακι αναπτυσει μεγαλυτερη θερμοκρασια ,πιο τραγανη πιτσα δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, slk200gr είπε

ποιος ειπε να εχεις κλειστα τους 2 κεντρικους?βασικα ολα ανοιχτα 4 με  6 λεπτα αναλογα την ψησταρια και καποιοι (οπως εγω βαζω απο κατο απο την πετρα κατι που να σηκωνει την πετρα πιο ψηλα γιατι στο καπακι αναπτυσει μεγαλυτερη θερμοκρασια ,πιο τραγανη πιτσα δεν γινεται

Με όλους τους καυστήρες τέρμα η πίτσα καίγεται σε 3 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου ήρθε το τσιν- τσαν- τσον μπλιμπλίκι , οπότε ήταν απαιτητό να γίνει test drive . Το "πειραματόζωο" ήταν ένα μυλοκόπι 1.5 kg . Χρειάστηκε ψήσιμο για ένα μισάωρο συνολικά . 

IMG_20200622_171418.jpg

IMG_20200622_172247.jpg

IMG_20200622_171344.jpg

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, assasertzis είπε

Με όλους τους καυστήρες τέρμα η πίτσα καίγεται σε 3 λεπτα

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα τη πίτσα με  χαμηλότερη αρχική θερμοκρασία περίπου στους 250 με τους όλους τους καυστήρες σε χαμηλή φωτιά 

Μ αυτό το τρόπο πιστεύω  να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αφού η χαμηλή αρχική θερμοκρασία θα δώσει περισσότερο χρόνο να ψηθεί η πάνω πλευρά χωρίς να καεί στη βάση 

Πρέπει να κάνεις δοκιμές για να βρεις  τους χρόνους και το τρόπο που δουλεύει η ψησταριά 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Σήμερα μου ήρθε το τσιν- τσαν- τσον μπλιμπλίκι , οπότε ήταν απαιτητό να γίνει test drive . Το "πειραματόζωο" ήταν ένα μυλοκόπι 1.5 kg . Χρειάστηκε ψήσιμο για ένα μισάωρο συνολικά . 

IMG_20200622_171418.jpg

IMG_20200622_172247.jpg

IMG_20200622_171344.jpg

Με τι μέθοδο το έψησες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μoυ εχει ερθει το παρακατω θερμομετρο υστερα απο μια συναλλαγη που αποζημιωσε η αμαζον αλλα πλεον δεν το χρειαζομαι αφου το ειχα ξαναπαραγγειλει απο ebay.

https://www.amazon.co.uk/Inkbird-Bluetooth-Thermometer-Stainless-Waterproof/dp/B01MG7KLCI

Αν καποιος βρισκεται στα νοτια προαστια και το θελει χερι με χερι το δινω 25ε, ειναι σφραγισμενο στο κουτι του οπως ηρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...